شهر ایمن همیار می‌خواهد

انواع کوپلینگ آتش‌نشانی

انواع کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ آتش نشانی یا همان تبدیل آلومینیومی که نقش گیرنده آب در یک سر و در سر دیگر دهنده آب می‌باشند. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به کوپلینگ آتش نشانی بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

کوپلینگ آتش نشانی

برای اینکه یک شیلنگ آتش نشانی به طور ایمن و موثر کار کند، انتخاب مناسب اتصال یا همان کوپلینگ آتش نشانی ضروری است. کوپلینگ یک اتصال دهنده در انتهای یک شلنگ است. در واقع به ابزارهایی که برای اتصال شیلنگ‌ ها‌ی آتش نشانی به همدیگر یا اتصال شیلنگ ها به تجهیزات آبرسانی مورد استفاده قرار می گیرد که معمولاً از فولاد، برنج، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا پلاستیک ساخته می شود، کوپلینگ گفته می شود.

 1. برای اطمینان از عملکرد صحیح شیلنگ آتش نشانی، مهم است که کوپل اندازه مناسب برای برنامه خود انتخاب کنید. برای تعیین اندازه کوپلینگ مورد نیاز شلنگ خود، شماره کوپل زن را بررسی کنید. همچنین برای تعیین اندازه صحیح کوپلینگ می توانید قطر داخل کوپلینگ را با اعدادی که روی شیلنگ آتش نشانی درج شده است، مطابقت دهید.

انواع کوپلینگ آتش نشانی

 1. لازم به ذکر است که کوپلینگ های آتش نشانی در سایزهای 1 اینچ، 1.5 اینچ، 2 اینچ، 2.5 اینچ، 3 اینچ و 4 اینچ در بازار عرضه می شود. غالبا جنس کوپلینگ های آتش نشانی از آلومینیوم نوع استورز و یا B.S در دو نوع ایرانی و آلمانی ساخت کمپانی های AWG و  Vogel آلمان می باشد.

انواع کوپلینگ آتش نشانی :

 1. کوپلینگ Storz (آلمانی)
 2. کوپلینگ ایتالیایی (UNI)
 3. کوپلینگ BS یا کوپلینگ انگلیسی
 4. کوپلینگ NH
 5. کوپلینگ Barcelona
 6. کوپلینگ GOST & ROTTA (روسی)
 7. کوپلینگ Guillemin Symmetrical یا کوپلینگ فرانسوی
 8. کوپلینگ Machino (ژاپنی)
 9. کوپلینگ Nakajima (ژاپنی)
 10. کوپلینگ نروژی (Norlas)
 11. کوپلینگ Camlock

کوپلینگ Storz (آلمانی)

کوپلینگ Storz نوعی اتصالات استاندارد است که شیلنگ های آتش نشانی، به ویژه قطر بزرگ را به هیدرانت های آتش نشانی پمپ ها و ورودی ها متصل می کند. اینگونه می تواند آب را برای اسپرینکلرهای آتش نشانی یا سیستم های ایستگاه لوله کشی تأمین کند. تنها کافیست که که دو قسمت کوپلینگ را چرخانده و ابزارهای مختلف آتش نشانی را به آن وصل نمایید.

این مدل کوپلینگ در سوئیس توسط فردی به نام کارل اگوست گایدو استورز اختراع شد. بعد از سال های بسیار به صورت کاملا رسمی در آتش نشانی های کشور آلمان مورد استفاده قرار گرفت. در ایران نیز کوپلینگ Storz بسیار پرکاربرد است. جنس کوپلینگ Storz به دلیل سبکی و مقاوم در برابر زنگ زدگی از آلومینیوم می باشد.

انواع کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ ایتالیایی (UNI)

کوپلینگ ایتالیایی (UNI) از جنس استنلس استیل بوده و مزایای بیشماری را در مقایسه با کوپلرهای مشابه ارائه می دهد. این مدل کوپلینگ دارای یک واشر برای جلوگیری از نشت آب هستند و به دلیل مصارف گسترده در تمام مدل ها موجودند. اتصال سریع آن از مزایای آن محسوب می شود و اتصال آن به لوله های ساخته شده از مواد مختلف با قطرهای مختلف خارجی ساده و آسان است.

طبق اصل اساسی اتصال UNI کشور ایتالیا، کوپلینگ ایتالیایی (UNI) دارای ایمنی و انعطاف پذیری بالا بوده و دارای ساختار نر و مادگی و از نوع کوپلینگ های رزوه ای بوده و دارای تکنولوژی نصب آسان می باشد. از مزایای این کوپلینگ مقاومت در برابر فشار و دما بوده و حتی با مونتاژ لوله نادرست، ضد نشت می باشد. ایمنی و قابلیت اطمینان UNI-Coupling توسط مقامات دولتی، شرکت های بیمه، بازرسان فنی و موسسات صدور مجوز برای تمام بخش های عمده صنعتی در اکثر کشورهای صنعتی مورد بررسی و تأیید قرار گرفته است.

انواع کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ NH

NH مخفف National Hose و NST مخفف National Standard Thread و دارای واشر به منظور آب بندی است و در حوزه آبرسانی و مکش کاربرد فراوان دارد. این مدل کولینگ در بسیاری از شیرهای آتش نشانی و لوازم جانبی محبوب است و آتش نشان ها به صورت گسترده در ایالات متحده آمریکا از آن استفاده می کنند. این کوپلینگ ها دارای ساختار نر و مادگی بوده و اتصال رزوه ای این دو را به یکدیگر وصل می کند.

انواع کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ Barcelona

کوپل های بارسلونا از سه شاخه بهم پیوسته تشکیل می شوند که سیستم اتصال و قطع سریع کارآمد را فراهم کنند. آنها از آلومینیوم و فلز تولید می شوند و در کشور اسپانیا مصارف بسیار زیادی در زمینه آبرسانی دارند ( این مدل کوپلینگ برای مکش قابلیت استفاده ندارد). کوپلینگ Barcelona به عنوان یک جفت اتصال سریع شیلنگ آب طراحی و تولید می شوند.

اتصالات به طور گسترده ای در ساخت و ساز، گاراژ، کشاورزی یا تاسیسات عمرانی استفاده می شود. این کوپلینگ ها ساختار نر و مادگی نداشته و همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، دارای سه زبانه برای اتصال می باشد.

انواع کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ ROTTA & GOST (روسی)

کوپل های Gost و Rotta مطابق استاندارد روسیه است. GOST دارای سیستم 2 شاخه و ROTTA دارای سیستم 3 شاخه می باشد. هر دو سیستم اتصال متقارن داشته و مواد تشکیل دهنده آنها برنج و آلومینیوم است. کوپلینگ Gost به طور گسترده در تجهیزات آتش نشانی برای ساکشن یا همان مکش استفاده می شود و نوع Rotta که عمدتا در کشتی ها برای عملیات دلیوری یا تحویل با حداکثر فشار کاری 16bar استفاده می شود. اندازه های محبوب و پرکاربرد DN 50 و DN 70 می باشد.

انواع کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ Guillemin Symmetrical یا کوپلینگ فرانسوی

کوپلینگ Guillemin یک سیستم متقارن است و مناسب برای کاربردهای متنوع از جمله آبرسانی است.این کوپلینگ در کشورهای فرانسه و بلژیک مورد استفاده قرار می گیرد. موفقیت آن بیشتر به دلیل فرم است که بسته شدن کامل و آسان را امکان پذیر می کند. در واقع با چرخش کوپلینگ به وسیله دست و با زاویه چرخش 45 درجه دو جزء به یکدیگر متصل می شوند.

در سایزهای کوچک شما قادر خواهید بود با استفاده از دست اتصالات را کوپله کنید، اما در سایزهای بزرگ شما نیازمند آچار خواهید بود. جنس کوپلینگ Guillemin از استنلس استیل، آلومینیوم، مس و پلی پروپیلن می باشد.

انواع کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ Nakajima (ژاپنی)

اتصالات آتش نشانی ناکاجیما ژاپنی مجموعه ای از اتصالات آتش نشانی فلزی است. این مجموعه شامل 3 گزینه با اندازه های مختلف، JIS 65A ، JIS 50A و JIS40A می باشد. این مدل کوپلینگ ژاپنی فاقد نر و مادگی بوده که برای آبرسانی در آتش نشانی کاربرد دارد و قابلیت استفاده در مصارف ساکشن یا مکش را ندارد. این اتصالات آتش نشانی معمولا در حوزه صنایع مختلف دریایی استفاده می شوند. در واقع، ساختار فلزی، مقاومت در برابر خوردگی آب نمک و دوام آن را حتی در سخت ترین شرایط تضمین می کند.

کوپلینگ و آداپتورهای ناکاجیما یک سیستم اتصال به هم پیوسته 16 میله ای ژاپنی با دو شاخه بهم پیوسته ساخته شده با استاندارد صنعتی ژاپن (JIS) است. همچنین، درپوش ها به صورت استاندارد دارای زنجیره نگهداری هستند.

تجهیزات

کوپلینگ Machino (ژاپنی)

این قطعه یعنی کوپلینگ Machino (ژاپنی) یک قطعه سخت و محکم و به هم پیوسته بر روی شیلنگ آتش نشانی است که در کشور ژاپن مورد استفاده قرار می گیرد. از این کوچلینگ برای اتصال شلنگ آتش نشانی به هیدرانت یا پمپ های آتش نشانی و سایر وسایل شیلنگ (نازل ، پنجه و غیره) استفاده می شود و در ساختار نر و مادگی می باشد. مواد مورد استفاده در ساختار کوپلینگ Machino، آلیاژ برنج یا آلومینیوم بوده و دارای حداکثر فشار کاری 16bar و مطابق با استاندارد JIS ساخته شده است.

انواع کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ نروژی (Norlas)

کوپلینگ Norlas نروژی یک قطعه سخت و محکم بوده و برای اتصال شلنگ به هیدرانت یا پمپ های آتش نشانی و سایر وسایل شیلنگ (نازل ، پنجه و غیره) استفاده می شود. درپوش های زنجیره ای Norlas Blank برای محافظت از نخ های خروجی نر طراحی می شوند. همچنین، دریچه ها و هیدرانت ها از ورود مواد خارجی جلوگیری می کند. این کوپلینگ از جنس برنج یا برنز بوده و زنجیر به همراه دارد. این کوپلینگ در مصارف آبرسانی آتش نشانی و سازه های نفتی فراساحلی کاربرد دارد.

تجهیزات اطفا حریق

کوپلینگ Camlock

اتصالات Camlock یا کاملاک به اتصالات Cam and Groove یا Camlock Couplings نیز معروف هستند. این به این دلیل است که آنها با شیارهایی ساخته شده اند که به سبک های مختلف اجازه می دهد تا در کنار هم مهر و موم شود. این کوپلینگ ها دارای دو جزء نر و مادگی بوده که بر روی بخش مادگی بازوهایی برای کوپله کردن اتصال تعبیه شده است. ساختار ساده و عملکرد آسان، آنها را بسیار محبوب کرده است.

این کوپلینگ شامل انواع مواد از جمله آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، برنج و اتصالات شلنگ Camlock و پلی پروپیلن است. این قطعه آلومینیومی برای اتصال به هیدرانت یا کوپلینگ رزوه دار بر سر شیرفلکه و سر دیگر آن به هیدرانت متصل به نازل بسته می‌شوند. از این رو به آنها کوپلینگ یا اتصال آلومینیومی نیز می گویند.

لازم به ذکر است که اتصالات شلنگ Cam Lock در بسیاری از صنایع و برنامه های مختلف از جمله در انتقال سیالات در صنایع نفتی و شیمیایی و به طور محدودتر در مصارف آبرسانی آتش نشانی استفاده می شود. هنگام انتخاب اتصالات Cam و Groove مناسب، مهم است که به سازگاری شیمیایی سیال فرآیند و دمای فرآیند توجه داشته باشید. بهتر است که اتصالات شیلنگ Camlock مطابق با ویژگی Mill Mill ساخته شده باشند تا همیشه از جفت شدن مناسب آداپتور نر و ماده و اتصال بادامک اطمینان داشته باشید.

قفل در کوپلینگ Camlock

نوع قفل در کوپلینگ Camlock از نوع استورز ( سیستم آلمانی ) و دارای دو عدد واشر آب بندی هستند که در صورت خرابی قابل تعویض هستند. اغلب سایزهای مورد استفاده 1 اینچ، 1.5 اینج و 2.5 اینچ بیشتر مورد مصرف در باکس های آتش نشانی و سایزهای 2.5 و 4 اینچ آنها نیز برای خودرو های آتش نشانی مورد مصرف هستند.

تجهیزات اطفا حریق

ما در شرکت همیار انرژی مجموعه ای از تجهیزات آتش نشانی و سیستم های اعلام حریق و همچنین سیستم های مهار آتش را برای کمک به کنترل آتش سوزی های تجاری در صورت آتش سوزی ارائه می دهیم. برای مشاوره با کارشناسان همیار انرژی و تهیه لوازم و تجهیزات آتش نشانی می توانید با مراجعه به تماس با ما ثبت سفارش نمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا