شهر ایمن همیار می‌خواهد

شیلنگ انعطاف پذیر اسپرینکلر H.E

شلنگ رابط انعطاف پذیر اسپرینکلر H.E

شیلنگ رابط انعطاف پذیر

شیلنگ انعطاف پذیر اسپرینکلر HE مخصوص سیستم های اتوماتیک اطفاء حریق اسپرینکلر برای اولین بار در ایران طراحی و شناخته شده است، این محصول توسط واحد تحقیق و توسعه شرکت همیار انرژی طراحی و به بازار عرضه شده است که موفق به اخذ نشان استاندارد ملی ایران و همچنین تاییدیه از سازمان آتش نشانی تهران گردیده است.

ایمنی محصول شیلنگ انعطاف پذیر اسپرینکلر

تمام بخش های این محصول در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد و در طراحی از استنلس استیل مقاوم استفاده می شود. این محصول در برابر نشتی به طور 100 درصد مورد آزمون قرار می گیرد و در دمای محیطی دارای طول عمر بالایی است .

شلنگ رابط انعطاف پذیر اسپرینکلر H.E

شلنگ رابط انعطاف پذیر اسپرینکلر H.E


مزایای شیلنگ رابط اسپرینکلر


ایمنی محصول:

کل این شیلنگ سر تا سر استنلس استیل مقاوم بوده و انعطاف پذیر می باشد. به همین دلیل دارای مقاومت بالایی بوده و در برابر ضربه بسیار مقاوم می باشد. این محصول به هیچ عنوان دچار نشتی نمی شود. همچنین در دمای محیطی دارای طول عمر بسیار بالایی می باشد.

نصب آسان محصول

این محصول به علت انعطاف پذیری بالا در فضای نصب به راحتی قابل تنظیم است. حتی می توانید در خم های ۹۰ درجه در فضای نصب از این محصول استفاده کنید. برای نصب این محصول نیاز به ابزار خاصی نیست و به راحتی می توان با ابزار ساده در کمترین زمان نصب و راه اندازی کرد.

شلنگ رابط انعطاف پذیر اسپرینکلر H.E

صرفه جویی در هزینه

با اتصال شیلنگ های انعطاف پذیر همیار انرژی بدون نیاز به هیچ تجهیزاتی برای اتصال به سیستم اسپرینکلر بسیار آسان بوده و مسبب صرفه جویی در هزینه های اضافی می شود.

لرزه گیری محصول

شیلنگ های همیار انرژی شوک های لرزشی ناشی از شبکه را جذب می کنند. همچنین از سیستم اسپرینکلر در برابر خطرات ناشی از لرزش ها مانند زمین لرزه ها محافظت می کنند.

دوستدار محیط زیست

شیلنگ های انعطاف پذیر همیار انرژی به دلیل اتصال ایمن و مقاوم، از هدر رفتن آب در لوله و انشعابات جلوگیری می کنند. همچنین موجب عدم نیاز به جابه جایی اسپرینکلر حتی پس از تست فشار بالا می باشند.

مکان مورد استفاده از شیلنگ های رابط اسپرینکلر H.E

در سقف های کاذب و کنفی به دلیل عدم دسترسی مناسب برای لوله کشی دلخواه، از این تجهیزات استفاده می شود. طراحی شیلنگ اسپرینکلر طوری است که در موردی که دسترسی برای لوله کشی سخت است، اسپرینکلر را در جای مناسب و دلخواه جانمایی می کند.

  • ۱۰ برابر نصب سریعتر نسبت به نمونه های قدیمی
  • ۱۰۰% تست در برابر نشتی آب
  • فشار آزمون ۷۰ بار
  • گارانتی ۱۰۰ درصدی محصول
  • مقاومت در برابر لرزش و زمین لرزه


آیا باید از شیلنگ اسپرینکلر انعطاف پذیر استفاده کنیم؟

میزان تقاضای اتصالات شیلنگ های اسپرینکلر انعطاف پذیر در مقایسه با لوله های سفت و سخت سنتی به طور مداوم در طول سال ها افزایش پیدا می کند. این محصول براى اتصال لوله آتش نشانى به سیستم اسپرینکلر، مورد استفاده قرار مى گیرد. دلایل افزایش سریع محبوبیت این محصول می تواند به دلیل صرفه جویی در نیروی کار و هزینه و زمان باشد. چندین عملکرد مهم و مزایای ایمنی وجود دارد که شیلنگ های اسپرینکلر انعطاف پذیر در مقایسه با لوله های سفت و سخت سنتی در دسترس متقاضیان قرار می گیرد. در روش سنتى براى این اتصال، از زانوئى، لوله و جوشکارى استفاده مى شود. که مشکلاتى مانند سختى نصب دقیق اسپرینکلر روى سقف کاذب را به همراه دارد

در هر ساختمان، پی ریزی ها به مرور حل و تخریب می شوند و سقف ها می توانند به مرور زمان جابجا شوند. در برخی موارد به دلیل فعالیت لرزه ای، اسپرینکلرها دچار افتادگی می شوند. این امر برای بازوی لوله سخت رزوه دار مشکل ایجاد می کند، به ویژه با توجه به موقعیت اسپرینکلر نسبت به سطح سقف. طبق آیین نامه، لوله کشی سخت باید به صورت مجرا از سازه سقف به سازه ساختمان متصل شود. به دلیل این جدایی بین لوله و سقف، ارتفاع اسپرینکلر نسبت به انتهای سطح سقف همیشه نمی تواند ثابت بماند.

مزایای استفاده از شیلنگ اسپرینکلر

اولین مزیت استفاده از این شیلنگ ها اتصال آسان و بدون دردسر اسپرینکلر به خط لوله آتش نشانی و اتصال ساده آن به سقف توسط کیت نصب است. با این اسپرینکلرها قادر خواهید بود تا در مواردی که دسترسی برای لوله کشی سخت است، اسپرینکلر را در جای مناسب و مدنظر خود قرار دهید.

در واقع، با بهره گیری از انعطاف پذیری شیلنگ با طول های مختلف، امکان ایجاد انشعابات مناسب جهت نصب اسپرینکلرفراهم می شود. در بسیاری از سقف ها با وجود اختلاف سطح در سقف و یا وجود سقف کاذب استفاده از این شلنگ پیشنهاد می شود. همچنین در  سقف های کاذب و کنفی به دلیل عدم دسترسی مناسب برای لوله کشی دلخواه، از این تجهیزات استفاده می شود.

اتصال محکم اسپرینکلر در شرایط افتادگی سطح سقف

تحت شرایط افتادگی شدید سطح سقف، یک اسپرینکلر می تواند در طول زمان بیش از حد در بالای سطح سقف فرو رفته شود که به طور بالقوه در شرایط نصب شده خارج از فهرست یا تایید نمایندگی آن در نظر گرفته می شود. این بدان معناست که در صورت وقوع آتش سوزی، زمان پاسخ عملیاتی اسپرینکلر و ویژگی های الگوی پاشش به شدت تحت تأثیر قرار می گیرد. در نتیجه باعث می شود آتش در منطقه ی دچار آسیب، بدون کنترل رشد کند. در مقابل، یک شیلنگ اسپرینکلر انعطاف پذیر (بر اساس کد، لیست آن و دستورالعمل های نصب) لازم است تا به طور ایمن با یک قلاب یا براکت محکم به ساختار سقف، مانند کانال های سقفی معلق شبکه T یا تیرچه های چوبی/فلزی یا گل میخ ها متصل شود.

این اتصال محکم قلاب یا براکت به ساختار سقف تضمین می کند که ارتفاع اسپرینکلر نسبت به سطح سقف در طول زمان ثابت می ماند. همچنین قادر خواهیم بود تا به دلیل قابلیت تنظیم ذاتی شیلنگ انعطاف پذیر، انبساط، انقباض و نشست سازه سقف و ویژگی های توزیع آب اسپرینکلر در هر شرایطی حفظ می شود.

شیلنگ اسپرینکلر انعطاف پذیر


طراحی شیلنگ بافته در مقابل غیر بافته

شیلنگ های اسپرینکلر انعطاف پذیر دارای ساختارهای طراحی بسیار متفاوتی هستند. اکثر آنها را با درجه آستنیتی فولاد ضد زنگ می سازند. برخی از طرح ها شیلنگ های حصیر بافته هستند، در حالی که برخی دیگر غیر بافته (راه راه) هستند.

طراحی شیلنگ ها

شیلنگ های اسپرینکلر بافته شده با یک روکش بافته شده از جنس استنلس استیل خارجی طراحی شده اند. به طوری که استحکام لازم را برای مقاومت در برابر نیروهای داخلی ناشی از فشار سیستم فراهم می کند. این در حالی است که لوله راه راه زیر آن می تواند نسبتاً بدون تأثیر و انعطاف پذیر باقی بماند. در مقابل، شیلنگ های بافته نشده تنها به دیواره لوله تکیه می‌کنند تا هم استحکام و هم انعطاف پذیری را فراهم کنند. حلقه های شیلنگ بافته نشده دورتر از هم هستند (قطعه گسترده) و در نتیجه انعطاف پذیری را کاهش می دهند و سختی را افزایش می دهند.

به دلیل اینکه این نوع به طور همزمان باید در مقابل فشار مقاومت کند و در عین حال سعی در ایجاد انعطاف پذیری داشته باشد، اگر چه به طور قابل توجهی کاهش یافته است، نوع غیر بافته دارای این ویژگی ها نمی باشد در واقع، شیلنگ های بافته می توانند فشارهای بالاتری را نسبت به شیلنگ‌های بدون بافته بدون کشیدگی یا تغییر شکل دائمی تحمل کنند. شیلنگ های بافته معمولاً می توانند به شعاع خمش کمتری دست یابند، تعداد خم های بیشتری را ممکن می سازند و در نتیجه توانایی قرار دادن تاسیسات در مکان های بسته ‌تر و با فاصله کمتر را دارند.

بافت خارجی همچنین ویژگی های کاهش ارتعاش را در شرایط جریان بالا و سطح اضافی محافظت در برابر سایش خارجی را فراهم می کند. با این حال، پیچیدگی، هندسه و تعداد پیچش ها در واحد طول، بیشترین تأثیر را بر انعطاف پذیری دارد.

تأثیر خمیدگی بر شیلنگ اسپرینکلر و اثرات آن بر ایمنی و کارایی

خم شدن شیلنگ پهن، چه بافته و چه غیر بافته، بدلیل سطح مقطع آن دشوارتر است و در هنگام نصب بیشتر مستعد پیچ خوردن است. پیچ خوردگی، که به عنوان کاهش سطح مقطع به دلیل ایجاد خمش فراتر از حد آن تعریف می شود، می تواند در حین نصب رخ دهد، که منجر به یک اثر مخرب بر از دست دادن اصطکاک هیدرولیکی و مقاومت در برابر خوردگی می شود.

به عبارت دیگر، اگر شیلنگ پیچ بخورد، انتقال آب به سر اسپرینکلر می تواند کاهش یابد و تنش های داخل دیواره لوله دارای پیچ نیز می تواند به کاهش مقاومت به خوردگی در طول زمان منجر شود. در مقابل، شیلنگ باریک به دلیل افزایش تعداد پیچش ها در واحد طول، انعطاف پذیری بیشتری را فراهم می کند و در نتیجه تلاش کمتری برای خم شدن انجام می شود و در بسیاری از موارد امکان پیچ خوردگی را از بین می برد.

انعطاف و اعتماد در اطفاء حریق

شیلنگ های بافته شده باریک، امکان نصب در فضاهای تنگ را فراهم می کند و به طور قابل توجهی پتانسیل پیچ خوردگی را کاهش داده یا از بین می‌برد، شیلنگ های اسپرینکلر انعطاف پذیر وقتی تحت سیستم های با کیفیت قوی، مشروط به ممیزی های دوره ای، و تأییدیه های جهانی محصول تولید می شوند، می توانند به اطمینان حاصل شوند که سیستم های اسپرینکلر قابل اعتماد بوده و به درستی وظایف خود را انجام می دهند و آماده ارائه قابلیت اطفاء حریق درجه‌بندی شده خود در هر رویداد مهمی هستند.

شیلنگ اسپرینکلر انعطاف پذیر

معیارهای طراحی برای اسپرینکلر آتش برای کارهای جزئی

میزان تقاضای اتصالات شیلنگ های اسپرینکلر انعطاف‌پذیر در مقایسه با یک لوله سفت و سخت سنتی در نصب های جدید، و همچنین فضای کاری جزئی در استرالیا، در طول سال ها رشد چشمگیری داشته است. متأسفانه، نصاب ها از این شیلنگ های اسپرینکلر انعطاف پذیر بدون در نظر گرفتن تلفات اصطکاکی نشان ‌داده ‌شده در برگه های داده استفاده می کنند، این شیلنگ ها نیز با طول لوله معادل نمایش داده می شوند.

در بخش Minor Works برای اسپرینکلر لوله سخت 20 تا 25 میلی، حداکثر طول لوله مناسب 14 متر در نظر گرفته می شود. با این حال، برای شیلنگ های اسپرینکلر انعطاف پذیر طول لوله به طور چشمگیری کاهش می یابد.

به عنوان مثال، برگه های اطلاعاتی که نصاب ها در دسترس دارند، موارد زیر است:

  • شیلنگ اسپرینکلر انعطاف پذیر 1200 میلی متری معادل 22 متر یا لوله سفت و سخت.
  • شیلنگ اسپرینکلر انعطاف پذیر 1500 میلی متر معادل لوله 27 متری یا سفت و سخت.
  • شیلنگ اسپرینکلر انعطاف پذیر 1800 میلی متری معادل بیش از 30 متر یا لوله سفت و سخت.

محدودیت ها و کاربردها

این شیلنگ های اسپرینکلر منعطف فقط برای یک ساختمان اداری با فضای خالی سقف کم عمق و در محدوده 32 میلی‌متری طراحی شده‌اند. آنها در بیشتر موارد در کارهای جزئی نیازهای ما را برآورده نمی کنند، زیرا بیشتر آویز ها 20 تا 25 میلی متر هستند. تنها تعداد کمی از شیلنگ های انعطاف پذیر هستند که می توانند برای یک لوله سفت و سخت 20 یا 25 میلی متری استفاده شوند. با این حال، ممکن است یک شیلنگ انعطاف‌پذیر 1200 میلی‌متری پیدا کنید که طولی معادل 9.85 متر دارد، که حدود 4 متر را برای مطابقت با 14 متر مورد نیاز در AS2118 باقی می گذارد. که به بهترین شکل در موقعیت هایی مانند مراکز خرید و جایی که فضای خالی سقف دارای ارتفاع فضای خالی بیش از 4 یا 5 متر است، استفاده می شود.

جالب است که ببینیم چه تعداد از «محاسبات اسپرینکلر آتش‌نشانی Hyena» از شلنگ انعطاف‌پذیر درست استفاده شده در محاسبه استفاده می‌کنند، به خصوص که هر سازنده طول لوله‌های معادل متفاوتی برای برند شلنگ‌های اسپرینکلر انعطاف‌پذیر خود دارد.

هر ساختمان با توجه به چگالی جریان آب در هر اسپرینکلر به صورت سفارشی طراحی می شود. این دلیل انتخاب 14 متری و همچنین دستیابی به حداقل 60 لیتر در دقیقه است.

 انعطاف و ایمنی در محیط های مختلف

می توانید بپرسید که چرا لوله سفت و سخت مانند شیلنگ اسپرینکلر انعطاف پذیر دارای سیستم قلاب یا براکت به شبکه سقف نیست؟ اگر قرار بود لوله سفت و محکم بسته شود، اسپرینکلر ها را در فضای سقف نخواهید داشت، زیرا آنها از افتادگی سقف جلوگیری می کنند و سقف را پشتیبانی بیشتری می کنند.

بنابراین شیلنگ های اسپرینکلر انعطاف پذیر، شیلنگ هایی با طول 700، 1000، 1200 و 1800 میلیمتر و دارای دو نوع هستند. به منظور متصل کردن آنها به سقف و یا دیوار از قلاب یا براکت جهت نصب استفاده می شود. آن ها قابل استفاده در تمامی رستوران ها و هتل ها و مراکز تجاری و آموزشی و بهداشتی و فرهنگی و تفریحی می باشد. مالکان ساختمان، بیمه گران، آژانس های نظارتی و مراجع قانونی همگی به سطح فزاینده‌ای از عملکرد، ایمنی و قابلیت اطمینان سیستم اسپرینکلر آتش نشانی در طول عمر خود نیاز دارند. به همین دلیل این محصولات به انتخابی آسان برای برآوردن همه این الزامات تبدیل شدند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا