شهر ایمن همیار می‌خواهد

تلفن کننده اعلام حریق

تلفن کننده

دستگاه تلفن کننده اعلام حریق چیست؟

وسیله الکترونیکی است که سیگنال های هشدار را جهت یک مشکل خاص کنترل می کند، هنگامی که مشکل شناسایی شد بلافاصله آن را در تماس شخصی به فرد یا افرادی اطلاع می دهد.

تلفن کننده اعلام حریق

منبع تغذیه دستگاه تلفن کننده سیستم اعلام حریق

تلفن کننده ها معمولا با ولتاژ 12 ولت DC تغذیه می شوند. اما تغذیه پنل اعلام حریق به طور معمول 24 ولت DC است که جهت رفع این اختلاف ولتاژ از رگلاتور استفاده می شود. رگلاتور موجب کاهش ولتاژ می شود و از آسیب رسیدن به تلفن کننده در اثر اختلاف ولتاژ جلوگیری می کند.

https://hyperfire.ir/product/%d8%aa%d9%84%d9%81%d9%86-%da%a9%d9%86%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b9%d9%84%d8%a7%d9%85-%d8%ad%d8%b1%db%8c%d9%82-15-%d8%ad%d8%a7%d9%81%d8%b8%d9%87-%d8%b3%d8%ae%d9%86-%da%af%d9%88-%d8%aa%d8%b3%d9%84/

نحوه عملکرد تلفن کننده سیستم اعلام حریق

دستگاه پس از تنظیم و پیکربندی، تا زمان وقوع حادثه در حالت آماده به کار قرار می گیرد. در واقع پس از تنظیمات کلی دستگاه یک پیام صوتی در حافظه آن ضبط می شود و شماره تلفن افرادی را که می خواهید در صورت فعال شدن زنگ هشدار، با آن ها تماس گرفته شود، وارد می کنید.

به محض اینکه حریق رخ دهد، تلفن کننده از حالت آماده باش به حالت فعال در می آید. در ابتدا دستگاه 60 ثانیه منتظر می ماند تا بررسی کند که زنگ هشدار کاذب نباشد، پس از 60 ثانیه دستگاه با اولین شماره موجود در لیست، تماس گرفته و پیام را پخش می کند.

سپس دستگاه 2 دقیقه منتظر می ماند تا ببیند پاسخی نسبت به خاموش کردن آلارم داده می شود یا خیر، اگر شماره اول پاسخگو نبود و زنگ هشدار خاموش نشد به سراغ شماره دوم می رود این روند ادامه دارد تا به آخرین شماره موجود در لیست برسد.

سپس به مدت 5 دقیقه دستگاه در مکث طولانی قرار می گیرد، اگر کسی هنوز زنگ هشدار را خاموش نکرده باشد دوباره به اولین شماره موجود در لیست باز می گردد. به این ترتیبی که ذکر شد تلفن کننده با شماره ها تماس می گیرد و پیام صوتی را پخش می کند. شخصی که به تماس پاسخ می دهد، می تواند با فشار دادن یک کلید یا وارد کردن کد در تلفن خود، تماس های تلفن کننده را متوقف کند.

عملیات فوق در حالت استاندارد است. زمان و وقفه ها همه قابل تنظیم هستند و ممکن است از برندی به برند دیگر تغییر کنند.

انواع دستگاه تلفن کننده سیستم اعلام حریق

در حال حاضر سه نوع دستگاه تلفن کننده خط ثابت (سنتی)، سیم کارتی (سلولی) و تلفن کننده اعلام حریق ip در بازار موجود است. مزیت تلفن کننده سیم کارتی این است که علاوه بر تماس با شماره های از پیش تعریف شده، امکان ارسال پیامک نیز وجود دارد. دستگاه هایی که سیم کارت اعتباری دارند نیز پس از اتمام شارژ، قابلیت شارژ شدن دارند. همچنین این دستگاه ها امکان ضبط پیام و ارسال آن به شماره های موجود در حافظه را در هنگام خطر دارند. که در ادامه به شرح هر یک می پردازیم:

 • تلفن کننده خط ثابت: در این نوع تکنولوژی از فرستنده های مخابراتی استفاده می شود و به گونه ای عمل می کند که در صورت اعلام حریق خط تلفن اشغال شده و اگر کسی در حال استفاده از تلفن باشد آن را قطع می کند.
 • تلفن کننده سلولی: از سرویس های 3G برای انتقال سیگنال استفاده می کنند.
 • تلفن کننده اعلام حریق ip دار: اکثرا به عنوان تلفن کننده پشتیبان استفاده می شوند.

تلفن کننده اعلام حریق و وسایل جانبی

مقایسه تلفن کننده خطوط ثابت و سیم کارتی

دستگاه های تلفن کننده خط ثابت به خط ثابت تلفن نصب شده در محل، متصل می شوند و هنگام وقوع حادثه با شماره های موجود در حافظه تماس می گیرند و پیغام از قبل ضبط شده را پخش می کنند. عیب این نوع تلفن کننده ها این است که اگر در اثر آتش سوزی یا ساییدگی، کابل تلفن از بیرون از ساختمان قطع شود دیگر عمل نمی کنند. در دستگاه های تلفن کننده خط ثابت، امکان فعال و یا غیر فعال کردن سیستم از راه دور وجود ندارد.

انواع و امکانات تلفن کننده اعلام حریق
امکانات تلفن کننده سیم کارتی تلفن کننده خط ثابت
ارسال پیامک دارد ندارد
ارسال گزارش دارد ندارد
شارژ خط دارد به صورت پرداخت قبض تلفن
کنترل از راه دور دارد ندارد
آسیب به کابل تلفن نیست هست
امکانات و ویژگی های دستگاه تلفن کننده سیم کارتی
 • روشن و خاموش کردن دستگاه تلفن کننده از راه دور از طریق پیامک و نرم افزار موبایل
 • فعال و غیر فعال کردن رله ها با پیامک و نرم افزارهای نصب شده بر روی موبایل
 • مشاهده میزان موجودی شارژ سیم کارت از طریق پیامک و نرم افزار
 • شارژ سیم کارت نصب شده روی دستگاه از راه دور
 • امکان ارسال پیامک در هنگام فعال و غیر فعال کردن دستگاه
 • قابلیت ارسال پیامک برای اطلاع وضعیت های مختلف کاری
 • کنترل از راه دور
 • مشاهده آنتن دهی دستگاه
 • ضبط پیام 
 • ارسال پیام
 • قابلیت استفاده در صورت قطعی خط تلفن
 • نصب راحت
 • استفاده آسان

https://hyperfire.ir/product/%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%b2-%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-16-%d8%aa%d8%a7-28-%d8%b2%d9%88%d9%86/

قیمت تلفن کننده سیستم اعلام حریق

همانطور که گفتیم تلفن کننده ها در دو نوع تلفن کننده خط ثابت و سیم کارتی هستند. قیمت تلفن کننده سیم کارتی بسیار بیشتر از تلفن کننده خط ثابت می باشد. همچنین لازم به ذکر است نصب تلفن کننده خط ثابت هزینه بر در صورتی که نصب تلفن کننده سیم کارتی بسیار آسان و کم هزینه است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا