شهر ایمن همیار می‌خواهد

شستی اعلام حریق

هر آنچه باید درباره شستی اعلام حریق بدانید (MCP)

شستی اعلام حریق چیست و چگونه عمل می‌کند؟

شستی اعلام حریق لزوما یک جعبه کوچک است. همچنین تلفن کننده قرمز دستی یا شیشه شکن نیز نامیده می شود. این نوع سیستم اعلام حریق بر روی دیواری حاوی دکمه یا اهرمی قرار دارد که به شما این امکان را می دهد که به صورت دستی، اعلام حریق را در یک ساختمان فعال کنید.

این تجهیزات بخش مهمی از سیستم های آشکارساز حریق در هر ساختمانی هستند. می توانند در موارد مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. از جمله:

 • با به صدا درآوردن آژیر، خطر احتمالی آتش سوزی را به همه افراد داخل هشدار دهید.
 • فرآیند تخلیه را در اسرع وقت آغاز کنید.
 • حتی اگر سیستم تشخیص خودکار از کار افتاده باشد، زنگ هشدار را به صدا در آورید.
 • پنل کنترل اعلام حریق را در مورد منطقه ای که آتش سوزی در آن رخ داده است مطلع کنید.
 • هشدار به خدمات آتش نشانی در مورد آتش سوزی (دستی یا خودکار)
 • سیستم مدیریت دود را فعال کنید.

بسته به مدل شستی، ممکن است مجبور شوید یک شیشه را بشکنید تا به دکمه ای که هشدار آتش سوزی را فعال می کند برسید. برخی از جدیدترین طرح ها از پلاستیک فشرده به جای شیشه استفاده کرده اند. این تغییر در جهت کاهش احتمال آسیب به کاربر و جلوگیری از هرگونه اقدام خرابکارانه بوده است.

شکستن شیشه تلفن کننده

اگر در محل کار آتشی را مشاهده کردید، به صدا درآوردن زنگ خطر آتش سوزی با استفاده از شستی سریعترین راه برای جلب توجه همکاران و ترغیب آن ها برای رسیدن به ایمنی است. اگر آتش به اندازه ای بزرگ نباشد که لازم باشد سیستم تشخیص حریق خودکار را راه اندازی کند، اقدامات پیشگیرانه شما می تواند به کنترل شعله قبل از گسترش آتش کمک کند. پس از استفاده از شستی، به صورت دستی آن را ریست کنید و با استفاده از کلید ایمنی به حالت اولیه برگردانید.

محل نصب شستی اعلام حریق

هر سیستم اعلام حریق دارای چندین شستی اعلام حریق است. بنابراین اگر دقت کنید، آن ها را در تمام ساختمان های عمومی، از محل اقامت مشترک تا ساختمان های اداری، سایت های ساخت‌ و ساز، سینما و تئاتر، مراکز خرید، مدارس و مراکز بهداشتی و درمانی مشاهده خواهید کرد.

شستی اعلام حریق معمولاً در امتداد مسیرهای فرار و در نزدیکی خروجی های آتش نشانی قرار می گیرند؛ تا بتوانید بدون کند کردن روند تخلیه و یا قرار دادن خود در معرض خطر غیر ضروری، زنگ هشدار را به راه بیندازید. با توجه به الزامات قانونی مربوطه، شستی اعلام حریق را باید در محل های زیر قرار دهید:

 • در هر طبقه از ساختمان
 • از هیچ نقطه ای در ساختمان بیش از 30 متر فاصله نداشته باشد.
 • بالاتر از 1.4 متر از کف نباشد.
 • در یک مکان قابل مشاهده و قابل دسترس باشد.
 • در مناطق پرخطر

آن ها باید همیشه در سمت درب خروجی منتهی به یک راه پله نصب شوند. به طوری که وقتی زنگ هشدار به صدا در می آید، سیستم هشدار می تواند به درستی تشخیص دهد که آتش در کدام طبقه اتفاق افتاده است.

https://hyperfire.ir/product/%d8%b4%d8%b3%d8%aa%db%8c-%d8%a7%d8%b9%d9%84%d8%a7%d9%85-%d8%ad%d8%b1%db%8c%d9%82-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b4%d8%aa-%d9%be%d8%b0%db%8c%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d9%88%d8%b1-%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d9%be%d8%a7%d8%b1/

شستی های اعلام حریق چه رنگی دارند؟

شستی اعلام حریق بیش از یک عملکرد دارد. آن ها در سه رنگ سبز، سفید و قرمز وجود دارند و رنگ های مختلف عملکرد منحصر به فرد هر یک را نشان می دهد. با توجه به سیستم ایمنی آتش نشانی موجود در ساختمان شما، این قابلیت را دارید که عملکردهای اضافی را به سیستم اضافه کنید. از جمله باز کردن درها، فعال کردن سیستم مدیریت دود و حتی خاموش کردن سیستم تهویه مطبوع. در هر صورت، اگر متوجه آتش سوزی شدید، همیشه باید بدون تردید از شستی اعلام حریق استفاده کنید.

سه رنگ تلفن کننده

 • تلفن کننده قرمز: این تلفن کننده ها برای فعال کردن اعلام حریق، اطلاع رسانی به خدمات آتش نشانی و حتی راه اندازی سیستم های کنترل دود یا اسپرینکلر استفاده می شود.
 • تلفن کننده سبز: این نوع در کنار یک خروجی قرار دارند و برای باز کردن دستی درب، هنگام تلاش برای تخلیه ساختمان در مواقع اضطراری استفاده می شوند.
 • تلفن کننده سفید: از آنجایی که آن ها یک عملکرد واحد را نشان نمی دهند، باید علائم اضافی وجود داشته باشد که به شما بگوید این تلفن کننده خاص چه کاری انجام می دهد. با این حال تلفن کننده سفید یکی از عملکرد انواع قبلی را ندارد، و آن تماس با خدمات آتش نشانی است.
نحوه ریست شستی اعلام حریق

شستی شیشه ای را می توان مجددا با تعویض شیشه شستی اعلام حریق که شکسته شده است، استفاده کرد. اما ریست کردن شستی ریست پذیر توسط کلید مخصوص آن و مطابق دستورالعمل موجود در کاتالوگ شاسی برند مربوطه انجام می شود. و شاسی بعد از ریست شدن، به حالت اولیه باز خواهد گشت و می توان از آن دوباره استفاده نمود.

مراحل تست و ریست کردن شستی اعلام حریق

 1. کلید شاسی را درون قفل قرار می دهیم و شاسی را باز می کنیم.
 2. کلید شاسی را جدا می کنیم.
 3. شاسی را می بندیم
آزمایش تلفن کننده چند وقت یک بار باید انجام شود؟

تست سیستم اعلام حریق

تست شستی اعلام حریق باید به عنوان بخشی از روش تست هفتگی تجهیزات اعلام حریق انجام شود. در واقع، همه شستی های اعلام حریق را نمی توان هر هفته آزمایش کرد. معمولاً، آزمایش از طریق یک برنامه چرخشی انجام می‌ شود که در آن یک تلفن کننده متفاوت هر هفته آزمایش می شود تا اطمینان حاصل شود که کل سیستم همانطور که باید کار می کند. به عنوان مثال، شما نباید اولین تلفن کننده را قبل از هفته سیزدهم آزمایش مجدد کنید. همه 12 نقطه تماس باید قبل از تکرار فرآیند آزمایش شوند.

https://hyperfire.ir/product/%d8%b4%d8%b3%d8%aa%db%8c-%d8%a7%d8%b9%d9%84%d8%a7%d9%85-%d8%ad%d8%b1%db%8c%d9%82-%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84-%d8%b1%db%8c%d8%b3%d8%aa-sens-%d9%85%d8%af%d9%84-rc-100/

قیمت شستی اعلام حریق

قیمت خرید شستی اعلام حریق با توجه به نوع آن که شاسی متعارف یا شاسی آدرس پذیر یا شاسی وایرلس (بیسیم) باشد متفاوت است به گونه ای که قیمت شستی اعلام حریق وایرلس گران تر از شاسی آدرس پذیر و شستی آدرس پذیر نیز گران تر از شستی متعارف است. همچنین کیفیت شاسی و درجه حفاظت آن بسیار در قیمت آن تاثیر گذار است. علاوه بر این قیمت شستی اعلام حریق نیز بسیار تحت تاثیر ضد انفجار بودن یا معمولی بودن آن است.

در پایان

کل سیستم اعلام حریق باید حداقل هر 6 ماه یکبار توسط یک مهندس ایمنی آتش نشانی واجد شرایط مورد بازرسی ایمنی قرار گیرد.

آیا نیاز به نصب سیستم اعلام حریق به همراه تلفن کننده دارید؟ می توانید به سادگی از متخصصان ما در همیار انرژی مشاوره دریافت کنید و محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

منبع

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا