شهر ایمن همیار می‌خواهد

اقدامات فوری در هنگام آتش سوزی

اقدامات فوری در هنگام آتش سوزی

آتش سوزی یکی از اتفاقاتی است که می تواند با جان و مال افراد بازی کند. اگر در مکانی که حضور دارید آتش سوزی اتفاق بیفتد باید یکسری اقداماتی انجام دهید تا خیلی سریع بتوانید از مکان آتش گرفته فرار کنید و یا آتش را مهار کنید. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به اقدامات فوری در هنگام آتش سوزی بپردازیم.

خلاصه ای از اقدامات فوری در هنگام آتش سوزی:

 
با مطالعه جدول زیر، اطلاعات کامل این مقاله را فرا می گیرید و همچنین وقت کمتری از شما گرفته می شود.

اقدامات فوری در هنگام آتش سوزی
  • اگر می توانید، آتش را خاموش کنید.
  • اگر نمی توانید آتش را خاموش کنید، محل را فورا ترک کنید.
  • پس از ترک خانه، درها و  پنجره ها را ببندید.
  • با آتش نشانی تماس بگیرید.
  • در یک مکان امن دور از محل آتش سوزی بمانید.
اقدامات ایمنی قبل از آتش سوزی
  • داشتن برنامه اضطراری
  • داشتن سیستم اطفا حریق
  • دور نگه داشتن مواد قابل اشتعال از اجاق گاز
  • اجاق گاز را بدون نظارت کردن ترک نکنید.

 

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

اقدامات فوری در هنگام آتش سوزی

اقدامات فوری در زمان وقوع حادثه آتش سوزی وجود دارند که باید بلافاصله انجام شوند تا از سلامت جان در معرض این حادثه حفاظت کرد. در ادامه به اقدامات فوری در هنگام آتش سوزی می پردازیم:

1. اگر می توانید، آتش را خاموش کنید

اگر آتش کوچک است و می توانید آن را مهار کنید حتما آن را انجام دهید. قبل از اینکه اقدام به خاموش کردن آتش کنید، ابتدا بررسی کنید که آیا در توانتان هست که آتش را مهار کنید یا خیر. برای مهار کردن آتش نیاز به کپسول آتش نشانی، توپ اطفا حریق یا آیروسل دستی دارید که می توانید هریک از این محصولات را ثبت سفارش کنید.

2. اگر نمی توانید آتش را خاموش کنید، محل را فورا ترک کنید

اگر تجهیزات مورد نیاز برای خاموش کردن آتش را ندارید و در توانایی های شما خاموش کردن آتش نیست، فورا محل آتش گرفته را ترک کنید. در زمان ترک کردن محل آتش گرفته حتما حواستان باشد که افراد سالمند، کودکان و حیوانات را خارج کنید.

3. پس از ترک خانه، درها و  پنجره ها را ببندید

زمانی که حیوانات، بچه ها و سالمندان را از محل آتش گرفته خارج کردید، درها و پنجره ها را ببندید. این کار به جلوگیری از گسترش آتش کمک می کند و می تواند از ضرر مالی بیشتر جلوگیری کند.

4. با آتش نشانی تماس بگیرید

زمانی که آتش شعله ور شد، مهم نیست می توانید آن را خاموش کنید یا نه، فورا با آتش نشانی تماس حاصل فرمایید تا فورا در محل حاضر شوند و جلوی مشکلات بیشتر را بگیرند. آتش نشانان به خوبی می دانند که باید در زمان آتش سوزی چه کارهایی را انجام دهند و به همه ی افراد حاضر در صحنه نیز کمک می کنند.

5. در یک مکان امن دور از محل آتش سوزی بمانید

فرقی ندارد که خانه آتش گرفته است یا دفتر و یا حتی شرکت و کارخانه، مهم این است که ابتدا جان خود و اطرافیانتان را نجات دهید. زمانی که از محل آتش گرفته بیرون آمدید، بهتر است دور از آن محل منتظر آتش نشانی باشید تا اقدامات لازم توسط آتش نشانان انجام شود.

اقدامات فوری در هنگام آتش سوزی

۷ اشتباه مرگبار هنگام آتش سوزی

اقدامات ایمنی قبل از آتش سوزی

آتش سوزی رخدادی است که نمی توان آن را پیش بینی کرد، برای در امان ماندن از این حادثه باید اقدامات ایمنی قبل از آتش سوزی داشته باشید. در ادامه به این اقدامات می پردازیم:

1. داشتن برنامه اضطراری

داشتن یک برنامه اضطراری به شما کمک می کند تا در زمان آتش سوزی اطلاع داشته باشید که باید چه کاری انجام دهید و دیگر سردرگم نخواهید شد و بهترین رفتار را از خود نشان می دهید که برنامه ریزی شده است.

2. داشتن سیستم اطفا حریق

اگر یک سیستم اطفا حریق داشته باشید، این سیستم می تواند جلوی گسترش آتش را بگرد و آن را مهار کند تا آتش سوزی گسترش نیابد و از خسارات بیشتر جلوگیری شود.

3. دور نگه داشتن مواد قابل اشتعال از اجاق گاز

همیشه مواد قابل اشتعال را از اجاق گاز دور نگه دارید تا جلوی آتش سوزی و گسترش آن را بگیرید. مواد قابل اشتعال مثل روزنامه، دستمال و … می تواند باعث شروع آتش سوزی شود و دور نگه داشتن این وسایل از اجاق گاز بسیار کمک کننده خواهد بود.

4. سیگار نکشیدن در رختخواب

سیگار کشیدن در رختخواب یکی دیگر از مواردی است که می تواند باعث آتش سوزی شود. هرگز در رختخواب سیگار نکشید زیرا ممکن است به خواب بروید و سیگار را خاموش نکنید و آتش سوزی اتفاق بیفتد.

5. اجاق گاز را بدون نظارت کردن ترک نکنید

رهاکردن اجاق گاز بدون نظارت می تواند باعث آتش سوزی شود، به خصوص اگر مواد قابل اشتعال در نزدیکی آن باشد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا