شهر ایمن همیار می‌خواهد

تهویه مکانیکی به روش کانالی

تهویه مکانیکی

تهویه های مکانیکی یکی از بهترین روش های تهویه هستند که باعث تهویه ای عالی می شوند. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به تهویه مکانیکی به روش کانالی بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

تهویه مکانیکی به روش کانالی

سامانه تهویه مکانیکی باید از سایر سامانه‌های تاسیساتی ساختمان (به جز سامانه‌هایی که تهویه معمولی پارکینگ را انجام می دهند) مستقل باشد. همچنین ظرفیت سامانه تهویه مکانیکی باید به گونه ای باشد که شرایط بند 2 و 10 را داشته باشد.

سامانه تهویه مکانیکی باید به گونه‌ای طراحی شود که هر قسمت حداقل شامل دو فن باشد. در این سامانه درصورت از کار افتادن یکی از فن‌ها، نباید ظرفیت فن‌های باقی مانده از ۵۰ درصد ظرفیت مورد نیاز کمتر شود. نحوه برق رسانی و راه اندازی این سامانه‌ها باید طوری باشد که خرابی یا ازکار افتادگی یک فن‌، روی عملکرد سایر فن‌ها تاثیر نداشته باشد.

نحوه کنترل فن‌های سامانه تامین هوای جبرانی باید به گونه‌ای باشد که فشار در هر دو شرایط عادی و شرایط حریق همواره منفی باشد.

اگر فن‌ها داخل ساختمان ولی خارج از زون تخلیه قرار گرفته باشند باید توسط اجزای سازه ای دارای مقاومت در برابر حریق معادل همان قسمت، محصور شده و تحت هیچ شرایطی، این مقاومت کمتر از یک ساعت نباشد.

تهویه مکانیکی به روش کانالی

فن‌ها و تجهیزات کنترلی مرتبط با آنها در صورتی که احتمال قرار گیرفتن در معرض حریق را قرار داشته باشند، باید دارای کابل کشی حفاظت شده باشد به صورتی که تا یک ساعت مقاوم در برابر حریق باشند.

سامانه تهویه پارکینگ

راه اندازی سامانه تهویه پارکینگ در شرایط حریق باید با هر دو شرح ذیل امکان پذیر باشد.

  • سامانه کشف و اعلام حریق (در اثر دود، نرخ سریع افزایش حرارت، کاشف چند شرطی فلوسوئیچ اسپرینکلر و غیره )
  • سوئیچ مخصوص آتش نشانی (راه اندازی به صورت دستی)

پس از کشف حریق توسط سامانه اعلام حریق ساختمان، سریعا باید فرمانی جهت تغییر وضعیت تابلوی فرمان سامانه تهویه پارکینگ از وضعیت عادی به وضعیت حریق، صادر شود.

طراحی سامانه تهویه پارکینگ باید به گونه ای باشد که بتوان آن را به صورت دستی نیز کنترل نمود. سوئیچ عملکرد دستی این سامانه باید در محلی مناسب قرار گیرد. این سوئیچ باید دارای سه وضعیت خاموش/ روشن / اتوماتیک باشد.

تهویه مکانیکی به روش کانالی

باید در طراحی توجه شود که چه در طراحی برای تخلیه آلاینده‌ها و چه در طراحی برای تخلیه دود ناشی از حریق، هیچ نقطه مرده و بدون تهویه‌ای در کل فضای پارکینگ وجود نداشته باشد.

دریچه تزریق هوای تازه باید به گونه‌ای جانمایی شود که منجر به تخریب لایه دود و گسترش بیشتر دود نشود.

در طراحی باید توجه شود که سرعت هوا در مسیرهای فرار و رمپ‌ها از ۵ متر بر ثانیه بیشتر نشود تا خللی در فرار متصرفان ایجاد نگردد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا