شهر ایمن همیار می‌خواهد

چه کسی مسئول ایمنی آتش سوزی در محل کار است؟

آتش سوزی در محل کار

ایمنی یکی از مهم ترین موارد در محل کار است و کارمندان باید در محل کار ایمن باشند و بتوانند با خیالی راحت به کار خود ادامه دهند. اگر محل کاری ایمن نباشد، تمامی کارکنان از ایمنی برخوردار نخواهند بود و این یک نقطه ضعف بسیار بزرگ برای آن اداره و یا شرکت است. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به چه کسی مسئول ایمنی آتش سوزی در محل کار است؟ بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی


ایمنی آتش سوزی در محل کار

اگر ایمنی برای شما اهمیت دارد، باید این سوال را از خود بپرسید که در محل کار چه کسی مسئول است. مدیر، کارفرما، کارمندان و همه افراد حاضر در محیط کار، مسئول حفظ امنیت در برابر آتش سوزی هستند. پیروی از دستورالعمل‌ های ایمنی آتش نشانی، انجام بازرسی بصری کپسول‌ های آتش نشانی و نظارت بر رویه‌ های تجهیزات ایمنی مسئولیت هر کارمندی است.

تیم ایمنی هر سازمانی موظف است اقدامات زیر را انجام دهد:

 • ارزیابی و بررسی منظم خطر آتش سوزی
 • شناسایی خطرات ناشی از ارزیابی
 • انتخاب یک روش مناسب ایمنی در برابر آتش سوزی و آگاه ساختن کارکنان و بازدیدکنندگان
 • آموزش به کارکنان برای زمان آتش سوزی

ارزیابی خطرات آتش سوزی

منظور از ارزیابی خطر آتش سوزی، بررسی دقیق یک محل برای شناسایی خطرات آتش سوزی و اتخاذ تدابیری برای کاهش یا مدیریت این خطرات است. این ارزیابی می‌ تواند توسط یک مسئول ایمنی آتش نشانی مورد تایید دولت انجام شود. مسئول مورد نظر باید راهنمایی جامعی در مورد تجهیزات مورد نیاز و هر فرآیندی که ممکن است نیاز به معرفی داشته باشد ارائه دهد.

مکان‌ های کلیدی در ارزیابی خطر آتش سوزی عبارتند از:

 • خطری در مسیرهای تخلیه اضطراری و خروجی‌ ها کارکنان را تهدید نکند.
 • طرح تخلیه اضطراری، تابلوهای خروج و علائم ایمنی آتش نشانی مناسب نمایش داده شود.
 • محل دارای تجهیزات ایمنی آتش نشانی مناسب باشد.
 • تدابیر لازم برای سالمندان یا افراد دارای معلولیت برای تخلیه ساختمان در صورت آتش سوزی اندیشیده شود.

چه کسی مسئول ایمنی آتش سوزی در محل کار است؟

چگونه از آتش سوزی جلوگیری کنیم؟
 

کپسول آتش نشانی و سرویس دهی

لازم است نوع مناسبی از کپسول آتش نشانی برای مقابله با آتش سوزی، مخصوص محیط کار خود داشته باشید. ایمنی کارکنان و بازدیدکنندگان شما باید اولویت اصلی باشد. همچنین در صورت بروز آتش سوزی باید کارکنان را تشویق به استفاده از کپسول آتش نشانی کرد. آن‌ ها باید آموزش‌ های لازم در این زمینه را دیده باشند. خاموش کننده‌ ها باید توسط متخصصان مجرب نصب و راه اندازی شوند. علامت‌ ها و محل‌ های نصب این خاموش کننده‌ ها باید به وضوح مشخص شوند.

پس از نصب خاموش کننده‌ ها به صورت ماهانه آن‌ ها را بررسی بصری کنید.در نظر داشته باشید یک کپسول آتش نشانی معیوب می‌ تواند جان و اموال بیشماری را در معرض خطر قرار دهد. این بررسی می‌ تواند توسط کارکنان انجام شود. این اقدام به ما اطمینان می‌دهد که کپسول‌ ها در شرایط مناسبی هستند.

در ادامه چند مرحله کلیدی برای تکمیل ارزیابی‌ ها آمده است:

 • بررسی دسترسی‌ ها
 • بررسی وضعیت فیزیکی خاموش کننده‌ ها
 • بررسی انسداد شلنگ یا نازل
 • بررسی مانومتر فشار
 • بررسی برچسب نگهداری خدمات

چه کسی مسئول ایمنی آتش سوزی در محل کار است؟

چه چیزی باعث آتش سوزی می شود؟
 


فرآیند ایمنی آتش نشانی در محل کار

 • حداقل یک فرد مسئول تعیین کنید:

مانند هر نقش کلیدی دیگری، بهتر است اطمینان حاصل کنید که حداقل چند نفر با مسئولیت های شما آشنا هستند. به این ترتیب، اگر “فرد مسئول” بیمار شود، در تعطیلات باشد یا شرکت را ترک کند، می‌ توان از افراد جایگزین کمک گرفت.

 • اطمینان حاصل کنید که همه کارکنان آموزش ایمنی آتش نشانی دریافت می‌ کنند:

آگاهی از ایمنی در برابر آتش سوزی فقط یک تعهد قانونی نیست. از صدمات جلوگیری می‌ کند و جان انسان‌ ها را نجات می‌ دهد. کارکنانی که هنگام خروج از ساختمان در مواقع اضطراری به کمک بیشتری نیاز دارند، باید یک طرح تخلیه اضطراری شخصی داشته باشند.

 •  علائم ایمنی آتش نشانی را به طور برجسته نمایش دهید:

اگر یک کارمند متوجه آتش سوزی شد، بسیار مهم است که بتواند به سرعت و به راحتی زنگ آتش را برای هشدار به دیگران به صدا درآورد. به همین ترتیب، برای اطمینان از تخلیه ایمن کارکنان باید از نزدیکترین خروجی خود آگاه باشند. در نهایت، با علامت گذاری مناطق تعیین شده، می‌ توانید خطرات آتش سوزی را کاهش دهید.

 •  خطرات آتش سوزی خود را کاهش دهید:

برای کاهش خطر آتش سوزی از اقدامات نظافتی (مانند دور ریختن سریع زباله، پاک نگه داشتن راهروها و غیره) پیروی کنید. سعی کنید مواد بسیار قابل اشتعال را با جایگزین‌ های کم‌ خطرتر جایگزین کنید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا