شهر ایمن همیار می‌خواهد

چگونه از آتش سوزی جلوگیری کنیم؟

چگونه از آتش سوزی جلوگیری کنیم؟

آتش سوزی یکی از اتفاقات ناگواری است که می تواند برای همه اتفاق بیفتد و خسارات زیادی نیز به بار آورد. نکاتی وجود دارد که اگر آن ها را به خوبی رعایت کنیم می توانیم از وقوع آتش سوزی به احتمال زیاد جلوگیری کنیم. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به مقاله چگونه از آتش سوزی جلوگیری کنیم؟ بپردازیم.

خلاصه ای از مقاله چگونه از آتش سوزی جلوگیری کنیم؟

با مطالعه جدول زیر، اطلاعات کامل این مقاله را فرا می گیرید و همچنین وقت کمتری از شما گرفته می شود.

چگونه از آتش سوزی جلوگیری کنیم؟
 • از وسایل گرمایشی به درستی استفاده کنیم.
 •  از مواد قابل اشتعال دوری کنید.
 • استعمال سیگار را در خانه ممنوع کنید.
 • از کپسول آتش نشانی استفاده کنید.
 • برنامه ای برای مقابله با آتش سوزی داشته باشید.
چگونه آتش را خاموش کنیم؟
 • حریق را سرد کنید.
 • سعی کنید آتش را خفه کنید و یا از رسیدن اکسیژن به آن جلوگیری کنید.
 • عامل آتش سوزی را از بین ببرید.
 • واکنش های زنجیره ای را از بین ببرید.

 

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

چگونه از آتش سوزی جلوگیری کنیم؟

یکسری موارد وجود دارد که با رعایت آن ها می توان جلوی بسیاری از اتفاقات ناگوار نظیر آتش سوزی را گرفت. در ادامه به تعدادی نکات ایمنی می پردازیم که می تواند جلوی آتش سوزی ها را بگیرد:

از وسایل گرمایشی به درستی استفاده کنیم

 وسایل گرمایشی یکی از مهمترین عوامل آتش سوزی در هر مکانی است که استفاده نادرست از آن می تواند باعث بروز آتش سوزی گردد. برای استفاده از وسایل گرمایشی در فصول سرد سال باید نکات ایمنی زیر را رعایت کنید:

 • مواد قابل اشتعال را به دور از وسایل گرمایشی نگهداری کنید.
 • وسایل گرمایشی را بدون نظارت روشن نگذارید.
 • قبل از ترک خانه یا محل مورد نظر، وسایل گرمایشی را خاموش کنید.

 از مواد قابل اشتعال دوری کنید

بنزین، گازوئیل، نفت و گاز و … بسیار قابل اشتعال و خطرناک هستند و می توانند باعث بروز آتش سوزی های گسترده ای شوند. همچنین پارچه و کاغذ نیز می توانند بسیار قابل اشتعال باشند و به سرعت باعث گسترش آتش شوند. همواره سعی کنید این مواد را از وسایل گرمایشی دور نگه دارید تا آتش سوزی اتفاق نیفتد.

استعمال سیگار را در خانه ممنوع کنید

یکی دیگر از مواردی که باعث آتش سوزی می شود، سیگار کشیدن در خانه است. سعی کنید در خانه سیگار نکشید چون ممکن است باعث آتش سوزی شود. همچنین در رختخواب نیز سیگار کشیدن بسیار خطرناک می باشد و می تواند با زندگی شما بازی کند و باعث ضررهای مالی و جانی بسیاری شود.

چگونه از آتش سوزی جلوگیری کنیم؟

اطفا حریق گازی

از کپسول آتش نشانی استفاده کنید

کپسول های آتش نشانی یکی از مهم ترین ابزارهای برای خاموش کردن آتش هستند و می توانند در لحظات اولیه آتش سوزی بسیار کارآمد عمل کنند و آتش را مهار کنند. اگر در منزل، محل کار و یا هر مکان دیگری آتش سوزی اتفاق افتاد، سریعا کپسول آتش نشانی مناسب را بردارید و اقدام به اطفا حریق کنید. هر کپسول متناسب برای نوعی از آتش طراحی شده است و انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب، اطفا حریق را بسیار ساده تر می کند.

برنامه ای برای مقابله با آتش سوزی داشته باشید

داشتن یک برنامه برای زمانی که آتش سوزی رخ می دهد می تواند بهترین کمک را به شما کند، زیراکه دقیقا می دانید باید در زمان آتش سوزی چه کاری انجام دهید و در زمان حادثه دچار استرس نخواهید شد. باید برای تمامی اعضای خانواده یک برنامه تعیین کنید و آموزش های لازم در زمان آتش سوزی را بدهید.

با اینکار تمامی اعضای خانواده به خوبی می دانند که در زمان آتش سوزی باید چه کاری انجام دهند و چگونه جلوی گسترش آتش را بگیرند و یا سریعا از محل آتش سوزی فرار کنند.

چگونه آتش را خاموش کنیم؟

اینکه چگونه آتش را خاموش کنیم، سوالی است که بسیاری از افراد در زمان آتش سوزی از خودشان می پرسند و به دنبال راهی هستند که هرچه سریعتر آتش مهار شود. سه عنصر مورد نیاز آتش(مثلث آتش) یعنی گرما، سوخت و اکسیژن هستند که اگر یکی از این سه عنصر کم شود آتش مهار می شود. راه های زیادی وجود دارد که بتوانید یکی از این سه عنصر را از آتش بگیرید و آتش مهار شود که در ادامه به آن ها می پردازیم:

 • حریق را سرد کنید.
 • سعی کنید آتش را خفه کنید و یا از رسیدن اکسیژن به آن جلوگیری کنید.
 • عامل آتش سوزی را از بین ببرید.
 • واکنش های زنجیره ای را از بین ببرید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا