شهر ایمن همیار می‌خواهد

چگونه از آتش گرفتن جنگل جلوگیری کنیم؟

چگونه از آتش گرفتن جنگل جلوگیری کنیم؟

آتش گرفتن جنگل ها یکی از فاجعه بارترین بلایای طبیعی است که می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد و خسارات زیادی به کره زمین و همچنین افراد ساکن نزدیک به جنگل وارد کند. جدای از ما انسان ها، حیوانات، درختان و گیاهان موجود نیز از بین می روند و همین موضوع می تواند باعث آلودگی هوا و آب شود. راه های زیادی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن ها جلوی آتش سوزی در جنگل ها را بگیرید؛ در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به چگونه از آتش گرفتن جنگل جلوگیری کنیم؟ بپردازیم.

خلاصه ای از مقاله چگونه از آتش گرفتن جنگل جلوگیری کنیم؟

با مطالعه جدول زیر، اطلاعات کامل این مقاله را فرا بگیرید و همچنین می توانید وقت کمتری برای اینکار صرف کنید.

دلایل آتش گرفتن جنگل ها
۶ نکته برای جلوگیری از آتش سوزی جنگل
 • در جنگل آتش روشن نکنیم.
 • قبل از روشن کردن آتش منطقه را بررسی کنیم.
 • از اجاق گازهای کوچک و یا پیک نیک استفاده کنیم.
 • از چوب های خشک برای روشن کردن آتش استفاده کنیم.
 • آتش را کوچک نگه داریم.
 • اگر آتش سوزی رخ داد سریعا با آتش نشانی تماس بگیرید.

 

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

دلایل آتش گرفتن جنگل ها

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند باعث آتش سوزی جنگل ها شود که این دلایل به شرح زیر است:

در ادامه به هریک از این موارد می پردازیم و بررسی خواهیم کرد که کدام دلایل بیشتر باعث آتش سوزی می شوند و همچنین برای جلوگیری از آتش سوزی چه کارهایی را باید انجام داد:

رعد و برق

رعد و برق یکی از رایج ترین دلایل آتش سوزی در جنگل ها است و زمانی که رعد و برقی به درختی برخورد می کند، باعث می شود آن درخت آتش بگیرد و همین یک درخت کافیست تا آتش سوزی گسترش یابد.

خطای انسانی

خطای انسانی یکی دیگر از دلایل رایج آتش سوزی در جنگل ها است. آتش روشن کردن در جنگل بدون احتیاط، پرتاب کردن ته سیگار در جنگل، استفاده از ماشین آلات در جنگل و … اشاره کرد. همواره باید سعی کنید در جنگل آتش روشن نکنید و حواسمان بیشتر به جنگل ها باشد.

آتش زدن عمدی جنگل

در برخی موارد، آتش سوزی جنگل توسط افرادی انجام می شود که قصد تخریب جنگل را دارند. راه های مختلفی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد که به شرح زیر است:

 • آموزش به کودکان و بزرگسالان در مورد خطرات آتش سوزی در جنگل.
 • یادآوری درباره اهمیت جنگل ها و حیواناتی که در جنگل زندگی می کنند.

گرمایش زمین

یکی دیگر از مواردی که باعث آتش سوزی جنگل ها خصوصا در فصل تابستان می شود، گرمای زمین است. گرمای زمین پدیده ای است که نمی توان جلوی آن را گرفت و جدای از آتش سوزی در جنگل ها، باعث مشکلات بسیار زیادی برای افرادی که در شهرها نیز زندگی می کنند نیز می شود.

چگونه از آتش گرفتن جنگل جلوگیری کنیم؟

اطفا حریق گازی

۶ نکته برای جلوگیری از آتش گرفتن جنگل

یکسری نکات وجود دارد که به جلوگیری از آتش سوزی در جنگل ها کمک می کند و می توان با این نکات، جلوی آتش سوزی را گرفت. این ۸ نکته به شرح زیر است:

 • در جنگل آتش روشن نکنید: سعی کنید در جنگل آتش روشن نکنید، اما اگر در جنگل آتش روشن کردید، مطمئن شوید که آتش را خاموش کرده اید و در مکان های مخصوص این کار، آتش روشن کنید تا درختان و حیوانات در امان باشند.
 • قبل از روشن کردن آتش، منطقه را بررسی کنید: چک کنید که علف خشک در مکانی که آتش روشن می کنید وجود دارد یا خیر. اگر علف خشک و یا چوب خشک وجود داشته باشد می تواند سریعا باعث گسترش آتش شود.
 • از اجاق گازهای کوچک و یا پیک نیک استفاده کنید: با استفاده از پیک نیک و اجاق گازهای کوچک نیازی به ایجاد آتش با استفاده از آتش زاهای معمولی ندارید چون در صورت عدم دقت و کنترل، احتمال ایجاد حریق را ممکن می کند. اجاق گاز دارای کنترل دما و خاموشی فوری است. این ویژگی ها به شما این امکان را می‌دهند که دما را به دقت کنترل کنید و در صورت لزوم، اجاق را فوراً خاموش کنید.
 • از چوب های خشک برای آتش استفاده کنید: اگر منطقه برای روشن کردن آتش مناسب بود، با رعایت ایمنی های لازم، از چوب های خشک استفاه کنید.
 • آتش را کوچک نگه دارید: هرچه آتش بزرگتر باشد، کنترل آن سخت تر است. سعی کنید آتش را کوچک و در حد نیازتان نگه دارید و زمانی که از آن استفاده کردید سریعا آن را خاموش کنید.
 • اگر آتش سوزی رخ داد با آتش نشانی تماس بگیرید: اگر ناگهان آتش سوزی رخ داد سریعا با 125 تماس بگیرید و درخواست کمک کنید. هرگز آتش سوزی را رها نکنید چون شما مسئول هستید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا