شهر ایمن همیار می‌خواهد

13 واقعیتی که در مورد شغل آتش نشانی نمی دانید

۱۳ واقعیت در مورد شغل آتش نشانی

شغل آتش نشانی یکی از سخت ترین و دشوارترین شغل ها در جهان می باشد که شاید اطلاعات زیادی از آن نداشته باشید. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به 13 واقعیتی که در مورد شغل آتش نشانی نمی دانید و همچنین حقایقی جذاب درباره خطرات شغل آتش نشانی بپردازیم.

حقایقی جذاب درباره خطرات شغل آتش نشانی

  1. آیا تا به حال به واقعیت های شغل آتش نشانی فکر کرده اید؟
  2. آیا می دانید که از بیشتر افرادی که در گروه های آتش نشانی کار می کنند چه سوال هایی می شود؟
  3. تعداد کمی از ما می دانیم که آتش نشانان در واقع مجبورند که ساده ترین و سخت ترین کار ها را برای کمک به مردم انجام دهند، نجات گربه بر روی درخت یا حتی نجات جان انسان ها.

13. لباس فرم آتش نشان ها تا چه درجه ای را تحمل می کند؟

لباس آتش نشانی از مواد ویژه ای ساخته شده است که می تواند تا ۲۲۰۰ درجه فارنهایت را تحمل کند و از فرد در برابر اسیدهای غلیظ قلیایی محافظت کند. بسیاری از مواد موجود در زمین در چنین دمای بالایی ذوب می شوند.

تحمل لباس آتش نشانی در برابر حریق

12. آتش نشانان باید همیشه مواردی را در آراستگی خودشان رعایت کنند.

یک آتش نشان از ماسک اکسیژن استفاده می کند. به همین دلیل است که طبق مقررات ایمنی، صورت نباید هیچ چیز اضافه، پرسینگ و یا مویی داشته باشد تا ماسک بتواند کاملا محکم شود و از فرد محافظت کند.

آراستگی آتش نشانی

11. هنگام اتش سوزی چیزی دیده و یا شنیده نمی شود.

در فیلم ها می بینیم که آتش نشانان می توانند به راحتی درون یک ساختمان در حال سوختن حرکت کنند، به سرعت مجروحان را پیدا کرده و ماسک خود را برمی دارند تا آن را بر روی شخصی که نیاز به کمک دارد قرار دهند. در حقیقت، یک آتش نشان نمی تواند ماسک خود را بر دارد زیرا از دود غلیظ خفه می شود. آنها همچنین چیزی را نمی توانند ببینند و صدای مهیب شعله های آتش اجازه نمی دهد صدای فریاد کمک کسی را بشنوند.

دیده نشدن آتش نشانی در آتش سوزی

چرا بزرگترین دشمن همه آتش نشانان Backdraft است؟

Backdraft به این صورت اتفاق می افتد که آتش سوزی در یک اتاق بسته به دلیل کمبود اکسیژن خاموش شده است اما با باز شدن درب یا پنجره، به دلیل اینکه اکسیژن تامین می شود، به یکباره انفجار مهیبی از آتش رخ می دهد. این حادثه یکی از خطرات شغل آتش نشانی است که آتش نشانان با آن مقابله می کنند. این پدیده در فیلم Backdraft نشان داده شده است.

دیده نشدن آتش نشانی در دود

10. وزن سنگین تجهیزات یک آتش نشان چند کیلو است؟

یک آتش نشان ۵ تا ۳۰ کیلوگرم تجهیزات را می پوشد و همراه خود میبرد. این رقم به جنس لباس فرم آن ها که از چه ساخته شده باشد و کدام تجهیزات را روی لباس خود حمل می کند، متفاوت است.

وزن سنگین لباس آتش نشانی

9. آتش نشانی تنها یک شغل مردانه نیست.

زنان از دهه ۱۸۰۰ تاکنون هم تراز با مردان آتش نشانی می کنند. مولی ویلیامز اولین زنی در جهان بود که از همان ابتدای قرن نوزدهم، آتش نشانی را هم سطح با مردان شروع کرد.

زنان حین آتش نشانی

8. کار یک آتش نشان محدود به آتش سوزی نیست.

این قهرمانان در هنگام وقوع سیل، زلزله، بلایای مصنوعی و اقدامات تروریستی مردم را نجات می دهند. آنها حتی در صورت نیاز کمک های اولیه قبل از رسیدن پزشکان دست به کار می شوند. همچنین در حرفه هایی در حوزه لوله کشی، برق، مکانیک، روانشناسی و حتی دستیار پزشک فعال هستند. در برخی کشورها، ماشین های آتش نشانی تجهیزات و دستگاه های ویژه ای برای احیای قربانیان دارند.

مهارت های خاص در برابر برخورد با کودکان

گاهی اوقات آتش نشان ها هنگام برخورد با بچه ها به شوخ طبعی و مهارت خاصی نیاز دارند. به عنوان مثال این بچه کوچک در را به روی مادرش که خارج از ماشین است، قفل کرده است، مادرش مجبور شد با آتش نشانی تماس بگیرد و آنها موفق شدند او را از ماشین پیاده کنند. (آتش نشان ها واقعاً بچه های باحالی هستند!)

دوستی آتش نشان

7. حتی در مقابل حیوانات مسئولیت پذیر هستند.

سازمان آتش نشانی در مورد حیواناتی که دچار مشکل می شوند، موارد اضطراری زیادی را تجربه می کند. اگر گاو در حفره ای گیر کند، سگی در چاه افتد، یا گربه ای در یک لوله باریک آبی گیر کرده باشد، اتش نشان ها خواهند آمد و تمام تلاش خود را برای نجات آنها انجام خواهند داد.

بسیاری از آلارم ها به دلیل تماس گرفتن های اشتباه از طریق تماس گیرنده ها یا کودکان به منظور فریب دادن و دست انداختن آتش نشانان، ایجاد می شود، اما حتی اگر هشدارهای دروغین به طور مداوم از همان شماره خاص باشد، آتش نشانان موظف هستند هر بار خود را به محل برسانند، زیرا ممکن است در آن زمان واقعا آتش سوزی ایجاد شده باشد.

نجات گربه توسط آتش نشانی

6. در مواجه با شیفت کاری طاقت فرسا، همچنان پرتوان هستند.

شیفت ها معمولاً ۲۴ ساعت و پس از آن با وقفه استراحت به مدت ۴۸ ساعت یا ۱۰-۱۲ ساعت برای ۳-۴ روز متوالی ادامه دارند. در هنگام آتش سوزی های بزرگ و سایر موارد اضطراری، آتش نشان ها باید بدون استراحت بیش از یک روز کار کنند.

شیفت طاقت فرسای آتش نشانی

5. در کمترین زمان به سرعت آماده می شوند.

آتش نشانان وسایل را طوری جمع می کنند که بتوانند در یک ثانیه چکمه ها و شلوار خود را بپوشند، در ثانیه بعد کت بپوشند و کلاه ایمنی خود را بگیرند و سوار ماشین شوند. آنها فقط چند دقیقه فرصت دارند تا آماده شوند و مکالمه برای رسیدن به مقصد داشته باشند، چون با هر ثانیه تاخیر ممکن است، کسی جانش را از دست بدهد.

4. خیس کردن لباس آتش نشان ها بهترین روش برای نجات از حریق است.

آتش نشانان ژاپنی از تکنیک ویژه اطفا حریق استفاده می کردند:

  • یکی از روش های قدیمی آنها، خیس کردن لباس هایشان بود.
  • برای جلوگیری از گسترش بیشتر آتش، دیوارها را تخریب می کردند و سپس منتظر خاموش شدن آتش بودند.

این روش ها تا پایان قرن نوزدهم باعث کاهش قابل توجه تعداد قربانیان و تعداد آتش سوزی های مهم شد.

در روش های جدید امروزه آتش نشان ها:

  • امروزه آب با ماشین های آتش نشانی آورده می شود که تنها 15 دقیقه برای خاموش کردن آتش کافی است، تا اینکه آتش نشانان از نزدیکترین هیدرانت آب را پمپ کنند و برای خاموش کردن اتش استفاده کنند.
  • آتش نشانان نه تنها لازم است حرکت آتش را محدود کنند بلکه سعی دارند آن را در اسرع وقت کاملاً از بین ببرند.

3. فضای بزرگ در هنگام آتش سوزی دردسر ساز است.

۱۰۰ سال پیش خاموش کردن آتش سوزی آسان تر بود. چرا که خانه هایی با تعداد اتاق زیاد، دیوارها و درها به جلوگیری از گسترش سریع آتش کمک می کنند. اگر خانه فضای خالی زیادی داشته باشد، مانند بسیاری از خانه های امروز، آتش به سرعت گسترش می یابد و منطقه وسیعی را تصرف می کند و خاموش شدن آن به مراتب دشوارتر است. اغلب اوقات، آتش سوزی در آشپزخانه اتفاق می افتد. تقریباً از هر سه مورد مرگ ناشی از آتش سوزی در خانه ها، دو مورد در خانه های بدون هشدار دهنده های آتش، مانند دتکتور، رخ می دهد.

دردسر های سوختن خانه ی بزرگ

2. آیا کسی برای آتش نشانی یا خاموش کردن آتش داوطلب می شود؟

در بسیاری از کشورها، به دلیل کمبود بودجه ی دولت، مردم داوطلبانه آتش نشان می شوند. به عنوان مثال، در شیلی، ده ها هزار نفر داوطلبانه با پرداخت هزینه ی ماهیانه دوره ی آموزش های ویژه می بینند. به آنها بمبروس می گویند.

خطرات شغل آتش نشانی

1. آیا آتش نشانان سگ رسمی دارند؟

در گذشته، سگ های دالمیشن جلوتر از نیروهای آتش نشانی می دویدند و راه را برای عبور نیروها باز می کردند. این نژاد در بی باکی، توانایی سریع یادگیری نظیر ندارد و همچنین توانایی این را دارد که سریعا با سایر حیوانات با زبانی مشترک ارتباط برقرار کند.

سگ مخصوص اتش نشانی

برای بسیاری از مردم، نجات جان، کمک به دیگران و به چالش کشیدن خطرات یک رویای کودکی است. به لطف چنین افرادی، ما می دانیم که هر آتش نشان در واقع یک ابرقهرمان واقعی است که زندگی و سلامتی خود را روزانه به خطر می اندازد. ما از آنها برای کارشان تشکر می کنیم!

آیا در خانواده شما نیز آتش نشان وجود دارد؟ از دیگر واقعیت هایی در مورد شغل آتش نشانی آگاهی دارید؟ خوشحال می شویم آنها را در نظرات با ما و دیگر دوستان به اشتراک بذارید!

به یاد داشته باشید که آتش نشان بودن یک حرفه ساده نیست بلکه یک سرنوشت است!

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع دستگاه‌ اعلام حریق

انواع دستگاه‌ اعلام حریق

انواع دستگاه‌ اعلام حریق بسیار زیادی در بازار موجود هستند که توسط برندهای مختلفی طراحی…

آموزش نصب دتکتور از صفر تا صد

آموزش نصب دتکتور از صفر…

دتکتور یکی از تجهیزات اعلام حریق بسیار کاربردی در تمامی فضاهای سربسته است که می…

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا