شهر ایمن همیار می‌خواهد

5 خطر آتش سوزی در کامیون‌ های سیار مواد غذایی

5 خطر آتش سوزی در کامیون‌ های سیار مواد غذایی

کامیون‌ های مواد غذایی در سال‌ های اخیر محبوبیت بسیاری کسب کرده اند. این کامیون‌ ها را در پارک‌ ها و رویدادهای مهم مشاهده می‌ شوند و غذاهای متفاوتی را به فروش می رسانند. البته لازم به ذکر است که برخی از این کامیون ها بستنی و تنقلات نیز به فروش می رسانند. این کامیون ها نیز از آتش سوزی در امان نیستند و ممکن است هر لحظه دچار آتش سوزی شوند. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به 5 خطر آتش سوزی در کامیون های سیار مواد غذایی بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

خطر آتش سوزی کامیون مواد غذایی

در کامیون‌ های مواد غذایی خطرات آتش سوزی بسیاری دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. کامیون‌ های مواد غذایی، نوعی از وسایل نقلیه اند که خطرات بیشتری نسبت به خودروهای بنزینی و گازوئیلی در پی دارند. جدا از این خطرات، پنج خطر آتش سوزی وجود دارد که در مورد کامیون‌ های مواد غذایی منحصر به فرد است:

خطر آتش سوزی با پروپان

صاحبان کامیون‌ های مواد غذایی از پروپان برای پختن غذای خود با شعله استفاده می‌ کنند. مخازن پروپان به بیرون کامیون مواد غذایی متصل می‌ شوند. در صورت اتصال یا استفاده نادرست منجر به آتش سوزی می‌ شود.

خطر آتش سوزی با ژنراتورهای قابل حمل

صاحبان کامیون‌ های مواد غذایی از ژنراتورهای قابل حمل برای تامین انرژی سایر تجهیزات استفاده می‌ کنند. اگر به صورت نادرست استفاده شوند و یا سوخت به طرز نادرستی تامین شود، احتمال وقوع آتش سوزی وجود دارد.

خطرات آتش سوزی با روغن پخت و پز

مواد پخت و پز مایع مانند گریس، روغن‌ ها و چربی‌ ها می‌ توانند منجر به آتش سوزی شوند. این آتش به سرعت گسترش می‌ یابد و خاموش کردن آن دشوار است.

خطر آتش سوزی به علت کمبود تجهیزات اطفاء حریق

برخی از کامیون‌ های حمل مواد غذایی به نوع و میزان مناسب تجهیزات اطفاء حریق مانند کپسول‌ های آتش نشانی مجهز نیستند.

خطر آتش سوزی به علت تجهیزات اطفاء حریق ناکارآمد

برخی از کامیون‌ های حمل مواد غذایی به تجهیزات اطفاء حریق موثر مجهز نیستند. از آنجایی که این کامیون‌ ها اغلب در اطراف تردد می‌ کنند، تجهیزات آن‌ ها ممکن است در طول سفر آسیب ببیند.

5 خطر آتش سوزی در کامیون‌ های سیار مواد غذایی

آموزش خاموش کردن ظرف روی اجاق گاز
 

به چه نوع کپسول آتش نشانی برای کامیون مواد غذایی نیاز داریم؟

در چند سال گذشته، هیچ استاندارد ایمنی آتش سوزی برای کامیون‌ های مواد غذایی از سوی انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) یا هر نهاد معتبر دیگری وجود نداشت. اما در سال 2018، NFPA در “استاندارد برای کنترل تهویه و حفاظت در برابر آتش عملیات پخت و پز تجاری”، به پخت و پز سیار و موقت پرداخت.

یکی از مهم‌ ترین نکات این دستورالعمل این است که کامیون‌ های حمل مواد غذایی باید حداقل به یک کپسول آتش نشانی کلاس K مجهز باشند. به علاوه کپسول آتش نشانی معمولی ABC نیز لازم است تا برای مبارزه با سایر خطرات آتش سوزی غیر مرتبط با پخت و پز مورد استفاده قرار گیرد.

کپسول آتش نشانی کلاس K در چه مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

کپسول‌ های آتش نشانی کلاس K یکی از انواع کپسول‌ های آتش نشانی هستند که برای مقابله با آتش سوزی کلاس K استفاده می‌ شوند. این تیپ آتش سوزی شامل مایعات قابل اشتعال است که معمولاً برای پختن غذا استفاده می‌ شود. این مایعات شامل گریس، روغن و چربی است.

گریس، روغن و چربی ها در شرایط مناسب خود بسیار قابل اشتعال هستند. هنگامی که آتش می‌ گیرند، شعله‌ ها به سرعت پخش می‌ شوند و به سختی می‌ توان آتش را خاموش کرد. استفاده از آب فقط وضعیت را بدتر می‌ کند، بنابراین استفاده از یک کپسول کلاس K لازم است.

کپسول‌ های آتش نشانی کلاس K از ملزومات رایج سایر مشاغل در صنایع غذایی مانند رستوران‌ ها هستند. بنابراین کامیون‌ های مواد غذایی که نوعی رستوران سیار هستند نیز به این کپسول‌ ها نیاز دارند.

سایر نکات ایمنی آتش نشانی کامیون مواد غذایی

علاوه بر نگه داشتن کپسول آتش نشانی کلاس K در کامیون مواد غذایی خود، نکات ایمنی آتش سوزی دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. در ادامه به چند مورد از مهم‌ ترین‌ ها اشاره شده است:

  • نصب یک سیستم اطفاء حریق خودکار را در نظر داشته باشید.
  • برنامه ریزی منظم برای بازرسی، آزمایش و نگهداری سیستم اطفاء حریق داشته باشید.
  • کارکنان خود را در مورد نحوه استفاده صحیح از کپسول آتش نشانی آموزش دهید.
  • هرگز روی آتش سوزی ناشی از روغن آب نریزید.
  • آشپزخانه خود را تمیز نگه دارید.
  • مایعات قابل اشتعال را با دقت نگهداری کنید.
  • از خاموش کننده های شیمیایی به درستی استفاده کنید.

آیا می خواهید مطمئن شوید که کامیون سیار حمل غذای شما در برابر خطرات آتش سوزی محافظت می‌ شود؟ همیار انرژی می‌ تواند به شما کمک کند. ما در حفاظت در برابر آتش سوزی تخصص داریم، همین امروز با همکاران ما در تیم همیار انرژی تماس بگیرید تا کپسول آتش نشانی مناسب و سایر تجهیزات اعلام حریق برای کامیون سیار خود را تهیه نمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا