شهر ایمن همیار می‌خواهد

حفاظت در برابر آتش سوزی الکتریکی

آتش سوزی الکتریکی

آتش سوزی یکی از حوادثی است که می تواند با جان و مال انسان ها بازی کند و مشکلات زیادی را مدت ها به وجود بیاورد. وسایل الکترونیکی نیز از آن دسته از قطعات هستند که می توانند به سادگی آتش بگیرند و باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیری شوند. در این مقاله قصد داریم تا به حفاظت در برابر آتش سوزی الکتریکی بپردازیم و سه سطح محافظتی در برابر آتش سوزی های الکترونیکی را ذکر کنیم؛ پس در ادامه همراه همیار انرژی باشید.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

آتش سوزی الکتریکی

بر اساس تحقیقات بنیاد بین‌ المللی ایمنی برق، سالانه بیش از ۵۰۰۰۰ آتش سوزی الکتریکی رخ می‌ دهد و این آتش‌ سوزی‌ ها با نزدیک به ۵۰۰ مرگ و ۱۴۰۰ جراحت همراه است. ناگفته نماند که آتش سوزی‌ های الکتریکی رایج و خطرناک هستند، اما با رعایت اقدامات ایمنی صحیح قابل پیشگیری می باشند. سازمان آتش نشانی ایالات متحده ذکر می‌ کند که در سال ۲۰۱۹، ۸۲۰۰ آتش سوزی ناشی از نقص عملکرد الکتریکی در ساختمان‌ های غیر مسکونی رخ داده است که مجموعاً ۴۱۰ میلیون دلار خسارت داشته است.

شرکت‌ها باید ایمنی آتش سوزی الکتریکی را در محیط کار درک کنند تا از کارکنان و سرمایه‌ ها حفظ شوند و باید هر کاری برای ایجاد اقدامات پیشگیرانه و حفاظتی برای امنیت و ایمنی انجام شود. همیار انرژی در این مقاله راه‌ های پیشگیری از آتش‌ سوزی را که یک شرکت می‌ تواند برای مقابله با خطرات آتش‌ سوزی خود انجام دهد، مورد بحث قرار داده است.

آتش سوزی الکتریکی چگونه آغاز می‌ گردد؟

آتش سوزی الکتریکی از کابل‌ های برق، قطع کننده‌ های مدار یا سیم‌ های داخل یک قطعه الکتریکی منشأ می‌ گیرد. اغلب، آتش سوزی الکتریکی در تابلوهای برق یا مراکز داده به دلیل مدارهای بیش از حد یا قدیمی بودن مواد شروع می‌ شود. خرابی در قطعه الکتریکی یا ماشین آلات الکتریکی نیز می‌ تواند باعث آتش سوزی شود.

حفاظت در برابر آتش سوزی الکتریکی

انواع مختلف تجهیزات اطفا حریق

سه سطح حفاظت برای آتش سوزی الکتریکی چیست؟

سه سطح حفاظت در برابر آتش سوزی الکتریکی عبارتند از: سطح ساختمان، سطح اتاق و سطح پایه. بیایید کمی دقیق‌ تر به این موارد نگاه کنیم تا متوجه شویم چگونه آن را خاموش کنیم.

سطح ساختمان

انواع سیستم‌ های حفاظت آتش در برابر آتش سوزی الکتریکی از سطح ساختمان شروع می‌ شوند. هدف محافظت از ساختمان و همه کارکنان در برابر آتش سوزی است. رایج‌ترین نوع حفاظت در برابر حریق ساختمان، کپسول‌ های آتش نشانی و اسپرینکلرهای آتش نشانی هستند. اگر مواد قابل احتراق کلاس A در ساختمان وجود داشته باشد، باید کپسول آتش نشانی تهیه کرد تا جلوی آتش سوزی را گرفت.

سطح اتاق

استاندارد حفاظت از اتاق برای شرکت‌ ها، سیستم‌ های اسپرینکلر آتش نشانی هستند. با این حال، اکثر سیستم‌ های اسپرینکلر از آب برای خاموش کردن آتش استفاده می‌ کنند. آتش سوزی برق هرگز نباید با آب خاموش شود. آب همچنین می‌ تواند به سرورها، هارد دیسک‌ ها و پریزهای برق و … آسیب وارد کند.

در عوض، بسیاری از شرکت‌ هایی که قصد محافظت در برابر آتش سوزی الکتریکی را دارند، از سیستم‌ های اطفاء حریق آیروسل استفاده می کنند تا از خرابی قطعات جلوگیری کنند. گازهایی که در آیروسل ها وجود دارد، آتش را خفه می کنند و نمی گذارند به آتش اکسیژن برسد. این گازها عاملی تمیز و غیر رسانا هستند و در هنگام تبخیر هیچ اثری از خود باقی نمی‌ گذارند. به دلیل تمام این ویژگی‌ ها، این خاموش کننده ها برای اطفاء حریق در مناطقی با قطعات الکتریکی که ممکن است آتش بگیرند ایده آل هستند.

سطح پایه

آخرین سطح حفاظت در برابر آتش برای آتش سوزی الکتریکی در سطح پایه است. سطح پایه جایی است که حفاظت از آتش برای محافظت از تجهیزات خاص و به حداقل رساندن آسیب به لوازم الکترونیکی یا سخت افزار ضروری است. اگرچه بسیاری از راه حل‌ های فوق از آسیب دیدن ساختمان، اتاق و کارمندان جلوگیری می‌ کنند، اما از لوازم الکترونیکی و سخت افزاری محافظت نمی‌ شوند.

افزودن حفاظت در سطح پایه در نهایت برای محافظت از تجهیزات است. نصب یک سیستم اطفاء حریق خودکار از پیش مهندسی شده، تجهیزات را با تشخیص آتش سوزی در چند ثانیه اول شروع آن محافظت می‌ کند. به علاوه منبع آتش را قبل از اینکه زمان آسیب رساندن به سایر اجزای الکترونیکی یا سخت افزاری داشته باشد، مهار می‌ کند.

داشتن یک برنامه نگهداری پیشگیرانه برای آتش سوزی‌ های الکتریکی بسیار مهم است. هر شرکتی باید کارکنان خود را در مورد راه‌های پیشگیری از آتش سوزی و مسیرهای تخلیه در صورت آتش سوزی آموزش دهند. همچنین یکپارچه سازی سیستم‌ های اطفاء حریق در صورت لزوم ضروری است. با انجام این مراحل، نه تنها شرکت خود را از آسیب های شدید نجات خواهید داد، بلکه از مهم ترین دارایی خود یعنی جان کارکنان خود محافظت خواهید کرد. برای تهیه تجهیزات لازم برای خاموش کردن آتش سوزی‌ های الکتریکی با مشاوران ما در همیار انرژی به شماره تماس 57854-021 تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا