شهر ایمن همیار می‌خواهد

انواع کپسول آتش نشانی

انواع کپسول آتش نشانی

کپسول های آتش نشانی دارای انواع مختلفی هستند که در این مقاله قصد داریم تا به انواع کپسول آتش نشانی بپردازیم. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به انواع کپسول آتش نشانی بپردازیم.

تماس با همیار انرژی

انواع کپسول آتش نشانی یا خاموش کننده های دستی

 • کپسول آتش آب و فوم
 • کپسول آتش نشانی آب و گاز
 • کپسول آتش نشانی بیورسال
 • کپسول آتش نشانی دی اکسید کرین (co2)
 • کپسول آتش نشانی پودر و گاز
 • کپسول مواد شیمیایی مرطوب
 • کپسول هالوژنه
 • کپسول بخار آب
 • کپسول آتش نشانی FE-36

۱. کپسول آب و فوم (آب و گاز)

یکی از انواع کپسول آتش نشانی کپسول آب و فوم است که با از بین بردن عناصر مثلث آتش، آتش را خاموش می کند. فوم همچنین عنصر اکسیژن را از سایر عناصر جدا می کند.

کپسول های آب فقط مربوط به آتش سوزی کلاس A هستند و نباید از آنها در آتش سوزی کلاس B یا C استفاده شود. جریان تخلیه می تواند مایع قابل اشتعال در آتش کلاس B را پخش کند و یا می تواند خطر آتش سوزی را در آتش سوزی کلاس C دو چندان کند. به منظور آگاهی بیشتر در مورد این مدل کپسول، می توانید به مقاله با عنوان کپسول آتش نشانی آب و فوم مراجعه نمایید.

 

کپسول آتش نشانی آب و فوم

2.کپسول آتش نشانی آب و گاز

کپسول آتش‌نشانی آب و گاز از جمله خاموش کننده های پر کاربرد در ایمنی منازل و محیط کار هستند . از این نوع خاموش کننده جهت خاموش کردن مشتقات چوب و کاغذ استفاده می شود. اين نوع خاموش كننده شامل يك كپسول محتوي آب مي باشد كه عامل خارج كننده آن كه گاز نيتروژن است با فشار به درون كپسول تزريق مي شود .

کپسول آتش نشانی آپارتمان آب و گاز

3.کپسول آتش نشانی بیوورسال

خاموش کننده بیوورسال با قابلیت محصور کردن هیدروکربن ها، آتش را به گونه ای خاموش میکند که در هنگام عملیات و پس از عملیات هر منطقه خاموش شده امکان اشتعال مجدد را نخواهد داشت. بیوورسال به صورت کنسانتره فرموله شده و به وسیله آب رقیق می شود، لذا قابلیت های عملیاتی گسترده ای دارا می باشد.

بیوورسال سازگار با محیط زیست، غیر مخرب برای انسان و حافظ زیستگاه گیاهان، جانوران و میکروارگانیسم های زنده در طبیعت می باشد و از ایجاد هرگونه خوردگی و صدمه به تاسیسات و تجهیزات جلوگیری می نماید. گازهای مشتعل نشده در آتش های پر حجم از بروز پدیده خطرناک بک درافت جلوگیری نموده و امنیت و سلامت آتش نشانان را تضمین می کند.

کپسول آتش نشانی بیوورسال

4. کپسول دی اکسید کربن (co2)

یکی دیگر از انواع کپسول آتش نشای کپسول CO2  است این مدل کپسول با حذف عنصر اکسیژن مثلث آتش، آتش را خاموش می کنند. همچنین با تخلیه بسیار سرد، گرما را از بین می برند. دی اکسید کربن در آتش سوزی کلاس B و C قابل استفاده است. این مدل معمولاً در آتش سوزی کلاس A بی اثر هستند.

کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن

5. کپسول پودر و گاز (پودری)

پنجمین نوع از انواع کپسول آتش نشانی کپسول پودر و گاز بوده که این مدل کپسول با قطع واکنش شیمیایی مثلث آتش، آتش را خاموش می کنند. امروزه پرمصرف ترین نوع کپسول آتش نشانی پودر و گاز چند منظوره است که در آتش سوزی کلاس A ، B و C موثر است. این عامل همچنین با ایجاد سدی بین عنصر اکسیژن و عنصر سوخت در آتش سوزی کلاس A کار می کند.

کپسول آتش نشانی پودر و گاز

6. کپسول مواد شیمیایی مرطوب

Wet Chemical یا کپسول مواد شیمیایی مرطوب، عامل جدیدی است که با از بین بردن حرارت مثلث آتش، آتش را خاموش می کند. این کپسول با ایجاد سدی بین اکسیژن و عناصر سوخت مانع از احتراق دوباره می شود. کپسول مواد شیمیایی مرطوب کلاس K برای آتش سوزی های حاصل از سرخ کردن چربی های عمیق و مدرن با راندمان بالا در عملیات پخت و پز تجاری ساخته شد. بعضی از آن ها ممکن است در آشپزخانه های تجاری و در آتش سوزی کلاس A نیز استفاده شوند.

کپسول آتش نشانی مواد شیمیایی مرطوب

7. کپسول هالوژنه

کپسول های هالوژنه یا تمیز کننده شامل مواد هالون و همچنین عوامل هالوکربن جدیدتر هستند. مزیت این مدل کپسول در این است که با استفاده از آن اوزون کمتری از بین می رود و آتش را با قطع واکنش شیمیایی و یا حذف گرما از مثلث آتش خاموش می کنند. خاموش کننده های عامل تمیز در آتش سوزی کلاس A ، B و C موثر هستند. کپسول های دستی کوچک به اندازه کافی برای به دست آوردن امتیاز 1A بزرگ نیستند و فقط دارای درجه برای کلاس B و C است.

کپسول آتش نشانی هالوژن

8. کپسول بخار آب

کپسول بخار آب از توسعه های اخیر است که با از بین بردن عنصر گرمای مثلث آتش، آتش را خاموش می کند. این مدل کپسول جایگزینی برای کپسول های با عامل تمیز کننده هستند که آلودگی آنها نگران کننده است. کپسول های بخار آب در درجه اول برای آتش سوزی های با کلاس A هستند، اگرچه آنها برای استفاده در آتش سوزی کلاس C نیز بی خطر هستند.

کپسول بخار آب

9. کپسول آتش نشانی FE-36

ثابت شده است که این خاموش کننده آتش، یک عامل تمیز استاندارد در کپسول های آتش نشانی قابل حمل است.FE-36 سموم بسیار کمی را تولید می کند و پتانسیل تخریب لایه اوزون را ندارد.

در یک کپسول آتش نشانی قابل حمل، FE-36 به عنوان جریانی از گاز و قطرات مایع که در دل آتش نفوذ می کند، تخلیه می شود و فرآیند احتراق را از طریق جذب گرما و تعامل شیمیایی متوقف می کند. خاموش کننده های FE-36 با استاندارد BS EN3 آزمایش شده اند و امتیازات 5A 55B C و 8A 70B C را کسب کرده اند. FE-36 همچنین در سیستم های کاربردی محلی استفاده می شود.

انواع کپسول آتش نشانی FE-36

انواع کپسول آتش نشانی fe36 ویژه اتاق سرور، مناطق حساس، تجهیزات الکترونیکی و بسیار مهم می باشد.

انواع کپسول آتش نشانی از لحاظ وزن

با توجه به مساحت محل نصب کپسول و حجم و نوع مواد قابل اشتعال موجود در محیط می توان وزن کپسول آتش نشانی را مشخص نمود. کپسول های آتش نشانی معمولاً تا وزن های 12 الی 14 کیلوگرم به صورت دستی و در وزن های بیشتر به صورت چرخدار طراحی شده اند. 

طبق استاندارد ، کپسول هایی که دارای وزن کمتر از 18 کیلوگرم می باشد را در ارتفاع 1 متر و بیشتر از 18 کیلوگرم را در ارتفاع 1.5 متر نصب می کنند به طوری که سر کپسول در این ارتفاع قرار بگیرد.

انواع رنگ کپسول آتش نشانی

کپسول های آتش نشانی با رنگ های مختلفی نشان داده می شدند تا کاربر بتواند به طور سریع از کپسول مناسب استفاده نماید. مثلاً کپسولهای با محتوای آب به رنگ آبی ، کپسول های CO2 به رنگ قرمز ولی کشیده و یک تکه ، کپسول های حاوی پودر به رنگ قرمز ولی توپرتر و 3 تکه و کپسول های بیوورسال به رنگ سبز روشن می باشند.

کاربرد انواع کپسول آتش نشانی

در هنگام استفاده از کپسول آتش نشانی لازم است حتماً به نوع کپسول دقت کرد. زیرا کاربرد کپسول های آتش نشانی با هم متفاوت بوده و با توجه به  انواع آتش نوع کپسول مورد نیاز نیز متفاوت است. در زیر به کاربرد انواع کپسول آتش نشانی اشاره شده است :

انواع کلاس حریق کپسول مناسب آن :

 • آتش کلاس A: کاغذ، مقوا، چوب، پارچه، افراد و غیره

 • آتش کلاس B: آتش سوزی مایع قابل اشتعال، بنزین، دیزل، روغن و غیره

 • آتش کلاس E: آتش سوزی های الکتریکی، رایانه ها، دستگاه های فتوکپی، تابلوهای برق و غیره

 • آتش کلاس F: اگرچه در رتبه بندی گنجانده نشده است، اما نوع BE قادر است آتش سوزی ناشی از روغن پخت و پز را نیز خاموش کند.

هر دو نوع کپسول آتش نشانی پودر و گاز را می توان در آتش سوزی ناشی از گازهای قابل اشتعال استفاده کرد. اما باید وضعیت را به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.

طبقه بندی انواع حریق مطابق با استاندارد

 

کلاس نوع آتش مثال مثال
A مواد خشک یا جامدات  چوب –  کاغذ – پارچه – لاستیک – پلاستیک – فرش – توتون – تنباکو – الیاف – نفتالین 
B مایعات قابل اشعال بنزین – گازوئیل – نفت – تینر – گریس – الکل – اتر – استن – گلیسرین
C گازهای قابل اشعال متان – اتان – بوتان – پروپان – استیلن – اکسیژن – هیدروژن
D فلزات قابل اشتعال لیتیم – سدیم – پتاسیم – منیزیم – تیتانیوم – زیرکانیوم 
E برق و الکتریسیته لوازم برق و الکترونیکی – کابل و سیم برق
F روغن های خوراکی روغن های خورامی مورد استفاده در آشپرخانه
چگونه یک کپسول آتش نشانی مناسب انتخاب کنیم؟
 1. برای انتخاب یک کپسول مناسب باید به نکات متعددی توجه کرد.
 2. مواردی که در محیط باعث بروز آتش سوزی شده اند.
 3. شدت آتش سوزی و سرعت انتشار آتش
 4. تناسب کپسول ها برای شرایط موجود
 5. کاربرد آسان
 6. در دسترس بودن افراد آشنا به کار کپسول
 7. مسائل مربوط به سلامتی و ایمنی کاربرد
 8. لزوم نگهداری و حفاظت از کپسول
تعیین اندازه، شیوه و محل نصب انواع کپسول های آتش نشانی:

انجمن ملی حفاظت در برابر آتش سوزی آمریکا، حداقل تعداد کپسول های لازم در یک محل را بر اساس نوع آتش سوزی های احتمالی تعیین می کند.

نوع A: حجم سکونت : کم، متوسط ، زیاد /حداقل میزان کپسول های تکی 2AY/2-AY4-Aحداکثر مساحت برواحد کپسول3000/sq ft 1500 1000:

حداکثر مساحت برای هر کپسول11,250 11,250/sq ft 11,250 : حداکثر فاصله جابه جایی برای هر کپسول:15 ft 75 75 برای برآورده سازی نیاز های مربوط به یک کپسول 4-A می توان از یک کپسول آبی دو و نیم گالنی استفاده نمود.

نوع c: همانطور که قبلا اشاره شد کپسول های نوع c زمانی استفاده می شوند که آتش سوزی در تجهیزات برقی رخ دهد و بایستی یک ماده نارسانا در مورد آنها به کار گرفته شود .

از آنجایی که خود آتش سوزی بایستی در انواع a یا b دسته بندی شود ، خود کپسول ها نیز باید بر اساس استاندارد های نوع a و b تعیین اندازه و تعبیه شوند .

نوع D: کپسول های آتش نشانی و یا مواد خاموش کننده ای که برای این منظور استفاده می شوند ، نباید فاصله حمل آنها با بروز آتش بیشتر از 75 فوت باشد.

چند مدل کپسول آتش نشانی داریم؟

از انواع کپسول آتش نشانی میتوان به کپسول پودری، کپسول co2، کپسول آب و فوم که هر کدام از این کپسول ها داری ویژگی های و عملکرد های متفاوتی هستند.

کپسول های آتش نشانی امکان شارژ مجدد را دارند؟

تمامی کپسول های آتش نشانی با محتویات مختلف داری ویژگی شارژ مجدد هستند فقط بعضی از مدل های به دلیل نبود تجهیزات فرسوده امکان شارژ مجدد را ندارد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا