شهر ایمن همیار می‌خواهد

انواع کپسول آتش نشانی

انواع تجهیزات اتش نشانی

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

کپسول های آتش نشانی دارای انواع مختلفی هستند که در این مقاله قصد داریم تا به انواع کپسول آتش نشانی بپردازیم. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به انواع کپسول آتش نشانی بپردازیم.

آنچه در اینجا میخوانید

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

کپسول آتش نشانی و انواع آن

کپسول های آتش نشانی دارای انواع مختلفی هستند؛ نظیر کپسول های آب و فوم، آب و گاز، کپسول های پودری و …، در ادامه به انواع کپسول آتش نشانی می پردازیم:

۱. کپسول آب و فوم

یکی از انواع کپسول آتش نشانی کپسول آب و فوم است که با از بین بردن عناصر مثلث آتش، آتش را خاموش می کند. فوم همچنین عنصر اکسیژن را از سایر عناصر جدا می کند. کپسول های آب فقط مربوط به آتش سوزی کلاس A هستند و نباید از آنها در آتش سوزی کلاس B یا C استفاده شود. جریان تخلیه می تواند مایع قابل اشتعال در آتش کلاس B را پخش کند و یا می تواند خطر آتش سوزی را در آتش سوزی کلاس C دو چندان کند. به منظور آگاهی بیشتر در مورد این مدل کپسول، می توانید به مقاله با عنوان کپسول آتش نشانی آب و فوم مراجعه نمایید.

خاموش کننده های آب و فوم برای استفاده در آتش سوزی های کلاس A و B مناسب هستند. کپسول آتش نشانی آب و فوم مخصوصاً برای استفاده در آتش سوزی هایی که آتش به وسیله چوب، کاغذ و منسوجات ایجاد می شوند، باعث خنک شدن شعله با تبخیر آب موجود در کف می شوند. این کپسول در مقابله با گازهای قابل اشتعال تبحر دارد، زیرا کف باعث ایجاد مانعی بین شعله و سوخت می شود.

یکی دیگر از ویژگی های خوب کپسول آتش نشانی آب و فوم این است که این ماده غیر سمی است و به بیشتر مواد آسیب نمی رساند. دارای یک نازل اسپری است که در صورت استفاده ناحیه وسیعی را پوشش می دهد و در عرض چند ثانیه با موفقیت شعله را خاموش می کند.

کپسول های آب و فوم چگونه کار می کنند؟

خاموش کننده های فوم یک وسیله سریع و قدرتمند برای مقابله با مایعات قابل اشتعال هستند. آنها این کار را با ایجاد یک کاور کف که آتش را خفه می کند و تأمین اکسیژن برای آتش را کاهش می دهد، انجام می دهند و در نهایت می توانند به سرعت از احتراق مجدد و افزایش شعله های آتش جلوگیری کنند.

کپسول های آب و فوم برای استفاده در کجا مناسب تر هستند؟

خاموش کننده های آب و فوم برای خانه ها، آپارتمان ها، اتومبیل ها و قایق ها بسیار محبوب هستند. همچنین مناسب بودن برای استفاده در آتش سوزی های کلاس A، که شامل چوب، کاغذ و منسوجات است، استفاده از آنها را در ادارات مرسوم ساخته است. کپسول های آتش نشانی آب و فوم در اندازه کوچک، مناسب برای استفاده در اتومبیل و دیگر وسایل نقلیه بوده، زیرا کوچک و جمع و جور هستند و به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن توسط یک براکت نصب می شوند.

چگونه می توان یک کپسول آب و فوم را شناسایی کرد؟

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می شود، خاموش کننده های آتش Foam به راحتی توسط یک برچسب کرم رنگ قابل شناسایی هستند. بدنه اصلی باید قرمز باشد تا با استانداردهای NFPA مطابقت داشته باشد و حتما باید یک بنر بزرگ کرم در قسمت بالای قسمت جلوی کپسول با نوشته قرمز با عنوان “Foam” روی آن ها درج شده باشد.
کپسول آتش نشانی آب و فوم قدیمی دارای یک بدنه کاملاً کرم رنگ هستند. اینها دیگر با استانداردهای NFPA مطابقت ندارند و دستور دوستداران محیط زیست بایستی استفاده از آن ها کنار گذاشته شود.

۲. کپسول دی اکسید کربن

یکی دیگر از انواع کپسول آتش نشای کپسول CO2  است این مدل کپسول با حذف عنصر اکسیژن مثلث آتش، آتش را خاموش می کنند. همچنین با تخلیه بسیار سرد، گرما را از بین می برند. دی اکسید کربن در آتش سوزی کلاس B و C قابل استفاده است. این مدل معمولاً در آتش سوزی کلاس A بی اثر هستند.

انواع کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن

۳. کپسول مواد شیمیایی خشک

سومین نوع از انواع کپسول آتش نشانی کپسول شیمیایی خشک بوده که این مدل کپسول با قطع واکنش شیمیایی مثلث آتش، آتش را خاموش می کنند. امروزه پرمصرف ترین نوع کپسول آتش نشانی، ماده شیمیایی خشک چند منظوره است که در آتش سوزی کلاس A ، B و C موثر است. این عامل همچنین با ایجاد سدی بین عنصر اکسیژن و عنصر سوخت در آتش سوزی کلاس A کار می کند.

مواد شیمیایی خشک معمولی فقط برای آتش سوزی کلاس B و C است. استفاده از کپسول صحیح متناسب با نوع سوخت مهم است! باید بدانید که استفاده از کپسول نادرست باعث می شود تا آتشی که با موفقیت خاموش شده است، مجدد روشن شود.

انواع کپسول آتش نشانی مواد شیمیایی خشک

۴. کپسول مواد شیمیایی مرطوب

Wet Chemical یا کپسول مواد شیمیایی مرطوب، عامل جدیدی است که با از بین بردن حرارت مثلث آتش، آتش را خاموش می کند. این کپسول با ایجاد سدی بین اکسیژن و عناصر سوخت مانع از احتراق دوباره می شود. کپسول مواد شیمیایی مرطوب کلاس K برای آتش سوزی های حاصل از سرخ کردن چربی های عمیق و مدرن با راندمان بالا در عملیات پخت و پز تجاری ساخته شد. بعضی از آن ها ممکن است در آشپزخانه های تجاری و در آتش سوزی کلاس A نیز استفاده شوند.

انواع کپسول آتش نشانی مواد شیمیایی مرطوب

۵. کپسول هالوژنه

کپسول های هالوژنه یا تمیز کننده شامل مواد هالون و همچنین عوامل هالوکربن جدیدتر هستند. مزیت این مدل کپسول در این است که با استفاده از آن اوزون کمتری از بین می رود و آتش را با قطع واکنش شیمیایی و یا حذف گرما از مثلث آتش خاموش می کنند. خاموش کننده های عامل تمیز در آتش سوزی کلاس A ، B و C موثر هستند. کپسول های دستی کوچک به اندازه کافی برای به دست آوردن امتیاز 1A بزرگ نیستند و فقط دارای درجه برای کلاس B و C است.

انواع کپسول آتش نشانی با عامل تمیزکنندگی

۶. کپسول پودر خشک

کپسول های پودر خشک مشابه کپسول مواد شیمیایی خشک هستند. تفاوت آنها در این است که در این مدل، با جدا کردن سوخت از عنصر اکسیژن یا با از بین بردن عنصر گرمای مثلث آتش، آتش را خاموش می کنند. با این حال، کپسول های پودر خشک فقط برای آتش سوزی های فلز قابل احتراق یا کلاس D است. آنها در تمام رده های دیگر آتش سوزی بی اثر هستند.

کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی خشک (DCP) یکی از رایج ترین کپسول های آتش نشانی است. دلیل این امر توانایی آنها در مقابله با انواع مختلف آتش، اثربخشی آنها در اطفا حریق و همچنین هزینه پایین کپسول های آتش نشانی DCP است. کپسول های آتش نشانی DCP به راحتی با نوار سفید رنگی که در اطراف سیلندر اطفای حریق که در نزدیکی قسمت بالای آن قرار دارد قابل تشخیص است. این کپسول ها در صورت نصب در ساختمان باید دارای یک برچسب باشند. این برچسب مشخص می کند که کپسول حاوی مواد شیمیایی خشک برای چه نوع آتش هایی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع کپسول آتش نشانی حاوی پودر شیمیایی خشک

در حال حاضر دو نوع از کپسول های آتش نشانی حاوی پودر شیمیایی خشک وجود دارد. هر دوی این کپسول ها، از نوع خاموش کننده های ABE و BE هستند. رایج ترین نوع آن به عنوان کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی ABE شناخته می شود. ABE برگرفته از کلاس های آتشی است (کلاس های B، A و E) که این خاموش کننده در برابر آن ها مؤثر است.

نوع دوم کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی خشک به عنوان کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی خشک BE شناخته می شود. این واژه نیز مجددا برگرفته از کلاس های آتشی است که (کلاس های B و E.BE) این خاموش کننده در برابر آن ها مؤثر است. خاموش کننده های آتش نشانی پودر شیمیایی نوع B و E. BE بسیار کمتر از نوع ABE هستند. هر دو نوع خاموش کننده های پودر شیمیایی دارای نوار سفید با توضیحات مختلف هستند.

موارد استفاده کپسول پودر شیمیای خشک

همانطور که پیش تر ذکر شد کپسول های آتش نشانی حاوی پودر خشک بسیار مؤثر و کارا هستند. برای آتش سوزی های از نوع زیر از این کپسول استفاده می شود.

نحوه کار کپسول پودر شیمیایی خشک

همه کپسول های آتش نشانی با حذف یک یا چند عنصر مثلث آتش (گرما، سوخت و اکسیژن) کار می کنند. پودر شیمیایی خشک مورد استفاده در اکثر کپسول های آتش نشانی ABE فسفات مونو آمونیوم است. این پودر قابلیت ذوب شدن و جاری شدن پس از گرم شدن را دارد که این کار باعث می شود عامل سوخت را مهار کند و آتش را (به ویژه آتش سوزی کلاس A و E) خاموش کند.

درآتش سوزی های کلاس B، پودر سطح آتش را خفه می کند و بخار (سوخت) را از بین می برد و  بنابراین آتش را بلافاصله خاموش می کند. آتش سوزی های مایعات قابل اشتعال عموماً گرمای زیادی در منبع سوخت ذخیره نمی کنند، بنابراین پودر به طور معمول ذوب نمی شود.

خاموش کننده های پودر شیمیایی خشک نوع BE از این نظر که در سطح سوخت ذوب نمی شوند، در برابر آتش سوزی های کلاس A بی اثر هستند. در نتیجه به آنها درجه BE داده می شود.

مزایای کپسول پودر شیمیایی خشک

این دسته از کپسول های آتش نشانی دارای مزایای قابل توجه زیر هستند:

 • می تواند در انواع مختلف آتش مورد استفاده قرار گیرد.
 • در خاموش کردن آتش بسیار قدرتمندند و آتش را به سرعت خاموش می کنند.
 • در مقایسه با سایر کپسول های آتش نشانی اندازه مناسب تری دارند.
 • دارای اندازه و رتبه بندی های متفاوتی هستند.
 • از نظر هزینه بسیار مقرون به مصرفه اند.
 • می توانند مناطق وسیعی از آتش را پوشش دهند.
 • به دلیل تنوع بالا و همه کاره بودنشان، در آتش سوزی های الکتریکی قابل استفاده و ایمن هستند.

معایب کپسول پودر شیمیایی خشک

این دسته از انواع کپسول های آتش نشانی دارای معایب محدود زیر نیز هستند:

 • به دلیل پودر موجود در آن، پاکسازی محل پس از اطفای حریق سخت و گسترده خواهد بود.
 • گرد و غبار حاصل از آن می تواند تجهیزات حساس مانند رایانه را تحت تأثیر قرار دهد.
 • در صورت استفاده در فضاهای بسته، دید را تقریباً به صفر می رساند. همیشه قبل از استفاده بدانید محل خروجی کجاست!
 • پودر می تواند تنفس را در فضاهای بسته تقریباً غیرممکن کند.
 • اگرچه همه کپسول های آتش نشانی باید بعد از استفاده دوباره پر شوند یا تعویض شوند، اما خاموش کننده های پودر شیمیایی خشک حتی اگر در کسری از ثانیه فعال شوند به سرعت فشار خود را از دست می دهند. این به این دلیل است که پودر در شیر گیر کرده و اجازه می دهد فشار آن نشت کند.
 • در صورت عدم سرویس یا سرویس صحیح، پودر شیمیایی خشک می تواند ته کپسول آتش نشانی ته نشین و فشرده شود. این باعث می شود که پودر هنگام استفاده به طور کامل یا صحیح تخلیه نشود.

کپسول پودر خشک

۷. کپسول بخار آب

کپسول بخار آب از توسعه های اخیر است که با از بین بردن عنصر گرمای مثلث آتش، آتش را خاموش می کند. این مدل کپسول جایگزینی برای کپسول های با عامل تمیز کننده هستند که آلودگی آنها نگران کننده است. کپسول های بخار آب در درجه اول برای آتش سوزی های با کلاس A هستند، اگرچه آنها برای استفاده در آتش سوزی کلاس C نیز بی خطر هستند.

کپسول بخار آب

8. کپسول آتش نشانی FE-36

ثابت شده است که این خاموش کننده آتش، یک عامل تمیز استاندارد در کپسول های آتش نشانی قابل حمل است.FE-36 سموم بسیار کمی را تولید می کند و پتانسیل تخریب لایه اوزون را ندارد.

در یک کپسول آتش نشانی قابل حمل، FE-36 به عنوان جریانی از گاز و قطرات مایع که در دل آتش نفوذ می کند، تخلیه می شود و فرآیند احتراق را از طریق جذب گرما و تعامل شیمیایی متوقف می کند. خاموش کننده های FE-36 با استاندارد BS EN3 آزمایش شده اند و امتیازات 5A 55B C و 8A 70B C را کسب کرده اند. FE-36 همچنین در سیستم های کاربردی محلی استفاده می شود.

مهمترین مزایای FE-36 عبارتند از:

 1. ایمن برای مردم.
 2. قابل استفاده برای آتش سوزی های محفظه موتور ماشین.
 3. یک عامل تمیز که اثری از خود باقی نمی‌گذارد.
 4. در دمای اتاق، به خوبی کار می کند.
 5. از نظر الکتریکی غیر رسانا، غیر خورنده و بدون شوک حرارتی.

انواع کپسول آتش نشانی fe36 ویژه اتاق سرور، مناطق حساس، تجهیزات الکترونیکی و بسیار مهم می باشد.

انواع کپسول آتش نشانی FE-36

۹. کپسول آتش نشانی بیوورسال

خاموش کننده بیوورسال با قابلیت محصور کردن هیدروکربن ها، آتش را به گونه ای خاموش میکند که در هنگام عملیات و پس از عملیات هر منطقه خاموش شده امکان اشتعال مجدد را نخواهد داشت. بیوورسال به صورت کنسانتره فرموله شده و به وسیله آب رقیق می شود، لذا قابلیت های عملیاتی گسترده ای دارا می باشد.

بیوورسال سازگار با محیط زیست، غیر مخرب برای انسان و حافظ زیستگاه گیاهان، جانوران و میکروارگانیسم های زنده در طبیعت می باشد و از ایجاد هرگونه خوردگی و صدمه به تاسیسات و تجهیزات جلوگیری می نماید. گازهای مشتعل نشده در آتش های پر حجم از بروز پدیده خطرناک بک درافت جلوگیری نموده و امنیت و سلامت آتش نشانان را تضمین می کند.

انواع کپسول آتش نشانی بیوورسال

انواع کپسول آتش نشانی و کلاس های حریق:

کپسول های نوع ABE:

 • آتش کلاس A: کاغذ، مقوا، چوب، پارچه، افراد و غیره

 • آتش کلاس B: آتش سوزی مایع قابل اشتعال، بنزین، دیزل، روغن و غیره

 • آتش کلاس E: آتش سوزی های الکتریکی، رایانه ها، دستگاه های فتوکپی، تابلوهای برق و غیره

کپسول های نوع BE:

 • آتش کلاس B: آتش سوزی مایع قابل اشتعال، بنزین، دیزل، روغن و غیره

 • آتش کلاس E: آتش سوزی های الکتریکی، رایانه ها، دستگاه های فتوکپی، تابلوهای برق و غیره

 • آتش کلاس F: اگرچه در رتبه بندی گنجانده نشده است، اما نوع BE قادر است آتش سوزی ناشی از روغن پخت و پز را نیز خاموش کند.

هر دو نوع کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی خشک را می توان در آتش سوزی ناشی از گازهای قابل اشتعال استفاده کرد. اما باید وضعیت را به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. به دلیل اینکه گاز در حال سوختن باعث از بین رفتن گاز می شود، اگر آتش خاموش شود و نشت گاز ادامه داشته باشد، تجمع آن باعث ایجاد خطر بزرگی می شود زیرا در صورت احتراق مجدد مانند یک بمب عمل خواهد کرد. برای اطلاع از انواع کلاس های آتش سوزی می توانید به انواع آتش سوزی مراجعه کنید.

انواع کپسول آتش نشانی و کلاس حریق

چگونه یک کپسول آتش نشانی مناسب انتخاب کنیم؟

 1. برای انتخاب یک کپسول مناسب باید به نکات متعددی توجه کرد.
 2. مواردی که در محیط باعث بروز آتش سوزی شده اند.
 3. شدت آتش سوزی و سرعت انتشار آتش
 4. تناسب کپسول ها برای شرایط موجود
 5. کاربرد آسان
 6. در دسترس بودن افراد آشنا به کار کپسول
 7. مسائل مربوط به سلامتی و ایمنی کاربرد
 8. لزوم نگهداری و حفاظت از کپسول

تعیین اندازه، شیوه و محل نصب انواع کپسول های آتش نشانی:

انجمن ملی حفاظت در برابر آتش سوزی آمریکا، حداقل تعداد کپسول های لازم در یک محل را بر اساس نوع آتش سوزی های احتمالی تعیین می کند.

نوع A: حجم سکونت : کم، متوسط ، زیاد /حداقل میزان کپسول های تکی 2AY/2-AY4-Aحداکثر مساحت برواحد کپسول3000/sq ft 1500 1000:

حداکثر مساحت برای هر کپسول11,250 11,250/sq ft 11,250 : حداکثر فاصله جابه جایی برای هر کپسول:15 ft 75 75 برای برآورده سازی نیاز های مربوط به یک کپسول 4-A می توان از یک کپسول آبی دو و نیم گالنی استفاده نمود.

نوع c: همانطور که قبلا اشاره شد کپسول های نوع c زمانی استفاده می شوند که آتش سوزی در تجهیزات برقی رخ دهد و بایستی یک ماده نارسانا در مورد آنها به کار گرفته شود .

از آنجایی که خود آتش سوزی بایستی در انواع a یا b دسته بندی شود ، خود کپسول ها نیز باید بر اساس استاندارد های نوع a و b تعیین اندازه و تعبیه شوند .

نوع D: کپسول های آتش نشانی و یا مواد خاموش کننده ای که برای این منظور استفاده می شوند ، نباید فاصله حمل آنها با بروز آتش بیشتر از 75 فوت باشد.

چند مدل کپسول آتش نشانی داریم؟

از انواع کپسول آتش نشانی میتوان به کپسول پودری، کپسول co2، کپسول آب و فوم که هر کدام از این کپسول ها داری ویژگی های و عملکرد های متفاوتی هستند.

کپسول های آتش نشانی امکان شارژ مجدد را دارند؟

تمامی کپسول های آتش نشانی با محتویات مختلف داری ویژگی شارژ مجدد هستند فقط بعضی از مدل های به دلیل نبود تجهیزات فرسوده امکان شارژ مجدد را ندارد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

81 + = 84

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

نیاز به مشاوره دارید ؟

شماره تماس خود را ثبت کنید, کارشناسان ما در سریع ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.