شهر ایمن همیار می‌خواهد

باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

سیستم های اطفا حریق اسپرینکلر یکی از بهترین سیستم های اطفا حریق آبی می باشد که در بسیاری از ساختمان ها کاربرد ویژه ای دارد. در این مقاله قصد داریم تا به باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر بپردازیم؛ پس در ادامه همراه همیار انرژی باشید.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

امروزه برخی باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر وجود دارد که از طریق رسانه های اجتماعی منتشر می شود. در واقع رسانه برخی اوقات در حال پخش موارد نادرست آسیب زا در مورد نحوه کار سیستم اسپرینکلر است. متأسفانه، این باورهای غلط ممکن است بسیاری از افراد را مجاب کند که به این فکر کنند که این ابزارهای ایمنی غیرقابل اعتماد هستند. ما در اینجا قصد داریم در این مقاله به بزرگترین سوء برداشت ها در مورد اسپرینکلر بپردازیم.

اسپرینکلر پایین زن واکنش استاندارد

نکات ایمنی در هنگام استفاده از وسایل گرمایشی
 

علی رغم چیزی که برخی افراد فکر می کنند، اسپرینکلرها به طور همزمان کار نمی کنند. در واقع، بالب کوچک قرمز، یک اسپرینکر را هنگام واکنش به گرما فعال می کند. در زیر به مهمترین باورهای غلط در مورد اسپرینکلر اشاره می کنیم.

هنگام آتش سوزی، سر هر اسپرینکلر شکسته شده و همه چیز را در ساختمان خراب می کند.

در حالی که هالیوود دوست دارد اینگونه نمایش دهد که سیستم کوچک بارانی یعنی سیستم اطفا حریق اسپرینکلر توسط کوچکترین آتش سوزی فعال می شود و ایجاد سیل چشمگیری را نشان دهد، اما باید بدانید که اکثریت قریب به اتفاق اسپرینکلر های آتش به طور همزمان کار نمی کنند و چنین تصوری نشات گرفته از باورهای غلط در مورد اسپرینکلر است.

در واقع، هر اسپرینکلر باید به طور جداگانه توسط گرما و حرارت ناشی از آتش فعال شود. همچنین بیایید افسانه دیگری را روشن کنیم: علی رغم اعتقاد عمومی، دود، بخارهای پخت و پز یا کمی بخار باعث فعال شدن اسپرینکلر نمی شود. هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد که اگر اسپرینکلرهای آتش نشانی را نصب کنید و نان تست خود را بسوزانید، باعث سیل خواهید شد.

طراحی ساده اما متفکر اسپرینکلرهای آتش نشانی تضمین می کند که فقط اسپرینکلرهای نزدیک به آتش آب را می پاشند و بقیه مکان ها تا قبل از اینکه حرارت آتش به اسپرینکلرهای آن موقعیت برسد، خشک باقی می ماند. NFPA گزارش می دهد که آتش سوزی های مسکونی تقریباً همیشه با یک سر آبپاش کنترل می شوند. شش سر اسپرینکر یا کمتر 90 درصد از کل آتش سوزی ها را کنترل کرده و دو یا کمتر 82 درصد از گسترش آتش سوزی جلوگیری می کند.

نحوه کار اسپرینکلرها در اینجا به شرح زیر است:

تقریباً هر اسپرینکلر توسط یک پیوند فلزی قابل ذوب یا یک لامپ شیشه ای کوچک پر از مایع حساس به گرما بسته می شود. هنگامی که مکانی شعله ور می شود و هوا تا دمای خاصی افزایش می یابد؛ بین ۱۳۵ درجه فارنهایت تا ۶۵۰ درجه فارنهایت (۵۷ درجه و ۳۴۳ درجه سانتیگراد)، بسته به درجه حرارت اسپرینکلر؛ پیوند ذوب می شود یا مایع داخل لامپ منبسط می شود تا شیشه بشکند، سر اسپرینکلر باز شده و آب را قادر می سازد تا به سمت آتش هدایت شود.

فقط یک استثنا در این قانون وجود دارد. یک سیستم اسپرینکلر برای واکنش سریع در برابر آتش سوزی با مقدار زیادی آب مانند تصاویر هالیوود طراحی شده است. آب پاش ها فاقد عناصر عملیاتی حساس به حرارت هستند. بنابراین آنها به طور دائمی باز هستند و به محض ارسال یک سیگنال به یک صفحه نظارت، دستگاه تحریک کننده مانند یک ردیاب دود آماده انتقال آب است. اما این سیستم ها فقط در مناطق بسیار قابل اشتعال یا خطرناک مانند آشیانه هواپیما یا ایستگاه های تولید برق نصب می شوند، نه خانه معمولی یا ساختمان تجاری شما.

باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

آموزش نگهداری صحیح از آیروسل Alarm Less
 

خسارت ناشی از آب جاری شده توسط اسرینکلر بسیار بیشتر از از خسارت ناشی از آتش سوزی است.

به بیان NFPA، اسپرینکلرها به محض احساس گرمای حاصل از آتش سوزی فعال می شوند و توانایی این را دارند که 96 درصد از آتش سوزی ها را کنترل کنند. این امر نه تنها باعث کاهش حرارت و دود در ناحیه کوچکی از ملک می شود، بلکه زمان ارزشمندی را نیز برای مردم خریداری می کند تا با خیال راحت از ساختمان خارج شوند.

خسارت اسپرینکلر در مقابل خسارت شیلنگ آتش نشانی

در اینجا یک واقعیت دیگر نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت: اسپرینکلر های واکنش سریع، در هر دقیقه بین ۸ تا ۲۴ گالن آب آزاد می کنند و یک مورد اغلب برای کنترل آتش کافی است. در مقابل، شیلنگ های آتش نشانی دوتایی بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ گالن آب در دقیقه تحویل می دهند. ریاضیات مربوط به این موضوع کاملاً ساده است. شیلنگ های آتش نشانی به طور قابل توجهی آب بیشتری را به ملک شما می ریزند تا آتش را خاموش کنند و به میزان قابل توجهی آسیب بیشتری نسبت به اسپرینکلر ها وارد کنند.

و این در نظرگرفتن خسارت ناشی از شعله و دود نیست. زیرا آتش در طول چند دقیقه تا اینکه تیم آتش نشانی برسند به گسترش خود ادامه می دهد. در مورد آتش سوزی های بزرگ یا ساختمان های پرخطر، حتی ممکن است افسر فرمانده به جای به خطر انداختن ایمنی آتش نشانان، در موقعیت دفاعی قرار گیرد و اجازه دهد آتش خودش خاموش شود و از سازه ها محافظت کند.

خانه های مدرن به دلیل استفاده گسترده از مواد با وزن سبک تر، مصنوعی و ارزان قیمت در ساخت و ساز و اثاثیه، داغ و سریعتر از همیشه می سوزند. آزمایش آتش توسط UL (آزمایشگاه های سابق Underwriter) نشان داد که یک اتاق مدرن ممکن است در کمتر از 4 دقیقه به طور کامل توسط شعله های آتش درگیر شود. در مقابل، اتاقی پر از مواد طبیعی مانند چوب جامد كه دهه ها پیش معمولاً مورد استفاده قرار می گرفت، حدود 30 دقیقه طول كشید تا به تخلیه الکتریکی برسد و صاعقه ایجاد شود.

این خطر بزرگ وجود دارد که اسپرینکلرها به طور تصادفی نشت کنند یا فعال شوند.

احتمال نقص تولید که منجر به تخلیه اسپرینکلر شود بسیار کم است: به طور دقیق ۱ در ۱۶ میلیون. گرچه عوامل دیگر از یخ زدگی تا خوردگی نیز می توانند باعث نشت یا تخلیه تصادفی آب پاش ها شوند، اما وقوع آنها بیش از نشت از سیستم لوله کشی ساختمان نیست.

اقدامات ساده ای وجود دارد که دارندگان املاک تجاری می توانند برای کاهش بیشتر خطر نشت اسپرینکلر یا تخلیه تصادفی انجام دهند. برای مثال، نصب سیستم های اسپرینکلر خشک در مناطق مستعد یخ زدگی از خطر ترکیدگی یا نشتی لوله ها هنگام کاهش دما جلوگیری می کند. افزودن یک محلول ضد یخ، استفاده از ردیابی حرارت برقی یا افزایش عایق نیز می تواند به آسیب ندیدن لوله های سیستم مرطوب کمک کند.

جایگزینی هوای تحت فشار با نیتروژن یک عامل تغییر دهنده برای مبارزه با خوردگی در اسپرینکلرهای نوع خشک است. دلیل آن این است که این مدل از اسپرینکلرها بیشترین خطر آسیب را متحمل می شوند.

سر محافظ در یک اسپرینکلر در برابر ضربه هایی که باعث از بین رفتن سر و ایجاد سیل در محیط های پر خطر مانند سالن های ورزشی، انبارها یا محل های ساختمانی می شوند، استفاده می شود. اگر اسپرینکلر ناخواسته تحریک شود، ابزار Shutgun می تواند با توقف سریع جریان آب، آتش را اطفا کند.

باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

آموزش نگهداری صحیح آیروسل دستی
 

دتکتور دود حفاظت کافی را در برابر آتش ایجاد می کنند.

دتکتور های دود با اخطار زودهنگام در مقابل یک رویداد دود یا آتش سوزی، می توانند زندگی بسیاری از افراد را نجات دهند. اما در حالی که دتکتورها مردم را از وجود خطر آگاه می کنند، هیچ کاری برای کاهش یا خاموش کردن شعله های در حال رشد یا محافظت از کسانی که نمی توانند به خودی خود فرار کنند، مانند کودکان کوچک یا افراد مسن، انجام نمی دهند.

دتکتورهای های دود باتری نیز نسبت به اسپرینکلرها از قابلیت اطمینان کمتری برخوردار هستند. زیرا غالباً به دلیل از بین رفتن باتری یا از خارج کردن باتری از سیستم توسط صاحبان املاک که از هشدارهای “ناخوشایند” دتکتور ناامید شده اند، عملکرد آنها از کار می افتد. صاحبان خانه ها نیز ممکن است فراموش کنند باتری هایی را که در نیمه شب بخاطر جیر جیر کردن دتکتور بیرون آورده اند، جایگزین کنند.

دتکتورهای دود احتمال مرگ در آتش را به نصف کاهش می دهند. اگرچه اخیراً مقامات آتش نشانی نگران این هستند که توانایی آنها در کاهش مرگ و جراحت کم شده است. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، خطر مرگ شما به اندازه ۸۵ درصد در ساختمان هایی که اسپرینکلر در آنها وجود ندارد، افزایش می یابد.

اسپرینکلرها از دهه ۱۹۶۰ پایه اصلی ساختمان های تجاری و از دهه ۱۹۹۰ ساختمان های تجاری – مسکونی مانند هتل ها و کانکس ها بوده اند. در صورت وجود دتکتورهای دود و اسپرینکلرها، میزان مرگ و میر ناشی از آتش سوزی در خانه ۹۰ درصد کاهش می یابد. اما این موارد به ندرت در خانه های تک خانواده یا دوبلکس یافت می شوند.

اسپرینکلرهای مسکونی بسیار گران هستند.

اکنون نیاز هر مسکن به اسپرینکلر خانگی به  شدت توصیه می شود، اما گروه های صنعت مسکن کاملاً مخالف هستند. آنها می گویند که نصب سیستم اسپرینکلر اطفای حریق باعث افزایش قیمت خانه ها می شود. این موضوع باعث می شود تا هزاران خریدار بالقوه را از بازار خارج کند.

اما بهتر است بدانید که سیستم اسپرینکلر اطفا حریق، کارامدترین و کم هزینه ترین و سریع‌ ترین سیستم اطفای حریق هستند. به بیان NFPA هزینه مجهز کردن ساختمان به سیستم اطفا حریق اسپرینکلر چیزی در حدود هزینه موکت کردن ساختمان خواهد شد.

همچنین لازم به ذکر است که حتی هزینه تعمیرات و نگهداری اسپرینکلرها هم بالا نخواهد بود. اسپرینکلرهایی که در ساختمان های مسکونی نصب می‌شوند به جز کنترل فشار سیستم، نیاز به عملیات نگهداری خاصی ندارند. سیستم های اسپرینکلر‌ شاید تا ۵۰ سال نیز فعال نشوند اما همیشه آماده به کار هستند تا ایمنی ساختمان شما را در برابر آتش سوزی تامین و تضمین کنند.

شما می توانید با انواع اسپرینکلر، در سایت شرکت همیار انرژی آشنا شوید و در صورت نیاز از طریق تماس با ما تهیه فرمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا