شهر ایمن همیار می‌خواهد

خطرات استفاده نادرست از کپسول آتش نشانی

انفجار کپسول

کپسول های آتش نشانی یکی از تجهیزات بسیار کاربردی آتش نشانی هستند. این تجهیزات می توانند در هر مکانی به کار ما بیایند و انواع مختلفی نیز دارند. اگر کپسول آتش نشانی دارید و یا قصد خرید کپسول را دارید، در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به خطرات استفاده نادرست از کپسول آتش نشانی بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

خطرات استفاده نادرست از کپسول آتش نشانی

کپسول‌ آتش نشانی وسیله‌ ای برای حفاظت از جان انسان‌ ها در برابر آتش است. اما در شرایط مختلفی منجر به خطرات بیشتر خواهد شد. بنابراین تیم همیار انرژی در جهت آگاهی بخشی به شما کاربران عزیز به ارائه مطالبی سعی دارد تا از این خطرات جلوگیری کند که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.

در صورت استفاده نادرست از کپسول آتش نشانی چه خطراتی وجود دارد؟

کپسول‌ های آتش نشانی در هر خانه، اداره، فضای صنعتی یا ساختمان تجاری یک وسیله حیاتی است. این کپسول‌ ها به معنای واقعی نجات دهنده هستند و از تلفات جانی و مالی و همچنین گسترش بیشتر آتش سوزی جلوگیری می‌ کنند. هر روزه مردم عادی با استفاده از کپسول‌ های آتش نشانی آتش را خاموش می‌ کنند. در حالی که استفاده درست از کپسول‌ های آتش نشانی بسیار مهم است، تعداد کمی از مردم اصول ایمنی کپسول‌ های آتش نشانی را می‌ شناسند.

انواع آتش سوزی و چگونگی خاموش کردن آتش

برای شروع آموزش خود در مورد ایمنی کپسول آتش نشانی، لازم است انواع مختلف آتش سوزی که ممکن است رخ دهد را بشناسید. هنگام رسیدن به خاموش کننده، باید بدانید که با چه نوع آتشی درگیر هستید تا بتوانید کپسول مناسب آن آتش را در دست بگیرید و اطفا را انجام دهید.

همه کپسول‌ های آتش نشانی قابلیت خاموش کردن انواع مختلف آتش سوزی را ندارند.

  • آتش سوزی کلاس A: این دسته از آتش سوزی‌ ها شامل مواردی هستند که هنگام سوختن خاکستر برجا می‌ گذارند، مانند کاغذ، چوب و پارچه. برای آتش‌ سوزی‌ های کلاس A می‌ توانید از خاموش‌ کننده آب، آب و کف، مواد شیمیایی خشک یا بیوورسال استفاده کنید.
  • آتش سوزی کلاس B: این آتش سوزی با مایعات قابل اشتعال مانند گاز، رنگ، نفت، قیر، الکل، روان کننده‌ ها و حلال‌ ها اتفاق می‌ افتد. خاموش کننده‌ هایی که آتش کلاس B را خاموش می‌ کنند، شامل مواد شیمیایی خشک، دی اکسید کربن (CO2) و بیوورسال هستند.
  • آتش سوزی کلاس C: آتش سوزی کلاس C شامل آتش سوزی ناشی از وسایل الکتریکی مانند کامپیوترها، لوازم خانگی، ترانسفورماتورها، سرورها و موتورها است. قبل از خاموش کردن این نوع حریق ابتدا منبع برق را قطع کنید. شما به یک خاموش کننده CO2، مواد شیمیایی خشک یا خاموش کننده بیوورسال نیاز دارید.
  • آتش سوزی کلاس D: این آتش سوزی‌ ها در صورت وجود فلزات قابل احتراق مانند لیتیوم، سدیم، پتاسیم، زیرکونیوم، تیتانیم و منیزیم رخ می‌ دهد. فقط یک خاموش کننده پودر و گاز می‌ تواند با شعله آتش کلاس D مبارزه کند.
  • آتش سوزی کلاس K: این آتش سوزی به دلیل وجود روغن‌ ها و گریس‌ های پخت و پز روی می‌ دهد. خاموش کننده‌ های شیمیایی مرطوب برای خاموش کردن آتش سوزی‌ های ناشی از چربی در آشپزخانه های تجاری طراحی شده اند و تنها نوع خاموش کننده‌ ای هستند که آتش کلاس K را خاموش می‌ کنند.

خطرات استفاده نادرست از کپسول آتش نشانی

آموزش نگهداری صحیح کپسول های آتش نشانی
 

خطرات استفاده از کپسول آتش نشانی نادرست

در هنگام آتش‌سوزی، فرد حاضر در محیط وحشت‌ زده می‌ شود. در آن لحظه تنها چیزی که می‌ توان روی آن تمرکز کرد، خاموش کردن آتش در سریع‌ ترین زمان ممکن، با استفاده از هر کپسول آتش‌نشانی که در دسترس است. اگرچه کپسول‌ های آتش نشانی مختلف برای موقعیت‌ های گوناگون تهیه شده است، اما هر کدام باید منحصراً برای نوع خاصی از آتش سوزی مورد استفاده قرار گیرند، تا از بدترشدن اوضاع جلوگیری شود. در ادامه به خطرات ناشی از استفاده نادرست از انواع کپسول آتش نشانی می‌ پردازیم.

خطرات ناشی از استفاده نادرست از کپسول آتش نشانی آب

استفاده از کپسول آتش نشانی آب در آتش سوزی‌ های الکتریکی شما را در معرض خطر برق گرفتگی قرار می‌ دهد. کپسول های آتش نشانی آب دارای درجه خاموش کنندگی پایینی هستند و فقط در انواع خاصی از آتش سوزی‌ ها قابل استفاده هستند. با این حال، افزودنی‌ های سازگار با محیط‌ زیست را می‌ توان در برخی از انواع خاموش‌ کننده‌ های آب یافت. این افزودنی‌ ها رسانایی آن‌ ها را کاهش می‌ دهند.

خطرات ناشی از استفاده نادرست از کپسول اتش نشانی آب و کف

خاموش کننده‌ های آب و کف می‌ توانند در مبارزه با انواع آتش سوزی، حتی آتش سوزی‌ های الکتریکی موثر واقع شوند. با این وجود، ترکیب شیمیایی قوی آب و کف، استفاده از آن را در محیط‌ های خاص خطرناک می‌ کند؛ به خصوص اگر در دسترس کودکان قرار بگیرد.

خطرات ناشی از استفاده نادرست از کپسول اتش نشانی Co2

خطر اصلی استفاده از خاموش کننده‌ های CO2 ایجاد فاجعه در یک فضای محدود است. این کپسول‌ ها اکسیژن فضا را می‌ بلعد، اما در یک فضای محدود، میزان اکسیژن موجود برای تنفس را نیز کاهش می‌ دهند. در این مورد هم اگر قرار است کودکان در اطراف کپسول آتش نشانی باشند، باید مراقب تخلیه تصادفی آن باشید.

خطرات ناشی از استفاده نادرست از کپسول اتش نشانی پودر خشک

در اینجا، باید مراقب باشید که آتش پس از خاموش شدن دوباره شعله‌ ور نشود. کپسول‌ های آتش نشانی پودر خشک می‌ توانند آتش را خفه کنند، اما اثر خنک کنندگی خیلی خوبی ندارند. بنابراین اگر آتش 100٪ خاموش نشود، می‌ تواند دوباره شعله ور گردد. مراقب باشید که پودر را استنشاق نکنید، در نتیجه از این خاموش کننده‌ ها در فضای بسته استفاده نکنید. در نظر داشته باشید پودر خشک می‌ تواند به اثاثیه مانند فرش، پارچه و هارد دیسک کامپیوتر آسیب برساند.

خطرات ناشی از استفاده نادرست از کپسول اتش نشانی شیمیایی مرطوب

این کپسول‌ های آتش نشانی با در نظر گرفتن آتش سوزی با روغن پخت و پز طراحی شده اند، اما می‌ توانند برای انواع دیگر آتش سوزی نیز مورد استفاده قرار گیرند. با این حال، اثربخشی آن‌ ها در هنگام مبارزه با انواع دیگر آتش سوزی محدود است. به عنوان مثال، در مبارزه با آتش سوزی چوب نمی‌ توان به این خاموش کننده‌ ها اعتماد کرد. مواد شیمیایی آن نیز خطرناک هستند، بنابراین این کپسول‌ ها را از کودکان دور نگه دارید.

در صورت استفاده نادرست از کپسول آتش نشانی چه اتفاقی می‌افتد؟

استقرار کپسول آتش نشانی نادرست منجر به خطرات قابل توجهی می‌ شود. هنگام مبارزه با آتش کلاس D، نمی‌ توانید از خاموش کننده CO2 استفاده کنید زیرا دی اکسید کربن ممکن است بر واکنش شیمیایی ایجاد کننده آتش تأثیر مضری بگذارد. این اقدام منجر به افزایش قدرت آتش و انفجار می‌ شود و سبب آسیب به افراد و اموال می‌ شود.

حتی زمانی که از خاموش کننده مناسب استفاده می‌ کنید، نگرانی‌ های ایمنی دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. هنگامی که خاموش کننده Co2 تخلیه می‌ شود، انفجاری از این گاز آزاد می‌ شود تا آتش را خفه کند. اگر تخلیه این خاموش کننده در یک اتاق کوچک انجام شود، تمام اکسیژن را از فضا می‌ مکد و همه افراد حاضر در محیط را خفه می‌ کند.

خطرات استفاده نادرست از کپسول آتش نشانی

آیا کپسول آتش نشانی نیاز به شارژ دارد؟
 

چهار خطر اصلی استفاده اشتباه از کپسول آتش نشانی

هنگام انتخاب یک کپسول آتش نشانی باید بسیار مراقب باشید تا هرگونه آتش سوزی را خاموش کنید. استفاده از کپسول آتش نشانی اشتباه پیامدهای جدی ای دارد که در ادامه به آن اشاره شده است.

نتایج بی اثر

در حالی که کپسول‌ های آتش نشانی آب، برای آتش سوزی با سوخت چوب و کاغذ مناسب هستند، استفاده از کپسول‌ های آتش نشانی مشابه در آتش سوزی‌ های نفتی بی اثر است. هیچ کاری برای فرونشاندن آتش انجام نمی‌ دهد، به این دلیل ساده که روغن و آب با هم مخلوط نمی‌ شوند. استفاده از نوع نامناسب کپسول آتش نشانی در کلاس خاصی از آتش فقط ممکن است منجر به ناامیدی شود زیرا بی اثر خواهد بود.

بدتر شدن وضعیت

استفاده از کپسول‌ های آتش نشانی اشتباه، به جای خاموش کردن آتش، آن را قوی‌ تر می‌ کند. آتش فقط بزرگتر و خطرناک تر می‌ شود و همچنان به مناطق دیگر گسترش می‌ یابد.

آسیب به اموال

به فضاهایی فکر کنید که دارای تجهیزات الکتریکی با ارزش هستند، مانند اتاق کامپیوتر یا مرکز سرور. استفاده از کپسول‌ های آتش نشانی در چنین تجهیزاتی آسیب قابل توجهی به اجزای مختلف وارد می‌ کند. همچنین استفاده از هر دو کپسول آتش نشانی مرطوب شیمیایی و پودر خشک برای آتش سوزی در چنین شرایطی، بر روی قطعه الکتریکی باقیمانده بر جای می‌ گذارد. این لایه باقیمانده باعث خوردگی تجهیزات می‌ شود و شما را با خسارات سنگین مالی مواجه می‌ کند.

یک خطر بالقوه برای زندگی

اگر بخواهید یک آتش سوزی الکتریکی را با یک کپسول آتش نشانی مبتنی بر آب خاموش کنید، خود و اطرافیانتان را در معرض خطر بزرگی قرار خواهید داد. شما به راحتی ممکن است دچار برق گرفتگی شوید زیرا آب بسیار رسانا است. به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی، خاموش کننده‌ های آب و کف نیز برای موارد خاص، به ویژه در فضاهای کوچک با تهویه ناکافی، انتخاب خوبی نیستند. برای نتایج موثر و ملاحظات ایمنی، کپسول آتش نشانی مناسب خود را برای انواع مختلف حریق به کمک مشاوران همیار انرژی انتخاب کنید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

1 دیدگاه دربارهٔ «خطرات استفاده نادرست از کپسول آتش نشانی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا