همیار انرژی

سیستم اطفای حریق آیروسل

سیستم اطفای حریق آیروسل
1085
19 شهریور 1401

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

فهرست مطالب

 • سیستم اطفای حریق آیروسل یک سیستم اطفا حریق گازی است که در بسیاری از مراکز مهم قابلیت استفاده دارد. این محصول را در مراکز مهم نصب می کنند. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به سیستم اطفای حریق آیروسل بپردازیم.

  برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول برروی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

  تماس با همیار انرژی

  سیستم اطفای حریق آیروسل

  سیستم خاموش کننده آئروسل، ترکیبی از ذرات ریز و مواد گازی هستند. این سیستم یک نوع خاص از سیستم های اطفای حریق گازی است. این ذرات تا زمان تخلیه در حالت بخار می باشند. این سیستم در واکنش به اطفای حریق، زنجیره ای از مواد جامد و ذرات گازی را برای خاموش کردن آتش تولید می کند. از آنجایی که گرما، سوخت و اکسیژن کافی سه عامل اصلی شعله ور شدن آتش می باشند، بنابراین سیستم خاموش کننده آیروسل با از بین بردن عامل گرما، آتش را مهار می کند. این سیستم ها ذرات بزرگی را که آتش را احاطه کرده اند، آزاد می کنند. پس از آزاد شدن این ذرات، گرمای آتش کم شده و به تدریج باعث خاموش شدن آتش می گردد.

  در قسمت خروجی سیستم، یک شبکه برای توزیع تدریجی خاموش کننده  آئروسل وجود دارد. کپسول های آتش نشانی آئروسل و سیستم های اطفاء حریق را می توان به طور خودکار با استفاده از تشخیص حرارت یا دود، یا به صورت دستی نیز فعال کرد. تبدیل شیمیایی جامد و گاز این خاموش کننده با استفاده از یک ضربه الکتریکی آغاز می شود. پس از فعال شدن، ترکیب جامد به یک آئروسل خاموش کننده در حال گسترش تبدیل می شود که پس از عبور از یک قسمت خنک کننده، از خروجی کپسول آتش نشانی خارج شده و آتش را در منطقه حفاظت شده خاموش می کند.

  سیستم اطفای حریق آیروسل

  اساس کار خاموش کننده آئروسل

  پس از فعال شدن سیستم خاموش کننده آئروسل، واکنشی در این سیستم آغاز می شود که در آن آئروسل آزاد شده، رادیکال های آزاد احتراق را متصل می کند. آئروسل تولید شده توسط کپسول های آتش نشانی آئروسل و سیستم های اطفاء حریق با استفاده از روش های خفگی (حذف اکسیژن) یا خنک کننده، آتش را خاموش نمی کند، بلکه با متوقف کردن واکنش احتراق به صورت مولکولی (با اتصال رادیکال های آزاد) بدون تأثیر بر سطح اکسیژن، آتش را مهار می کند.

  آئروسل از ذرات بسیار ریزی ساخته شده است. این ذرات در یک گاز معلق هستند. در نتیجه نسبت سطح آتش گرفته شده به جرم واکنش بسیار زیاد است (به طوری که میزان مواد فعال مورد نیاز برای خاموش کردن آتش را می توان به حداقل رساند). ذرات در این ابعاد برای مدت نسبتاً طولانی در حالت تعلیق باقی می مانند و باعث می شود به جریان های همرفت طبیعی سرازیر شوند. این منجر به افزایش اثربخشی عامل خاموش کننده می شود.

  اثر خاموش کننده توسط دو عمل فیزیکی و شیمیایی

  اثر فیزیکی:

  عمل خاموش کننده فیزیکی از ویژگی های فیزیکی-شیمیایی ناشی می شود. در مقایسه با سایر عناصر، این عناصر به کمترین میزان انرژی برای یونیزاسیون (کمترین ولتاژ یونیزاسیون) نیاز دارند. به همین دلیل فقط با مقدار بسیار کمی از انرژی می توان الکترون ها را از اتم ها جدا کرد. مقدار انرژی مورد نیاز از طریق فراوانی انرژی موجود در آتش تأمین می شود.

  یونیزاسیون پتاسیم با تغییر رنگ شعله به بنفش روشن در حین خاموش شدن آتش مشخص می شود. بنابراین انرژی موجود در شعله طبق ولتاژ یونیزاسیون عناصر موجود کاهش می یابد.

  اثر شیمیایی:

  در طول احتراق، واکنشهای خاصی در شعله آتش به صورت متوالی بین اتمها و قطعات مولکولهای ناپایدار (رادیکالها) رخ می دهد. چنین واکنش هایی به اصطلاح واکنش های زنجیره ای رادیکال ها نامیده می شوند. به دلیل ماهیت ناپایدار، رادیکال ها تمایل دارند از طریق واکنش های بیشتر به حالت نهایی برسند.

  محصولات نهایی پایدار شامل دی اکسید کربن (CO2) و آب (H2O) هستند. پتاسیم آزاد شده در اثر تجزیه ترکیبات پتاسیم در حین احتراق با رادیکال های آزاد، با هیدروکسیدهای ناپایدار واکنش داده و هیدروکسید پتاسیم (KOH)، که یک ترکیب بسیار پایدار است، تولید می کند. در این مرحله، واکنش زنجیره ای رادیکال آزاد متوقف شده و شعله آتش خاموش می شود.

  مزایای استفاده از سیستم اطفای حریق آیروسل:

  • برای افراد، محیط و تجهیزات مضر نیست.
  • اکسیژن را حذف نمی کند.
  • آسیبی به تجهیزات الکتریکی وارد نمیکند. (خاموش کنندگی بدون نیاز به آب)
  • نصب آن ساده است. (کنترل الکتریکی)
  • می توان آن را مستقیما بدون نیاز به لوله کشی در منبع نصب کرد.
  • نیازی به فضای جداگانه برای مخزن های گاز آن نیست.
  • عامل خاموش کننده در ژنراتور بصورت جامد است.
  • به دلیل داشتن طول عمر زیاد (حداقل ۱۵ سال)، به لحاظ مالی به صرفه است.
  • بسیاری از سیستم های موجود در بازار دارای گواهینامه و مطابق با استانداردهای ISO 15779، EN 15276، UL 2775 و NFPA 2010 می باشد.

  سیستم اطفاء حریق آیروسل Aerosol fire suppression system با استفاده از قطع واکنش زنجیره ایی حریق منجر به اطفاء حریق می گردد. این سیستم با استفاده از سه عامل تشخیصی 1- انواع دتکتورها 2- ترموکوردها 3- ترمومتر قابلیت دریافت فرمان جهت اطفاء اتوماتیک را پیدا می نماید و به محض رسیدن فرمان، گاز اطفاء آئروسل در فضای مورد نظر پخش و منتشر می گردد.

  این نوع سیستم اطفاء حریق گازی که برای اتاق های سرور، اتاق های بایگانی، اتاق های UPS یو پی اس، اتاق های دیزل ژنراتورها، مخازن و انبار های ذخیره تجهیزات با ارزش مناسب می باشد قادر به اطفاء انواع حریق در گروه های A,B,C,E,F می باشند.

   

  سیستم اطفای حریق آیروسل

  شرکت همیار انرژی با طراحی و اجرای سیستم اطفای حریق آیروسل آماده انجام پروژه های اطفاء حریق در مکان های مختلف را دارد. این شرکت دارای رزومه پر بار در این زمینه بوده و آماده بازدید از این پروژه ها را برای مشتریان گرامی می باشد.

  دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  برچسب ها :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  + 10 = 15

  شارژ کپسول آتش نشانی

  20 شهریور 1401

  کپسول های آتش نشانی بهترین گزینه برای اطفا حریق هستند و این محصولات اطفا را

  فروش بالب دارای تاییدیه UL به صورت انحصاری

  9 اسفند 1401

  بالب اسپزینکلر یکی از مهم ترین قطعات در تولید اسپرینکلر است. این قطعه تعیین می

  حفاظت در برابر آتش سوزی الکتریکی

  9 خرداد 1402

  آتش سوزی یکی از حوادثی است که می تواند با جان و مال انسان ها

  اسپرینکلر

  17 شهریور 1401

  یکی از تجهیزات اطفاء حریق اتوماتیک، اسپرینکلر است که هنگام اطفای حریق به صورت خودکار

  چگونه از آتش سوزی جلوگیری کنیم؟

  22 مرداد 1402

  آتش سوزی یکی از اتفاقات ناگواری است که می تواند برای همه اتفاق بی افتد

  باورهای غلط در مورد سیستم اطفا حریق اسپرینکلر

  4 مهر 1401

  سیستم های اطفا حریق اسپرینکلر یکی از بهترین سیستم های اطفا حریق آبی می باشد

  صاعقه گیر

  20 شهریور 1401

  صاعقه یکی از دلایل آتش سوزی در همه جای دنیا شناخته می شود و با

  اقدامات مهم پس از آتش سوزی خودرو

  17 مرداد 1402

  آتش سوزی در خودرو یکی از رایج ترین آتش سوزی هایی است که در فصل

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   نیاز به مشاوره دارید؟

   021-57854

   مشاوره - خرید و شارژ کپسول آتش نشانی داخلی 100

   مشاوره و خرید تجهیزات اعلام و اطفای حریق داخلی 108