شهر ایمن همیار می‌خواهد

سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم اطفای حریق آیروسل

سیستم اطفا حریق آیروسل یک سیستم اطفا حریق گازی است که در بسیاری از مراکز مهم قابلیت استفاده دارد. این محصول را در مراکز مهم نصب می کنند. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به سیستم اطفا حریق آیروسل بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم خاموش کننده آیروسل، ترکیبی از ذرات ریز و مواد گازی هستند. این سیستم یک نوع خاص از سیستم های اطفا حریق گازی است. این ذرات تا زمان تخلیه در حالت بخار می باشند. این سیستم در واکنش به اطفا حریق، زنجیره ای از مواد جامد و ذرات گازی را برای خاموش کردن آتش تولید می کند. از آنجایی که گرما، سوخت و اکسیژن کافی سه عامل اصلی شعله ور شدن آتش می باشند، بنابراین سیستم خاموش کننده آیروسل با از بین بردن عامل گرما، آتش را مهار می کند. این سیستم ها ذرات بزرگی را که آتش را احاطه کرده اند، آزاد می کنند. پس از آزاد شدن این ذرات، گرمای آتش کم می شود و به تدریج باعث می شود آتش خاموش شود.

در قسمت خروجی سیستم، یک شبکه برای توزیع تدریجی خاموش کننده آیروسل وجود دارد. کپسول های آتش نشانی آیروسل و سیستم های اطفاء حریق را می توان به طور خودکار با استفاده از تشخیص حرارت یا دود، یا به صورت دستی نیز فعال کرد. تبدیل شیمیایی جامد و گاز این خاموش کننده با استفاده از یک ضربه الکتریکی آغاز می شود. پس از فعال شدن، ترکیب جامد به یک آیروسل خاموش کننده در حال گسترش تبدیل می شود که پس از عبور از یک قسمت خنک کننده، از خروجی کپسول آتش نشانی خارج شده و آتش را در منطقه حفاظت شده خاموش می کند.

سیستم اطفای حریق آیروسل

اساس کار خاموش کننده آیروسل

پس از فعال شدن سیستم خاموش کننده آیروسل، واکنشی در این سیستم آغاز می شود که در آن آیروسل آزاد شده، رادیکال های آزاد احتراق را متصل می کند. آیروسل تولید شده توسط کپسول های آتش نشانی آیروسل و سیستم های اطفاء حریق با استفاده از روش های خفگی (حذف اکسیژن) یا خنک کننده، آتش را خاموش نمی کند، بلکه با متوقف کردن واکنش احتراق به صورت مولکولی (با اتصال رادیکال های آزاد) بدون تأثیر بر سطح اکسیژن، آتش را مهار می کند.

آیروسل از ذرات بسیار ریزی تشکیل می شود. این ذرات در یک گاز معلق هستند. در نتیجه نسبت سطح آتش گرفته شده به جرم واکنش بسیار زیاد است (به طوری که میزان مواد فعال مورد نیاز برای خاموش کردن آتش را می توان به حداقل رساند). ذرات در این ابعاد برای مدت نسبتاً طولانی در حالت تعلیق باقی می مانند و باعث می شود به جریان های همرفت طبیعی سرازیر شوند. این منجر به افزایش اثربخشی عامل خاموش کننده می شود.

اثر خاموش کننده توسط دو عمل فیزیکی و شیمیایی

اثر فیزیکی:

عمل خاموش کننده فیزیکی از ویژگی های فیزیکی یا شیمیایی ناشی می شود. در مقایسه با سایر عناصر، این عناصر به کمترین میزان انرژی برای یونیزاسیون (کمترین ولتاژ یونیزاسیون) نیاز دارند. به همین دلیل فقط با مقدار بسیار کمی از انرژی می توان الکترون ها را از اتم ها جدا کرد. مقدار انرژی مورد نیاز از طریق فراوانی انرژی موجود در آتش تأمین می شود.

یونیزاسیون پتاسیم با تغییر رنگ شعله به بنفش روشن در حین اینکه آتش خاموش می شود، مشخص می گردد. بنابراین انرژی موجود در شعله طبق ولتاژ یونیزاسیون عناصر موجود کاهش می یابد.

اثر شیمیایی:

در طول احتراق، واکنش های خاصی در شعله آتش به صورت متوالی بین اتم ها و قطعات مولکول های ناپایدار (رادیکال ها) رخ می دهد. چنین واکنش هایی به اصطلاح واکنش های زنجیره ای رادیکال ها نام دارد. به دلیل ماهیت ناپایدار، رادیکال ها تمایل دارند از طریق واکنش های بیشتر به حالت نهایی برسند.

محصولات نهایی پایدار شامل دی اکسید کربن (CO2) و آب (H2O) هستند. پتاسیم آزاد شده در اثر تجزیه ترکیبات پتاسیم در حین احتراق با رادیکال های آزاد، با هیدروکسیدهای ناپایدار واکنش می دهند و هیدروکسید پتاسیم (KOH)، که یک ترکیب بسیار پایدار است، تولید می کند. در این مرحله، واکنش زنجیره ای رادیکال آزاد متوقف و شعله آتش خاموش می شود.

مزایای استفاده از سیستم اطفا حریق آیروسل:

  • برای افراد، محیط و تجهیزات مضر نیست.
  • اکسیژن را حذف نمی کند.
  • آسیبی به تجهیزات الکتریکی وارد نمیکند. (خاموش کنندگی بدون نیاز به آب)
  • نصب آن ساده است. (کنترل الکتریکی)
  • می توان آن را مستقیما بدون نیاز به لوله کشی در منبع نصب کرد.
  • نیازی به فضای جداگانه برای مخزن های گاز آن نیست.
  • عامل خاموش کننده در ژنراتور به صورت جامد است.
  • به دلیل داشتن طول عمر زیاد (حداقل ۱۵ سال)، به لحاظ مالی به صرفه است.
  • بسیاری از سیستم های موجود در بازار دارای گواهینامه و مطابق با استانداردهای ISO 15779، EN 15276، UL 2775 و NFPA 2010 می باشد.

سیستم اطفاء حریق آیروسل Aerosol fire suppression system با استفاده از قطع واکنش زنجیره ایی حریق منجر به اطفاء حریق می گردد. این سیستم با استفاده از سه عامل تشخیصی 1- انواع دتکتورها 2- ترموکوردها 3- ترمومتر قابلیت دریافت فرمان جهت اطفاء اتوماتیک را پیدا می نماید و به محض رسیدن فرمان، گاز اطفاء آیروسل در فضای مورد نظر پخش و منتشر می گردد.

این نوع سیستم اطفا حریق گازی که برای اتاق های سرور، اتاق های بایگانی، اتاق های UPS یو پی اس، اتاق های دیزل ژنراتورها، مخازن و انبار های ذخیره تجهیزات با ارزش مناسب می باشد قادر به اطفاء انواع حریق در گروه های A,B,C,E,F می باشند.

 

سیستم اطفای حریق آیروسل

شرکت همیار انرژی با طراحی و اجرای سیستم اطفا حریق آیروسل برای انجام پروژه های اطفاء حریق در مکان های مختلف حاضر است. این شرکت دارای رزومه پر بار در این زمینه بوده و آماده بازدید از این پروژه ها را برای مشتریان گرامی می باشد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۴ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا