شهر ایمن همیار می‌خواهد

سیستم اعلام و اطفا حریق بایگانی و مراکز اسناد

سیستم اعلام و اطفا حریق بایگانی و مراکز اسناد

سیستم های اعلام و اطفا حریق بهترین گزینه برای اطلاع رسانی آتش و اطفا آن است که در هر مکانی شاهد آن هستیم. در این مقاله قصد داریم تا به سیستم اعلام و اطفا حریق بایگانی و مراکز اسناد بپردازیم. پس تا انتهای این مقاله همراه همیار انرژی باشید.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

راهکارهای سیستم اعلام و اطفا حریق بایگانی و مراکز اسناد و خزانه اسکناس:

با توجه به گسترش فناوری اطلاعات و تجمیع اسناد کاغذی به صورت دیتا ذخیره بر روی سرورها لزوم نگهداری اسناد کاغذی و اوراق بهادار و مدارک مهم قبلی و جدید و آن دسته اسنادی که قابل ذخیره بر روی کامپیوتر ها نیست در مراکز و اتاق های اسناد اهمیت زیادی پیدا می کند. در این موارد سیستم اعلام و اطفا حریق بایگانی و مراکز اسناد اهمیت خود را نشان میدهد.

سیستم اعلام و اطفا حریق بایگانی و مراکز اسناد و خزانه های بانکی و موزه ها:

با توجه به ارزشی بودن اسناد باید از سیستم اعلام و اطفایی استفاده نمود که اولاً به هیچ عنوان به اسناد صدمه وارد نکند، دوماً در سریعترین زمان ممکن حریق را خاموش نماید.

درکلاس A حریق که چوب، کاغذ، زونکن، کاغذ اسکناس و مسکوکات طلا و … که همگی در بایگانی اسناد موجود می باشد. مواد عمقی سوز، درون سوز یا در اصطلاح مغز سوز هستند که در صورت آتش گرفتن و مهار آن ممکن است. دوباره زمانی که اکسیژن به آن می رسد، حریق آن از داخل فعال شود. پس ماده اطفایی باید توانایی پایداری در محیط را حداقل تا 15 دقیقه داشته باشد. اینگونه می توان این اطمینان را حاصل نمود که حریق به طور کامل اطفاء شده است.

سیستم اعلام و اطفا حریق بایگانی و مراکز اسناد

اعلام حریق مراکز اسناد و بایگانی و مخازن اسکناس:

در سیستم اعلام حریق مراکز اسناد حتماً باید از آشکار سازهای دود و حرارت و یا ترکیبی استفاده نمود. چون عامل حریق در این کلاس می تواند هر دوی این عوامل باشد.

تمامی مراحل مانند اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور می باشد. فقط در این پروژه می توان بسته به ایزوله بودن مرکز یا نبودن از سیستم ایرسمپلینگ برای تشخیص دود به صورت انتخابی استفاده نمود چنانچه اجباری در استفاده از آن نمی باشد.

سیستم جریان هوای این اتاق ها اهمیت بالایی دارد چنانچه معمولاً از سیستم اگزاست (خروجی) فن یا دریچه های هواساز برای تهویه اتاق استفاده می شود که حتماً باید قبل از اطفا حریق به وسیله دمپرهای موتورایزر 24 ولت در کوتاهترین زمان قبل از اطفاء این دریچه ها برای به هدر نرفتن و پخش نشدن گاز بسته شود.

این فرمان یا از طریق فلوسوئیچ که در صورت اطفا دستی سیلندرها یا پنل اطفاء حریق و تحریک به وسیله یک رله کنداکتور که داخل تابلو برق اصلی یا تابلوی سیستم سرمایش صورت می گیرد.

در سیستم اعلام حریق بایگانی و مراکز اسناد چون معمولاً در طبقات زیرین یا سالن های دورتر از ساختمان مرکزی مستقر می شود علائم شنیداری تعداد بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد. چنانچه این سالن ها معمولاً ابعاد بزرگتری نسبت به اتاق های سرور و دیتا سنترها دارند. یعنی تعداد آژیر ها و فلشرها و تابلوهای LED هشدار تخلیه گاز و خروج اضطراری معمولاً بیشتر از حد معمول یک اتاق عادی می باشد.

و همچنین حفاظت درب ورودی حتماً باید سیستم درب فلزی ضد حریق با قفل امنیتی با ضریب اطمینان بالا باید نصب گردد.

سیستم اعلام و اطفا حریق بایگانی و مراکز اسناد

 

در زمینه اطفاء حریق این مرکز معمولاً راهکارهای زیر پیشنهاد می شود. در اینجا بررسی می کنیم که کدام راهکار ایمنی بالاتری برای اطفاء حریق دارد:

سیستم اطفاء آیروسل

سیستم اطفا حریق آیروسل با توجه به مزایایی که دارد مورد توجه کارفرماها قرار می گیرد. مزیت اول آن عدم احتیاج به لوله کشی و نصب به صورت پکیج دیواری یا داخل قفسه ای می باشد.
در مزیت بعدی اطفا موضعی آن مورد توجه قرار می گیرد که آیروسل به صورت موضعی عمل می کند و لزومی به تخلیه تمام سیلندرهای آن نمی باشد. اما با توجه به اینکه در یک سالن اسناد بزرگ به هیچ عنوان نمی توان حدس زد حریقی که در یک قسمت مرکز اسناد ایجاد شده و اطفاء شده چون حریق کلاس A حریق عمقی سوز می باشد و دوباره امکان فعال شدن دارد.
بند استاندارد NFPA2010 با شماره 7،4،2،1 خاموش کننده آیروسل قادر به اطفاء حریق در کلاس های حریق A، کلاس B حریق (به غیر از محل هایی که حاوی بخارات و ذرات قابل اشتعال در هواست) کلاس C حریق می باشد.

پس با توجه به عمقی سوز بودن اجناس باید سیستم را TOTAL FLOODING در نظر بگیریم. یعنی تمامی مواد اطفاء حریق در اتاق تخلیه شود در اصطلاح کل حجم اتاق از مواد اطفایی پر شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا