شهر ایمن همیار می‌خواهد

شیر حساس به زلزله

شیر حساس به زلزله ، شیر برقی ، دتکتور نشت یاب گاز

آیا خانه شما در صورت وقوع یک زلزله بزرگ محافظت می شود؟ هر ساختمانی که به گاز متصل است باید یک شیر حساس به زلزله داشته باشد. این بدان معناست که هر فرد باید بداند که شیر حساس به زلزله چگونه کار می کند. در اینجا چیزهای مهمی وجود دارد که باید بدانید، از جمله اینکه چگونه خانه خود را به روز کنید و اگر زلزله خط گاز شما را تکان داد، آماده باشید.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

شیرهای حساس به زلزله، شیرهای تخصصی هستند که به کنتور گاز ساختمان شما متصل می شوند. در مواقع اضطراری، این شیرها به طور خودکار بسته می شوند و جریان گاز به خط شما قطع می شود. دو نوع متداول از شیرهای حساس به زلزله وجود دارد:

  • شیر قطع کننده گاز طبیعی لرزه ای: این سنسور ها زمانی فعال می شوند که زلزله ای با بزرگی 5.1 یا بالاتر را تشخیص دهند.
  • شیر جریان اضافی: این شیرها زمانی فعال می شوند که نشت گاز یا افزایش فشار در جایی از خط گاز شما را احساس کنند.

سنسورهای حساس به زلزله چگونه کار می کنند؟

نصب این شیر ها به طرز شگفت آوری ساده است! شیر بر روی کنتور گاز شما نصب می شود، جایی که کنتور به لوله های گاز خانه شما متصل می شود. دو نوع شیر قطع کننده جریان گاز که در اینجا توضیح داده شده است برای واکنش به چیزهای مختلف طراحی شده اند، بنابراین هر دو به طور متفاوت عمل می کنند.

شیر قطع کننده گاز لرزه ای به لرزش واکنش نشان می دهد: یک توپ فلزی در داخل لوله گاز شما درست بالای خط اصلی که گاز برای ورود به خانه شما استفاده می کند، نصب شده است. هنگامی که لوله شروع به لرزش با بزرگی 5.1 یا بیشتر می کند، آن توپ فلزی از حلقه تعلیق جدا می شود و خط گاز را مسدود می کند. انسداد توپ فلزی مانع از حرکت گاز بیشتر در خط و داخل خانه شما می شود.

شیر قطع کننده جریان اضافی نسبت به شیر قطع کننده گاز لرزه ای شیر معمولی تری است. تفاوت متمایز این است که شیر قطع کننده جریان اضافی برای بررسی نشتی یا فشار بالا در خط گاز شما طراحی شده است، نه فعالیت لرزه ای. این شیر شامل یک سنسور جریان بیش از حد است. این سنسور در مکانیزم داخلی خود شیر قرار می گیرد. وقتی حس می کند که گاز طبیعی که از کنار آن می گذرد خیلی سریع جریان می یابد، یا در نتیجه فشار بیش از حد یا از طریق نشتی، به شیر می گوید که گیره را ببندد. این از افزایش فشار بیشتر یا خروج گاز بیشتر از طریق نشت جلوگیری می کند.

شیر حساس به زلزله

کدام سوپاپ بهتر کار می کند؟

این دو شیر مکانیزم جداگانه ای هستند و هر کدام نیاز به نصب جداگانه دارند. هر دو مزایا و معایب متمایز دارند:

  • شیر حساس به لرزه در جلوگیری از خروج گاز از طریق نشت های ناشی از زلزله بسیار خوب است، اما نمی تواند نحوه ایجاد این نشت ها را تشخیص دهد.
  • دریچه جریان اضافی به چیزی بیشتر از حساس به لرزه واکنش نشان می دهد، اما در پاسخ به مشکلات بزرگ بهترین است. جریان اضافی ممکن است همیشه نشت های کوچکی پیدا نکند که فقط باعث می شود گاز کمی سریعتر از حد معمول جریان یابد.

هر یک از شیرها را می توان بدون دیگری در خط گاز طبیعی خود نصب کرد، اما برای حداکثر ایمنی، همیار انرژی توصیه می کند که هر دو را نصب کنید.

چرا شیر های حساس به زلزله مهم هستند؟

زمین لرزه های قدرتمند می توانند فوراً لوله های گاز را بشکنند و منجر به نشت گاز بسیار خطرناک شوند. نشت گاز به ویژه در داخل سازه ها خطرناک است، جایی که گاز به دام می افتد و تجمع می یابد. این گاز محبوس بسیار قابل اشتعال و سمی است. علاوه بر ایجاد نشت گاز، زلزله اغلب موقعیت هایی را ایجاد می کند که گاز به راحتی می تواند مشتعل شود. اگر زمین لرزه باعث آتش سوزی شود و آن آتش با گاز داخل خانه شما تماس بگیرد، می تواند باعث انفجار شود.

بدترین آسیب اغلب به دلیل نشت گاز پس از زلزله اتفاق می افتد. در طول زلزله بزرگ سان فرانسیسکو در سال 1906، آتش سوزی باعث 90 درصد خسارت به شهر شد. پاره شدن خطوط گاز باعث 30 آتش سوزی شد که 490 بلوک شهر را ویران کرد.

شیرها و سنسورهای زلزله، از خانه شما در برابر نشت گاز ناشی از زلزله و آتش سوزی ناشی از آن محافظت می کنند. وقتی زمین لرزه ای در نزدیکی شما رخ می دهد، ممکن است زمان یا حضور ذهنی برای نگرانی در مورد خط گاز خانه خود نداشته باشید. یک سوپاپ اطمینان به شما آرامش خاطر را می دهد تا بدون حواس پرتی بر روی رفاه خانواده خود تمرکز کنید. پس از زلزله، پس از بررسی برای اطمینان از آسیب نرسیدن به خطوط گاز، شیر را مجددا تنظیم کنید. اگر خطوط آسیب دیده باشند، شیر تضمین می کند که گاز وارد خانه شما نمی شود تا زمانی که آنها تعمیر شوند.

شیر حساس به زلزله

نحوه نصب شیرهای خاموش کننده زلزله

نصب شیر های حساس به زلزله ساده بوده و به راحتی در لوله کشی فعلی شما نصب می شوند. ابتدا منبع گاز خانه شما را به طور موقت قطع می کنند. این امر ضروری است زیرا لوله های تامین باز می شود تا شیر را به آنها وصل کنیم. در مرحله بعد، لوله های تامین خانه شما را از کنتور گاز جدا می کنند. با توجه به نحوه عملکرد سیستم شما، ممکن است بخش هایی از لوله را بچرخانند یا حذف کنند. این باعث می شود که دستگاه شیر حساس به زلزله بین لوله های تغذیه و کنتور شما قرار بگیرد.

پس از فضاسازی، شیر را مستقیماً به انتهای جعبه تامین شما می‌چسبانند. خود محفظه سوپاپ یا شبیه یک جعبه کوچک یا شبیه یک سیلندر است. معمولاً رنگ متفاوتی دارد تا راحت تر از بقیه لوله بتوان تشخیص داد. در نهایت، شیر را به خود لوله های خانه وصل می کنند. هنگامی که شیر کاملاً وصل شد، آن را آزمایش می کنند تا مطمئن شوند که کار می کند. همچنین نحوه تنظیم مجدد آن را به شما نشان خواهند داد.

شیر-حساس-به-زلزله

طراحی و استحکام بدنه شیر قطع کن حساس به زلزله

شیر قطع کن گاز حساس به زلزله به شیوه ای طراحی و تولید شده که همه ی قسمت های آن با دوام و استحکام مناسبی است که در برابر عوامل محیطی مانند تابش نور خورشید، رطوبت، یخ زدگی و  تغییرات دمایی که ممکن است در هنگام استفاده از آن رخ دهد، مقاوم می باشد. شیر قطع کن حساس به زلزله یکی از تجهیزات مهمی است که باید در تمامی مراکز مورد استفاده قرار گیرد. زیرا انفجار گاز ناشی از زلزله ممکن است صدماتی به مراتب سنگین‌تر از زلزله به جای گذارد.

شیر حساس به زلزله، شیر برقی

شیر قطع کن گاز حساس به زلزله به منظور قطع اتوماتیک جریان گاز هنگام وقوع زلزله طراحی شده استاین ابزار هنگام وقوع زلزله زمانی که میزان لرزش زمین به یک حد هشداری برسد تحت تاثیر لرزش زمین قرار گرفته و به طور اتوماتیک جریان گاز در خط لوله را قطع می کند. اینگونه از وقوع حوادث فجیع تر مانند انفجار لوله های گاز ناشی از نشت گاز بعد از زلزله جلوگیری می کند. پس از قطع گاز شیر قطع کن حساس به زلزله، قادر به اتصال دوباره جریان گاز به صورت اتوماتیک نخواهد بود. در نتیجه باید پس از رفع خطر شیر قطع کن گاز به طور دستی توسط کارشناسان مجاز تنظیم شده تا اجازه عبور جریان گاز داده شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا