شهر ایمن همیار می‌خواهد

شیلنگ آتش نشانی

تجهیزات ضد حریق

همه ما با شیلنگ آتش نشانی آشنایی داریم و به خوبی می دانیم برای چه کاری از آن استفاده می شود؛ در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به این ابزار مهم آتش نشانی بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

تاریخچه شیلنگ آتش نشانی

تا اواسط قرن نوزدهم، اکثر آتش سوزی ها با آبی که در سطل به محل حادثه منتقل می شد، مهار می شد. پمپ های دستی اصلی آب را از طریق یک لوله کوچک یا مانیتور متصل به بالای وان پمپ تخلیه می کردند. تا اواخر دهه 1860 بود که شیلنگ آتش نشانی برای انتقال آسان تر آب از پمپ های دستی و بعداً پمپ های بخار به آتش، به طور گسترده در دسترس قرار گرفتند.

در آمستردام، سرپرست آتش نشانی، Jan van der Heyden، و پسرش نیکولاس، با ساخت اولین شیلنگ آتش نشانی در سال 1673، آتش نشانی را به مرحله بعدی خود رساندند. این شیلنگ ها از چرم های 50 فوتی (15 متری) مانند ساق چکمه به هم دوخته می شدند. حتی با وجود محدودیت های فشار، اتصال شیلنگ به نازل گردن غاز امکان نزدیک تر شدن و استفاده دقیق تر از آب را فراهم می کرد.

ون در هایدن همچنین با نسخه اولیه یک شیلنگ مکش که از سیم برای سفت نگه داشتن آن استفاده می کرد، معروف شد. در ایالات متحده، شیلنگ آتش نشانی در فیلادلفیا در سال 1794 معرفی شد. این شیلنگ برزنتی دوام کافی نداشت و سپس از شیلنگ چرمی دوخته شده استفاده شد. شیلنگ چرمی دوخته شده تمایل به ترکیدن داشت، بنابراین شیلنگی ساخته شده از چرم که با پرچ ها و واشرهای مسی به هم بسته شده، توسط اعضای شرکت Humane Hose فیلادلفیا اختراع شد.

تحول در شیلنگ آتش نشانی: از کتان به لاستیک در دهه ۱۸۹۰

در حدود سال 1890، شیلنگ آتش نشانی بدون آستر ساخته شده از نخ های کتانی بافته شده دایره ای، جایگزین شیلنگ چرمی شد. آنها بسیار سبک تر بودند و با خیس شدن الیاف شیلنگ، که از کتان ساخته شده بود، متورم می شدند و بافت را سفت تر می کرد و باعث می شد آب به راحتی منتقل نشود. شیلنگ های بدون خط به دلیل عدم دوام، به سرعت با شیلنگ های لاستیکی در استفاده از خدمات آتش نشانی شهری جایگزین شدند. و تا دهه 1960 تا 1980 در خطوط شیلنگ داخلی و قفسه شیلنگ استفاده می شدند. در ژانویه 1981، اداره ایمنی و بهداشت شغلی استانداردهای خود را به گونه ای تجدید نظر کرد که دیگر شیلنگ های بدون خط برای خطوط شیلنگ داخلی نصب نشوند.

پس از اختراع فرآیند ولکانیزاسیون به عنوان وسیله ای برای پخت لاستیک نرم و خام به یک محصول سخت تر و مفیدتر، سازمان آتش نشانی به آرامی از شلنگ چرمی حجیم و غیرقابل اعتماد به شیلنگ کتانی بدون روکش و سپس به یک لاستیک چند لایه تبدیل شد. این شیلنگ لاستیکی به اندازه شیلنگ چرمی حجیم، سنگین و سفت بود، اما مستعد نشتی نبود. همچنین از دوام بیشتری نسبت به شیلنگ کتان بدون آستر برخوردار بود. ساختار پیچیده آن شبیه برخی از شیلنگ هایی است که امروزه در صنعت استفاده می شود، به عنوان مثال، شیلنگ های تحویل سوخت که برای خدمات رسانی به هواپیماها استفاده می شود.

 شیلنگ آتش نشانی

 

شیلنگ های آتش نشانی ای که امروزه استفاده می شوند.

این ابزار یک شیلنگ با قابلیت تحمل فشار بسیار بالا است که برای انتقال آب و یا مواد ضد حریق به سمت آتش استفاده می شود. این ابزار را می توان به یک ماشین آتش نشانی یا یک شیر آتش نشانی متصل کرد. که باید تحمل فشار بین 800 تا 2000 کیلو پاسکال را داشته باشد. و پس از استفاده باید حتماً خشک شوند زیرا آب یا موادی که پس از اطفای حریق در شیلنگ می ماند ممکن است باعث خرابی و فرسودگی شیلنگ و در نتیجه عدم کارایی مناسب آن در مواقع ضروری گردد.

انواع شیلنگ های آتش نشانی براساس جنس:

 • شیلنگ آتش نشانی لاستیکی
 • شیلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای
 • شیلنگ آتش نشانی خرطومی
 • شیلنگ آتش نشانی برزنتی

شیلنگ آتش نشانی لاستیکی

همانطور که از اسمش مشخص است، جنس این نوع شیلنگ از لاستیک می باشد. برای مواردی استفاده می شود که آتش سوزی در مراحل اولیه خود است. استفاده از آن نیازی به آموزش ندارد و معمولا در قرقره های آتش سوزی مطابق شکل زیر قرار دارد. شکل ظاهری این شیلنگ در حالت بدون آب و در شرایط آب گیری، مشابه یکدیگر است.

شلنگ آتش نشانی لاستیکی

شیلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

این شیلنگ در حالت بدون آب به شکل نواری تخت است. برای استفاده از این نوع شیلنگ ابتدا بایستی آن را به طور کامل روی زمین پهن کرده و پس از آن شیر آب را باز کنید تا پر از آب شود. برای استفاده از این شیلنگ افراد باید آموزش ببینند و لازم به ذکر است که این شیلنگ به صورت های گوناگون جمع می شود.

شیلنگ آتش نشانی خرطومی

برای گرفتن آب روی منابع روباز استفاده می شود.

شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

شیلنگ آتش نشانی برزنتی

شیلنگ برزنتی شامل یک لایه خارجی و یک لایه داخلی است. لایه خارجی این شیلنگ از جنس نخ پرلون با جنس پلی استر و بافت مدور است و لایه داخلی از جنس لاستیک می باشد. شیلنگ برزنتی دارای ویژگی هایی از قبیل انعطاف پذیری بالا، دوام بالا در مقابل عوامل خارجی مانند گرما و حرارت و مواد شیمیایی، سازگار با انواع آب و هوا با کارکرد طولانی و ضدسایش می باشد.

شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

انتخاب صحیح شیلنگ مخصوص آتش نشانی

در هنگام آن بایستی به مواردی از قبیل طول و جنس آن و همچنین فشاری که می تواند تحمل کند، دقت شود. زیرا در صورت انتخاب شیلنگ نامناسب ممکن است ترکیدگی شیلنگ باعث توقف عملیات اطفا و ایجاد آسیب های جانی و مالی گردد. یک حلقه شیلنگ آتش نشانی از یک شیلنگ جمع کننده تشکیل شده است که قادر به تأمین مداوم آب قابل کنترل می باشد.

شیلنگ های آتش نشانی که ظرفیت بیشتری دارند در دمای پایین، آب بیشتری را حمل می کنند. اگر شیلنگ قطر کمتری داشته باشد، به فشار بیشتری احتیاج دارد. مهمترین عامل در تعیین این ابزار، قطر شیلنگ است.

مقابله فوری با حریق کلاس A

قرقره شیلنگ آتش نشانی اولین بخش تهاجمی از تجهیزات اطفا حریق است. طراحی این روش به گونه ای است که به عنوان یک روش پاسخ سریع توسط هر فرد برای مقابله با آتش سوزی در مراحل اولیه استفاده می شود. حلقه های شیلنگ برای آتش سوزی کلاس A مناسب است: کاغذ، منسوجات، چوب، بیشتر پلاستیک ها و لاستیک.
دقت کنید که از آن در آتش سوزی های الکتریکی استفاده نکنید. به یاد داشته باشید آب، الکتریسیته را هدایت می کند. بنابراین استفاده از حلقه شیلنگ آتش نشانی در این مواقع می تواند منجر به برق گرفتگی شود!

استفاده از حلقه های شیلنگ آتش نشانی آسان است و تقریباً به طور نامحدودی آب را تأمین می کنند، زیرا به منبع تغذیه شبکه متصل هستند. باید حدوداً ۳۵ متر طول داشته باشند و قبل از کار با آن، باید کاملاً کشیده شود. طراحی یک حلقه طوری است که حداقل ۲۰ لیتر آب در دقیقه، به روشی قابل کنترل، تا حداکثر طول ۳۶ متر از حلقه ثابت، فراهم کند.

حلقه های شیلنگ آتش نشانی از طول لوله های غیر انقباض تشکیل شده اند. آنها به طور دائمی به یک منبع تغذیه متصل می شوند و از یک سوپاپ روشن/خاموش اصلی، یک راهنما و یک شیلنگ با یک نازل تشکیل شده اند. نازل متصل به انتهای شیلنگ، اپراتور را قادر می سازد جهت و جریان آب به سمت آتش را کنترل کند. این شیلنگ برای ساختمان های مسکونی و همچنین ماشین های آتش نشانی به صورت جداگانه قابل عرضه می باشد.

حلقه شیلنگ دیواری ثابت

این نوع حلقه ها به طور دائمی بر روی یک دیوار یا در جعبه آتش نشانی نصب می شوند و به منبع اصلی تأسیس آب ساختمان متصل می شوند. آنها در مکان هایی نصب می شوند که به راحتی قابل دسترسی هستند و برای خاموش یا مهار آتش سوزی های کوچک استفاده می شوند. باید فضای دیواری کافی در اطراف این حلقه ها وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که در هنگام استفاده از آن ها هیچ مانعی وجود ندارد.

اگر از جعبه آتش نشانی استفاده می کنید، تجهیزات موجود در جعبه آتش نشانی عبارتند از شیلنگ آتش نشانی، قرقره آتش نشانی. در صورتی در جعبه آتش نشانی خود بر روی قرقره از شیلنگ برزنتی آتش نشانی استفاده می کنید باید از کوپلینگ آتش نشانی نیز درون جعبه آتش نشانی خود استفاده کنید. البته باید گفت که در بعضی از جعبه های آتش نشانی یک فضا برای قرار دادن کپسول اتش نشانی در نظر گرفته شده است.

شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

حلقه شیلنگ بازویی

بر خلاف شیلنگ دیواری ثابت، حلقه شیلنگ بازویی به صورت چرخشی بر روی لولای بزرگ نصب می شود. فایده حلقه بازویی این است که هنگام استفاده می توان با استفاده از لولا آن را به سمت بیرون چرخاند. این کار قابلیت انعطاف پذیری بیشتری را برای کاربران فراهم می کند، خصوصاً اگر برای خاموش یا مهار آتش به حرکات ناگهانی یا حرکت تند و سریع احتیاج دارید.

از حلقه های شیلنگ اطفا حریق نباید با هدف تمیز کردن استفاده کرد، در صورت مشاهده این عمل می تواند منجر به جریمه برای شما شود.

تمام حلقه های شیلنگ مطابق با استانداردها نیاز به بازرسی و آزمایش هر ۶ ماه یکبار دارند. این آزمایش برای اطمینان از عملکرد حلقه شیلنگ در شرایط اضطراری است.

راهنمای کاربر در هنگام استفاده از حلقه شیلنگ آتش نشانی

هنگام استفاده از حلقه شیلنگ آتش نشانی، ابتدا باید اهداف خود را به هرکسی که ممکن است در مجاورت شما باشد، اعلام کنید. پس از روشن شدن، باید این مراحل را با نهایت احتیاط دنبال کنید:

 1. اطمینان حاصل کنید که یک مسیر مناسب برای خروج اضطراری شما وجود دارد.
 2. (برای حلقه های استاندارد) در صورت وجود مهر و موم ضد دستکاری را باز کنید تا حلقه قابل استفاده شود.
 3. آب را در شیر به جریان بیندازید.
 4. شیلنگ را به اندازه لازم که به آتش برسد بکشید.
 5. با احتیاط و در حالی که خط مشخصی از محل را برای خروج از پیش تعیین شده خود حفظ کرده اید، با احتیاط به سمت مورد نظر حرکت کنید.
 6. آب را در حالت باز قرار دهید تا اجازه دهید آب از نازل خارج شود.
 7. هدف، قرار دادن جریان آب به سمت آتشی است که می خواهید خاموش کنید. زیاده روی نکنید؛ هنگامی که آتش خاموش شد، نازل را ببندید. مصرف بیش از حد آب ممکن است منجر به آسیب غیرضروری و هزینه های اضافی برای شما یا تجارت شما شود.
 8. اگر شعله با شیلنگ آتش خاموش نشود، باید همه چیز را رها کرده و در اسرع وقت به سمت خروجی از پیش تعیین شده بروید. سعی نکنید قهرمان شوید.

شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

کلیه محصولات شرکت همیار انرژی از تولید کنندگان برتر صنعت ارائه می شود. ما با استفاده از طرح های نوآورانه و مواد با دوام و با کیفیت بالا، محصولی با دوام در اختیار مشتریان خود قرار می دهیم. برای مشاوره و تهیه شیلنگ آتش نشانی می توانید از طریق پل های ارتباطی زیر ثبت سفارش نمایید:

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا