شهر ایمن همیار می‌خواهد

قرقره دیواری

قرقره دیواری

قرقره آتش نشانی یکی از پرکاربردترین وسایل آتش نشانی در منازل، ساختمان ها و ماشین های آتش نشانی است. این ابزار کاربرد بسیار زیادی دارد و می تواند شیلنگ آتش نشانی را در خود جای دهد و از شکستگی آن جلوگیری کند. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به قرقره دیواری بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

قرقره هوزریل 10 متری، 15 متری و 20 متری

قرقره توپی برنجی با شیلنگ فشار قوی (15 بار) و نازل سماوری یا نازل 3 حالته با شیلنگ های 3 لایه، پلاستیکی و نخ پرلون. این ابزار یعنی قرقره هوزریل دیواری، به عنوان یک وسیله قابل حمل مورد استفاده قرار می گیرد. قرقره دیواری معمولاً در مراحل اولیه آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند توسط صاحبان ساختمان، ساکنان، مستاجران و تیم آتش نشانی استفاده شود.

همه کارکنان و پرسنل باید در مورد استفاده ایمن و موثر از قرقره دیواری آتش نشانی آموزش ببینند. قرقره های شلنگ آتش نشانی در مکان های استراتژیک ساختمان ها قرار می گیرند تا دسترسی آسان و منبع خاموش کننده آتش (مانند آب یا فوم) را برای خاموش کردن آتش فراهم کنند. قرقره دیواری در دو نوع سیستم پمپاژ شده و یا سیستم بدون پمپ موجود است. کارشناسان آتش نشانی باید با بررسی شرایط بهترین گزینه را متناسب با ساختمان انتخاب کنند.

چگونگی استفاده ایمن عمومی از قرقره دیواری آتش نشانی:

 1. به دیگران هشدار دهید.
 2. در آتش سوزی برق استفاده نکنید!
 3. مطمئن شوید که قرقره شلنگ آتش نشانی قبل از رفتن به آتش روشن است.
 4. بررسی کنید که آب در نازل موجود باشد. اطمینان حاصل کنید که نازل یا جت در موقعیت بسته است.
 5. شیلنگ را بکشید، حلقه باید باز شود زیرا شلنگ را به بیرون هدایت می کند.
 6. نازل را روشن کنید، آب را به سمت پایه آتش نشانه بگیرید.

قرقره دیواری

 

تفاوت قرقره هوزریلی با قرقره فایرباکسی

ساختار

 • قرقره های فایرباکسی از یک شفت و دو بلبرینگ قوی ساخته شده است که باعث روان حرکت کردن قرقره می گردد.
 • انشعاب لوله متصل به قرقره های فایرباکسی بسته به اینکه در جعبه آتش نشانی به عنوان خط تر یا خشک قرار گرفته اند، سایز ½ 1 یا ½ 2 اینچ است. انشعاب لوله متصل به قرقره های هوزریلی به عنوان خط تر جعبه آتش نشانی  ¾ یا 1 اینچ می باشد. بنابراین با توجه به سایز لوله ها دبی (میزان آب خروجی در دقیقه) در قرقره فایر باکسی بیشتر از دبی قرقره هوزریلی است.
 • در قرقره های هوزریلی از شیلنگ لاستیکی ¾ اینچ یا 1 اینچ استفاده می شود ولی در قرقره های بلبرینگی از شیلنگ نخ پرلون یا کنفی ½ 1 یا ½ 2 اینچ استفاده می شود.

کاربری

 • استفاده از قرقره هوزریلی برای همه ی افراد بسیار آسان و راحت است. دلیل این سادگی آن این است که برای آبرسانی در شیلنگ لاستیکی نیازی نیست تمام طول شیلنگ باز شود. حتی با باز کردن 1 متر از آن می توان آب مورد نیاز برای اطفاء یک قسمت را تامین کرد، ولی استفاده از قرقره فایر باکسی برای افراد آموزش دیده مناسب است چرا که باید حتماً کل شیلنگ نخ پرلون (کنفی) باز شود تا بتوان عملیات اطفاء را آغاز کرد.
 • یکی دیگر از تفاوت های قرقره هوزریلی با قرقره فایرباکسی در این است که در اولین لحظات آتش سوزی شیلنگ های لاستیکی به دلیل راحتی در باز شدن از روی قرقره هوزریلی، سرعت عمل بیشتری نسبت به شیلنگ نخ پرلون از روی قرقره فایرباکسی برای اطفا حریق دارند.
 • شیلنگ استفاده شده در قرقره هوزریلی بلافاصله بعد از استفاده به راحتی به دور قرقره پیچیده می شود. اما شیلنگ نخ پرلون (کنفی) مورد استفاده در قرقره های بلبرینگی، باید قبل از اینکه به دور قرقره بپیچد حتما از داخل خشک شوند تا رطوبت باقیمانده آن باعث پوسیدگی داخل شیلنگ نشود.

نوع اتصال

 • شیرهای قابل اتصال به هر یک این قرقره ها متفاوت می باشد.
 • شیلنگ کنفی تنها شیلنگ واسط بین شیر خط تر و نازل می باشد. برای اتصال شیلنگ هوزریلی به شیر به رابط دیگری که شیلنگ پکیجی نام دارد، نیز نیاز هست.
 • شیلنگ کنفی برای آنکه بتواند به شیر و نازل متصل گردد نیاز به کوپلینگ دارد که در دو سوی شیلنگ سیم پیچی میگردند. در آن سوی خط باید به هیدرانت سر شیر و دنباله ی نازل متصل گردند ولی شیلنگ لاستیکی به کوپلینگ ، شیر آن نیز به هیدرانت نیاز ندارد و با بست به راحتی متصل می گردند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا