شهر ایمن همیار می‌خواهد

کف آتش نشانی

کف آتش نشانی

برای انواع خاصی از آتش سوزی ها به جای آب از فوم آتش نشانی استفاده می شود. دو نوع فوم آتش نشانی وجود دارد: کلاس A و کلاس و .B کلاس A در مواد قابل احتراق معمولی برای کاهش کشش سطحی آب استفاده می شود که باعث اشباع بهتر سوخت می شود. کلاس B در آتش های ایجادشده به وسیله مایعات قابل اشتعال استفاده می شود.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

پروتئین

پروتئین یک کف بسیار پایدار تولید می کند. اما با این حال، از آنجایی که مایعات قابل اشتعال می توانند آن را احاطه کنند، هنگام استفاده از فوم باید مراقب باشید. بنابراین به همین دلیل باید فوم های مبتنی بر پروتئین تا حد امکان به آرامی و آهسته اسپری شوند.

  • کف پروتئینی
  • کف AFFF

هنگام استفاده از فوم برای مهار آتش، آتش نشانان باید بدانند که با کدام نوع سوخت سروکار دارند. زیرا برخی از فوم های آتش نشانی برای حلال های قطبی یا الکلی مناسب نیستند. به عبارتی دیگر برای به دست آوردن درک درستی از تعداد زیادی از گزینه های موجود برای آتش نشانان مدرن، ما باید کنسانتره های مختلف فوم مکانیکی را که بیشتر در دنیای امروز استفاده می شود، بشناسیم. این کنسانتره ها شامل موارد زیر می شود:

فوم AFFF

کف آتش نشانی (۴۶-۱) – AFFF

فوم اتش نشانی (AFFF) یک نوع کف آتش نشانی مخصوص حریق‌های ایجادشده به وسیله مایعات قابل اشتعال می باشد. برای مثال می توانیم به الکل‌ها، هیدروکربن‌های اکسیژنه، مونومور‌ها و دیگر حلال‌های آلی اشاره کنیم. ویژگی اصلی آن تشکیل یک پوشش مقاوم و انعطاف پذیر، هنگام تماس با سطح مایع در حال اشتعال می باشد.

عنوان

مقدار / ویژگی

شکل ظاهری

مایع

رنگ

زرد روشن

دانسیته (gr/cc) در 20 درجه سانتیگراد

1.05 ± 0.02

pH در دمای 20 درجه سانتیگراد

7±1

ویسکوزیته در دمای 20 درجه سانتیگراد

12 ± 5

نقطه انجماد (درجه سانتیگراد)

-7 تا -12

گستردگی

8 – 12

این فوم، یک لایه آبی روی سطح مایع قابل اشتعال تشکیل می دهد که این فوم با خنثی کردن بخارات تغذیه کننده آتش، آتش را خاموش می کند. بنابر این AFFF سرعت بی نظیری در کنترل آتش دارد.

 AFFFمقاوم در برابر الکل (AR-AFFF)

 AR-AFFFفومی است که برای رفع ضعف AFFF در برابر آتش سوزی های حلال قطبی یا الکلی طراحی شده است. از آنجایی که حلال‌ها/الکل‌های قطبی با آب مخلوط می‌شوند. در نتیجه  پوشش AFFF را به راحتی شکسته و از بین می‌برند.
 AR-AFFFیک پلیمر اضافی به کنسانتره پایه خود اضافه می کند که باعث ایجاد یک غشا (سد) فیزیکی بین منبع سوخت و پوشش فوم می شود.

فوم های مصنوعی شوینده

این فوم ها از انواع با انبساط متوسط یا زیاد هستند و آنها عمدتاً در مکان هایی استفاده می شوند که کنترل حجم آتش مورد نیاز است، مانند انبار یا زیرزمین. از مواد مصنوعی با انبساط متوسط یا زیاد می توان برای پر کردن سریع کل یک محفظه با حباب های فوم بسیار سبک و منبسط شده استفاده کرد.

فلوروپروتئین

فلوروپروتئین در برابر آلودگی سوخت مقاوم تر است و برای آتش سوزی در مخازن ذخیره سازی هیدروکربن مناسب است. فوم را می توان مستقیماً به پایه مخزن تزریق کرد، جایی که بدون مانع به سطح شناور می شود و شعله های سطحی را پوشش می دهد.

کف آتش نشانی (۱۲-۱) – فلوروپروتئینی ۳%

فوم فلوروپروتئینی(۱۲-۱) یک کف پروتئینی موثر و اقتصادی بوده که ویژگی اصلی آن در هم کوبیدن سریع آتش و مقاومت ضد آتشی است که از خود نشان می دهد. این کف، پوشش مقاومی از حباب روی سطح آتش های هیدرو کربنی و سایر مایعات قابل اشتعال ایجاد می کند.

شکل ظاهری

مایع

رنگ

قهوه ای تیره

دانسیته (gr/cc) در 20 درجه سانتیگراد

1.18±0.02

pH در دمای 20 درجه سانتیگراد

0.5 ± 7

ویسکوزیته در دمای 20 درجه سانتیگراد

7 ± 21

نقطه انجماد (درجه سانتیگراد)

-7 تا -12

رسوب

0.2

گستردگی

8 تا 12

 

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا