شهر ایمن همیار می‌خواهد

14 گام ساده در استفاده صحیح از کپسول آتش نشانی

تلفن کننده

کپسول های آتش نشانی یکی از پراستفاده ترین تجهیزات اطفا حریق هستند که در هر مکانی می توان آن ها را مشاهده کرد. اگر کپسول آتش نشانی دارید و یا قصد خرید کپسول آتش نشانی را دارید، در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به 14 گام ساده در استفاده صحیح از کپسول آتش نشانی بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

آموزش استفاده از کپسول آتش نشانی

دانستن نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی می‌ تواند جان شما را در مواقع اضطراری نجات دهد. کلید خاموش کردن آتش با خاموش کننده استفاده از استراتژی PASS است. پین را بکشید، شلنگ را نشانه بگیرید، اهرم را فشار دهید و شلنگ را حرکت دهید. قبل از اینکه از یک کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن آتش استفاده کنید، بررسی کنید که آیا مناسب این نوع آتش سوزی است یا خیر. اگر فکر می‌ کنید نمی‌ توانید آتش را مهار کنید، فوراً ساختمان را تخلیه کنید و با آتش نشانی تماس بگیرید.

تماس با آتش نشانی

تماس با آتش نشانی

آموزش نگهداری صحیح کپسول های آتش نشانی
 

ابتدا ساختمان را تخلیه کنید. از اشخاصی که خارج ساختمان اند بخواهید با آتش نشانی تماس بگیرند. حتی اگر توانایی خاموش کردن آتش سوزی را دارید، بهتر است به آتش نشانی نیز اطلاع دهید. با رسیدن آتش نشانی می‌ توانید از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل کنید.

پشت به یک خروجی بایستید

استفاده از کپسول آتش نشانی

معرفی حباب‌ های شیشه‌ ای اسپرینکلر اطفاء حریق
 

قبل از این که از کپسول آتش نشانی استفاده کنید، چند نکته ایمنی را در نظر بگیرید. نزدیکترین خروجی را پیدا کنید و طوری قرار بگیرید که پشتتان به سمت خروجی باشد. اگر در مواقع اضطراری مجبور به ترک سریع شوید، این کار فرار را برای شما آسان می‌ کند.

در فاصله مناسبی قرار بگیرید

رعایت فاصله مناسب از آتش

چندین واقعیت تاریخی در مورد کپسول‌ های آتش نشانی
 

بسیاری از کپسول‌ های آتش نشانی بردی بین 2.4 تا 3.7 متر دارند. قبل از تخلیه خاموش کننده، به سمت مخالف آتش حرکت کنید و در فاصله 1.8 تا 2.4 متر از آتش بایستید. هنگامی که آتش را خاموش کردید و شعله‌ ها خاموش شدند، می‌ توانید نزدیک‌ تر شوید.

خاموش کردن آتش با کسپول آتش نشانی

1. ضامن را بکشید

کشیدن ضامن کپسول آتش نشانی

اطفا حریق گازی
 

هر کپسول آتش نشانی یک پین در دسته قرار داده است که از تخلیه تصادفی کپسول آتش نشانی جلوگیری می‌ کند. حلقه را بگیرید و سنجاق را از کنار دسته بیرون بکشید. اکنون که خاموش کننده آماده تخلیه است، دستگاه را نگه دارید تا نازل از شما دور شود.

2. شلنگ را به سمت منبع آتش نشانه بگیرید

نشانه گرفتن نازل به سمت منبع آتش

تجهیزات اطفاء حریق برای رستوران‌ ها و هتل‌ ها
 

اهرم دسته پایینی (دسته حمل) را با یک دست بگیرید و با دست دیگر شلنگ یا نازل را نگه دارید. شلنگ را مستقیماً به سمت منبع آتش بگیرید. دقت داشته باشید، شلنگ را به سمت شعله‌ های آتش نشانه نگیرید و به سمت منابع آتش نشانه بگیرید.

3. اهرم را فشار دهید

فشار دادن اهرم کپسول آتش نشانی

چگونه با آتش نشانی تماس بگیریم؟
 

برای رها کردن ماده خاموش کننده، دو اهرم را با یک دست به هم فشار دهید. همچنین با دست دیگر شلنگ را به سمت پایه آتش نشانه بگیرید. هنگامی که اهرم‌ ها را فشار می‌ دهید، فشاری آهسته و یکنواخت اعمال کنید. برای توقف تخلیه خاموش کننده، اهرم‌ ها را رها کنید.

4. به عقب برگردید و در صورت شعله‌ ور شدن مجدد آتش مراحل بالا را تکرار کنید

برگشتن به عقب در زمان آتش سوزی

اگر ماشین شما دچار آتش سوزی شد، چه کاری باید انجام دهید؟
 

آتش را از نزدیک تماشا کنید تا مطمئن شوید آتش دوباره شعله‌ ور نمی‌ شود. اگر این اتفاق افتاد کمی عقب نشینی کنید. دوباره شلنگ را نشانه بگیرید، اهرم را فشار دهید و دوباره شلنگ را روی پایه آتش بگیرید تا خاموش شود.

5. اگر قادر به خاموش کردن آتش نیستید فوراً محل را ترک کنید

اطفا حریق مجدد

۸ منبع رایگان برای آموزش به کودکان
 

یک خاموش کننده معمولی می‌ تواند حدود 10 ثانیه کار کند. در صورتی که آتش خاموش نشد، پس از تخلیه کامل کپسول آتش نشانی، به عقب برگردید و فوراً محل را ترک کنید. اگر از قبل با آتش نشانی یا خدمات اورژانس تماس نگرفته اید، تماس بگیرید.

در اسرع وقت کپسول آتش نشانی خود را شارژ کنید

شارژ مجدد کپسول آتش نشانی

اهمیت وجود کپسول‌ های آتش نشانی در مدارس
 

برخی از کپسول‌ های آتش نشانی یکبار مصرف هستند و پس از تخلیه باید دور انداخته شوند ولی بسیاری دیگر از کپسول های آتش نشانی قابل شارژ هستند. می‌ توان آن‌ ها را با عامل خاموش کننده پر کرد و دوباره مورد استفاده قرار داد. کپسول آتش نشانی خالی را نگهداری نکنید؛ زیرا ممکن است شخصی در مواقع اضطراری سعی کند از آن استفاده کند. اگر خاموش کننده شما قابل شارژ است، در اسرع وقت این کار را انجام دهید.

استفاده ایمن از کپسول آتش نشانی

در ادامه به استفاده ایمن از کپسول آتش نشانی می پردازیم:

1. ابتدا همه افراد حاضر را بیرون ببرید

خارج کردن افراد در زمان آتش سوزی

بهترین مکان برای نگهداری کپسول آتش نشانی در آپارتمان
 

شما نباید سعی کنید به تنهایی با یک کپسول آتش نشانی آتش را مهار کنید؛ مگر اینکه بدانید دیگران به سلامت از ساختمان خارج شده اند. همچنین، تنها در صورتی ادامه دهید که بتوانید با خیال راحت با آتش مبارزه کنید و راه فرار مشخصی داشته باشید. هنگامی که دیگران از ساختمان خارج شدند و خروجی خود را مشخص کردید، می‌ توانید برای مبارزه با آتش برگردید.

2. فقط برای آتش سوزی های کوچک و محدود از کپسول آتش نشانی استفاده کنید

استفاده از کپسول برای آتش کوچک

چهار روش برای استفاده موثر از کپسول‌ آتش نشانی در خانه
 

کپسول‌ های آتش نشانی برای مقابله با آتش سوزی‌ های بزرگ یا در حال گسترش نیستند. فقط در صورتی که شعله‌ های آتش کوتاه‌ تر از شما هستند و در فضای کوچکی قرار دارید، سعی کنید با آتش مبارزه کنید. اگر شعله‌ های آتش از شما بلندتر است یا اگر آتش در حال گسترش است فوراً محل را تخلیه کنید.

3. اتاقی را که پر از دود است تخلیه کنید

تخلیه اتاق پر از دود

نردبان خودرو آتش نشانی
 

اگر اتاق پر از دود است، هرگز سعی نکنید به تنهایی با آتش مبارزه کنید. استنشاق دود می‌ تواند منجر به بیهوشی شود. اگر در اتاق دود زیادی وجود دارد، دهان خود را بپوشانید و روی زمین قرار بگیرید. پایین بمانید تا از دود دوری کنید و به صورت سینه خیز از اتاق خارج شوید.

4. از کپسول آتش نشانی درست استفاده کنید

استفاده از کپسول آتش نشانی درست

تحول عظیم در هوشمندسازی آتش نشانی
 

کپسول‌ های آتش نشانی با عوامل خاموش کننده مختلف برای مبارزه با کلاس‌ های خاصی از آتش سوزی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. برخی از انواع خاموش کننده‌ ها در برابر انواع خاصی از آتش سوزی‌ ها بی اثر خواهند بود، در حالی که برخی دیگر می‌ توانند وضعیت آتش را بدتر کنند. قبل از تلاش برای خاموش کردن آتش، مطمئن شوید که سوخت آتش را می‌ شناسید و فقط در صورتی اقدام کنید که کپسول آتش نشانی مناسب داشته باشید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا