شهر ایمن همیار می‌خواهد

تکنولوژی های رایج در کنترل پنل اعلام حریق (FACP)

تکلونوژی های رایج در کنترل پنل اعلام حریق (FACP)

کنترل پنل ها دارای تکنولوژی های بروزی می باشند که با استفاده از آنها می توان بهترین کارایی را از این محصولات دریافت نمود. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به تکنولوژی های رایج در کنترل پنل اعلام حریق (FACP) و فناوری آدرس پذیر پنل اعلام حریق بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

پنل اعلام حریق (FACP)

فناوری های جدید کنترل پنل اعلام حریق FACP، مانند فناوری بی سیم و هوشمند به شرکت های حفاظت از آتش و همچنین فروشندگان این تجهیزات سود می رسانند.

بیش از نیم قرن، پنل های FACP، از مدارهای نشانگر دستگاه IDC، برای کانال هشدار و سیگنال های نظارتی، حسگرهای گرما، نشانگرهای سطح آب، سنسورهای دما و سایر موارد استفاده می کردند. برای انجام این کار، تمام جنبه های محیط را از طریق دستگاه های متصل نظارت می کنند.

تکلونوژی های رایج در کنترل پنل اعلام حریق (FACP)

این نوع پنل آتش نشانی که FACP معمولی نام دارد، که امروزه هنوز نیز پر کاربرد است. اما به سرعت، جای خود را به نوع دیگری از FACP می دهد که برای اختصاص یک شناسه منحصر به فرد به هر دستگاه نظارت شده، طراحی شده اند. یکی از آنها از فناوری رادیویی بی سیم و دیگری از فناوری کابلی داده گرا استفاده می کند.

امروزه، گنجاندن سنسورهای چند معیاره در یک حسگر که انواع مختلفی از داده های محیطی را ارائه می دهد، رایج است. هنگامی که این رویکرد تجزیه و تحلیل می شود، به یک FACP هوشمند اجازه می دهد تا تفاوت بین یک آتش سوزی واقعی و آنچه صرفا آتش سوزی به نظر می رسد را تعیین کند.

این روندها باید مورد توجه شرکت های حفاظت از آتش و همچنین ادغام کنندگان امنیتی و فروشندگان حسگر باشد. در این مقاله، ما درباره تکنولوژی های رایج در کنترل پنل اعلام حریق بحث می‌کنیم. درنتیجه تصویر واضح تری از گزینه های مختلف موجود و همچنین دلایل محبوب تر شدن این روندهای جدید در بین متخصصان ایمنی، به دست می آوریم.

کنترل پنل سیستم اعلام حریق

کنترل پنل اعلام حریق چیست؟

تغییر از پنل اعلام حریق متعارف به آدرس پذیر

شرکت هایی که سیستم های اعلام حریق را می فروشند و خدمات ارائه می کنند، امروزه، یک بخش عمده ای از وجود تجهیزات هستند که از دود، گرمای آتش، مونوکسید کربن و سایر شرایط تهدید کننده حیات که توسط دستگاه های خاصی که به یک FACP معمولی متصل می شوند محافظت می شود.

اگرچه FACPهای معمولی، کار کافی برای شناسایی، اطلاع رسانی و ادغام با انواع زیرسیستم های حیاتی ساختمان را برای کنترل بیشتر آتش انجام می دهند، اما محدودیت هایی نیز دارند. به عنوان مثال، یکی از مهم ترین اشکالات پنل های مبتنی بر IDC این است که، در شرایط عادی، هیچ راهی برای تعیین دقیق که به زنگ هشدار داده است، وجود ندارد.

شناسایی یک دستگاه خاص

شناسایی یک دستگاه خاص، معادل دانستن مکان دقیق در یک تاسیسات است که در آن آتش سوزی احتمالی وجود دارد. تنها راه برای انجام این کار استفاده از یک FACP آدرس پذیر یا FACP است که از دستگاه های بی سیم استفاده می شود.

سپس در هر صورت، هر دستگاه به یک نقطه آدرس دهی منحصر به فرد در یک سیستم اعلام حریق تبدیل می شود. اینگونه قبل از اینکه آتش نشان ها برسند، آنها می توانند دقیقا بدانند که در داخل تأسیسات به کجا می روند و حتی قادر می سازد تا با زمین برخورد کنند.

کنترل پنل سیستم معمولی

مزایای فناوری آدرس پذیر پنل اعلام حریق

مزایای دیگری برای استفاده از فناوری آدرس پذیر در سیستم های ایمنی وجود دارد. یکی از موارد بسیار مهم، انبوهی از داده هایی است که بسیاری از دستگاه های آدرس پذیر می توانند به FACP منتقل کنند. مانند سطح حساسیت فوری هر حسگر دود آدرس‌پذیر در زمان واقعی. دنباله فعال سازی بین حسگرها، انتقال و تجزیه و تحلیل قرائت سنسور همزمان زمانی که آشکارسازهای چند معیاره استفاده می شود.

تشخیص حریق بی سیم در مشاغل تجاری

گنجاندن فناوری رادیویی بی سیم در حوزه تشخیص حریق برای چندین دهه وجود داشته است.

به دلیل کدهای آتش سوزی دقیق امروزی، مانند UL864 10th Edition، تشخیص آتش بی سیم به یک تجارت جدی تبدیل شده است. در گذشته، تشخیص حریق بی‌سیم توسط یک یا دو تولیدکننده تخصصی به طور جزئی اجرا می شد. اما امروزه تعداد تولیدکنندگانی که بی‌سیم در حال افزایش است.

برای دریافت لیست مناسب از یک سرویس تست شخص ثالث، مانند UL، یک دستگاه بی سیم مانند حسگر دود باید الزامات مندرج در چندین بخش NFPA 72، کد زنگ هشدار و سیگنال حریق ملی، نسخه 2016 را نیز برآورده کند.

شرایط دستگاه های تشخیص

  • فرستنده در یک حسگر بی سیم باید یک شماره شناسایی منحصر بفرد ثبت کند تا FACP بی سیم بتواند آنها را از دیگری تشخیص دهد.
  • باتری های سلول خشک مجاز هستند، اما باید بتوانند عملیات آشکارساز یا حسگر را برای یک سال قبل ازاینکه به آستانه تخلیه برسد، حفظ کنند.
  • هنگامی که باتری مذکور به آستانه تخلیه خود می رسد، همچنان باید دارای قدرت کافی برای انتقال سیگنال های نظارتی بی سیم و به دنبال آن یک پاسخ بدون مشکل باشد.
  • FACP بی سیم باید بتواند بین سیگنال مشکل از فرستنده مذکور و سیگنال هشدار، نظارت، دستکاری و سایر سیگنال ها، تمایز قائل شود.
  • FACP باید بتواند فرستنده آسیب دیده را به وضوح شناسایی کند و در صورت خاموش شدن، حداقل هر چهار ساعت یک بار به طور موثر صدا را دوباره پخش کند.
  • اگر اتصال بین باتری سلول خشک در فرستنده دستگاه قطع یا کوتاه شود، FACP باید قادر به تشخیص این رویداد باشد. هنگامی که هشدار خاموش می شود، باید حداقل هر چهار ساعت یک بار به صورت محلی مجدداً به صدا درآید تا وضعیت برطرف شود.

روند انتقال سیگنال بی سیم

روزی بود که POTS معمولی، تمام اتصالات مورد نیاز برای اینکه سیگنال های هشدار را به ایستگاه مرکزی یا نظارتی برساند فراهم می کرد. معمولاً دو خط مورد نیاز است، یا یک خط POTS با شکل دیگری از ارتباط سازگار با کد، مانند تلفن همراه یا TCP/IP.

با گذشت زمان، بسیاری از شرکت هایی که سرویس POTS را ارائه می کردند متوجه شدند که پول بیشتری در ارتباطات سلولی وجود دارد. بنابراین، POTS به حدی است که قابلیت اطمینان آن، اغلب مورد توجه قرار می گیرد.

جودی جونز-شاند، معاون بازاریابی شرکت Napco Security Technologies، Amityville، نیویورک می‌گوید: «با ادامه ناپدید شدن خطوط POTS، میلیون ها پنل کنترل اعلام حریق در سراسر کشور در خطر عدم برقراری ارتباط در مواقع اضطراری قرار دارند. ارتباط دهنده های تلفن همراه امروزی یک راه‌حل ایده آل، برای حساب های حفاظتی و شرکت های هشدار دهنده هستند.»

نکته پایانی این است که وقتی صحبت از تشخیص آتش سوزی به میان می آید، برای محافظت باید موارد زیادی را در نظر بگیرید. به همین دلیل استفاده از پنل ها و دستگاه های تشخیص اعلام حریق که فقط توسط شخص ثالث تست و لیست شده بسیار مهم است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا