شهر ایمن همیار می‌خواهد

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی قبل از گسترش آتش استفاده می شود تا افراد و ساکنین بتوانند به سرعت مکان آتش گرفته را تخلیه کنند. لازم به ذکر است که تشخیص زودهنگام آتش سوزی می تواند از جان و مال افراد محافظت کند. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به دتکتور دود بپردازیم.

خلاصه ای از دتکتور دود

 
با مطالعه جدول زیر، اطلاعات کامل این مقاله را فرا می گیرید و همچنین وقت کمتری از شما گرفته می شود.

دتکتور چیست؟
  • دتکتور یکی از قطعات در تشخیص دود و آتش اولیه است.
انواع دتکتور
  • دتکتور چند کاره
  • دتکتور دود
  • دتکتور حرارتی
  • دتکتور حرارتی خطی
  • دتکتور پرتو نوری
  • دتکتور مکشی
  • دتکتور شعله
  • دتکتور مونوکسید کربن

 

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

دتکتور چیست؟

دتکتور یکی از مهم ترین قطعات در کشف دود و آتش اولیه است که هدف از طراحی آن، تشخیص زودهنگام آتش و حفاظت از جان و مال افراد است. با داشتن دتکتور دود خیلی سریع می توانید آتش را تشخیص دهید و از همه گیری و گسترش آن جلوگیری کنید. دتکتورها دارای سنسورهای مختلفی می باشند و برخی از دتکتورها دارای سنسور حساس به دود، حرارت، مونوکسید کربن و … هستند.

تشخیص زودهنگام آتش سوزی قطعا بسیار کمک کننده خواهد بود و حتی لحظه ها هم در زمان آتش سوزی بسیار حائز اهمیت هستند. نصب یک دتکتور دود می تواند بهترین کمک باشد و نصب آن در هر ساختمانی ضروری است. 

انواع دتکتور

دتکتورها دارای انواع مختلفی می باشند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

دتکتور چند کاره

دتکتورهای چندکاره دارای سنسورهای زیادی هستند که هرکدام از این سنسورها مسئولیت یک کار را برعهده دارند. شاید برایتان سوال باشد که چرا باید یک دتکتور چندین کار انجام دهد؟ دتکتورهای چندکاره عملکرد بهتری دارند و می توانند هم دود، گرما و گازها را تشخیص دهند. 

دتکتور دود چیست؟

آموزش نصب اسپرینکلر

دتکتور دود

دتکتورهای دود دارای دو نوع مختلف، دتکتور دود یونیزه و دتکتور دود نوری هستند که دتکتور دود یونیزه از آشکارسازها با تغییر جریان های بین الکترودها هنگام ورود دود به داخل محوطه، دود را تشخیص می دهد. همچنین دتکتور دود نوری از آشکارسازها و با اصل پراکندگی نور دود را تشخیص می دهد.

دتکتور حرارتی

دتکتورهای حرارتی نیز نوعی از دتکتورها هستند که با گرما فعال می شوند و این محصولات دارای دو نوع می باشند. نوع اول به میزان سرعت بالارفتن گرما و تغییر دما واکنش نشان می دهند و نوع دوم، دما ثابت هستند و به دمای از پیش تعیین شده واکنش نشان می دهند.

دتکتور حرارتی خطی

این محصول برای مناطق حادثه خیز استفاده می شود که امکان نصب دیگر دتکتورها وجود ندارد.

دتکتور پرتو نوری

این محصول از دو واحد فرستنده و گیرنده تشکیل شده و دارای دو واحد جداگانه است.

دتکتور

آیا کپسول آتش نشانی نیاز به شارژ دارد؟

دتکتور مکشی

این نوع دتکتور از یک پمپ کوچک استفاده تشکیل شده که نمونه ای از هوای اتاق را آنالیز می کند و این دتکتور بسیار حساس تر از سنسورهای دیگر است. این نوع دتکتور بسیار حساس است و می تواند قبل از تشخیص انسان، آن را با حساسیت بالا تشخیص دهد.

دتکتور شعله

دتکتور شعله یکی دیگر از آشکارسازها است که به دو نوع مادون قرمز و ماورا بنفش تقسیم می شوند که هرکدام دارای ویژگی های خاص مربوط به خود هستند. این نوع دتکتورها نیازی به نصب بر روی سقف ندارند و می تواند عملکرد بهتری را از خود نشان دهد.

دتکتور مونوکسید کربن

دتکتور مونوکسید کربن، نوعی دیگر از دتکتور است که برای تشخیص مونوکسید کربن در هوا استفاده می شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا