شهر ایمن همیار می‌خواهد

معرفی 3 نوع آشکارساز دود و تفاوت‌ های آن‌ ها

معرفی 3 نوع آشکارساز دود و تفاوت‌های آن‌ها

آشکارسازهای دود یکی از مهم ترین تجهیزات اعلام حریق هستند که با استفاده از انواع مدل های آشکارساز دود می توانید در زمان آتش سوزی، از آتش سوزی اطلاع پیدا کنید و زمان بیشتری برای اطفا حریق و یا فرار از محل آتش گرفته داشته باشید. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به معرفی 3 نوع آشکارساز دود و تفاوت‌ های آن‌ ها بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

انواع مدل‌ های آشکارساز دود و عملکرد آن‌ ها

در این مقاله به بحث پیرامون سه مدل از دتکتورهای دود و نقاط قوت و ضعف آن‌ ها می‌ پردازیم. دو گونه رایج این آشکارسازها، آشکارساز دود فتوالکتریک و آشکارساز دود یونیزاسیون است. نوع سوم یک گونه ترکیبی است که آشکارساز دود دوگانه خوانده می‌ شود. تیم همیار انرژی با ارائه اطلاعات در مورد هر سه نوع آشکارساز به شما کمک خواهد کرد تا بهترین دتکتور مناسب فضای زندگی یا کار خود را تهیه کنید.

دتکتورهای دود

طراحی و اجرای سیستم های اعلام حریق
 

آشکارساز دود فتوالکتریک چیست؟

آشکارساز دود فوتوالکتریک از یک پرتو نور استفاده می‌ کند که به تشخیص اولین علائم دود در خانه کمک می‌ کند. این نوع دتکتور بیشتر برای تشخیص دود از یک منبع دود شناخته شده است. منبع دود می‌ تواند یک سیگار روشن یا یک سیم اتصال کوتاه از یک قطعه تجهیزات الکتریکی در خانه باشد.

چه تعداد آشکارساز دود فتوالکتریک در خانه لازم است؟

حداقل داشتن یک آشکارساز دود در هر طبقه از خانه لازم است. توصیه می‌ شود در خارج از هر اتاقی که می‌ خوابید یک آشکارساز دود نصب کنید. آشکارسازهای دود باید به صورت منظم، ماهانه با فشردن دکمه تست، بررسی شوند. اگر دکمه به صدا در نیامد، باید فورا آشکارساز را تعویض کنید.

آشکارساز دود فوتوالکتریک

نکات ایمنی در هنگام استفاده از وسایل برقی
 

سیستم اعلام حریق یونیزاسیون چیست؟

ردیاب دود یونیزاسیون زنگ هشداری است که دارای دو صفحه شارژ الکتریکی در داخل محفظه خود است. آن‌ ها همچنین حاوی مقدار کمی مواد رادیواکتیو هستند. این ماده باعث عبور جریان هوا و یونیزه شدن آن می‌ شود. هنگامی که دود از میان هوا عبور می‌ کند، جریان یون‌ ها را مختل می‌ کند و زنگ هشدار را به صدا در می‌ آورد. این آلارم‌ ها برای تشخیص دود در خانه عالی هستند. اگر تا به حال چیزی را هنگام آشپزی سوزانده اید و مقدار زیادی دود تولید می‌ کند که زنگ هشدار دود شما را فعال می‌ کند، احتمالاً به یک سیستم اعلام حریق یونیزاسیون دارید.

آشکارساز دود یونیزاسیون

دتکتور دود چیست؟
 

آشکارساز دود ترکیبی چیست؟

این سیستم ترکیبی از تکنولوژی سیستم یونیزاسیون و فتوالکتریک با هم استفاده می‌ کند. این سیستم به عنوان بهترین حفاظت ممکن در نظر گرفته می‌ شود. زیرا هم شعله‌ های بزرگ و هم کوچک را پوشش می‌ دهد. همچنین از قرار دادن دو نوع آشکارساز دود در سراسر خانه جلوگیری می‌ کنند.

آشکارساز یونیزاسیون در مقابل آشکارساز فوتوالکتریک

در حقیقت هر خانه‌ ای به هر دو دتکتور نیاز دارد. برای تشخیص دود به آشکارسازهای یونیزاسیون نیاز داریم. این تجهیزات برای زمان‌ هایی که خانواده در خواب هستند مناسب است. آشکارسازهای دود فوتوالکتریک مخصوصاً زمانی مفید هستند که در خانه دود باشد و یا دارای وسایل الکتریکی زیادی است که می‌ تواند بیش از حد گرم شود و باعث آتش سوزی شود. توصیه می‌ شود هر دو نوع آشکارساز را در سرتاسر خانه داشته باشید. این امر یکی از دلایل محبوبیت امروزه دتکتورهای دوگانه است. به این ترتیب همه طبقات خانه شما در مقابل آتش سوزی محافظت می‌ شوند.

وجود آشکارسازهای آتش سوزی در خانه بسیار مهم است. دتکتورهای دود هر روز جان انسان‌ های زیادی را نجات می‌دهند. مهم است که همیشه به یاد داشته باشید که آلارم‌ های خود را حداقل یک بار در ماه بررسی کنید. ممکن است نیاز به تعویض باتری یا تعویض آلارم معیوب داشته باشید. نکته‌ ای که باید به آن توجه کنید این است که آلارم‌ ها معمولا برای حدود ده سال خوب و مناسب هستند. این به این معنی است که تعویض یک آشکارساز دود به ندرت اتفاق می‌ افتد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا