همیار انرژی

تماس با همیار

021-57854

آدرس دفتر ما

تهران -گیشا

انواع اسپرینکلر

خرید آنلاین محصولات همیار انرژی

خاموش کننده اتوماتیک

25٪ تخفیف خرید آنلاین

توپ اطفاء حریق H.E

شارژ کپسول آتش نشانی

شارژ کپسول
انواع اسپرینکلر
317
4 مهر 1401
 • اسپرینکلر آتش نشانی

  اسپرینکلر آتش نشانی  جزء سیستم های اطفاء حریق هستند، که در صورت تشخیص اثرات آتش سوزی، مانند زمانی که دمای محیط از دمای از پیش تعیین شده فراتر رفته است، آب را تخلیه می کند. آبپاش های آتش نشانی به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند و سالانه بیش از 40 میلیون سر آبپاش نصب می شود. در ساختمان‌هایی که توسط اسپرینکلرهایی که به درستی طراحی و نصب شده اند، بیش از 99 درصد آتش‌سوزی‌ها تنها توسط اسپرینکلرهای آتش‌نشانی کنترل می‌شوند.

  اختلاف اندک بین اسپرینکلر آتش نشانی از نوع آویز، ایستاده، دیواری و مخفی تأثیر زیادی در ایمنی زندگی دارد. در این مقاله، ما انواع اسپرینکلر ها را مرور می کنیم.

  blank

  اسپرینکلر آویز

  یک اسپرینکلر آویز از لوله های سقف بالا آویزان شده و آب را به صورت گنبدی یا مخروطی با استفاده از یک منحرف کننده محدب توزیع می کند. برخلاف اسپرینکلر های آویز مخفی که در پشت صفحات تزئینی پنهان می شوند، سر یک اسپرینکلر آتش آویز سنتی پس از نصب، قابل مشاهده است.

  سازندگان، اسپرینکلر های معلق یا آویز را در طیف وسیعی از فاکتورهای K، اندازه روزنه و الگوهای اسپری آب، برای محافظت از انواع ساختمانها، انبارهای چند سطح و… ارائه می دهند. رایج ترین اسپرینکلر  آویز دارای رشته اتصال 1/2 (12.7 میلی متر) و فاکتور 5.6  است، مانند آنچه در VK302 و VK102 وایکینگ، خانواده آبپاش Tyco’s TY-B ، Victaulic’s V27 FireLock و اسپرینکلر Senju’s ZN وجود دارد. تفاوت های جزئی در مصوبات و لیست های ایمنی UL در مورد آبپاش متصل به سقف، طراحی و روند ساخت می تواند باعث شود که یک اسپرینکلر برای برخی از محیط ها بسیار مناسب تر از محیط های دیگر باشد.

  پوشش های ضد خورندگی

  پوشش های ویژه تولید شده مطابق با NFPA 13  عمر اجزای اصلی را در مکان هایی نظیر استخرها، اتاق بخار، هتل های ساحلی، همچنین کارخانه ها و فضاهای صنعتی که در آن ها ذرات و بخارهای خورنده وجود دارد، افزایش می دهد. پوشش پلی استر سفید Tyco که با آبپاش های آویز در خانواده TY-B با فاکتور 5.6K پاسخ سریع و استاندارد استفاده می شود، برای مقاومت در برابر خوردگی در هر دو لیست UL و C-UL ذکر شده است.

  ریخته گری

  قاب های ریخته گری شده، مانند آنهایی که در اسپرینکلر های آویز 5.6K V27 FireLock Victaulic یافت می شوند، تحت فشار زیادی در قالب فلزی ساخته می شوند و دارای یک سطح صاف و یکدست هستند که در سطح آنها از تورفتگی های کوچک وجود دارد، که در اسپرینکلر های دیگر خبری نیست.

  محافظ آبپاشهای آویز

  بیشتر اسپرینکلر های آویز شامل حلقه های تزئینی موسوم به اسکاتون برای پوشاندن سوراخ های ورق در نقطه ورود هستند. باید بدانید که آنها فقط تزئینی نیستند و تا حدودی مزایایی هم دارند. نصب آبپاش های آویز بدون محافظ باعث می شود که گرما از سر آبپاش عبور کند و به طور بالقوه تخلیه آب را به تأخیر بیندازد.

  قاب اسپرینکلر

  سه نوع اسکاتون آبپاش وجود دارد:

  1. اسکاتون های مسطح برای بدنه های اسپرینکلر که با کف سقف منطبق شده اند.
  2. اسکاتون های قابل تنظیم برای بدنه هایی که تا پایین سقف آویزان هستند.
  3. اسکاتون فرورفته برای بدنه هایی که کمی بالاتر از سقف نصب شده اند.

  اسکاتون ها باید به طور خاص برای استفاده با یک اسپرینکلر مخصوص تأیید شده و اندازه آن با فاکتور K یا اندازه روزنه مناسب باشد. مثلا اسپرینکلر های آویز فرو رفته از سری Tyco’s TY-B فقط از پایه های سبک 15 یا سبک 20 استفاده می کنند، اسپرینکلر های وایکینگ VK102 و VK 302 به اسکاتون ها با مدل E-1 / F-1 نیاز دارند ، و سری V27 Victaulic نیاز به اسکاتون های فرورفته V27 دارد.

  اسپرینکلر آتش نشانی ایستاده یا قائم

  اسپرینکلر های ایستاده بصورت پاشش آب به سمت بالا و به سمت یک منحرف کننده مقعر و به صورت اسپری گنبدی شکل  عمل می کنند. و برای پوشش مناطق خاص و جلوگیری از جمع شدن یخ و بقایای موجود در سر، انحراف دهنده  نصب می شود. اسپرینکلر های ایستاده در جایی نصب می شوند که انسداد با پوشش تداخل ایجاد کند و در سیستم های لوله خشک با دمای انجماد مواجه شوند.

  آبپاش های ایستاده اغلب در انبارها یا فضاهای صنعتی که دارای سازه های بازسازی شده و آماده شده مانند: ساختمانهای اداری مدرن و رستوران های شیک مورد استفاده قرار می گیرند.
  برای فضاهای صنعتی، تجاری و ذخیره سازی، مناسب ترین اسپرینکلرها از نوع ایستاده با اتصال  3/4 (19.05 میلی متر) و فاکتور 8.0 هستند. بسیاری از اسپرینکلر های ایستاده نیز با دهانه کوچکتر یعنی 5.6K موجود است، از جمله این سری TY-FRB Tyco و سری V27 Victaulic و مدل های VK300 می باشد.

  در حالی که اسپرینکلر های ایستاده، پایه اصلی همه تولید کنندگان اسپرینکلر هستند، همه اسپرینکلر های آتش نشانی ایستاده به یک اندازه تولید نمی شوند.

  پوشش های مقاوم در برابر خوردگی

  در سال 2012، وایکینگ یک پوشش ضد زنگ الکترولس نیکل PTFE (ENT) به چندین محصول در خط اسپرینکلر تجاری خود اضافه می کند. با انجام این کار، وایکینگ به Victaulic و دیگران می پیوندد و در پایان می تواند از آزمایش دقیق 30 روزه خوردگی یعنی UL 199 برای بررسی میزان مقاومت، بدون هیچ شواهدی از زنگ زدگی جان سالم به در ببرد.
  متناوباً، بسیاری از اسپرینکلرهای ایستاده پاسخ استاندارد وایکینگ، از جمله 5.6K Micromatic VK100 و 8.0K Micromatic VK200، با پوشش های مقاوم در برابر خوردگی با هزینه کم، در دسترس هستند و علاوه بر آن، آچار مخصوص این مدل اسپرینکلر ها طراحی شده و برای نصب این اسپرینکلر ها بدون از بین بردن روکش مقاوم در برابر خوردگی به کار می رود.

  در حالی که اسپرینکلر های ایستاده یا قائم را نمی توان در زیر صفحه پوشش قرار داد یا پنهان کرد، طراحی سیستم درست می تواند مدل های ایستاده را کمتر در معرض دید افراد قرار دهد. اسپرینکلر های سری Tyco’s TY-FRB با ضریب 5.6 K و بدنه باریک در دسترس هستند و برای بانک ها، هتل ها و سایر مشاغل تجاری که ظاهر مهم است، طراحی شده اند.

  اسپرینکلر های پاسخ سریع ایستاده (ESFR)

  آبپاش های واکنش سریع یا (ESFR) که برای اولین بار در دهه 1980 ایجاد شدند انقلابی در جلوگیری از آتش سوزی در محیط های با میزان سوخت های بالا و قابلیت آتش سوزی گسترده به وجود آورده اند. Tyco بعنوان اولین اسپرینکر ESFR در بازار نوآوری کرده است. در حالت کلی، آبپاش ایستاده می تواند حتی شدیدترین شرایط آتش سوزی را تحت کنترل داشته باشد، بخارهای خورنده را تحمل کند و به راحتی هم نصب می شود.

  اسپرینکلر دیواری

  اسپرینکلر آتش نشانی دیواری

  اسپرینکر های دیواری را در امتداد دیوارها یا زیر تیرها زمانی نصب می كنند كه لوله كشی سقف در دسترس نیست یا از نظر زیبایی نگرانی وجود دارد.

  بیشتر آنها برای محافظت از اتاق های کوچک، کمد یا راهروها طراحی شده اند و دارای یک انحراف دهنده (دفلکتور) نیم دایره هستند که الگوی اسپری هلالی شکل را ایجاد می کند. درواقع، براساس استاندارد NFPA13 اسپرینکلر دیواری اسپرینکلری با دفلکتور ویژه است. این دفلکتور به گونه‌ای طراحی شده است که بیشتر مقدار آب را دورتر از دیوار نزدیک به اسپرینکلر (نزدیک ترین دیوار به اسپرینکلر) تخلیه می‌کند. دیوار نزدیک در اسپرینکلرهای دیواری افقی، دیواری است که آبپاش به صورت افقی بر روی آن نصب است. تولیدکنندگان حرفه ای اسپرینکلرهای دیواری در دنیا، ساختار این آبپاشها را به گونه ای طراحی می کنند که علاوه بر پرتاب میزان بیشتری از آب به روبرو، مقداری از آب به دیوار پشت آبپاش پاشیده شده و این دیوارها نیز خنک گردند.

  پروفایل پاشش در این نوع اسپرینکلر معمولا بصورت ربع کره است. آبپاش های دیواری دو نوع هستند. اسپرینکلرهای افقی (horizontal) و اسپرینکلرهای عمودی (vertical). از لحاظ حساسیت عملکرد و سرعت واکنش به حادثه حریق، اسپرینکلرهای دیواری نیز همانند سایر اسپرینکلرها به دو نوع واکنش سریع و واکنش استاندارد طبقه بندی می‌شوند.

  اسپرینکلر های دیواری افقی فقط باید در زیر سقف های صاف، صاف و افقی مطابق با لیست ها، مصوبات و دستورالعمل های NFPA نصب شوند. این در حالی است که اسپرینکلرهای بالازن و پایین زن، عمودی و بر سقف ساختمان ها قابل نصب هستند. مدل های دیواری افقی در هتل ها، رستوران ها، کلیساها و مجموعه ای از ساختارهای تجاری مورد استفاده قرار می گیرند و اکثر اسپرینکلر های جانبی از اتصال 1/2 (12.7 میلی متر) استفاده می کنند و دارای ضریب 5.6 K هستند. مدل های دیواری افقی، معمولا با درج حرف H یا WH بر روی دفلکتور قابل تشخیص هستند که به طراحان و مجریان سیستم های اسپرینکلر یادآور می شود که عملکرد صحیح این اسپرینکلر تنها در شرایط نصب به صورت افقی میسر است. لازم به ذکر است که دفلکتور تمام اسپرینکلرهای دیواری باید حداقل 4 اینچ از سقف یا دیوار جانبی فاصله داشته باشند. و اسپرینکلر های دیواری عمودی نباید بیش از 6 اینچ با سقف فاصله داشته باشند. موردی وجود دارد که باعث اختلال در عملکرد اسپرینکلرها می‌شود و آن هم فضای هوی راکد یا مرده است. بنابر استاندارد NFPA 13 هرگز نباید هیچکدام از اسپرینکلرها در فضای راکد نصب شوند. در شکل زیر قسمت قرمز رنگ به فضای راکد اشاره دارد، که شما نباید در این فضا، اسپرینکلر خود را نصب کنید:

  پوشش های ضد خورندگی

  در حالی که رنگ ها به مرور می تواند سری ها را خراب و دچار فرسایش کنند، پوشش های تولید شده می توانند با محافظت در برابر خوردگی، طول عمر آن  را افزایش دهند. به عنوان مثال، بیشتر تولیدکنندگان، پوشش های مقاوم در برابر خوردگی PTFE (ENT) را ارائه می دهند. اما در سال 2014 ، ویکتولیک پوشش VC-250 را به خط آب پاش FireLock خود وارد کرد. این ماده قادر است در معرض تعداد بیشتری از مواد شیمیایی از جمله پراکسید هیدروژن، هیدروکسید سدیم، آمونیاک و اسید نیتریک مقاومت کند. در حالت کلی، اسپرینکلر های دیواری نیاز به نصب دقیق دارند، فرایندی که با لوازم جانبی مناسب می توان آن را آسان کرد. همه تولیدکنندگان پوشش های محافظ برای اسپرینکلر های دیواری را ارائه می دهند، اما این پوشش ها باید با در نظر گرفتن خطرات شیمیایی خاصی که با اسپرینکلر مواجه هستند، انتخاب شوند.

  اسپرینکلر آتش نشانی مخفی

  امروزه با توجه به افزایش استفاده از اسپرینکلر در تمامی مکان ها و همچنین حساسیت افراد بر روی حفظ زیبایی محیط، استفاده از آبپاش های مخفی به شدت افزایش یافته است. این مدل درون یک قاب مخصوص کار شده اند. این نوع به صورت عقب رفته نصب می گردند و قاب آنها هم سطح با سقف می باشد. این صفحه حساس به گرما در دمای تقریبا ۲۰ درجه پایین تر، از سر اسپرینکلر جدا می شود و باعث می شود که سر آبپاش برای تخلیه آب فعال شود. کاربرد این اسپرینکلر در هتل ها، ساختمان های تجاری، فرودگاه و محیط های لوکس می باشد.

  به اشتباه و به دلیل عدم آگاهی افراد، گاهی دیده شده است که برای ایجاد یک اسپرینکلر مخفی، از یک سری پایین زن معمولی + یک قاب استفاده شده است، که باید بدانید که این کار باعث می شود که جان و مال افراد به خطر افتند و در این صورت اسپرینکلر کارایی خود را از دست خواهد داد.

  اسپرینکلر آتش نشانی مخفی

  مانند مدل آویز، ایستاده و دیواری، اکثر اسپرینکلرهای مخفی دارای رشته اتصال  1/2 “(12.7 میلی متر) و عامل 5.6 K هستند، از جمله اسپرینکلرهای مخفی می توان به سری V38 Victaulic، اسپرینکلر های CN-QR Senju و سری RFII (Royal Flush) Tyco’s اشاره کرد. همچنین لازم است بدانید که دمای صفحه پوشش اسپرینکلر های مخفی با دمای فعال شدن سر آبپاش متفاوت است اما اغلب در آبپاش های 155F (68C) روی 139F (59 درجه سانتیگراد) و در آبپاش 165F (74C) روی 200F (93C) تنظیم می شوند.

  در کل “بهترین” اسپرینکلر وجود ندارد و کاربرد و مدل هرکدام براساس موقعیت مکانی متفاوت خواهد بود. طراحان و نصب کنندگان اسپرینکلر آتش دارای مجوز اصلی هستند تا اطمینان حاصل کنند که نوع آن متناسب با مکان، دمای محیط و خطر آتش سوزی، نوع اشتغال و طراحی معماری سازه است.

  دسته بندی بر اساس سری آنها

   1. سر آبپاش پایین زن: اسپرینکلرهای پایین زن بصورت دایره‌ای آب را اسپری می‌کنند. اسپرینکلر پایین زن
   2. سر آبپاش پایین زن مخفی: الگوی پاشش آب این مدل، بصورت دایره وار می‌باشد.اسپرینکلر آتش نشانی
   3. سر آبپاش بالازن: الگوی اسپری دایره ای را ارائه می دهند.اسپرینکلر آتش نشانی بالا زن
   1. سر آبپاش بغل زن: این مدل آب را بصورت نیم دایره از دیوار اسپری می‌کنداسپرینکلر آتش نشانی بغل زن

  دمای پاسخ

  از آنجا که دمای هوای محیط بسته به استفاده از یک فضا یا محیط اطراف می تواند بسیار متفاوت باشد، اسپرینکلرها برای دماهای مختلف فعال سازی، دسته بندی می شوند. جدول زیر بر اساس جدول NFPA  (کد ملی آتش سوزی ایالات متحده) است. با این حال، تولید کنندگان ممکن است اسپرینکلر با درجه حرارت متفاوت داشته باشند.

  رنگ اتصال فیوز  رنگ حباب شیشه ای دمای فعال شدن اسپرینکلر حداکثر دما طبقه بندی
  سیاه ، بدون رنگ نارنجی(135°F) ، قرمز(155°F) 135°F – 170°F 100°F معمولی
  سفید زرد(175°F) ، سبز(200°F) 175°F – 225°F 150°F سطح متوسط
  آبی آبی 250°F – 300°F 225°F بالا
  قرمز بنفش 325°F – 375°F 300°F خیلی بالا
  سبز سیاه 400°F – 475°F 375°F خیلی زیاد بالا
  نارنجی سیاه 500°F – 575°F 475°F فوق العاده بالا
  نارنجی سیاه 650°F 625°F فوق العاده بالا

  شرکت همیار انرژی تولید کننده اسپرینکلر برند HE در ایران

  اولین اسپرینکلر ایرانی – تولید ملی افتخار ملی

  شرکت همیار انرژی نماینده فروش بالب های حرارتی برند JOB آلمان در ایران

  استفاده از بالب های حرارتی دارای گواهینامه UL آمریکا

  انواع اسپرینکلر آتش نشانی ساخت گروه صنعتی و کارخانجات همیار انرژی :

  پایین زن HE

  بالا زن HE

  کنار زن(دیواری) HE

  مخفی (کانسیلد) HE

  در درجات و انواع پاسخگویی به حریق:

  درجات مختلف:

  57 درجه سانتیگراد – 68 درجه سانتیگراد – 79 درجه سانتیگراد – 93 درجه سانتیگراد – 141درجه سانتیگراد – 182 درجه سانتیگراد – 260 درجه سانتیگراد

  135 درجه فارنهایت -155 درجه فارنهایت -175 درجه فارنهایت -200 درجه فارنهایت -286 درجه فارنهایت -360 درجه فارنهایت -500 درجه فارنهایت

  رنگ بالب های درجات مختلف به ترتیب : نارنجی -قرمز- زرد – سبز – آبی – ارغوانی – مشکی

  نوع پاسخگویی:

  پاسخ استاندارد

  پاسخ سریع ( واکنش سریع )

  جهت خرید اسپرینکلر آتش نشانی و دیگر محصولات همیار انرژی با ما تماس بگیرید:

  02157854

  09128932367 (تماس در ساعات کاری)

  امتیاز شما به این مقاله

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  blank

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید