شهر ایمن همیار می‌خواهد

آتش سوزی در آشپزخانه و راه های مقابله با آن

آتش سوزی در آشپزخانه و راه های مقابله با آن
1695
4 مهر 1401

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

آتش سوزی در آشپزخانه به دلایل مختلفی می تواند اتفاق بی افتد و مقابله با این آتش سوزی یکی از مهم ترین مواردی است که باید به خوبی درباره آن اطلاعات داشته باشیم. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به آتش سوزی در آشپزخانه و راه های مقابله با آن بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول برروی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

آتش سوزی در آشپزخانه

جهت کاهش آتش سوزی در آشپزخانه و همچنین آشنایی با راه های مقابله با آن و کاهش تماس های ۱۲۵، این مقاله آموزنده را با مادران خود که وقت بیشتری را در آشپزخانه می گذرانند و همچنین کسانی که جان آن ها برای شما مهم است، به اشتراک بگذارید.

همیشه و به خصوص مواقعی که تعطیلات است، آتش سوزی ها در همه جا و به خصوص در آشپزخانه ها به اوج خود می رسد، در حقیقت طبق گفته های مقام های مسئول در حوزه آتش نشانی، فاجعه های آتش سوزی در آشپزخانه بسیار زیاد است بخصوص در مراسم ها و تعطیلات خاص همانند تعطیلات و عیدها، روزهای اوج آتش سوزی در خانه است.

نقطه شروع بیشتر آتش‌سوزی‌های خانگی آشپزخانه است. آشپزخانه یكی از نقاط پرخطر در خانه است كه باید برای كاهش خطرات و پیشگیری از آسیب‌ها و صدمات به ایمنی آشپزخانه توجه شود.

وجود منابع حرارتی مانند اجاق گاز و سماور و همچنین وجود لوازم و وسایل برقی در كنار مواد آتش‌گیر مانند روغن‌ها و مواد شیمیایی، حوله‌ها و دستكش‌ها همه شرایطی را به‌وجود آورده‌اند كه كارشناسان و متخصصان ایمنی، آشپزخانه را محلی با پتانسیل خطر بالا معرفی كنند.

به منظور حفظ امنیت جان شما و همچنین نکاتی در مورد آنچه که ساکنان باید و نباید انجام دهند، در زیر، مواردی برای آتش سوزی در آشپزخانه و راه های مقابله با آن پیشنهاد شده است.

آتش های ایجاد شده از طریق ماکروویو و یا اجاق گازها

گاهی ممکن است وسیله برقی مورد استفاده در آشپزخانه محل شروع یک آتش سوزی باشد. با سه مرحله ساده می توانید شعله های آتش را که در مایکروویو یا اجاق گاز شما فوران می کنند، کنترل کنید:

  1. درب محیط آتش گرفته را بسته نگه دارید.
  2. دستگاه را خاموش کنید (اگر وسیله برقی است، آن را از برق بکشید و اگر فر اجاق گاز است، جریان گاز را قطع کنید).
  3. بگذارید آتش در فضای بسته محیط، خفه شود (با کاهش اکسیژن محیط، آتش سوزی کم می شود).

به یاد داشته باشید، هیچ سرکی نکشید! حتی لحظه ای کوتاه!

در این صورت این امکان وجود دارد که آتش خاموش شده، مجدد شعله ور شود، زیرا با این کار، شما باعث ورود اکسیژن به آن محیط شده اید. قبل از استفاده مجدد، دستگاه را به تعمیركار و تكنسین و یا شركت سازنده نشان داده تا تعمیرات لازم را انجام دهند و در صورت لزوم دستگاه را تعویض كنید.
برای خاموش كردن آتش‌سوزی‌های ناشی از برق، قبل از قطع كامل جریان برق، از آب استفاده نكنید. این كار ممكن است خطر برق‌گرفتگی را نیز به خطر سوختگی اضافه كند.

آتش سوزی در آشپزخانه و راه های مقابله با آن

با آتش شعله ور در ماهیتابه چه کنیم؟

معمولا افراد با دیدن این صحنه، دچار استرس شدید شده و ماهیتابه ای که روغن آن در حالت سوختن است، حرکت می دهند تا آن را به نزدیکی آب برسانند، باید بدانید که هیچ وقت از آب برای خاموش كردن شعله‌های روغن استفاده نكنید، همچنین با حرکت دادن ظرف، روغن ها به اطراف پراکنده شده و باعث سوختگی خودتان و همچنین فراهم شدن اکسیژن بیشتری برای آتش شده و آتش گسترش پیدا می کند.

این را بدانید که اگر در حین کار با ماهیتابه آتش سوزی شروع شد، بهترین روش برای كنترل آتش این است كه ابتدا شعله گاز را خاموش كنید و سپس در حالی كه دستكش به دست دارید به آرامی درب مخصوص تابه و یا هر درب دیگری را که در دسترس دارید، در دست گرفته و بوسیله آن شعله های آتش را بپوشانید تا زمانی که کاملا خاموش شود.

با این کار جلوی پرتاب روغن ها به اطراف گرفته می شود و همچنین به دلیل محبوس شدن آتش و کاهش میزان اکسیژن، به مرور آتش خاموش می شود. لازم به ذکر است که تا سرد شدن کامل ظرف، به هیچ عنوان درب ظرف را برندارید! هیچ سرکی به تابه نکشید، حتی به میزان کم، تا شعله های آتش اکسیژنی را دریافت نکنند!

اگر شعله های آتش شما کوچک و قابل کنترل است، روی آن جوش شیرین یا نمک بریزید تا شعله های آتش از بین برود. اما در این روش، خطر سوختگی ناشی از حرارت و پرتاب قطرات روغن بیشتر است. توصیه می‌شود از جوش‌ شیرین برای كنترل و خاموش كردن آتش های شعله ور با میزان گستردگی بیشتر استفاده نكنید، گاهی ممكن است خود جوش‌شیرین باعث بیشتر شدن آتش سوزی شود.

از دستکش های گشاد و آستین های بلند در حین آشپزی استفاده نکنید

گاهی پوشیدن دستكش‌های گشاد و لباس‌هایی با آستین‌های بلند، احتمال ایجاد خطا در کسری از ثانیه و آتش سوزی را بیشتر می کنند، برای مثال ممكن است در حالی كه می‌خواهید در ظرف را بگذارید دستكش از دست شما خارج شده و آتش بگیرد. حتی بندها، جیب یا كمربندهای شل و آویزان ممكن است به ظروف گیر كند و خطر سوختگی و آتش‌سوزی پیش بیاید.

آتش سوزی در آشپزخانه و راه های مقابله با آن

 هنگامی که خواب آلود هستید، آشپزی نکنید!

اگر به هنگام آشپزی دچار خواب آلودگی باشید، به دلیل عدم تمرکز و خواب بودن مغز شما، امکان به وجود آمدن هر اتفاقی از جمله آتش سوزی وجود دارد. حتی ممکن است برای لحظه ای از آشپزخانه بیرون بروید تا لحظاتی بعد برگشته و به غذای روی شعله گاز سر بزنید، ولی ناخودآگاه خوابتان ببرد و وقتی از خواب بیدار شدید دود همه جای خانه را گرفته باشد.

مطالعات نشان داده ۴۲ درصد از افرادی كه در آتش سوزی‌های ناشی از پخت و پز در خانه، جان خود را از دست داده‌اند، هنگام آتش سوزی خواب بوده‌اند. در حالت کلی، فقط با کمی فکر و عمل، قبل از اینکه آتش را وسیع تر کنید، می توانید از فاجعه ایجاد آتش سوزی با اجاق گاز با شعله های گسترده جلوگیری کنید.

همیشه به هنگام پخت غذا در آشپزخانه حضور داشته باشید و آشپزخانه را به مدت طولانی ترک نكنید. حضور در آشپزخانه هنگام پخت غذا علاوه بر اینكه از وقوع خطر جلوگیری می‌كند سبب می‌شود در صورت وقوع حریق، شعله‌ها را در همان لحظات ابتدایی خاموش كنید. اگر به هر دلیلی می‌خواهید برای مدتی آشپزخانه را ترك كنید، شعله‌های گاز را خاموش كنید.

به جز رعایت موارد بالا، در هنگام آتش سوزی شما می توانید برای خاموش کردن آتش از کپسول آتش نشانی شیمیایی خشک کلاس B استفاده کنید، کپسول را در کنار در ورودی آشپزخانه نصب کنید، هیچ وقت کپسول را در نزدیکی منابع حرارتی قرار ندهید تا در هنگام آتش سوزی در دسترس باشند، لازم به ذکر است که اگر به شكل درست و صحیح از كپسول اطفای حریق استفاده نشود، این كار ممكن است سبب پخش شدن شعله‌ها و گسترش آتش‌سوزی شود.

البته باید خاطر نشان کرد که در برخی موارد، براساس مواردی که در زیر ذکر می شود بایستی با آتش نشانان تماس بگیرید، شما باید بدانید که اگر حین پخت و پز، آتش سوزی اتفاق بیفتد، مبارزه شخص شما با آن بهترین برنامه عملیاتی نیست، درواقع گاهی اوقات ترک كردن محل بهترین و تنها راه حل ممكن است.‌

این سوالات را از خود بپرسید تا تعیین کنید آیا زمان این است که با ۱۲۵ تماس بگیرید یا نه:

  • آتش اولیه چقدر بزرگ است؟
  • سرعت رشد آتش چقدر است؟
  • منبع تغذیه آتش چیست و آیا قابل مهار توسط شخص شما می باشد؟
  • آیا چیزی در مجاورت آتش باعث تغذیه آن می شود؟
  • آیا شخصی در خانه هست که برای نجات جانش به کمک شما نیاز داشته باشد؟

اگر هر یک از این عوامل بالا باعث تشدید آتش سوزی می شود، سریعا با شماره ۱۲۵ تماس بگیرید و وضعیت را به آنها اطلاع دهید، به دیگران هشدار دهید تا محل را ترک کنند و به کسانی که به کمک شما، برای خروج از محل نیاز دارند، کمک کنید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 14 = 19

تجهیزات حفاظت فردی

6 مهر 1401

تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانان پس از اتفاق افتادن هر حادثه ای، متخصصان آن حوزه

نحوه عملکرد تجهیزات اطفای حریق

2 آبان 1401

تجهیزات اطفا حریق، تجهیزاتی هستند که می توانند از جان و مال ما در برابر

فلاشر اعلام حریق

2 خرداد 1402

فلاشر (Flasher) اعلام حریق چیست؟ فلاشر اعلام حریق یک دستگاه است که برای هشدار و

شیلنگ آتش نشانی

19 شهریور 1401

همه ما با شیلنگ آتش نشانی آشنایی داریم و به خوبی می دانیم برای چه

شارژ کپسول آتش نشانی در شرق تهران

24 شهریور 1401

شارژ کپسول آتش نشانی در شرق تهران یکی از خدماتی است که همیار انرژی ارائه

چگونه با آتش نشانی تماس بگیریم؟

18 مرداد 1402

آتش نشانان زحمتکش ترین قشر جامعه هستند که جانشان را در کف دستشان دارند و

شارژ کپسول آتش نشانی شمال تهران

24 شهریور 1401

کپسول های آتش نشانی باید پس از استفاده و یا هر یکسال شارژ شوند تا

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

    نام درخواست کننده