شهر ایمن همیار می‌خواهد

اطفاء حریق مراکز حساس، انواع راهکارها

اطفاء حریق مراکز حساس، انواع راهکارها
919
29 شهریور 1401

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

اطفاء حریق مراکز حساس مانند اتاق های سرور، موزه ها، Data center ها ، Ups ها (اتاق های بانک باتری) و مراکزی از این دست که هر لحظه امکان وقوع حریق و گسترش آن وجود دارد نیازمند سیستمی مناسب با کاربری آن مکان می باشد. لذا در این مقاله به انواع، تفاوت و کاربرد هر یک از سیستم ها می پردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول برروی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

در دنیای امروز اطلاعات با ارزش ترین سرمایه ی یک سازمان می باشد بنابراین حفظ و حراست از این اطلاعات یکی از اصول اساسی سازمان ها، شرکت ها و ارگان های دولتی و خصوصی می باشد. یکی از خطراتی که همیشه اطلاعات را تهدید کرده است عدم وجود شرایط ایمن در محل نگهداری این اطلاعات می باشد. محل نگهداری این اطلاعات مراکزی مانند سرورها، رک های سرور، ( Data center ها، Server room ) و بانک های اطلاعاتی مختلف در جهان می باشد که همگی در دستگاه هایی با ارزش بالا حفظ و حراست می گردند.

این دستگاه ها و تجهیزات توسط دستگاه هایی نگهداری و پردازش می گردند که همگی آنها به منبع قدرت مانند برق متصل است. اتصال هر یک از دستگاه ها به منبع قدرت موجب حرارت در تجهیزات الکتریکی یاد شده می گردد. حرارت ایجاد شده هر لحظه امکان وقوع حریق را در محل نگهداری این اطلاعات بالا می برد.

وقوع هر نوع حادثه حریق همانا و رفتن اطلاعات با ارزش ذکر شده در کسری از دقیقه همانا، از بین رفتن اطلاعات که ارزش گذاری آن برای هر یک از سازمان ها به علت بالا بودن ارزش امکان پذیر نیست، در برابر هزینه ایی که برای طراحی و اجرای سیستم اطفای حریق در محل ذخیره سازی این اطلاعات بسیار بالاست، بنابراین مسئله یاد شده و ضرورت جلوگیری از بروز  این مسئله لازم و ضروریست.

اطفاء حریق مراکز حساس، انواع راهکارها

برای پیشگیری از مسئله فوق الذکر و یا جلوگیری از مسئله ذکر شده باید راه حلی اندیشید. در دنیای تجهیزات ایمنی و آتشنشانی، سیستم های اعلام و اطفاء اتوماتیک حریق که با روش های مختلف ابداع و طراحی گردیده اند، از انواع این سیستمها می توان سیستم های اطفای اتوماتیک آبی، سیستم های اطفای اتوماتیک پودر، سیستم های اطفای اتوماتیک گازی و یا سیستم های اطفای اتوماتیک ترکیبی را یاد کرد. لذا هر یک از این سیستمها کاربردها و شرایط مختلفی برای استفاده دارند، اما در اینجا مسئله اصلی کاربری محل های موردنظر جهت ذخیره سازی این اطلاعات است که همگی جزء دسته ی مکان های حساس محسوب می گردد.

بنابراین برای مکان ها با کاربری ویژه و یا دستگاه ها و تجهیزات و وسایل حساس هواپیماها، قطارها، کشتی ها، اتومبیل ها، هتل ها، بانک ها، پالایشگاه ها، صنایع نظامی، کتابخانه ها، مراکز اسناد، ایستگاه های استخراج نفت و گاز و تابلو برق های حساس، استفاده از سیستم های اطفاء حریق گازی پیشنهاد و الزام گردیده است.

انواع سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک رایج در دنیا استفاده از گازهای هالون (Clean agent) و گازهای مختلف مانند FM200، CO2 (دی اکسید کربن) IG55، Novec، Aerosol (آیروسل) می باشد.

برای اجرای راه حل های ارائه شده برای مسئله مطرح شده در این مقاله باید از طراحی سیستم های اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک تا اجرای این سیستم ها بر اساس استانداردهای بین المللی و داخلی تدوین شده عمل نمود. استانداردهایی مانند استاندارد NFPA2010، NFPA12، ISIRI18755 تبعیت کرد. طراحی سیستم های اعلام و اطفاء اتوماتیک به صورت کلی و استاندارد و یا با توجه به استفاده از برند مورد نظر در این سیستم ها از نرم افزارهای خاص مانند نرم افزار VDS می توان بهره گرفت.

در طراحی سیستم های اطفاء حریق گازی باید نکاتی مانند ضریب های اطمینان(Safety factor) وجود یا عدم وجود انسان و یا کاربر زنده در محل مورد نظر، زمان تخلیه، مدت زمان امکان حضور انسان در محیط پس از تخلیه گاز اطفاء حریق در محل، هزینه های اولیه برای خرید و اجرا دقت نمود. همچنین به این نکته که طراحی و اجرای سیستم اجرای حریق گازی اتوماتیک خود را به چه مشاور و یا شرکتی می دهید مهم است. معمولا در ایران باید مشاورانی را انتخاب کنید که دارای تجربه در این زمینه و مورد تایید سازمان آتشنشانی تهران می باشند، که شرکت همیار انرژی از جمله این شرکت هاست.

اعلان حریق برای این مکان ها بر اساس تعداد زون های مورد نظر مساحت تحت پوشش مورد نیاز برای پایش حریق و تعداد فرمان های خروجی برای اطفای حریق در نظر گرفته می شوند. اما در این مقاله می خواهیم به بهینه ترین گزینه برای اطفای حریق مکان های حسابی مانند اتاق سرور که یکی از پرکاربردترین آنها می باشد دست پیدا کنیم و آن را به شما پیشنهاد کنیم.

حالا آن سیستم پیشنهادی چیست و چه مشخصاتی دارد؟

پارامترهایی از جمله هزینه، دسترسی به تجهیزات، گارانتی، پشتیبانی از محصول، یکپارچگی تجهیزات، همخوانی تجهیزات اعلام و اطفاء حریق با یکدیگر همگی از پارامترهای اصلی انتخاب بهینه سیستم اطفاء حریق گازی در هر جامعه می باشد.

اما در جامعه امروز ایران که متاثر از تحریم های اقتصادی می باشد، پارامترهایی مانند یکپارچگی، همخوانی و هزینه مناسب دست یافتنی نیست، به طور مثال سیستم اطفاء حریق Fm200 که باید طبق استاندارد از یکپارچگی محصول در تجهیزات مختلف خود مانند شیلنگ، شیرهای برقی، اکتیو کننده یا فعال کننده، نازل های خروجی گاز و از همه مهمتر گاز اطفای حریق باشند رقم نمیخورد، فلذا پیشنهاد بهینه استفاده از تجهیزات اطفاء حریق استاندارد تولید داخل که از کارایی بالا و تایید شده توسط ارگان های ذیصلاح مانند سازمان آتشنشانی می باشد.

اطفاء حریق مراکز حساس، انواع راهکارها

از جمله ی تجهیزات اطفای حریق گازی مورد تایید سازمان آتشنشانی و داری استاندارد ملی ایران سیستم اطفاء حریق مترکم گازی آیروسل تولید شده توسط شرکت همیار انرژی می باشد. این محصول که برای اولین بار در دنیا با فرمولی خاص و ویژه با نگرش رفع مشکلات گذشته این محصول در دهه های گذشته تولید شده است دارای ویژگی های خاص می باشد که آن را نسبت به محصولات مشابه داخلی و خارجی متفاوت کرده است.

از جمله این ویژگی ها قدرت اطفاء حریق بالا، بدون پسماند بودن، بدون تشکیل شعله و وجود بدنه خنک، مقاوم در برابر رطوبت بالا و قدرت گسترش بالا در پخش گاز که همگی خاص محصول شرکت همیار انرژی می باشد.

با استفاده از سیستم آیروسل دیگر نیازی به لوله کشی، طراحی پیچیده و هزینه های بالای  این طراحی، هزینه های سنگین سرویس و نگهداری این تجهیزات، بدون ایجاد خورندگی و آسیب به تجهیزات و اسناد و همچنین بدون کاهش اکسیژن به اطفای حریقی کامل در زمانی کوتاه و با هزینه ایی مرغون به صرفه تر رسید.

همانگونه که در مقاله حاضر اشاره شد برای رسیدن به سیستم اطفاء حریق مناسب باید جمیع پارامترهای مهم در نظر گرفته شود و عملی بودن اجرای پروژه یکی از مهمترین نکات در این زمینه می باشد، بنابراین شما می توانید با استفاده از علم روز دنیا و نرم افزارهای مرتبط کارشناسان طراح سیستم های اعلام و اطفاء حریق شرکت همیار انرژی و در نظر گرفتن محدودیت ها و پارامترهای انتخاب بهینه یاد شده به سیستمی از اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک دست یابید که بالاترین عملکرد راندمانی را برای شما در زمان بحران با کمترین هزینه های جانبی و پس از حادثه دست یابید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 75 = 81

اطفاء مخازن سوخت مایع

17 شهریور 1401

سیستم‌های تشخیص و اطفاء حریق rim seal برای ارائه اقدامات اطفاء حریق سریع، که برای

10 نکته مهم برای ایمنی در برابر آتش سوزی

2 شهریور 1402

آتش سوزی یک خطر بسیار جدی است که اگر نکات ایمنی را رعایت نکنیم، می

فاصله مجاز نصب اتصالات از قسمت مکش پمپ

13 شهریور 1401

زمانی که قصد نصب اتصالات سیستم اطفا حریق و یا هر سیستم دیگری را دارید،

با نصب دتکتور گاز از گازگرفتگی فرار کن

21 آبان 1401

در اماکنی که احتمال نشت گاز وجود دارد، خطرات زیادی جان و مال افراد را

مشخصات فنی کامل موتورهای دیزلی LOVOL

29 شهریور 1401

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین

توپ اطفا حریق

19 شهریور 1401

خاموش کردن آتش شاید سخت تر از چیزی باشد که فکرش را می کنید، مخصاصا

تحول عظیم در هوشمندسازی آتش نشانی

4 مهر 1401

آتش نشانان یکی از زحمت کش ترین افراد جامعه هستند و ورود به دل آتش

شارژ کپسول آتش نشانی شمال تهران

24 شهریور 1401

کپسول های آتش نشانی باید پس از استفاده و یا هر یکسال شارژ شوند تا

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

    نام درخواست کننده