همیار انرژی

بیانیه جدید سازمان آتش نشانی در خصوص مرگ خاموش

بیانیه جدید سازمان آتش نشانی در خصوص مرگ خاموش
287
21 آبان 1401

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

فهرست مطالب

 • طبق بیانیه صادرشده از سوی سازمان آتش نشانی طرح آگاه سازی شهروندان نسبت به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن و پیشگیری از مرگ خاموش در آبان ماه سال 1401 در سراسر کشور آغاز شده است. طبق گزارش پایگاه خبری 125 پیرو دستور مدیرعامل آتش نشانی، با آغاز فصل زمستان و کاهش دما و استفاده مردم از وسایل گرمایشی، هفته سوم آبان ماه سال جاری به عنوان هفته کاهش مخاطرات گاز مونوکسید کربن در سراسر کشور نام گذاری شد.

  برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول برروی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

  تماس با همیار انرژی


  “آگاه سازی شهروندان نسبت به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن و پیشگیری از مرگ خاموش”

  قطعا شما هم همچون سایر افراد اسم قاتل نامرئی یا مرگ خاموش را شنیده اید ولی نسبت به آن آگاهی ندارید. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با خطرات گاز مونوکسید کربن یا به قول معروف مرگ خاموش آشنا کنیم:

  آیا تا به احتمال چیزی در مورد قاتل نامرئی شنیده اید؟

  گاز مونوکسید کربن به نام قاتل نامرئی شناخته شده است، گازیست بی رنگ و بی بو که همه ساله به خصوص در فصل سرما جان افراد زیادی را گرفته است. میل ترکیبی مونوکسید کربن با هموگلوبین خون 300 برابر بیشتر از اکسیژن است به همین علت اگر مونوکسید کربن وارد سیستم تنفسی شود با گلبول قرمز ترکیب می شود و اجازه ترکیب اکسیژن با گلبول قرمز را نمی دهد که در نتیجه اکسیژن به سایر بافت های بدن مخصوصا سلول های عصبی نمی رسد و آن را فلج می کند. در خون همه ما حدود 5 درصد CO وجود دارد ولی اگر این میزان به 20 درصد برسد موجب مسمومیت و در نتیجه مرگ می شود.

  نزدیک فصل زمستان است و استفاده از وسایل گرمایشی در این فصل بیشتر است که رعایت نکردن موازین ایمنی در خصوص این وسایل موجب مرگ می شود که هر سال افراد زیادی به دلیل استنشاق این گاز به خصوص در زمان خواب جان خود را از دست می دهند. چراغ های خوراک پزی، بخاری ها، آبگرمکن های گازی و نفتی و… وسایلی هستند که در صورت سوختن ناقص سوخت، گاز مونوکسید کربن تولید می شود که بسیار خطرناک و کشنده است.

  مونوکسید کربن چگونه جان می گیرد؟

  زمانیکه گاز مونوکسید کربن را تنفس می کنید این گاز به راحتی از طریق ریه وارد خون می شود و با هموگلوبین ترکیب می شود. هموگلوبین ترکیبی است که در گلبول های قرمز قرار دارد و اکسیژن را به سایر سلول های بدن می رساند و زمانیکه مونوکسید به آن می رسد دیگر اکسیژن را رها نمی کند. مغز و سایر بافت ها به اکسیژن نیاز دارند، وقتی این ترکیب ایجاد می شود اکسیژن به سایر بافت ها نمی رسد و به سرعت باعث مسمومیت می شود و عصب را فلج می کند و فرد مسموم را به خوابی عمیق میبرد.

  علائم مسمومیت 

  علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن چیزی شبیه به آنفولانزاست با این تفاوت که فرد مسموم شده با گاز، تب ندارد. برخی از علائم آن شامل: ضعف، بی حالی، تهوع، تنفس نامنظم است.

  علائم بالینی مسمومیت اگر کمتر از 20 درصد ترکیب شود مشهود نیست، در غلظت بیش از 20 درصد فرد مسموم دچار کندی تنفس، در بیشتر از 30 درصد فرد دچار تهوع و ضعف می شود، در بیش از 40 درصد فرد دچار کاهش حافظه، اختلال حرکتی و گیجی می شود و در بیش از 50 درصد موجب سنگ کوب کردن و ناتوانی در حرکت اندام می شود. این در حالتیست که فرد کاملا هوشیار است ولی نمی تواند خودش را نجات دهد، در بیش از 60 درصد فرد بدون هوشیاری دچار بی اختیاری ادرار و مدفوع و در نهایت مرگ می شود.

  افرادی که در معرض این گاز قرار می گیرند و نجات پیدا می کنند تا مدت ها دچار سردرد، سرگیجه ،اختلال حافظه و شنوایی، ضعف عضلانی می شوند.

  گاز گرفتگی

  طبقه بندی مکان ها باتوجه به خطر حریق
   

  نجات از گاز گرفتگی (مرگ خاموش) 

  اگر کسی در معرض گاز گرفتگی قرار گرفت فورا شخص را از محیط خارج کنید و در معرض هوای آزاد قرار دهید و اگر شدت مسمومیت زیاد بود باید به مصدوم تنفس مصنوعی بدهید. استفاده از اکسیژن 100 درصد و گرم نگه داشتن بدن مصدوم و دادن آنتی بیوتیک به فرد برای جلوگیری از عفونت، اقدام های درمانی تکمیلی است.

  اگر حس کردید در معرض گاز گرفتگی قرار گرفتید فورا در هوای آزاد نفس بکشید؛ درها و پنجره ها را باز کنید و تمامی وسایل در حال اشتعال را خاموش کنید و به آتش نشانی اطلاع دهید. گاز مونوکسید کربن قربانیان خود را آرام و بی صدا می کشد (مرگ خاموش) پس بهتر است به نکات زیر توجه نمایید تا به دام این قاتل نامرئی نیفتید :

  • اگر در محیط های بسته قرار داشتید و چنین علائمی را در خود یا دیگران مشاهده کردید سریعا در و پنجره ها را باز کنید و به محیط آزاد بروید؛ در صورت امکان دیگران را از انتشار این گاز با خبر کنید و به همسایگان خود سر بزنید.
  • در فصل زمستان و سرما روزنه هایی را برای جریان هوا باز بگذارید به خصوص در اتاق خواب ها.
  • در صورت امکان از شناساگرهای گاز مونوکسید کربن استفاده کنید.
  • هر چندوقت یکبار وسایل گرمایشی، دودکش ها یا اجاق ها را بررسی نمایید.
  • با بستن کانال های کولر، تجمع گاز مونوکسید کربن سریع تر اتفاق می افتد.
  • اگر فردی دچار گازگرفتگی شد، سریعا او را به محیط باز منتقل کنید و عملیات اکسیژن رسانی را انجام دهید.
  • از دودکش های استاندارد و مستقیم استفاده کنید.
  • برای گرم کردن محیط های بسته از پیک نیک یا احاق گاز استفاده نکنید.
  • در پارکینگ ، خودرو را طولانی مدت روشن نگه ندارید.
  • از قرار دادن لوله خروجی بخاری در داخل ظرف آب جدا خودداری کنید.

  گاز گرفتگی

  سیستم های اطفاء حریق خودکار
   

  پیش‌گیری از مسمومیت و گاز گرفتگی

  کشیدن سیگار و غواصی

  کشیدن سیگار نیز می‌تواند باعث مسمومیت با مونوکسید کربن شود. سیگار کشیدن باعث افزایش مونوکسید کربن و کاهش توانایی بدن در انتقال اکسیژن می گردد. از سیگار کشیدن باید ۱۰ تا ۱۲ ساعت قبل و بعد از غواصی اجتناب شود. سیگار کشیدن همچنین خطر آسیب انبساط ریه (overexpansion) را افزایش داده چرا که بافت ریه توسط مواد شیمیایی موجود در دود سیگار آسیب دیده‌ است.

  تست دود کش

  استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از این مسمومیت از اهمیت بالایی برخوردار است. کنترل و رفع انسداد منافذ مسیر دودکش قبل از راه اندازی بخاری بهترین راه پیشگیری از بروز حوادث مسمومیت به‌شمار می‌رود.

  دقت و توجه به داغ بودن دودکش نیز روشی برای آزمایش کارکرد مناسب دودکش است. اگر لوله دودکش بخاری شما سرد است دلیل آن خارج نشدن محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش است در این صورت باید ضمن رفع نقص، به‌طور موقت با بازکردن قسمتی از در یا پنجره تهویه در محیط ایجاد نمایید. همچنین داشتن کلاهک مخصوص برای دودکش در پشت بام‌ها برای جلوگیری از عدم بروز خاموشی بخاری و به دنبال آن انتشار گاز CO اهمیت بالایی دارد.

  رنگ شعله

  رنگ مطلوب شعله ی بخاری و وسایل پخت‌وپز آبی است. چنانچه رنگ شعله قرمز، زرد یا نارنجی باشد، نشانگر نقص در سوخت رسانی و کمبود اکسیژن در محیط است که سریعاً باید بررسی شود. اگر رنگ شعله بخاری آبی نباشد ممکن است هوای کافی به بخاری نرسیده و تولید گاز منواکسید کربن کند.

  ورود جریان هوا

  در صورت استفاده از وسایل گرمایشی مانند بخاری و شومینه، نباید تمامی روزنه‌های جریان هوا در منزل و به ویژه اتاق خواب مسدود شود.

  عدم استفاده برای وسایل گرمایشی

  از نصب آبگرمکن در حمام و روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه جهت گرم نگه داشتن محیط داخل خانه، جدا خودداری شود.

  شومینه

  کوچک بودن سایز مجرای خروجی و لوله‌کشی مشترک شومینه برای چند واحد، باعث برگشت دود از شومینه روشن طبقات پایین به داخل شومینه خاموش طبقات بالاتر می‌گردد.

  گاز گرفتگی

  اولین آتش نشانی در ایران
   

  شرایط دودکش

  • انتهای کلیه دودکش‌ها باید حداقل یک متر از سطح بام و یک متر از دیوار جانبی بام فاصله داشته و دارای کلاهک مخصوص به شکل H باشد.
  • دودکش و اتصالات آن باید مقاوم و بدون هیچگونه منفذ یا نشتی درسرتاسر آن باشد. شیب لوله‌های افقی در داخل واحدها باید مثبت و روبه بالا و ارتفاع عمودی لوله در بیرون حداقل سه برابر طول افقی آن باشد. قطر لوله دودکش باید مساوی یا بزرگتر از قطر لوله خروجی دستگاه گازسوز باشد.
  • از قراردادن لوله خروجی بخاری به داخل ظرف آب جدا خودداری کنید. از به کار بردن وسایل گرمایشی بدون نصب دودکش یا دارای نقص در دودکش جدا خودداری فرمایید.
  • آب‌ گرمکن‌های دیواری گازی اگر به مدت طولانی روشن باشند خطرناک می‌شوند. به‌ کارگیری آب گرمکن‌های دیواری درفضاهای بسته یا مکان‌های فاقد جریان هوا، مجاز نیست.
  • هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مستقل و منتهی به فضای بیرون باشد. سرتاسر مسیر دودکش ها را به منظور اطمینان از هدایت مناسب محصولات احتراق به فضای بیرون کنترل و اطمینان حاصل کنید. هیچگاه کباب‌پز یا منقل را درون خانه، گاراژ یا محوطه بسته استفاده نکنید.
  • هیچگاه از چراغ یا بخاری نفتی یا گازی که فاقد دودکش است، درون خانه، به خصوص هنگام خواب استفاده نکنید.
  • درون خانه، به خصوص در محل خواب‌تان دتکتور مونوکسید کربن نصب کنید. تعمیر وسایل گرمایشی توسط افراد غیر مجرب و بی‌تجربه یا نصب آن‌ها توسط افراد خانواده باعث ایجاد خطر می‌شود.

  دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  برچسب ها :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  64 + = 72

  تجهیزات و اجزا سیستم اسپرینکلر

  13 شهریور 1401

  اسپرینکلرها گروهی از تجهیزات اطفا حریق آبی هستند که قابلیت اطفا حریق در ساختمان ها

  قرقره دیواری

  19 شهریور 1401

  قرقره آتش نشانی یکی از پرکاربردترین وسایل آتش نشانی در منازل، ساختمان ها و ماشین

  نحوه عملکرد تجهیزات اطفای حریق

  2 آبان 1401

  تجهیزات اطفا حریق، تجهیزاتی هستند که می توانند از جان و مال ما در برابر

  اطفاء حریق مراکز حساس، انواع راهکارها

  29 شهریور 1401

  اطفاء حریق مراکز حساس مانند اتاق های سرور، موزه ها، Data center ها ، Ups ها

  نردبان خودرو آتش نشانی

  12 مهر 1401

  خودروهای آتش نشانی، نوعی از خودروها هستند که امکانات بسیار زیادی دارند. این تجهیزات آتش

  کارخانه همیار انرژی

  2 آبان 1401

  همیار انرژی یکی از بزرگترین شرکت های دانش بنیان در زمینه تجهیزات آتش نشانی و

  مزایای سیستم مانیتورینگ اعلام حریق

  27 اردیبهشت 1402

  سیستم مانیتورینگ اعلام حریق یکی از بهترین سیستم ها برای نظارت بر محل مورد نظر

  10 نکته مهم برای ایمنی در برابر آتش سوزی

  2 شهریور 1402

  آتش سوزی یک خطر بسیار جدی است که اگر نکات ایمنی را رعایت نکنیم، می

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   نیاز به مشاوره دارید؟

   021-57854

   مشاوره - خرید و شارژ کپسول آتش نشانی داخلی 100

   مشاوره و خرید تجهیزات اعلام و اطفای حریق داخلی 108