شهر ایمن همیار می‌خواهد

13 واقعیتی که در مورد شغل آتش نشانی نمیدانید

13 واقعیتی که در مورد شغل آتش نشانی نمیدانید
1935
4 مهر 1401

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

شغل آتش نشانی یکی از سخت ترین و دشوارترین شغل ها در جهان می باشد که شاید اطلاعات زیادی از آن نداشته باشید. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به 13 واقعیتی که در مورد شغل آتش نشانی نمیدانید بپردازیم.

حقایقی جذاب درباره خطرات شغل آتش نشانی

  1. آیا تا به حال به واقعیت های شغل آتش نشانی فکر کرده اید؟
  2. آیا می دانید که بیشتر افرادی که در گروه های آتش نشانی کار می کنند از آنها چه سوال هایی می شود؟
  3. تعداد کمی از ما می دانیم که آتش نشانان در واقع مجبورند که ساده ترین و سخت ترین کار ها را برای کمک رساندن به مردم انجام دهند، از نجات گربه بر روی درخت گرفته تا نجات جان انسان ها.

13. لباس فرم آتش نشان ها تا چه درجه ای را تحمل می کند؟

لباس آتش نشانی از مواد ویژه ای ساخته شده است که می تواند تا ۲۲۰۰ درجه فارنهایت را تحمل کند و از فرد در برابر اسیدهای غلیظ قلیایی محافظت کند. بسیاری از مواد موجود در زمین در چنین دمای بالایی ذوب می شوند.

تحمل لباس آتش نشانی در برابر حریق

12. آتش نشانان باید همیشه مواردی را در آراستگی خودشان رعایت کنند

یک آتش نشان از ماسک اکسیژن استفاده می کند. به همین دلیل است که طبق مقررات ایمنی، صورت نباید هیچ چیز اضافه، پرسینگ و یا مویی داشته باشد تا ماسک بتواند کاملا محکم شود و از فرد محافظت کند.

آراستگی آتش نشانی

11. هنگام اتش سوزی چیزی دیده و یا شنیده نمی شود

در فیلم ها می بینیم که آتش نشانان می توانند به راحتی درون یک ساختمان در حال سوختن حرکت کنند، به سرعت مجروحان را پیدا کرده و ماسک خود را برمی دارند تا آن را بر روی شخصی که نیاز به کمک دارد قرار دهند. در حقیقت، یک آتش نشان نمی تواند ماسک خود را بر دارد زیرا از دود غلیظ خفه می شود. آنها همچنین چیزی را نمی توانند ببینند و صدای مهیب شعله های آتش اجازه نمی دهد صدای فریاد کمک کسی را بشنوند.

دیده نشدن آتش نشانی در آتش سوزی

چرا بزرگترین دشمن همه آتش نشانان Backdraft است؟

Backdraft به این صورت اتفاق می افتد که آتش سوزی در یک اتاق بسته به دلیل کمبود اکسیژن خاموش شده است اما با باز شدن درب یا پنجره، به دلیل اینکه اکسیژن تامین می شود، به یکباره انفجار مهیبی از آتش رخ میدهد. این پدیده در فیلم Backdraft نشان داده شده است.

دیده نشدن آتش نشانی در دود

10. وزن سنگین تجهیزات یک آتش نشان چند کیلو است؟

یک آتش نشان ۵ تا ۳۰ کیلوگرم تجهیزات را میپوشد و همراه خود میبرد. این رقم به جنس لباس فرم آن ها که از چه ساخته شده باشد و کدام تجهیزات را روی لباس خود حمل می کند، متفاوت است.

وزن سنگین لباس آتش نشانی

9. آتش نشانی تنها یک شغل مردانه نیست

زنان از دهه ۱۸۰۰ تاکنون هم تراز با مردان آتش نشانی می کنند. مولی ویلیامز اولین زنی در جهان بود که از همان ابتدای قرن نوزدهم، آتش نشانی را هم سطح با مردان شروع کرد.

زنان حین آتش نشانی

8. کار یک آتش نشان محدود به آتش سوزی نیست

این قهرمانان در هنگام وقوع سیل، زلزله، بلایای مصنوعی و اقدامات تروریستی مردم را نجات می دهند. آنها حتی در صورت نیاز کمک های اولیه قبل از رسیدن پزشکان دست به کار می شوند. همچنین در حرفه هایی در حوزه لوله کشی، برق، مکانیک، روانشناس و حتی دستیار پزشک فعال هستند. در برخی کشورها، ماشین های آتش نشانی تجهیزات و دستگاه های ویژه ای برای احیای قربانیان دارند.

مهارت های خاص در برابر برخورد با کودکان

گاهی اوقات آتش نشان ها هنگام برخورد با بچه ها به شوخ طبعی و مهارت خاصی نیاز دارند. به عنوان مثال این بچه کوچک در را به روی مادرش که خارج از ماشین است، قفل کرده است، مادرش مجبور شد با آتش نشانی تماس بگیرد و آنها موفق شدند او را از ماشین پیاده کنند. آتش نشان ها واقعاً بچه های باحالی هستند!

دوستی آتش نشان

7. حتی در مقابل حیوانات مسئولیت پذیر هستند

سازمان آتش نشانی در مورد حیواناتی که دچار مشکل می شوند، موارد اضطراری زیادی را تجربه می کند. اگر گاو در حفره ای گیر کند، سگی در چاه افتد، یا گربه ای در یک لوله باریک آبی گیر کرده باشد، اتش نشان ها خواهند آمد و تمام تلاش خود را برای نجات آنها انجام خواهند کرد.

بسیاری از آلارم ها به دلیل تماس گرفتن های اشتباه از طریق تماس گیرنده ها یا کودکان به منظور فریب دادن و دست انداختن آتش نشانان، ایجاد می شود، اما حتی اگر هشدارهای دروغین به طور مداوم از همان شماره خاص باشد، آتش نشانان موظف هستند هر بار خود را به محل برسانند، زیرا ممکن است در آن زمان واقعا آتش سوزی ایجاد شده باشد.

نجات گربه توسط آتش نشانی

6. در مواجه با شیفت کاری طاقت فرسا، همچنان پرتوان هستند

شیفت ها معمولاً ۲۴ ساعت و پس از آن با وقفه استراحت به مدت ۴۸ ساعت یا ۱۰-۱۲ ساعت برای ۳-۴ روز متوالی ادامه دارند. در هنگام آتش سوزی های بزرگ و سایر موارد اضطراری، آتش نشان ها باید بدون استراحت بیش از یک روز کار کنند.

شیفت طاقت فرسای آتش نشانی

5. در کمترین زمان به سرعت آماده می شوند

آتش نشانان وسایل را طوری جمع می کنند که بتوانند در یک ثانیه چکمه ها و شلوار خود را بپوشند، در ثانیه بعد کت بپوشند و کلاه ایمنی خود را بگیرند و سوار ماشین شوند. آنها فقط چند دقیقه فرصت دارند تا آماده شوند و مکالمه برای رسیدن به مقصد داشته باشند، چون با هر ثانیه تاخیر ممکن است، کسی جانش را از دست بدهد.

4. خیس کردن لباس آتش نشان ها بهترین روش برای نجات از حریق است

آتش نشانان ژاپنی از تکنیک ویژه اطفاء حریق استفاده می کردند:

  • یکی از روش های قدیمی آنها، خیس کردن لباس هایشان بود.
  • برای جلوگیری از گسترش بیشتر آتش، دیوارها را تخریب می کردند و سپس منتظر خاموش شدن آتش بودند.

این روش ها تا پایان قرن نوزدهم باعث کاهش قابل توجه تعداد قربانیان و تعداد آتش سوزی های مهم شد.

در روش های جدید امروزه آتش نشان ها:

  • امروزه آب با ماشین های آتش نشانی آورده می شود که تنها 15 دقیقه برای خاموش کردن آتش کافی است، تا اینکه آتش نشانان از نزدیکترین هیدرانت آب را پمپ کنند و برای خاموش کردن اتش استفاده کنند.
  • آتش نشانان نه تنها لازم است حرکت آتش را محدود کنند بلکه سعی دارند آن را در اسرع وقت کاملاً از بین ببرند.

3. فضای بزرگ در هنگام آتش سوزی دردسر ساز است

۱۰۰ سال پیش خاموش کردن آتش سوزی آسان تر بود. چراکه خانه هایی با تعداد اتاق زیاد، دیوارها و درها به جلوگیری از گسترش سریع آتش کمک می کنند. اگر خانه فضای خالی زیادی داشته باشد، مانند بسیاری از خانه های امروز، آتش به سرعت گسترش می یابد و منطقه وسیعی را تصرف می کند و خاموش شدن آن به مراتب دشوارتر است. اغلب اوقات، آتش سوزی در آشپزخانه اتفاق می افتد. تقریباً از هر سه مورد مرگ ناشی از آتش سوزی در خانه ها، دو مورد در خانه های بدون هشدار دهنده های آتش، مانند دتکتور، رخ می دهد.

دردسر های سوختن خانه ی بزرگ

2. آیا کسی برای آتش نشانی یا خاموش کردن آتش داوطلب می شود؟

در بسیاری از کشورها، به دلیل کمبود بودجه ی دولت، مردم داوطلبانه آتش نشان می شوند. به عنوان مثال، در شیلی، ده ها هزار نفر داوطلبانه با پرداخت هزینه ی ماهیانه دوره ی آموزش های ویژه می بینند. به آنها بمبروس گفته می شوند.

خطرات شغل آتش نشانی

1. آیا آتش نشانان سگ رسمی دارند؟

در گذشته، سگ های دالمیشن جلوتر از نیروهای آتش نشانی می دویدند و راه را برای عبور نیروها باز می کردند. این نژاد در بی باکی، توانایی سریع یادگیری نظیر ندارد و همچنین توانایی این را دارد که سریعا با سایر حیوانات با زبانی مشترک ارتباط برقرار کند.

سگ مخصوص اتش نشانی

برای بسیاری از مردم، نجات جان، کمک به دیگران و به چالش کشیدن خطرات یک رویای کودکی است. به لطف چنین افرادی، ما می دانیم که هر آتش نشان در واقع یک ابرقهرمان واقعی است که زندگی و سلامتی خود را روزانه به خطر می اندازد. ما از آنها برای کارشان تشکر می کنیم!

آیا در خانواده شما هم آتش نشان وجود دارد؟ از دیگر واقعیت هایی در مورد شغل آتش نشانی آگاهی دارید؟ خوشحال میشیم اونهارو در نظرات با ما و بقیه دوستان به اشتراک بذارید!

به یاد داشته باشید که آتش نشان بودن یک حرفه ساده نیست بلکه یک سرنوشت است!

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

48 + = 55

سیستم اعلام حریق بی سیم

20 فروردین 1402

سیستم های اعلام حریق با پیشرفت تکنولوژی به محصولات بسیاری تبدیل شده اند که یکی

نحوه درمان سوختگی های درجه یک

31 تیر 1402

سوختگی یکی از شایع ترین آسیب هایی است که می تواند برای انسان بوجود بیاید.

اسپرینکلر چیست؟

9 مرداد 1402

اسپرینکلر یکی از سیستم های اطفا حریق آبی است که می تواند بسیار خوب و

اطفا حریق گازی

16 مرداد 1402

اطفا حریق گازی یکی از سیستم های اطفا می باشد که می تواند بدون هیچ

آموزش نگهداری صحیح توپ اطفا حریق

30 مرداد 1402

توپ های اطفا حریق، نسل جدیدی از تجهیزات اطفا حریق هستند که استفاده از آن

تابلو آتش نشانی

20 شهریور 1401

تابلوهای آتش نشانی دسته ای تجهیزات آتش نشانی هستند که می توانند هشداردهنده باشند و

8 منبع رایگان برای آموزش به کودکان

16 بهمن 1401

آموزش ایمنی و آتش نشانی به کودکان یکی از مهم ترین مواردی است که باید

انواع کپسول آتش نشانی

6 مهر 1401

کپسول های آتش نشانی دارای انواع مختلفی هستند که در این مقاله قصد داریم تا

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

    نام درخواست کننده