همیار انرژی

اطفاء حریق بدون آب

اطفاء حریق بدون آب
688
12 مهر 1401

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

فهرست مطالب

 • سیستم های حفاظت در برابر آتش حرفه ای برای مکان هایی با تجهیزات بسیار حساس همچون دیتاسنتر، کامپیوتر و اتاق های سرور مورد استفاده قرار می گیرند. با فعال بودن آب پاش ها نگرانی از این وجود دارد که مبادا تجهیزات حساس در زمان آتش سوزی آسیب ببینند.

  برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول برروی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

  تماس با همیار انرژی

  سیستم های آب پاش معمولی بهترین روش برای ممانعت از گسترش آتش در ساختمان ها و تاسیسات می باشد اما البته نباید فراموش کرد که برای حفاظت از تجهیزات و وسایل داخلی طراحی نشده اند. فرقی نمی کند سیستم های ارتباطی و مخابره ای، مایعات محترقه یا کارگاه کامپیوتر داشته باشید و یا دیتاسنتر، احتمال آسیب دیدن و از میان رفتن اطلاعات یا عملیات های وابسته به این ابزارها بسیار بالا است.

  سیستم های حفاظت در برابر خطر آتش که هم اکنون وارد بازار شده اند، عمدتا سیستم های پاشنده های(اسپرینکلر) بدون آب یا با عامل پاک سازی می باشند. این اسپرینکلرها از مواد مایع شیمیایی یا گازهای سبک برای غیر فعال سازی شعله ها استفاده می نمایند. با این روش استفاده از آب با فشار بالا در مهار آتش کنار گذاشته شده است که به این ترتیب آسیب های وارده به قسمت های داخلی ساختمان به حداقل می رسد.

  اطفاء حریق بدون آب

  بهترین برند کپسول آتش نشانی
   

  گازها و مواد شیمیایی

  کریس جلنویکز، مدیر برنامه در جامعه مهندسان اطفاء و حفاظت در برابر آتش در این باره می گوید: سیستم های ضد حریق حرفه ای که به عنوان جایگزین مناسب شناخته شده اند، از halon یا همان ترکیب هالوکربن (تشکیل شده از کربن، برم، ید، فلور و کلرین-یا گاز های خنثی چون آرگون و نیتروژن) بهره می گیرند.

  سیستم های گاز سبک با جایگزین نمودن عامل یا ماده شیمیایی ضد حریق به جای اکسیژن ،می توانندمیزان گرمای حاصله را کاهش دهند و مانع از پیشرفت آتش گردند. کشف سریع در ابتدایی ترین زمان وقوع آتش سوزی، کلیدی ترین ویژگی این سیستم ها است. درحالیکه آب پاش های معمولی کشف و فرونشانی را همزمان خودشان انجام می دهند، کشف حریق این سیستم های پاک جداگانه بر عهده ی دتکتورهای متعددی است که از پنل کنترلی دیگری فعال می شود.

  زمانیکه فعال می شود گاز در 10 ثانیه یا کمتر همراه با عامل شیمیایی تخلیه می گردد. سیستم های گازی سبک می توانند نزدیک به بیش از دو دقیقه دوام بیاورند. به دلیل آنکه دتکتورهای دود در همان دقایق اولیه آتش سوزی را تشخیص می دهند، مدت زمان میان تشخیص اولیه و تخلیه ی گاز بسیار سریعتر از پاشنده های قدیمی و معمولی است. به عنوان مثال در حالیکه بیمار در دستگاه MRI قرار دارد کارت مدار داخلی دستگاه آتش می گیرد.

  این سیستم ها ظرف چند ثانیه فعال می شوند (قبل از آنکه متخصصان بتوانند خود را برسانند) آتش خاموش می گردد و بیمار با ترس کمی، سلامت اش حفظ می شود. در این حالت می بایست تنها کارت مدار خراب را تعویض نمود و در زمان بسیار کمی به چرخه ی کاری اش باز گرداند، به جای اینکه مجبور باشیم کل سیستم MRIرا از اول نصب نماییم.

  توجه به مکان و ساختمان

  بهترین مکان برای بهره گیری از اسپرینکلرهای حرفه ای، فضاها و محیط های بسته است که امکان کنترل سطح گاز در آن وجود دارد. روکو لوگرینه، متخصص ارشد ایمنی و آتش از Kinetix Fire& Life Safty Experts در این باره می گوید: مکان های وسیعی چون انبار یا ادارات، از آن جمله فضاهایی هستند که کنترل حجم گازشان کمی مشکل است. به علاوه قسمت های گسترده ای چون لابی که گاز به سرعت در آنها منتشر می گردد، مناسب نیستند و کاربرد چندانی نخواهند داشت.”

  وی اشاره می کند که: یکی از ویژگی های مفید این اسپرینکلرها این است که به راحتی می توان از آنها در پروژه های نوسازی و اصلاحی در قسمت هایی چون اتاق سرور، کارگاه های کامپیوتر یا حتی آشپزخانه بهره برد. بنابراین، این دسته از مکان ها می بایست به گونه ای طراحی شوند که تشخیص تغییرات فشار حاصله از نشت گاز را برای اسپرینکلر آسان تر نمایند. البته ایمن تر است که مستقیما از یک دمپر فشار مثبت در این قسمت ها استفاده نمایید تا گاز اضافی را به بیرون هدایت کند.”

  اطفاء حریق بدون آب

  آموزش نگهداری صحیح کپسول های آتش نشانی
   

  بر خلاف آب پاش ها که محدوده ی پوششان با فوت مربع اندازه گیری و مشخص می شود، اسپرینکلرهای پاک بر پایه ی واحد “مکعب” تعیین می گردند. Thorntonمی گوید:”این سیستم ها، حفاظتی سه بعدی ارائه می دهند. گاز های خنثی چگال پذیر هستند و حجم زیادی از آنها در زمان تخلیه مورد استفاده قرار نمی گیرد. بسته به حجمی که فضای مورد نظر دارد، ایمنی را بر قرار می سازد و حفاظت های لازم را انجام می دهد. اگر این خاصیت را نمی داشت مکان کافی برای نگهداری از حجم بالای مخازن و سیلندرها نداشتید.

  عامل شیمیایی معمولا بین 6 تا 10 درصد بسته به حجم فضای تحت پوشش اش به صورت مایع نگهداری می شود. می توانید از یک سیلندر مواد شیمیایی استفاده کنید که مقاومتی معادل 10 سیلندر گاز خنثی برای پوششی مشابه دارد. لوگین در این باره می گوید:”شبیه به پاشنده های قدیمی، سیستم های بدون آب نیز به بررسی و نگهداری سالیانه نیاز دارند تا از عملکرد و قدرت عملیاتی شان اطمینان حاصل گردد.”

  این سیستم ها دو بار در سال مورد بررسی قرار می گیرند، با بررسی حضوری تمام وسایل و سیلندرها و سطح عامل ضد حریق مورد تایید قرار می گیرد. خوب اینجاست که این عامل ها دوامی دایم العمر دارند بنابراین سیلندر ها آسیب نمی بینند و نیازی به بررسی های هیدرواستاتیک وجود نخواهد داشت. یکی از قسمت های مشکل ساز، فاصله ی میان سیستم کشف و سیستم راه اندازی است که مستعد خرابی می باشد.

  البته مشکلات مشابهی که با آب پاش های معمولی داشتید از قبیل: تغییرات طرح بندی، نشتی و انسداد نیز دراین سیستم های جدید دیده می شوند. از آنجاکه این سیستم ها غیر معمول تر هستند و قسمت های متحرک بیشتری دارند، مسلما هزینه شان نیز از آب پاش های معمولی بیشتر است. Thortonمی گوید: “هر فوت مکعب قیمتی معادل 3 تا 5 دلار هزینه ی تقریبی برای این نوع سیستم ها است و این هزینه برای آب پاش های معمولی بین 3تا4 دلار در هر فوت مکعب می باشد.”

  همانطور که در انتخاب و سرمایه گذاری روی هر سیستم ایمنی، بر اساس مقیاس و احتمال آسیب پذیری تصمیم می گیرد در رابطه با این سیستم ها نیز باید رفتاری مشابه را در پی گیرید. شاید روزی در زندگی تان به این نوع سیستم نیاز پیدا کنید اما تردید نداشته باشید زیرا که تجهیزات و دارایی تان را حفاظت خواهند کرد.

  دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  برچسب ها :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  86 + = 90

  اطفا حریق گازی

  16 مرداد 1402

  اطفا حریق گازی یکی از سیستم های اطفا می باشد که می تواند بدون هیچ

  تابلو آتش نشانی

  20 شهریور 1401

  تابلوهای آتش نشانی دسته ای تجهیزات آتش نشانی هستند که می توانند هشداردهنده باشند و

  آموزش نگهداری صحیح کپسول های آتش نشانی

  24 مرداد 1402

  کپسول های آتش نشانی، یکی از کاربردی ترین تجهیزات اطفا حریق هستند که در زمان

  جلوگیری از آتش گرفتن خودرو

  26 تیر 1402

  آتش سوزی خودرو یکی از رایج ترین آتش سوزیها در فصل تابستان است زیر خودروها

  آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی

  13 تیر 1402

  آتش سوزی یکی از خطرناک ترین حادثه هایی است که ممکن است اتفاق بی افتد

  پودر آتش نشانی

  6 مهر 1401

  پودر آتش نشانی ترکیبات هالوژنه پودر آتش نشانی نشانی معمولا ترکیباتی هستند که بنیان آنها

  شلنگ رابط انعطاف پذیر اسپرینکلر H.E

  29 شهریور 1401

  شلنگ رابط انعطاف پذیر شلنگ انعطاف پذیر اسپرینکلر HE مخصوص سیستم های اتوماتیک اطفاء حریق اسپرینکلر

  تجهیزات ایمنی در آتش نشانی

  20 شهریور 1401

  در مقالات قبلی در مورد تجهیزات اعلام حریق و تجهیزات اطفای حریق صحبت کردیم. در

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   نیاز به مشاوره دارید؟

   021-57854

   مشاوره - خرید و شارژ کپسول آتش نشانی داخلی 100

   مشاوره و خرید تجهیزات اعلام و اطفای حریق داخلی 108