شهر ایمن همیار می‌خواهد

انواع تکنیک اطفاء حریق

تکنیک مهم اطفای حریق

اطفاء حریق یکی از مهم ترین موارد می باشد و اگر دانش کافی در این زمینه نداشته باشید، قطعا دچار مشکل خواهید شد. اطفاء حریق دارای تکنیک های بسیاری است که در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به انواع این تکنیک ها بپردازیم.

خلاصه ای از انواع تکنیک اطفاء حریق:
 

با مطالعه جدول زیر، اطلاعات کامل این مقاله را فرا می گیرید و همچنین وقت کمتری از شما گرفته می شود.

انواع روش های اطفاء حریق
 • اطفای حریق با استفاده از آب
 • اطفای حریق با استفاده از خاک
 • اطفای حریق با استفاده از فوم
 • اطفای حریق با استفاده از گازهای اطفاء
 • اطفای حریق با استفاده از مواد شیمیایی
نوع اطفای حریق
 • تکنیک‌ های اطفای حریق زیادی وجود دارند و می‌ توان از ترکیبی از این تکنیک‌ ها برای مقابله با حریق استفاده کرد. 
نکات مهم تکنیک‌ های اطفای حریق
 • نوع حریق را باید در ابتدا مشخص کنید.
 • منبع آتش را جستجو کنید.
 • منطقه اطفا را مورد بررسی قرار دهید.
بهترین روش اطفای حریق گاز چیست؟
 • کپسول آتش نشانی A، B، C، E، K وجود دارد که هر کدام به کپسول آتش نشانی خاص خود نیاز دارند. گروه C با آتش سوزی های گازی مانند متان، هیدروژن، بوتان و غیره سروکار دارد.
انواع سیستم های اطفاء حریق
 • به طور کلی سیستم های اطفا حریق با توجه به کاربردشان به دو دسته خاموش شدن دستی و اتوماتیک تقسیم می شوند.
 • اطفاء حریق دستی توسط کاربران ساختمان، آتش نشانان و تکنسین ها و اطفاء حریق اتوماتیک بدون دخالت انسان انجام می شود.

 

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

انواع روش های اطفاء حریق


تکنیک اطفاء حریق
مجموعه‌ ای از روش‌ ها و فنونی هستند که برای خاموش کردن حریق و جلوگیری از گسترش آن استفاده می‌ شوند. در ذیل چندین تکنیک اطفای حریق را بررسی می‌ کنیم:

انواع تکنیک اطفاء حریق

آموزش اطفا حریق 

اطفای حریق با استفاده از آب:

آب یکی از رایج‌ ترین مواد اطفاء حریق است. با استفاده از آب می‌ توان حریق‌ های جامد (مانند حریق‌ های جامدات، مواد نفتی و مواد شیمیایی) و حریق‌ های مایع (مانند حریق‌ های سوخت‌ ها و حوضچه‌ های سوخت) را خاموش کرد. آب با جذب گرما و کاهش دمای سطح حریق، منجر به خاموشی آن می‌ شود.

اطفای حریق با استفاده از خاک:

خاک یک ماده اطفاء حریق مؤثر برای حریق‌ های جامد است، به خصوص در حریق‌ هایی که اکسیژن را به خوبی می‌ توان قطع کرد. با پاشیدن خاک به روی حریق، اکسیژن آن قطع می‌ شود و بخش‌ های دیگر آن را سرکوب می‌ کند.

اطفای حریق با استفاده از فوم:

فوم یک ماده اطفاء حریق است که با پوشاندن سطح حریق، اکسیژن را قطع می‌ کند و خاموشی حریق را فراهم می‌ کند. فوم به خوبی برای حریق‌ های مایع و گازی مناسب است.

اطفای حریق با استفاده از گازهای اطفاء:

برخی از گازها مانند دی‌ اکسید کربن (CO2) و هالون‌ ها به عنوان مواد اطفاء حریق استفاده می‌ شوند. این گازها در سیستم‌ اطفاء حریق گازی استفاده می‌ شوند و با قطع اکسیژن و خنثی کردن حرارت، حریق را خاموش می‌ کنند.

اطفای حریق با استفاده از مواد شیمیایی:

برخی مواد شیمیایی مانند پودرهای اطفاء حریق (مانند پودر سولفات پتاسیم، پودر بیکنگ سودا، پودر آمونیوم فسفات و غیره) و مواد اطفاء سریع (مانند هالوآلکان‌ ها و پودرهای مختلف) مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این مواد با قطع اکسیژن، خنثی کردن حرارت یا شیمیایی کردن حریق، آتش را خاموش می‌ کنند.

انواع تکنیک اطفاء حریق

آموزش استفاده از کپسول آتش نشانی


نوع اطفای حریق

چند نمونه از تکنیک‌ های اطفای حریق وجود دارند و در عمل می‌ توان از ترکیبی از این تکنیک‌ ها برای مقابله با حریق استفاده کرد. همچنین، نوع و میزان تکنیک مورد استفاده بستگی به نوع حریق، محیط و شرایط خاص مربوط به هر حادثه دارد.


نکات مهم تکنیک‌ های اطفای حریق

یک نکته مهم در مورد تکنیک‌ های اطفاء حریق این است که باید با نوع حریق، منبع آتش و منطقه اطفا مرتبط باشد. هر نوع حریق ممکن است نیازمند تکنیک اطفاء حریق و مواد اطفاء مختلفی باشد. در ذیل نکاتی را بررسی می‌کنیم:

نوع حریق:

حریق‌ ها را می‌ توان به سه دسته عمده تقسیم کرد: حریق‌ های جامد (مانند چوب و کاغذ)، حریق‌ های مایع (مانند بنزین و روغن) و حریق‌ های گازی (مانند پروپان و متان). هر نوع حریق ممکن است نیازمند مواد و روش‌ های اطفاء متفاوتی باشد.

منبع آتش:

شناخت منبع آتش در یک حریق بسیار مهم است. مثلاً در حریق‌ های الکتریکی، برق را قطع کرده و سپس با استفاده از کپسول اطفاء مناسب اقدام به خاموش کردن حریق کنید.

منطقه اطفا:

ابعاد و مساحت منطقه اطفا همچنین در تعیین تکنیک‌ ها و مواد اطفاء مورد استفاده تأثیرگذار است. همچنین، موارد دیگری مانند آموزش و آشنایی با تکنیک‌ های اطفاء حریق، رعایت اصول ایمنی شخصی و محیطی، و اجرای دقیق و سریع تکنیک‌ های اطفاء نیز بسیار مهم هستند. در صورت بروز حریق، همواره بهتر است ابتدا مأموران آتش‌ نشانی محلی را اطلاع دهید و در صورت امکان، با توجه به آموزش‌ های اطفاء حریق عمل کنید.

بهترین روش اطفای حریق گاز چیست؟

گوی اطفاء حریق همیار انرژی

بهترین روش اطفای حریق گاز چیست؟


کپسول های آتش نشانی A، B، C، E، K
وجود دارد که هر کدام به کپسول آتش نشانی خاص خود نیاز دارند. گروه C با آتش سوزی های گازی مانند متان، هیدروژن، بوتان و غیره سروکار دارد. بهترین راه برای اطفا حریق بستن شیر گاز و مسدود کردن جریان مواد قابل احتراق برای جلوگیری از گسترش آتش است.

انواع سیستم های اطفاء حریق

به طور کلی این سیستم ها با توجه به کاربردشان به دو دسته خاموش شدن دستی و اتوماتیک تقسیم می شوند. اطفاء حریق دستی توسط کاربران ساختمان، آتش نشانان و تکنسین ها و اطفاء حریق اتوماتیک بدون دخالت انسان انجام می شود.

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک می تواند تحت کنترل پنل یا تمام اتوماتیک کار کند. کنترل پنل اغلب در مواردی که نیاز به برقراری ارتباط و فرمان سیستم های اطفای حریق وجود دارد استفاده می شود.

دسته‌ بندی انواع سیستم‌ اطفا حریق به این سطح ختم نمی‌ شود و از آنجا که هیچ گونه سیستم اطفاء حریقی وجود ندارد که بتواند در تمامی رده‌ های آتش‌ سوزی قابل استفاده باشد این سیستم‌ ها بر اساس حریقی که خاموش می‌ کنند و براساس ماده‌ ای که برای اطفاء حریق استفاده می‌ کنند به دسته‌ های آبی، گازی، آیروسل و فوم تقسیم‌ بندی می‌ شوند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا