شهر ایمن همیار می‌خواهد

شیلنگ آتش نشانی

شیلنگ آتش نشانی
1734
19 شهریور 1401

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

همه ما با شیلنگ آتش نشانی آشنایی داریم و به خوبی می دانیم برای چه کاری از آن استفاده می شود؛ در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به شیلنگ آتش نشانی بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول برروی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

تاریخچه شیلنگ آتش نشانی

تا اواسط قرن نوزدهم، اکثر آتش‌سوزی‌ها با آبی که در سطل به محل حادثه منتقل می‌شد، مهار می‌شد. پمپ های دستی اصلی آب را از طریق یک لوله کوچک یا مانیتور متصل به بالای وان پمپ تخلیه می کردند. تا اواخر دهه 1860 بود که شیلنگ آتش نشانی برای انتقال آسان‌تر آب از پمپ‌های دستی و بعداً پمپ‌های بخار به آتش، به طور گسترده در دسترس قرار گرفتند.

در آمستردام، سرپرست آتش نشانی، Jan van der Heyden، و پسرش نیکولاس، با ساختن اولین شیلنگ آتش نشانی در سال 1673، آتش نشانی را به مرحله بعدی خود رساندند. این شلنگ ها از چرم های 50 فوتی (15 متری) مانند ساق چکمه به هم دوخته می شدند. حتی با وجود محدودیت‌های فشار، اتصال شیلنگ به نازل گردن غاز امکان نزدیک‌تر شدن و استفاده دقیق‌تر از آب را فراهم می‌کرد.

ون در هایدن همچنین با نسخه اولیه یک شلنگ مکش که از سیم برای سفت نگه داشتن آن استفاده می کرد، معروف شد. در ایالات متحده، شیلنگ آتش نشانی در فیلادلفیا در سال 1794 معرفی شد. این شیلنگ برزنتی دوام کافی نداشت و سپس از شیلنگ چرمی دوخته شده استفاده شد. شیلنگ چرمی دوخته شده تمایل به ترکیدن داشت، بنابراین شلنگی ساخته شده از چرم که با پرچ ها و واشرهای مسی به هم بسته شده، توسط اعضای شرکت Humane Hose فیلادلفیا اختراع شد.

در حدود سال 1890، شیلنگ آتش نشانی بدون آستر ساخته شده از نخ های کتانی بافته شده دایره ای، جایگزین شیلنگ چرمی شد. آنها بسیار سبک تر بودند و با خیس شدن الیاف شلنگ، که از کتان ساخته شده بود، متورم میشدند و بافت را سفت تر میکرد و باعث میشد آب به راحتی منتقل نشود. شیلنگ های بدون خط به دلیل عدم دوام، به سرعت با شیلنگ های لاستیکی در استفاده از خدمات آتش نشانی شهری جایگزین شدند. و تا دهه 1960 تا 1980 در خطوط شلنگ داخلی و قفسه شلنگ استفاده می شدند. در ژانویه 1981، اداره ایمنی و بهداشت شغلی استانداردهای خود را به گونه‌ای تجدید نظر کرد که دیگر شیلنگ‌های بدون خط برای خطوط شلنگ داخلی نصب نشوند.

پس از اختراع فرآیند ولکانیزاسیون به عنوان وسیله ای برای پخت لاستیک نرم و خام به یک محصول سخت تر و مفیدتر، سازمان آتش نشانی به آرامی از شلنگ چرمی حجیم و غیرقابل اعتماد به شلنگ کتانی بدون روکش و سپس به یک لاستیک چند لایه تبدیل شد. این شلنگ لاستیکی به اندازه شلنگ چرمی حجیم، سنگین و سفت بود، اما مستعد نشتی نبود. همچنین از دوام بیشتری نسبت به شلنگ کتان بدون آستر برخوردار بود. ساختار پیچیده آن شبیه برخی از شیلنگ‌هایی است که امروزه در صنعت استفاده می‌شود، به عنوان مثال، شیلنگ‌های تحویل سوخت که برای خدمات رسانی به هواپیماها استفاده می‌شود.

 شیلنگ آتش نشانی

 

شلنگ آتش نشانی هایی که امروزه استفاده می شوند

شیلنگ آتش نشانی یک شیلنگ با قابلیت تحمل فشار بسیار بالا است که برای انتقال آب و یا مواد ضد حریق  به سمت آتش استفاده می شود. شیلنگ آتش نشانی را می توان به یک ماشین آتش نشانی یا یک شیر آتش نشانی متصل کرد. که باید تحمل فشار بین 800 تا 2000 کیلو پاسکال را داشته باشد. و پس از استفاده باید حتماً خشک شوند زیرا آب یا موادی که پس از اطفای حریق در شلنگ می‌ماند ممکن است باعث خرابی و فرسودگی شلنگ و در نتیجه عدم کارایی مناسب آن در مواقع ضروری گردد.

هنگام انتخاب شلنگ آتش نشانی باید مواردی مانند جنس شلنگ، طول شلنگ و حداکثر فشاری را که شلنگ می‌تواند تحمل کن

 

د را در نظر گرفت. زیرا در صورت انتخاب شلنگ نامناسب ممکن است ترکیدگی شیلنگ باعث توقف عملیات اطفا و ایجاد آسیب های جانی و مالی گردد.

انواع شلنگ های آتش نشانی براساس جنسیت:

 • شلنگ آتش نشانی لاستیکی
 • شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای
 • شلنگ آتش نشانی خرطومی
 • شلنگ آتش نشانی برزنتی

شیلنگ آتش نشانی لاستیکی

همانطور که از اسمش مشخص است، جنس این نوع شلنگ از لاستیک می باشد و برای مواردی استفاده می شود که آتش سوزی در مراحل اولیه خود است و استفاده از آن نیازی به آموزش ندارد و معمولا در قرقره های آتش سوزی مطابق شکل زیر قرار دارد. شکل ظاهری این شلنگ در حالت بدون آب و در شرایط آب گیری، مشابه یکدیگر است.

شلنگ آتش نشانی لاستیکی

شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

این شلنگ در حالت بدون آب به شکل نواری تخت است، برای استفاده از این نوع شیلنگ ابتدا بایستی آن را به طور کامل روی زمین پهن کرده و پس از آن شیر آب را باز کنید تا پر از آب شود. برای استفاده از این شلنگ افراد باید آموزش ببینند و لازم به ذکر است که این شیلنگ به صورت های گوناگون جمع می شود.

شلنگ آتش نشانی خرطومی

برای گرفتن آب روی منابع روباز استفاده می شود.

شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

شلنگ آتش نشانی برزنتی

شلنگ برزنتی شامل یک لایه خارجی و یک لایه داخلی بوده که لایه خارجی از جنس نخ پرلون با جنس پلی استر و بافت مدور است و لایه داخلی از جنس لاستیک است و دارای ویژگی هایی از قبیل انعطاف پذیری بالا، دوام بالا در مقابل عوامل خارجی مانند گرما و حرارت و مواد شیمیایی، سازگار با انواع آب و هوا با کارکرد طولانی و ضدسایش می باشد.

شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

در هنگام انتخاب شلنگ آتش نشانی بایستی به مواردی از قبیل طول شلنگ آتش نشانی، جنس شیلنگ و فشاری که شلنگ آتش نشانی می تواند تحمل کند، دقت شود. یک حلقه شیلنگ آتش نشانی از یک شلنگ جمع کننده تشکیل شده است که قادر به تأمین مداوم آب قابل کنترل می باشد.

شیلنگ های آتش نشانی که ظرفیت بیشتری دارند در دمای پایین، آب بیشتری را حمل می کنند. اگر شلنگ قطر کمتری داشته باشد، به فشار بیشتری احتیاج دارد. مهمترین عامل در تعیین کارایی شیلنگ آتش نشانی، قطر شیلنگ است.

قرقره شیلنگ آتش نشانی اولین بخش تهاجمی از تجهیزات اطفا حریق است. این روش به گونه ای طراحی شده است که به عنوان یک روش پاسخ سریع توسط هر فرد برای مقابله با آتش سوزی در مراحل اولیه استفاده می شود. حلقه های شیلنگ برای آتش سوزی کلاس A مناسب است: کاغذ ، منسوجات ، چوب ، بیشتر پلاستیک ها و لاستیک.
دقت کنید که از شلنگ آتش نشانی در آتش سوزی های الکتریکی استفاده نکنید، به یاد داشته باشید آب، الکتریسیته را هدایت می کند، بنابراین استفاده از حلقه شیلنگ آتش نشانی در این مواقع می تواند منجر به برق گرفتگی شود!

استفاده از حلقه های شیلنگ آتش نشانی آسان است و تقریباً به طور نامحدودی آب را تأمین می کنند، زیرا به منبع تغذیه شبکه متصل هستند و باید حدوداً ۳۵ متر طول داشته باشند. قبل از کار با شیلنگ آتش نشانی، باید کاملاً کشیده شود. یک حلقه شیلنگ آتش نشانی طوری طراحی شده است که حداقل ۲۰ لیتر آب در دقیقه، به روشی قابل کنترل، تا حداکثر طول ۳۶ متر از حلقه ثابت، فراهم کند.

حلقه های شیلنگ آتش نشانی از طول لوله های غیر انقباض تشکیل شده اند. آنها به طور دائمی به یک منبع تغذیه متصل می شوند و از یک سوپاپ روشن/خاموش اصلی، یک راهنمای شیلنگ و یک شیلنگ با یک نازل تشکیل شده اند. نازل متصل به انتهای شیلنگ، اپراتور را قادر می سازد جهت و جریان آب به سمت آتش را کنترل کند. شلنگ آتش نشانی برای ساختمان های مسکونی و همچنین ماشین های آتش نشانی به صورت جداگانه قابل عرضه می باشد.

حلقه شیلنگ آتش نشانی دیواری ثابت

این نوع حلقه های شیلنگ به طور دائمی بر روی یک دیوار یا در جعبه آتش نشانی نصب می شوند و به منبع اصلی تأسیس آب ساختمان متصل می شوند. آنها در مکان هایی نصب می شوند که به راحتی قابل دسترسی هستند و برای خاموش یا مهار آتش سوزی های کوچک استفاده می شوند. باید فضای دیواری کافی در اطراف این حلقه ها وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که در هنگام استفاده از آنها هیچ مانعی وجود ندارد.

اگر از جهبه آتش نشانی استفاده می کنید، تجهیزات موجود در جعبه آتش نشانی عبارتند از شیلنگ آتش نشانی، قرقره آتش نشانی و در صورتی در جعبه آتش نشانی خود بر روی قرقره از شیلنگ برزنتی آتش نشانی استفاده کنید باید از کوپلینگ آتش نشانی نیز درون جعبه آتش نشانی خود استفاده کنید. البته باید گفت که در بعضی از جعبه های آتش نشانی یک فضا برای قرار دادن کپسول اتش نشانی در نظر گرفته شده است.

شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

حلقه شلنگ آتش نشانی بازویی

بر خلاف شیلنگ دیواری ثابت، حلقه شلنگ بازویی به صورت چرخشی بر روی لولای بزرگ نصب می شود. فایده حلقه بازویی این است که هنگام استفاده می توان با استفاده از لولا آن را به سمت بیرون چرخاند. این کار قابلیت انعطاف پذیری بیشتری را برای کاربران فراهم می کند، خصوصاً اگر برای خاموش یا مهار آتش به حرکات ناگهانی یا حرکت تند و سریع احتیاج دارید.

از حلقه های شیلنگ اطفا حریق نباید با هدف تمیز کردن استفاده کرد، در صورت مشاهده این عمل می تواند منجر به جریمه برای شما شود.

تمام حلقه های شیلنگ مطابق با استانداردها نیاز به بازرسی و آزمایش هر ۶ ماه یکبار دارند. این آزمایش برای اطمینان از عملکرد حلقه شلنگ در شرایط اضطراری است.

راهنمای کاربر در هنگام استفاده از حلقه شیلنگ آتش نشانی

هنگام استفاده از حلقه شیلنگ آتش نشانی ، ابتدا باید اهداف خود را به هرکسی که ممکن است در مجاورت شما باشد، اعلام کنید. پس از روشن شدن، باید این مراحل را با نهایت احتیاط دنبال کنید:

 1. اطمینان حاصل کنید که یک مسیر مناسب برای خروج اضطراری شما وجود دارد.
 2. (برای حلقه های استاندارد) در صورت وجود مهر و موم ضد دستکاری را باز کنید تا حلقه قابل استفاده شود.
 3. آب را در شیر به جریان بیندازید.
 4. شیلنگ را به اندازه لازم برای رسیدن به آتش بکشید.
 5. با احتیاط و در حالی که خط مشخصی از محل را برای خروج از پیش تعیین شده خود حفظ کرده اید، با احتیاط به سمت مورد نظر حرکت کنید.
 6. با قرار دادن آب در حالت باز اجازه دهید آب از نازل خارج شود.
 7. هدف، قرار دادن جریان آب به سمت آتشی است که می خواهید خاموش کنید. زیاده روی نکنید ؛ هنگامی که آتش خاموش شد، نازل را ببندید. مصرف بیش از حد آب ممکن است منجر به آسیب غیرضروری و هزینه های اضافی برای شما یا تجارت شما شود.
 8. اگر شعله با شیلنگ آتش خاموش نشود، باید همه چیز را رها کرده و در اسرع وقت به سمت خروجی از پیش تعیین شده بروید. سعی نکنید قهرمان شوید.

شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

کلیه محصولات شرکت همیار انرژی از تولید کنندگان برتر صنعت ارائه می شود. ما با استفاده از طرح های نوآورانه و مواد با دوام و با کیفیت بالا، محصولی با دوام در اختیار مشتریان خود قرار می دهیم. برای مشاوره و تهیه شیلنگ آتش نشانی می توانید از طریق پل های ارتباطی زیر ثبت سفارش نمایید:

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 62 = 72

آموزش استفاده از آیروسل دستی

14 تیر 1402

آیروسل دستی جزئی از سیستم اطفا حریق است که به صورت دستی کار می کند

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

7 شهریور 1402

تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند

اسپری تست دود

17 شهریور 1401

اگر تجهیزات اعلام حریق خریداری کرده باشید و یا قصد خرید این تجهیزات را داشته

طراحی سیستم اطفاء حریق ساختمانی و صنعتی

27 خرداد 1402

طراحی سیستم اطفاء حریق ساختمانی و صنعتی یکی از تخصصی ترین کارها مهندسی می باشد

تست آیروسل در سرور

2 آبان 1401

آیروسل ها یکی از بهترین تجهیزات اطفا حریق هستند که قابلیت استفاده آسان را در

نحوه عملکرد اسپرینکلر

2 آبان 1401

اسپرینکلر، شبکه ای از لوله ها است که از سقف یک ساختمان عبور می کند

بهترین راه برای شارژ کپسول آتش نشانی

30 شهریور 1401

شارژ کپسول آتش نشانی یکی از مهم ترین مواردی است که باید در سر موعد

تجهیزات ایمنی در آتش نشانی

20 شهریور 1401

در مقالات قبلی در مورد تجهیزات اعلام حریق و تجهیزات اطفای حریق صحبت کردیم. در

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

  نام درخواست کننده