شهر ایمن همیار می‌خواهد

نازل آتش نشانی

نازل آتش نشانی

نازل آتش نشانی یکی کلیدی ترین وسیله ها در اطفا حریق آتش نشانان است. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به نازل آتش نشانی بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

نازل آتش نشانی

نازل های آتش نشانی یکی از پرکاربردترین تجهیزات آتش نشانی هستند. این ابزار  می توانند جریان ثابتی از آب، فوم و یا انواع مواد خاموش کننده را فراهم کنند یا به آتش نشانان اجازه دهند تا مناسب ترین نرخ جریان و فشار عملیاتی را برای اطفاء حریق انتخاب کنند. یک نازل آتش نشانی برای رساندن آب یا فوم آتش نشانی برای خاموش کردن آتش به شیلنگ آتش نشانی متصل می شود.

نازل های آتش نشانی با پاشش حجم زیادی از مایعات خاموش کننده روی آتش یا به طور دقیق تر، با پاشیدن قطرات بسیار ریز آب که به سرعت تبخیر می شوند و اکسیژن را جابجا می کنند و آتش را خفه می کنند، باعث اطفای حریق می شوند. بنابراین برای دستیابی به جریان های مختلف آب نازل های مختلفی وجود دارند. در شرایط خاص می توان از نازل ها برای کاهش خطر شروع آتش سوزی در وهله اول استفاده کرد. معمولاً اینها سطح پایینی از مرطوب کردن منطقه را برای بالا بردن نقطه اشتعال فراهم می کنند.

کاربردها و ویژگی های نازل آتش نشانی

همچنین می توان از نازل های ظریف تر برای افزایش رطوبت هوا برای کاهش خطر تجمع استاتیک در برخی از مناطقی که جرقه زدن ممکن است خطر آتش سوزی ایجاد کند یا برای کاهش سطح گرد و غبار در منطقه ای که ممکن است خطر آتش سوزی یا انفجار را به همراه داشته باشد، استفاده کرد. در شرایط خاصی از نازل ها برای محافظت از دارایی های کلیدی در برابر اثرات آتش سوزی استفاده می شود. این دارایی ها ممکن است مخازن گازی باشند که در صورت گرم شدن ممکن است خطر انفجار داشته باشند.

از طرف دیگر، نازل ها ممکن است برای ایجاد یک «مسیر آبی» استفاده شوند که مسیر امنی را برای خروج از یک منطقه برای افراد گرفتار در منطقه آتش سوزی فراهم می کند. نازل های مورد نیاز برای این کاربردها توان عملیاتی نسبتاً بالایی دارند و معمولاً دارای مخروط اسپری جهت دارتری نسبت به نازل های اطفاء حریق می باشند.

این ابزار با توجه به نوع عامل خاموش کننده، فشار مورد نیاز در زمان خروج از نازل، دبی مورد نیاز، نوع پاشش آب، به دسته های مختلف تقسیم بندی می گردند.

نازل آتش نشانی ساده

نازل ساده آتش نشانی با پاشش یکنواخت آب موجب تمرکز نوع پاشش جهت اطفاء می شود. این نوع نازل به یک نمونه نوع پاشش اکتفا کرده که بسته به تولید کنندگان مختلف متفاوت می باشد. این نوع نازل، کیفیت جریان های آب را افزایش می دهد و آزمایش هیدرانت ها، پمپ ها و سایر تجهیزات حفاظت از آتش را ممکن می سازند.

نازل های آتش نشانی ساده همانطور که اکنون می شناسیم از یک سری مطالعات قرن نوزدهمی پدیدار شدند که نشان می داد لوله های بلند با فضای داخلی صاف جریان های مستقیم و مؤثری از آب ایجاد می کنند. اوایل قرن بیستم این نازل ها دارای دسته ها و دستگیره ای بلند بودند که به آتش نشانان اجازه می داد جهت جریان خروجی را کنترل کنند و امروزه به یک ابزار سفت و سخت که به یک شلنگ آتش نشانی استاندارد متصل می شود که سطحی برای گرفتن را فراهم می کند، تبدیل شده اند.

نازل های آتش نشانی ساده از چیزی مانند یک نازل شلنگ آتش نشانی عمومی به یک ابزار تخصصی برای بازرسان تبدیل شدند. امروزه، این نازل ها به ویژه در هنگام آزمایش شیرهای آتش نشانی یا پمپ های آتش نشانی به متخصصان آتش نشانی کمک می کنند تا سرعت جریان آب را اندازه گیری کنند. این دستگاه اندازه گیری فشار مایع در حال جریان را در نقطه ای بسیار نزدیک به خروجی امکان پذیر می کند و یک اندازه گیری پایه ارائه می دهد که جریان های خروجی از نازل را می توان با آن مقایسه کرد. این نازل ها دارای ضریب تخلیه قابل توجه 0.977 یا نزدیک به 98% می باشند.

 
نازل آتش نشانی

پوک نازل هوزریلی

این نوع پوک نازل جهت قرارگیری در جعبه های آتش نشانی و بر روی قرقره های هوزریل می باشد که عموما در سایزهای 3/4 اینچ و 1 اینچ تولید می شوند. عملکرد این نوع فوگ نازل بر اساس چرخش پوسته فوقانی بوده که پس از آن آب از نازل خارج می گردد.

پوک نازل هوزریلی در سه حالت مختلف آن (جت، اسپری و ترکیبی) به قرقره شلنگ با اندازه های مختلف (حداکثر قطر دهانه آن تا 38 میلی متری) برای اهداف مختلف آتش نشانی متصل می شود. نازل قرقره شلنگ در حالت جت و اسپری امکان پاشش آب را به شکل توخالی فراهم می کند. فوگ نازل هوزریلی در حالت های جت و اسپری دارای امکانات خاموش کننده مختلفی است به طوری که می توان آن را توسط اپراتورهای مختلف نیز کنترل و هدایت کرد.

نازل های قرقره شیلنگ در نوع جت و اسپری معمولاً در سایز 19 میلی متر ساخته شده است. همچنین جنس آن از پلیمر ABS می باشد. برای پاشش آب به صورت جت توخالی یا اسپری، قرقره نازل باید یک جت با برد خوب (حداقل 6 متر) و اسپری با زاویه باریک و عریض بدهد. قرقره نازل همچنین باید متناسب با سایر خاموش کننده های آتش به غیر از آب باشد و  باید برای اتصال به شیلنگ ¾ اینچی مناسب باشد. فشار پاشش خاموش کننده در این فوگ نازل ها تا ۱۰ کیلوگرم بر سانتی متر مکعب می‌باشند و دارای وزن تقریبی ۵۰۰ گرم هستند که برای آتش نشانان ایده آل محسوب می شود.

فوگ نازل هوزریلی
 

پوک نازل تمام فلزی سه حالته

این نوع نازل که از جنس آلومینیوم می باشد، در صنایع با خورندگی بالا مورد استفاده قرار می گیرند و طول عمر بالایی دارند و در سه حالت بسته و دو نوع پاشش متفاوت تغییر حالت می دهند. نازل های شیردار سه حالته تمام فلزی مطابق با استانداردهای BS EN 15182-1:2007 و BS EN 15182-3:2007 A1:2009 تولید می شوند. این نازل ها دارای بدنه و نوک ساخته شده از آلومینیوم هستند و همچنین مواد لوله آن ساخته شده از پلی آمید می باشد. این نازل قابلیت تبدیل جریان مستقیم آب به سه حالت مختلف اسپری، جت و شات را دارا می باشند.

این تنظیم جریان آب در حالت های مختلف به آتش نشانان کمک میکند تا در شرایط مختلف اطفا، پاشش های متناسب با نوع آتش سوزی را انتخاب نمایند. بدنه تمام فلزی آلومینیومی آن بسیار سبک و در برابر آتش مقاوم بوده که این ویژگی فوگ نازل ها نیز کمک فراوانی به آتش نشانان در طی مراحل اطفای حریق می نماید. این نازل های آتش نشانی برای کاربردهای عمومی صنعتی، تجاری مناسب هستند. همچنین این نازل ها برای ادارات آتش نشانی، خدمات صنعت حرفه ای، همچنین پالایشگاه ها، نیروهای مسلح، فرودگاه ها، کشتی ها، سکوهای نفتی و صنایع سنگین ایده آل می باشند.

فوگ نازل تمام فلزی سه حالته

پوک نازل حرفه ای توربو مرسده

فوگ نازل حرفه ای توربو مرسده

پوک نازل حرفه ای توربو (AWG)

این نوع نازل از دسته نازل های حرفه ایی آتش نشانان می باشد که انواع پاشش را به خود اختصاص می دهند. سایز، فشار و دبی عامل های اصلی در انتخاب این نوع نازل می باشد.

فوگ نازل حرفه ای توربو AWG

پوک نازل پلاستیکی

پوک نازل پلاستیکی از نوع نازل های ساده و متداول جهت اطفاء حریق های کوچک و در سطح ساختمانی می باشد و در جهت پیشگیری از حریق کارکرد مناسبی دارد. فوگ نازل پلاستیکی برای استفاده تا 100PSI مناسب هستند. آنها از پلی کربنات ساخته شده اند و مجهز به آخرین پیشرفت های صنعت در این زمینه هستند. عمدتا پوک نازل های پلاستیکی برای کاربردهای صنعتی و تجاری و همچنین شرکت های کوچک آتش نشانی ایده آل هستند. این نازل ها در دو نوع پلاستیکی قرمز رنگ و برنزی در بازار موجود هستند. همچنین قابلیت تنظیم از یک جریان مستقیم و فشار قوی آب به یک الگوی پاشش جدید به صورت آبپاش را دارا می باشند. فوگ نازل پلاستیکی شامل رشته‌های استاندارد شامل GH، NST و NPSH که به ترتیب به نخ شیلنگ و لوله ای رزوه ای موجود هستند. پوک های نازل پلاستیکی قرمز رنگ در ارتفاع 4-5/8 اینچ برای نازل های ¾ تا 1½ اینچ، در ارتفاع 5-3/8 اینچ برای نازل 2 اینچی و در ارتفاع 9 اینچ برای نازل 2½ اینچی موجود هستند.
فوگ نازل پلاستیکی

نازل شیردار سه حالته

یکی از متداول ترین نازل های مورد استفاده در جعبه های آتش نشانی فایر باکسی که از شیلنگ های برزنتی استفاده می کنند نازل های سه حالته شیردار پلاستیکی می باشند. این نوع نازل ها با استفاده از هیدرانت ته نازلی و کوپلینگ توسط سیم پیچی مناسب به شیلنگ های نخ پرلونی متصل می گردند .

نازل آتش نشانی شیردار سه حالته با لوله انشعاب و شیر توپی چند منظوره که از جنس آلومینیوم و پلاستیک می باشد که بسیار سبک و قابل حمل است.

این نازل سه حالته دارای گزینه های مختلف ورودی و خروجی متغیر است. همچنین دارای خروجی های به شکل اسپری / جت و عملکرد خاموش یا غیر فعال می باشد.

انتخاب بین حالت های جت و اسپری و خاموش به راحتی با تنظیم بازوی اهرمی آن قابل انجام می باشد. این امکان کنترل کامل جریان خروجی را توسط آتش نشان فراهم می کند تا جریان آب و مواد اطفای خود را متناسب با شرایط مورد نیاز تنظیم کند. این نازل سه حالته دارای گواهی BSI از سازمان آتش نشانی می باشد. به طور کلی نازل آتش نشانی سه حالته دارای ویژگی های زیر می باشد.

 • خروجی نازل: جت، اسپری، خاموش
 • نوع اسپری: مخروطی کامل
 • فشار تست: 25bar
 • سرعت جریان: 65gpm در فشار 7bar در حالت جت و 63gpm در فشار 7bar در حالت اسپری می باشد.
 • فاصله پرتاب (فول جت): 27 متر
 • فاصله پرتاب (اسپری جت): 11 متر
 • زاویه اسپری: 15-20 درجه

 

نازل شیردار سه حالته

پوک نازل حرفه ای توربو ایرانی

فوگ نازل حرفه ای توربو ایرانی

پوک نازل آتش نشانی برنزی firex

فوگ نازل آتش نشانی برنزی firex

نازل آتش نشانی شیردار سه حالته

نازل آتش نشانی شیردار سه حالته

نازل آتش نشانی سه حالته تمام فلزی

نازل آتش نشانی سه حالته تمام فلزی

پوک نازل حرفه ای توربو Delta Fire

پوک نازل دلتا به طول 2 متر است که برای دسترسی آتش نشانان به مناطق صعب العبور مانند زیر شاسی موتور در کشتی ها یا فضاهای محدود مانند کانال کشی کابل، انبارهای کشتی، محفظه موتور، فضاهای انبار و سطل زباله طراحی شده است.

این پوک نازل که بیشتر برای کاربردهای دریایی استفاده می شود به همان اندازه برای هر موقعیتی که دسترسی به پایه آتش محدود است مناسب است. نوک نازل فلزی مقاوم در برابر خوردگی، اسپری های آب بسیار ریز تولید می‌کند که الگوهای مه غلیظ را ایجاد می کند که به سرعت خاموش و خنک می شود و در عین حال عامل را در فاصله ایمن نگه می دارد.

پوک نازل دلتا که به صورت استاندارد با ورودی نر 1 اینچی BSP عرضه می شود، برای استفاده با هر آداپتور ورودی بین المللی سازگار است و می تواند با یک شیر توپی روشن/خاموش برای کنترل کامل اپراتور (اختیاری) نصب شود.

ویژگی های کلیدی نازل دلتا:

 1. دسترسی آسان به مناطق صعب العبور.
 2. نازل فلزی مقاوم در برابر خوردگی.
 3. الگوهای مه ظریف.
 4. کنترل سوپاپ توپی اختیاری.
 5. مقاوم در برابر آب و هوا، ازون و UV.
 6. تعمیر و نگهداری کم.
 7. با تمام ورودی های بین المللی موجود است.

موارد کاربردی نازل دلتا:

 1. بخش های دریایی.
 2. خدمات آتش نشانی و نجات.
 3. بخش های دفاعی.
 4. نفت و گاز.
 5. تاسیسات پتروشیمی.
 6. صنایع دریایی (در داخل و خارج از ساحل).
 7. معدن.
 8. هسته ای.

فوگ نازل حرفه ای توربو Delta Fire

 

 

فوگ نازل تفنگی حرفه ای توربو ROSENBAVER

پوک نازل آتش نشانی آلومینیومی

فوگ نازل آتش نشانی آلمینیومی

نازل شیردار سه حالته تمام فلزی یک اینچ

نازل شیردار سه حالته تمام فلزی یک اینچ

پوک نازل آتش نشانی تفنگی حرفه ای POK

پوک نازل یک قطعه از تجهیزات آتش نشانی است. یک فوگ نازل به طور مکانیکی آب را به قطرات ریز می شکند و آنها را به مانند مه پخش می کند. تنظیم خودکار یا دستی فوگ نازل ویژگی های حالت اسپری را ایجاد می کند که از نظر طول و عرض متفاوت است. آتش نشانان آموزش دیده از هر الگوی اسپری از فوگ نازل در شرایط مختلف استفاده می کنند.

پوک نازل آتش نشانی تفنگی POK  نازلی کاملاً سازگار برای آتش‌سوزی در فضاهای محدود می باشد.

این نازل ساخته شده از آلیاژ آلومینیوم دارای یک سیستم تنظیم فشار فوق العاده فشرده و همچنین یک سیستم انتخاب جریان با یک دسته عملیاتی شاخص است. سر پخش کننده آن با دندانه های بریده از آلیاژ آلومینیوم، امکان تنظیم جت را در سه موقعیت (جت مستقیم، جت حمله، جت اسپری عریض) ارائه می دهد.

این نازل کاملاً با تکنیک Pulsing تطبیق داده شده است، به آتش نشانان اجازه می دهد تا تست ceiling را با برگشت بسیار کم و کیفیت قطرات ریز انجام دهند که امکان کار بسیار کارآمد را در آتش سوزی های شهری فراهم می کند.

پوک نازل آتش نشانی Pok قابلیت دستیابی به همان سرعت جریان نازل های معمولی با وزن سبکتر و اندازه کوچکتر را دارد. این نازل ها در انواع مختلفی موجود می باشند. این فوگ نازل از جمله نازل هایی است که امکان خاموش کردن آتش های ناشی از آتش سوزی های الکتریکی را فراهم می کند. این نسخه مجهز به دستگاه ایمنی است که از عبور تصادفی نگهدارنده نازل از یک جت کامل جلوگیری می کند. برای باز کردن قفل جت کامل، کاربر باید از یک ماشه زیر نازل استفاده کند.

نازل های دستی

آتش نشان ها معمولاً از پوک های نازل با شلنگ های دستی استفاده می کنند. آب از طریق این شیلنگ ها با سرعتی بین 60 تا 180 گالن (227 تا 681 لیتر) در دقیقه پاشش می کند. نیروی برخورد آب با عنصر پخش کننده ویژه درون پوک نازل، قطرات را به ذرات بخار مانند تبدیل می کند. بخار تولید شده شبیه یک مه مرطوب است و سطحی بزرگتری از یک جریان آب را می پوشاند.

یک پوک نازل اتوماتیک به طور کلی طول و عرض مواد اسپری شونده را بر اساس فشار آب تنظیم می کند. نازل های دستی دارای دسته ای هستند که آتش نشان ها از آن برای تنظیم الگوی اسپری بدون توجه به فشار آب استفاده می کنند. نازل ممکن است طوری تنظیم شود که یک جریان مستقیم آب، یک مخروط با زاویه باریک، یا یک مخروط با زاویه باز منتشر کند. مه با زاویه باریک ممکن است حاوی جریان مرکزی آب نیز باشد. مه با زاویه باز نه تنها سطح بیشتری را می پوشاند بلکه به عنوان یک سپر برای محافظت از آتش نشانان عمل می کند.

فوگ نازل آتش نشانی تفنگی حرفه ای POK

پوک نازل تفنگی حرفه ای توربو ROSENBAVER

این پوک نازل های پیشرفته ترکیبی از فناوری فشار بالا و نازل‌های O-stream هستند که اتمیزه کردن آب را امکان‌پذیر می‌سازد. این روش اتمیزه کردن باعث می‌شود قطرات کوچک کاملاً تبخیر  شوند و در نتیجه آن آتش را از حداکثر انرژی گرمایی محروم می کنند. در عمل، این کار منجر به اثر بهینه عامل خاموش کننده می شود. به دلیل سبک خاص این پوک نازل ها، نیروی واکنش مستقیماً به سمت عقب هدایت می شود. این کار به دلیل فشار بالای پاشش آب در این پوک نازل ها بسیار طبیعی به نظر می رسد.
نحوه استفاده از این پوک نازل ها به این صورت است که  دست جلو برای هدایت نازل یا تنظیم الگوی جریان آزاد است. با استفاده از ماشه پوک نازل، آب می تواند هم به صورت انفجارهای کوچک و هم به صورت بسیار ریز آزاد شود. محافظ ضربه نازل را می توان برداشت تا لوله فوم (گزینه) محکم روی آن قفل شود. در این نازل ها ورودی‌های هوای جانبی، جداکننده‌های جریان و صفحه بافل کیفیت فوم عالی را تضمین می‌کنند.
الگوی جریان را می توان خیلی سریع با چرخاندن نازل های O-stream به شرایط عملیاتی تنظیم کرد. فقط یک چهارم پیچ بین ضامن و جریان آب قرار دارد. بنابراین می توان از کل محدوده تنظیم بدون نیاز به تغییر دستگیره استفاده کرد. الگوهای جریان در این نازل ها بصورت جت کامل، اسپری جت کوچک ۳۰ درجه، اسپری جت عریض ۶۰ درجه و جریان آب ۱۲۰ درجه می باشد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا