شهر ایمن همیار می‌خواهد

نگهداری و تعمیرات سیستم های آتش نشانی، اعلام و اطفای حریق

نگهداری و تعمیرات سیستم های آتش نشانی، اعلام و اطفای حریق
1799
29 شهریور 1401

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

باید برای پیشگیری از ایجاد حریق و در صورت ایجاد آن برای جلوگیری از پیشرفت و ادامه سوختن آماده بود. برای دست یابی به این امر، تعمیرات سیستم اطفای حریق در ساختمان های مختلف ضروریست. همگی با سه عامل ایجاد حریق یعنی حرارت، ماده قابل سوختن و اکسیژن آشنا هستیم و می دانیم که تا زمانی که این سه عامل در کنار هم قرار گیرند احتمال حریق و تداوم آن وجود خواهد داشت.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول برروی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

ولی مهم تر از آن آماده بودن سیستم های آتش نشانی در زمان حریق و انجام وظایف محوله ی آنها در بزنگاه خطر می باشد. بنابراین پس از اجرای صحیح این سیستم ها نگهداری و تعمیرات دوره ای آنها، رسیدگی دوره ای به تجهیزات فاسد شدنی و آماده به کار بودن آنها از اهمیت بالای برخوردار می باشد.

شرکت همیار انرژی با در اختیار داشتن کارشناسان و تکنسین های ماهر در زمینه نگهداری سیستم های اعلام و اطفای حریق- آتش نشانی- توانسته است علاوه بر ارائه خدمات مناسب و حرفه ای در این زمینه به رضایتمندی عالی از مشتریان خود دست یابد.

خلاصه ای از برنامه های نگهداری و تعمیرات شرکت همیار انرژی

نگهداری و تعمیرات سیستم اطفای حریق:

همانطور که می‌دانید، نگهداری و تعمیرات (maintenance)، به مجموعه فعالیت‌ها و اقداماتی که به منظور آماده‌ به‌ کارنگهداشتن تجهیزات در سطح قابل قبول از نظر عملیاتی (نگهداری) و یا بازگرداندن تجهیزات معیوب به چرخه استفاده و بهره‌برداری، اطلاق می‌شود و نتیجه مورد انتظار از این اقدامات، ایجاد آمادگی، حفظ قابلیت عملیاتی، تداوم و استمرار عملیاتی تجهیزات برای شرایط تعریف شده خواهد بود.

استانداردNFPA25 Standard for Inspection ,Testing and Maintenance of Water-Based fire protection systems بطورکامل به نحوه  بازرسی، تست، نگهداری و تعمیرات این تجهیزات پرداخته و تمامی اقدامات لازم برای مهیا نمودن و حفظ سیستم در همان شرایط و سطح عملکردی طراحی شده را، تشریح می‌نماید.

در سیستم لوله تر (wet pipe sprinkler system)  اسپرینکلرها به شبکه لوله‌کشی محتوی آب متصل هستند و به محض فعال‌شدن اسپرینکلر، آب فوراً تخلیه می‌شود. از امتیازات این سیستم می‌توان به سرعت بالا و هزینه‌های پایین نصب، نگهداری و تعمیرات اشاره کرد.

در اکثر مناطقی که خطر یخ‌زدگی آب وجود ندارد، سیستم تر اولین انتخاب طراحان خواهد بود و اطمینان از صحت عملکردی و حفظ شرایط مطلوب این سیستم اطفاء حریق تنها با انجام یک پروسه صحیح نگهداری و تعمیرات موثر بدست خواهد آمد.

نگهداری و تعمیرات سیستم های آتش نشانی،اعلام و اطفای حریق

بازرسی های مهم

اسپرینکلرها:

 (Sprinklers)اسپرینکلرها می‌بایست سالیانه مورد بازدید قرار گرفته و عاری از هرگونه خوردگی (زنگ زدگی)، رنگ، مواد خارجی و صدمه فیزیکی بوده و متناسب با نوع آنها (e.g. upright , pendant or sidewall) به‌طور صحیح نصب شده باشند.

درصورتی‌که دارای هر یک مشکلات فوق باشند، حتماً باید تعویض و یا اصلاح وضعیت شده و هرگونه انسداد و گرفتگی مسیر پاشش آن نیز برطرف شود.

درخصوص سرویس و نگهداری قطعات یدکی و موجودی انبار نیز موارد ذیل بایستی سالیانه کنترل گردد:

 1. متناسب بودن تعداد و نوع اسپرینکلرها.
 2. آچارهای مخصوص آچارکشی انواع اسپرینکلرهای بکاررفته در سیستم.

لوله‌ها و اتصالات:

(Pipe &Fittings) لوله‌ها و اتصالات بکاررفته باید هر سال کنترل شده و در وضعیت مطلوبی باشند. عاری از هرگونه آسیب مکانیکی، نشتی، خوردگی و ناهم‌راستایی (عدم انطباق) بوده و هیچ‌گونه بار خارجی بر آنها وارد نگردد.

 بست‌ها و آویزها:

(Hangers and Seismic Braces) جنس و سایز لوله، نوع مصالح ساختمان، احتمال وقوع زلزله و…… از عواملی هستند که در انتخاب نوع بست‌ها وفاصله بین آنها تاثیر می‌گذارند. در فرایند بازرسی باید توجه داشت که هیچ‌کدام از نگهدارنده‌ها نباید آسیب فیزیکی دیده و یا شل باشند. درصورت صدمه و یا لقی اقدام لازم، تعویض یا بستن مجدد آنهاست.

 گیج‌ ها

(Gauges) تمامی فشارسنج‌ها بایستی ماهیانه بازدید شده تا وضعیت مناسب خود را حفظ و فشار تغذیه آب از شبکه را به‌طور دقیق نشان دهند.

 سازه:

(Buildings) سالانه و پیش از شروع فصل سرما می‌بایست تمام بخش‌های ساختمانی که در آن سیستم اطفاء اسپرینکلر تعبیه شده، اعم از پنجره‌های دیواری و سقفی، درها، سیستم تهویه، منافظ و… بازرسی شوند تا آب موجود در سیستم اسپرینکلر تر، منجمد نگردیده و میزان گرمایش (انرژی) موردنیاز برای ایجاد دمای حداقل ⁰c 4.4 مهیا باشد.

 تجهیزات هشداردهنده

(Alarm Devices) این تجهیزات ازجمله: زنگ اخبارهای مکانیکی و پرشر سوئیچ و ….. می‌بایست هر سه ماه یکبار بازدید و صحت آنها بدون هرگونه آسیب فیزیکی تأیید شود.

 هیدرولیک سیستم

(Hydraulic nameplate) هرسه ماه یکبار چک گردد.

 اتصالات آتش‌نشانی

(Hose Connections) براساس استاندارد سالیانه مورد بازدید و کنترل قرار گیرند.

 شیرهای کنترل

(Control valves)لازم بذکر است، حداقل یک شیر کنترل فهرست شده می‌بایست بر روی هر سیستم اسپرینکلر نصب شود. مگر آنکه لوله تغذیه‌کننده سیستم اسپرینکلر و شبکه آب فایرباکس آتش‌نشانی (سیستم‌های متشکل از شبکه لوله‌کشی و اتصالات مربوط به شیلنگ‌های آتش‌نشانی که برای اطفاء دستی بکار می‌روند) مشترک باشد.

آنگاه برای هر طبقه نیز یک شیر کنترل نصب گردد تا هنگام تعمیرات سیستم اسپرینکلر، خللی در عملکرد شبکه آب آتش‌نشانی وارد نشود. شیرهای فوق ازجمله شیرهای پروانه‌ای و …. بصورت هفتگی و ماهیانه باید چک شوند.

نگهداری و تعمیرات سیستم های آتش نشانی،اعلام و اطفای حریق

 تست

 اسپرینکلرها:

اسپرینکلرهای مرغوب درصورت عدم وارد شدن صدمه احتمالی فیزیکی و … تا 50 سال به خوبی کار خواهند کرد و نیاز به تست ندارند. لکن بعد از آن می‌بایست جایگزین شده و یا تست گردند.

در حالت دوم بصورت تصادفی از نواحی گوناگون، تعداد مشخصی بعنوان نمونه انتخاب و به یک آزمایشگاه دارای صلاحیت در حوزه کنترل صحت عملکرد و تست این تجهیزات ارسال می‌گردد. پس از تأیید.

قابلیت استفاده خواهند داشت و بعد از آن هر 10 سال یکبار این فرایند تکرار می‌شود. درصورتی که از زمان ساخت اسپرینکلر 75 سال گذشته باشد، فاصله هر کنترل به 5 سال یکبار تقلیل خواهد یافت.

 گیج‌ ها :

این تجهیزات میبایست هر 5 سال یکبار تعویض شده و یا با یک نمونه کالیبره‌شده، مقایسه شوند تا درصورت نداشتن دقت لازم، به واحد کالیبراسیون ارسال و اصلاح شود.

 تجهیزات هشداردهنده :

این تجهیزات همانطورکه می‌بایست هر سه ماه یکبار بازدید و صحت آنها بدون هرگونه آسیب فیزیکی تایید شود، برطبق روند اشاره‌شده در استاندارد، باید مورد تست عملکردی نیز قرار گیرند.

 اتصالات آتش‌نشانی:

پس از گذشت 5 سال از زمان نصب، این تجهیزات باید مورد سرویس تست قرار گیرند و درصورت تأیید پس از آن، هر 3 سال این امر اتفاق بیافتد.

نگهداری و تعمیرات سیستم های آتش نشانی،اعلام و اطفای حریق

تعمیرات

در بخش تعمیرات سیستم‌های اطفاء حریق موارد ذیل صورت می‌پذیرد:

تعمیرات سیستم اطفای حریق (اسپرینکلرها):

 در برخی از اجزای سیستم‌های اسپرینکلر، بازسازی مجموعه در قالب نوسازی تجهیزات و قطعات صورت می‌پذیرد. مشخصات و موارد زیر در جایگزینی و کاربرد مناسب اسپرینکلرها مورد توجه می‌باشد:

 • نوع اسپرینکلر
 • سایز اوریفیس و ضریب k
 • نرخ دما
 • پوشش اسپرینکلر (درصورت داشتن)
 • نوع پاشش (upright,pendant,sidewall)
 • ملزومات طراحی

در جعبه‌ای مخصوص می‌بایست تعدادی اسپرینکلر یدکی متناسب با انواعی که در سیستم بکار رفته است، نگهداری شود. محل استقرار جعبه فوق در معرض رطوبت، گردوغبار، خوردگی و یا دمای بیش از 38 درجه سانتیگراد نباشد.

به‌هیچ‌عنوان نباید از اسپرینکلرهای دارای پوشش یا رنگ یا هرگونه تزیین اضافی و غیراستاندارد استفاده نمود. وضعیت تعداد اسپرینکلرهای یدکی که بایستی در محل انبارش شده و موجود باشد به قرار زیر است:

 • در سیستم‌های دارای تعداد اسپرینکلر کمتر از 300 عدد، حداقل 6 اسپرینکلر
 • در سیستم‌های دارای 300 تا 1000 اسپرینکلر، حداقل 12 عدد
 • در سیستم‌های دارای بیش از 1000 اسپرینکلر، حداقل 24 عدد

آچار اسپرینکلر

در اجرای فرایند تعمیرات، یکی از ابزارهای مهم و موردنیاز آچار اسپرینکلر می‌باشد. باید برای هریک از انواع اسپرینکلرهای نصب‌شده در سیستم، می‌بایست یک آچار مخصوص آن در جعبه نگهداری قطعات یدکی وجود داشته باشد تا در زمان مونتاژ و دمونتاژ کردن اسپرینکلرها و آچارکشی، از آن استفاده شود.

تست تأییدیه نصب

در مواقعی که انجام فعالیت‌های بازسازی و تعمیرات اجزا و تجهیزات سیستم اطفاء حریق اسپرینکلر، منجر به ایجاد تأثیر بر روی بیش از 20 عدد از اسپرینکلرها باشد، نصب و راه‌اندازی تمامی المان‌های فوق بایستی برطبق استاندارد (NFPA13) انجام پذیرد.

اتصالات آتش‌ نشانی

پس از هر بار استفاده از این تجهیزات، تمامی رابط‌ها می‌بایست قبل از بکارگیری مجدد در سیستم، تخلیه، تمیز و کاملاً خشک شوند. تجهیزاتی که موفق به اخذ تأییدیه در مراحل بازرسی و تست نمی‌شوند، بایست مجدداً تعمیر، تست و یا جایگزین شوند.

شیرآلات

 این تجهیزات یکی از کلیدی‌ترین اجزاء مورداستفاده بوده که می‌بایست سالانه و یا هر زمان که موردنیاز است تعمیر و نگهداری شده و بعضاً المان‌های داخلی آنها مورد بازدید قرار گیرند.

آب مورداستفاده در سیستم اسپرینکلر

معمولاً در سیستم‌های اطفاء حریق اسپرینکلر، پس از انجام تعمیرات، از آب شیرین بعنوان منبع ذخیره برای تخلیه و آب‌گیری مجدد تجهیزات استفاده می‌شود.

 سیستم اعلام حریق

 نتیجه‌گیری

در این اینجا، اندکی به نحوه بازرسی، تست و انجام تعمیرات سیستم‌های اطفاء حریق آبی (WET SYSTEM) براساس استانداردهای موردتأیید، پرداخته شد و طرح کلی و اهمیت داشتن یک برنامه منسجم و صحیح در این حوزه بمنظور افزایش راندمان سیستم‌ها مشخص شد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

45 + = 50

اطفای حریق گازی fm200

12 مهر 1401

اطفاء حریق گازی fm200 نوعی از اطفا حریق است که اکسیژن را از آتش می

6 مرحله نصب تجهیزات اعلام حریق و دتکتور خانگی

18 بهمن 1401

نصب سیستم اعلام حریق یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه

تست اطفای فوم

7 مهر 1401

سیستم اطفا حریق فوم، یکی از بهترین سیستم های اطفا حریق برای مکان های صنعتی

چگونه از آتش سوزی جلوگیری کنیم؟

22 مرداد 1402

آتش سوزی یکی از اتفاقات ناگواری است که می تواند برای همه اتفاق بی افتد

تست آیروسل دستی همیار انرژی

19 آذر 1401

آیروسل دستی همیار انرژی یکی از جدیدترین و بهترین محصولات اطفا حریق می باشد که

آموزش استفاده از کپسول آتش نشانی

11 تیر 1402

یکی از اصلی ترین مواردی که همه باید برای اطفاء کامل آتش در هنگام آتش

اقدامات فوری در هنگام آتش سوزی

29 تیر 1402

آتش سوزی یکی از اتفاقاتی است که می تواند با جان و مال افراد بازی

نحوه عملکرد تجهیزات اطفای حریق

2 آبان 1401

تجهیزات اطفا حریق، تجهیزاتی هستند که می توانند از جان و مال ما در برابر

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

  نام درخواست کننده