اسپری تست دود

اسپری تست دود یکی از ابزارهایی است که برای تست کردن دتکتور دود مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که دتکتور دود یکی از مهمترین تجهیزات اعلام حریق است. بنابراین تست کردن سنسور دود دتکتور در مکان هایی که مجهز به دتکتور است، از مهمترین کارهایی است که باید صورت پذیرد. برای تست کردن دتکتور دود باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهیم. برای اطلاع بیشتر در مورد دتکتور دود می توانید به مقاله دتکتور یا آلارم تشخیص دود مراجعه کنید.

مراحل انجام آزمایش ایمنی
اطلاع به اعضای خانواده

تست دتکتور- اسپری تست دود

هنگام تست کردن دتکتور به همه اعضای خانواده اطلاع دهید که در حال تست کردن دتکتور هستید. تا هنگام فعالسازی آن احساس ترس نکنند. اگر دتکتور شما به سیستم تحت نظارت آتش نشانی متصل است باید قبل شروع تست آن را غیر فعال کنید.

درخواست کمک از دیگران

تست دتکتور- اسپری تست دود

از کسی بخواهید به شما کمک کند. هنگام آزمایش، وقتی دتکتور به صدا درمی آید شما مستقیماً در زیر آن ایستاده اید. با این حال، ممکن است بخواهید مطمئن شوید که صدای دتکتور شما به اندازه ای بلند است که هر کسی در هر اتاق خانه می تواند آن را بشنود.
از آنها بخواهید هنگام آزمایش دستگاه در دورترین فاصله از آن بایستند. صدای دتکتور را حتما بیرون از خانه نیز چک کنند تا ببینند آیا امکان شنیدن آن از بیرون وجود دارد یا خیر.

چک کردن اتصال برق

تست دتکتور- اسپری تست دود

بسیاری از دتکتورهای دود مجهز به چراغی هستند که نشان می دهد دستگاه به برق متصل است. با این حال، هنوز باید از دکمه تست استفاده کنید تا مطمئن شوید که زنگ هشدار به درستی به صدا در می آید. می توانید این کار را با فشار دادن و نگه داشتن دکمه تست برای چند ثانیه انجام دهید.
وقتی دکمه تست را فشار می دهید، زنگ هشدار باید به صدا در آید. اگر اینطور نیست، پس دستگاه برق کافی را دریافت نمی کند. در صورت اتصال سیم دتکتور، ممکن است لازم باشد باتری ها را تعویض کنید یا با برقکار تماس بگیرید تا سیم کشی را بررسی کند.

برخی از دتکتورها پس از چند ثانیه خود به خود خاموش می شوند، در حالی که برخی دیگر با فشار مجدد دکمه تست خاموش می شوند.
اگر دکمه را بیش از یک یا دو ثانیه نگه دارید، برخی از دستگاه های هشدار دود وارد “حالت کددهی” می شوند. اگر چنین شد، فقط یک دقیقه صبر کنید تا به حالت عادی برگردد و سپس دکمه تست را به طور مختصر فشار دهید.

استفاده از اسپری تست دود

اسپری تست دود

با استفاده از اسپری تست دود آئروسل سنسور دود را بررسی کنید. علاوه بر کسب اطمینان از برق دستگاه، باید مطمئن شوید که سنسور دود دتکتور نیز به درستی کار می کند. اگر هنگام استفاده از این محصول طبق دستور سازنده، زنگ هشدار شما به صدا درنیاید، ممکن است سنسور دتکتور شما فرسوده شده باشد. در این صورت بلافاصله دتکتور خود را تعویض کنید.

برای خاموش کردن زنگ هشدار پس از آزمایش، می توانید از یک دستمال یا جارو برای پراکنده کردن دود ایجاد شده در محیط استفاده کنید. برخی ازدستگاه ها ممکن است دارای دکمه “سکوت” باشند که می توانید با فشار دادن آن، زنگ هشدار را متوقف کنید. از منتظر ماندن تا خاموش شدن دستگاه خودداری کنید، زیرا ممکن است باتری خالی شود.

استفاده از دود واقعی

تست دتکتور- اسپری تست دود

در صورت مجاز بودن دستورالعمل سازنده، سنسور دود را با استفاده از دود واقعی آزمایش کنید. برای انجام این کار، دو یا سه کبریت روشن کنید و آنها را در فاصله چند سانتی متری دتکتور، کنار هم نگه دارید. اگر دتکتور به درستی کار کند، دود کبریت ها باید باعث به صدا در آمدن زنگ شود. در غیر اینصورت دتکتور باید تعویض گردد. توجه کنید که کبریت ها را چند سانتی متر دورتر از دستگاه نگه دارید، در غیر این صورت باعث آسیب رساندن به آن می شوید. استفاده از دود واقعی ممکن است به طور موقت اثر سنسورها را کاهش دهد و عموماً توسط متخصصان توصیه نمی شود. اسپری تست دود بهترین ابزار برای تست کردن دتکتور دود است.

تست کردن مداوم دتکتور حداقل یکبار در ماه

تست ماهانه دتکتور

برخی از کارشناسان توصیه می کنند دتکتورهای خود را هر هفته آزمایش کنید. بدیهی است که بهتر است آنها را بیشتر تست کنید، بنابراین اگر می توانید این کار را هر هفته انجام دهید. اگر نمی توانید، حتماً هر ماه زمانی را برای بررسی دتکتور دود برنامه ریزی کنید. با توجه به اینکه تست کردن دتکتور کاری ضروری است، برای مطالعه جزئیات بیشتر درباره نحوه تست کردن دتکتور می توانید به مقاله چکاپ دوره ای دتکتور دود مراجعه کنید.

مراقبت از دتکتور
دتکتور دود را تعویض کنید.

مراقبت دتکتور- اسپری تست دود

عمر مفید این دتکتورها حدود 10 سال می باشد. سنسورهای موجود در دتکتور ممکن است فرسوده شوند یا به گرد و غبار و سایر آلاینده های هوا آلوده شوند. بنابراین، پس از ده سال استفاده، مهم است که دتکتورهای خود را تعویض کنید. اگر مطمئن نیستید سن دتکتور دود شما چقدر است، معمولاً می توانید با جداکردن دستگاه از سقف و نگاه کردن به پشت آن، تاریخ تولید آن را متوجه شوید. برخی از هشدارهای دود در حال حاضر هنگامی که به پایان عمر مفید خود می رسند، بطور خودکار آلارمی مانند آلارم ضعیف بودن باتری را می دهند. اگر دتکتورهای دود شما دارای سیم اتصال قوی هستند، قبل از نصب دستگاه جدید، حتماً برق خانه خود را قطع کنید. علاوه بر این سعی کنید از یک متخصص برق حرفه ای بخواهید این دستگاه را برای ایمنی بیشتر شما نصب کند.

تمیز کردن دتکتور

تمیز کردن دتکتور

هر ماه پس از تست کردن دتکتور، ایده خوبی است که از یک جاروبرقی، یک برس تمیز کننده یا یک پارچه نرم برای تمیز کردن گرد و غبار یا خاک روی دتکتور استفاده کنید. تجمع گرد و غبار باعث کاهش کارایی دستگاه و خرابی زودرس آن می شود. از مواد پاک کننده برای تمیز کزدن سنسورهای دتکتور استفاده نکنید زیرا باعث آسیب دیدن سنسورها می شود.

تعویض باتری های دتکتور

تعویض باتری دتکتور

هر سال دوبار باتری های دستگاه را تعویض کنید. حتی اگر دستگاه شما به درستی کار می کند ، بهتر است دوبار در سال باتری ها را تعویض کنید تا مطمئن شوید که دستگاه شما در صورت نیاز  آماده بکار است. از باتری های دستگاه دتکتور برای سایر وسایل مانند کنترل تلویزیون استفاده نکنید. زیرا پس از خارج کردن باتری از ذستگاه اغلب فراموش می کنید که باتری های جایگزین را در دستگاه قرار دهید. این کار باعث ایجاد خطر در زمان آتش سوزی می شود.

منبع:

https://www.wikihow.com/Test-a-Smoke-Detector

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

اشتراک گذاری: