انواع اسپرینکلر آتش نشانی

اسپرینکلر

اختلاف اندک بین اسپرینکلر آتش نشانی از نوع آویز، ایستاده، دیواری و مخفی تأثیر زیادی در ایمنی زندگی دارد. نصب اسپرینکلر های جدید – یا جایگزینی سیستم های قدیمی – می تواند روند دشواری باشد و این در حالی است که انواع اسپرینکلرهای آتش شباهت زیادی به یکدیگر دارند اما بایستی بدانید که سرهای مختلف اسپرینکلرهای آتش برای محیط های مختلف و کاربردهای مختلف طراحی شده اند و نیاز به بررسی دقیق دارند.

همه اسپرینکلر های آتش نشانی یکی از چهار نوع آویز، ایستاده، دیواری یا مخفی است. در این مقاله، ما انواع اسپرینکلر ها را مرور می کنیم و نگاهی عمیق به ویژگی های متمایز ارائه شده در اسپرینکلرها توسط چند تولید کننده اصلی خواهیم داشت.

سرهای اسپرینکلر آتش چگونه کار می کنند؟

تقریباً همه اسپرینکلر های آتش نشانی از اجزای یکسانی تشکیل شده اند: یک مجموعه آب بندی یا “پلاگین” که از خروج آب جلوگیری می کند، یک عنصر حساس به حرارت که به اسپرینکلر اجازه می دهد تا در دمای مشخص، آب را تخلیه کند. یک انحراف دهنده که آب را به طور موثر توزیع می کند و یک بدنه. سر اسپرینکرهای آتش دارای قسمت های حساس به گرما هستند – درواقع مجهز به یک لامپ شیشه ای یا بالب – که باعث فعال شدن اسپرینکلر در دمای خاص می شود.

وقتی یک سر اسپرینکلر دارای یک لامپ شیشه ای باشد، آن لامپ معمولاً حاوی مایع پایه گلیسیرین است. هنگامی که هوای اطراف اسپرینکلر به دمای مشخصی رسید – غالباً 155F یا 200F (68C یا 93C) – مایع منبسط می شود که باعث شکستن شیشه می شود. سپس آبی که توسط بالب نگه داشته می شود، جریان پیدا می کند و به سمت گلگیر جریان می یابد و آن را در اتاق پراکنده می کند.

حباب شیشه ای اسپرینکلر های آتش نشانی متصل به سقف توسط اجزای فلزی انتهای آن که با آلیاژ حساس به حرارت در اسپرینکلر محکم شده است، نگه داشته می شود. در تتیجه، افزایش دما باعث ذوب شدن آلیاژ می شود و باعث می شود که عناصر فلزی از سر اسپرینکلر سقوط کرده و اسپرینکلر فعال شود.

اکثر اسپرینکلر های آتش نشانی در دو اندازه اصلی در دسترس هستند: 1/2 “(12.7 میلی متر) و 3/4” (19.3 میلی متر). مدل 1/2 “متداول ترین اندازه برای ساختمانهای اداری، هتلها و مدارس است. از طرف دیگر، از اسپرینکلر های 3/4” درصورت نیاز به مقدار بیشتری آب، استفاده می شود.

اجزای سر اسپرینکلر آتش نشانی

درجه حرارت اسپرینکلر آتش، دمایی است که در آن اسپرینکلر فعال می شود. دامنه این دما از 135 تا 650 درجه فارنهایت (38 تا 343 درجه سانتیگراد) است. این دامنه را می توان با رنگ مایع درون لامپ در مورد اسپرینکلر های با حباب شیشه ای تشخیص داد.

همه اسپرینکلر ها برای یک هدف طراحی نشده اند. اسپرینکلر های پاسخ سریع در خوابگاه ها، هتل ها، سالن های اجتماعات و سایر مکان هایی که افراد زیادی در آن جمع می شوند، رایج است. اسپرینکرهای پاسخ استاندارد، در فضاهای صنعتی و تجاری یافت می شوند که حفظ ساختمان و محتوای آن در اولویت است.

اسپرینکلر های آتش نشانی با واکنش سریع، دیوارها، سقف ها و هوای اطراف را خنک می کنند تا به ساکنان ساختمان فرصت فرار و تاخیر در روشن شدن آتش را بدهند – به دلیل اینکه می دانیم که آتش سوزی، یک واکنش زنجیره ای کشنده است که منجر به گرمای شدید و از بین رفتن اکسیژن در اتاق می شود. حباب های شیشه ای مورد استفاده در اسپرینکلر های پاسخ سریع آتش نشانی، دارای قطر 3 میلی متر هستند. از آنجا که اندازه آنها از لامپ های 5 میلی متری که در اسپرینکلر های پاسخ استاندارد استفاده می شوند، کمتر است، لامپ های شیشه ای 3 میلی متری نسبت به تغییرات گرما حساس ترند و بنابراین زودتر از سرهای اسپرینکلرهای پاسخ استاندارد تخلیه می شوند.

اسپرینکلر واکنش سریع و واکنش استاندارد

زمانهای پاسخ دهی با توجه به ویژگی های اتاق و آتش سوزی متفاوت است، اما تفاوت در حساسیت حرارتی بین این نوع اسپرینکلرها می تواند منجر به زمانهای فعال سازی شود که ده ثانیه یا بیشتر متفاوت هستند. تحقیقات در سه دهه گذشته نشان می دهد که این ثانیه های اضافی می تواند پیامدهای جدی برای بقای انسان در هنگام آتش سوزی داشته باشد. لازم به ذکر است که علاوه بر زودتر بودن زمان فعالسازی در اسپرینکلر های واکنش سریع، هزینه آنها نیز کمتر بوده و آب کمتری نیز مصرف می کنند.

همچنین تفاوت های دیگری در بقیه اسپرینکلرها، بسته به نوع بالا زن، پایین زن و دیواری بودن اسپرینکلر وجود دارد که مهمترین آن محل قرارگیری آنها روی لوله آب می باشد. اسپلینکر بالازن همانطور که از اسمش پیداست در بالای لوله ی آب قرار می گیرد، در صورتی که اسپرینکلر پایین زن از لوله آویزان می شود. این دو نوع اسپرینکلر تفاوت های دیگری هم دارند که آنها را مورد بررسی قرار می دهیم که عبارتند از:

  1. پیکربندی : هرکدام از این دو نوع اسپرینکلر بالا زن و پایین زن دارای پیکربندی خاصی است. هرکدام از آنها به گونه ای طراحی شده است که با یک الگوی یکسان آب را پراکنده کند. یک اسپرینکلر بالازن در بالا قرار می گیرد و از طریق سوراخی که در بالای آن قرار دارد آب را به هوا می پاشد و بعد از آن آب به صورت یک الگوی دایره ای پخش می شود، درحالیکه اسپرینکلر پایین زن از لوله آویزان می شود و آب را به پایین در الگوی مشابه دایره ای می پاشد.
  2. قابل رویت بودن : از اسپرینکلر بالازن بیشتر در انبارها و سازه های بزرگ استفاده می شود که در پشت سقف پنهان نمی شود. اسپرینکلر پایین زن بیشتر در ادارات و خانه ها استفاده می شود که ممکن است قابل رویت باشد یا نباشد، درصورت پنهان شدن، اسپرینکلر پایین زن زیر یک سرپوش مخصوص پنهان می شود که در صورت افزایش دمای محیط بیش از مقدار تعیین شده قبلی، از زیر آن خارج می شود، کلاهک یا سرپوش به طور خودکار می افتد و اسپرینکلر شروع به آب پاشی می کند.
  3. پوشش موثر : از اسپرینکر بالازن بیشتر در مکان هایی استفاده می شود که انسداد در هنگام آتش سوزی مانع از پاشش آب شود و ارتفاع آنها به آنها اجازه می دهد آب را به اطراف موانع احتمالی بپاشند. یکی از نقاط ضعف این است که در اسپرینکلر بالازن خود لوله هم ممکن است مانع آب پاشی درست در حین عملیات شود. اسپرینکلر پایین زن بیشتر در ادارات استفاده می شود که موانع آب پاشی موجود کمتر هستند.
  4. سرعت : هر دو نوع از اسپرینکلرها اعم از بالازن و پایین زن آب را در یک الگوی دایره ای می پاشند. این الگوی جریان شعاعی بین روزنه آب پاش و منحرف کننده در اسپرینکلر پایین زن و بین روزنه و تا حدودی بالاتر از منحرف کننده در اسپرینکلر بالازن شروع می شود. براساس یک مطالعه در سال 2002 که توسط آزمایشگاه تحقیقات ساختمان و آتش از انستیتوی ملی استاندارد و فناوری منتشر شده است، این پیکربندی به نوع پایین زن اسپرینکلر سرعت آب پاشی بیشتری نسبت به بالازن می دهد. اسپرینکلرهای بالازن مدرن به حل این موضوع و مطابقت سرعت بین اسپرینکلرهای بالا زن و پایین زن پرداخته اند.

اسپرینکلر دیواری یا اسپرینکلر افقی نیز به اسپرینکلری اطلاق می گردد که بیشترین مقدار آب را به صورت افقی و به سمت جلو پرتاب می نماید. این نوع اسپرینکلرها بصورت افقی و در دیوارهای جانبی ساختمان در صورتیکه معماران و متخصصان دکوراسیون داخلی نصب اسپرینکلر در سقف بنا را به دلیل ملاحظات زیبایی شناسی، نپسندند، نصب می‌شوند. در راهرو ها، کمدها و اتاقهای با عرض کم، استفاده از اسپرینکلر دیواری کاربرد دارد.

اسپرینکلر دیواری

در زیر جزئیات اسپرینکلرها به صورت دقیق تر مورد بررسی قرار می گیرد:

اسپرینکلر های آتش نشانی  K-فاکتور در یک فشار معین آب بیشتری تخلیه می کنند

اسپرینکلر های آتش نشانی با فاکتورهای با K بزرگتر، روزنه بزرگتری دارند و به آنها امکان می دهد در فشار کمتری آب بیشتری تخلیه کنند و قطرات آب بزرگتری تولید کنند که توانایی نفوذ در آتش را دارند. متداول ترین فاکتورهای 5.6k برای اسپرینکلر های آتش نشانی با اتصال رشته 1/2 (12.7mm) و 8.0K برای اسپرینکلر های آتش با اتصال رشته 3/4 (19.1 mm) است.

اسپرینکلر های آتش نشانی برای محیط های دارای خطر جرقه و نور ( مانند بسیاری از کلیساها، دفاتر و آپارتمان ها) باید یک دهم گالن در دقیقه در هر فوت مربع، در محیط های با خطر عادی (مانند گاراژهای پارکینگ) به اندازه دو دهم گالن در دقیقه در هر فوت مربع و حداکثر چهار دهم گالن در دقیقه در هر فوت مربع در فضاهای بسیار خطرناک.

اسپرینکلر آتشنشانی

اسپرینکلر آویز چیست؟
یک اسپرینکلر آویز از لوله های سقف بالا آویزان شده و آب را به صورت گنبدی یا مخروطی با استفاده از یک منحرف کننده محدب توزیع می کند. برخلاف اسپرینکلر های آویز مخفی که در پشت صفحات تزئینی پنهان می شوند، سر یک اسپرینکلر آتش آویز سنتی پس از نصب، قابل مشاهده است.

اسپرینکلر آتشنشانی

سازندگان اسپرینکلر های آتش نشانی معلق را در طیف وسیعی از فاکتورهای K، اندازه روزنه و الگوهای اسپری آب، برای محافظت از انواع ساختمانها، انبارهای چند سطح و… ارائه می دهند. رایج ترین اسپرینکلر آتش آویز دارای رشته اتصال 1/2 (12.7 میلی متر) و فاکتور 5.6  است، مانند آنچه در VK302 و VK102 وایکینگ، خانواده اسپرینکلر Tyco’s TY-B ، Victaulic’s V27 FireLock و اسپرینکلر Senju’s ZN وجود دارد.

تفاوت های جزئی در مصوبات و لیست های ایمنی UL در مورد اسپرینکلر متصل به سقف، طراحی و روند ساخت می تواند باعث شود که یک اسپرینکلر برای برخی از محیط ها بسیار مناسب تر از محیط های دیگر باشد.

اسپرینکلر آتشنشانی

 

مقاوم در برابر خوردگی

لیست های ایمنی همچنین به پوشش های محافظ اسپرینکلر ها نیز اشاره می کنند. پوشش های ویژه تولید شده مطابق با NFPA 13  عمر اجزای اصلی را در مکان هایی نظیر استخرها، اتاق بخار، هتل های ساحلی، همچنین کارخانه ها و فضاهای صنعتی که در آن ها ذرات و بخارهای خورنده وجود دارد، افزایش می دهد. پوشش پلی استر سفید Tyco که با اسپرینکلر های آویز در خانواده TY-B با فاکتور 5.6K پاسخ سریع و استاندارد استفاده می شود، برای مقاومت در برابر خوردگی در هر دو لیست UL و C-UL ذکر شده است.

ریخته گری
قاب های ریخته گری شده، مانند آنهایی که در اسپرینکلر های آویز 5.6K V27 FireLock Victaulic یافت می شوند، تحت فشار زیادی در قالب فلزی ساخته می شوند و دارای یک سطح صاف و یکدست هستند که در سطح آنها از تورفتگی های کوچک موجود در اسپرینکلر های دیگر خبری نیست.
اسپرینکلر آتش

محافظ اسپرینکلر آتش
بیشتر اسپرینکلر های آویز شامل حلقه های تزئینی موسوم به اسکاتون برای پوشاندن سوراخ های ورق در نقطه ورود هستند. باید بدانید که آنها فقط تزئینی نیستند و تا حدودی مزایایی هم دارند. نصب اسپرینکلر های آویز بدون محافظ باعث می شود که گرما از سر اسپرینکلر عبور کند و به طور بالقوه تخلیه آب را به تأخیر بیندازد.

 

 

محافظ اسپرینکلر آتش

سه نوع اسکاتون اسپرینکلر وجود دارد:

  1. اسکاتون های مسطح برای بدنه های اسپرینکلر که با کف سقف منطبق شده اند.
  2. اسکاتون های قابل تنظیم برای بدنه هایی که تا پایین سقف آویزان هستند.
  3. اسکاتون فرورفته برای بدنه هایی که کمی بالاتر از سقف نصب شده اند.

اسکاتون ها باید به طور خاص برای استفاده با یک اسپرینکلر مخصوص آتش تأیید شده و اندازه آن با فاکتور K یا اندازه روزنه مناسب باشد. مثلا اسپرینکلر های آویز فرو رفته از سری Tyco’s TY-B فقط از پایه های سبک 15 یا سبک 20 استفاده می کنند، اسپرینکلر های وایکینگ VK102 و VK 302 به اسکاتون ها با مدل E-1 / F-1 نیاز دارند ، و سری V27 Victaulic نیاز به اسکاتون های فرورفته V27 دارد.

انواع اسکاتون اسپرینکلر

اسپرینکلر قائم چیست؟
اسپرینکلر های آتش نشانی ایستاده بصورت پاشش آب به سمت بالا به سمت یک منحرف کننده مقعر، تولید الگوی اسپری گنبدی شکل می کنند. آنها برای پوشش مناطق خاص و جلوگیری از جمع شدن یخ و بقایای موجود در سر، انحراف دهنده را نصب می کنند. اسپرینکلر های ایستاده در جایی نصب می شوند که انسداد با پوشش تداخل ایجاد کند و در سیستم های لوله خشک با دمای انجماد مواجه شوند.

اسپرینکلر های پاسخ سریع

اسپرینکلر های ایستاده اغلب در انبارها یا فضاهای صنعتی که دارای سازه های بازسازی شده و آماده شده مانند ساختمانهای اداری مدرن و رستوران های شیک مورد استفاده قرار می گیرند.
برای فضاهای صنعتی، تجاری و ذخیره سازی، مناسب ترین اسپرینکلرها از نوع ایستاده با اتصال  3/4 (19.05 میلی متر) و فاکتور 8.0 هستند. بسیاری از اسپرینکلر های ایستاده نیز با دهانه کوچکتر یعنی 5.6K موجود است، از جمله این سری TY-FRB Tyco و سری V27 Victaulic و مدل های VK300 می باشد.

اما در حالی که اسپرینکلر های آتش نشانی ایستاده پایه اصلی تقریباً همه تولید کنندگان اسپرینکلر های آتش نشانی هستند، همه اسپرینکلر های آتش نشانی ایستاده به یک اندازه تولید نمی شوند.

اسپرینکلر های پاسخ سریع

پوشش های مقاوم در برابر خوردگی
در سال 2012، وایکینگ یک پوشش ضد زنگ الکترولس نیکل PTFE (ENT) به چندین محصول در خط اسپرینکلر تجاری خود اضافه می کند. با انجام این کار، وایکینگ به Victaulic و دیگران می پیوندد و در پایان می تواند از آزمایش دقیق 30 روزه خوردگی یعنی UL 199 برای بررسی میزان مقاومت، بدون هیچ شواهدی از زنگ زدگی جان سالم به در ببرد.
متناوباً، بسیاری از اسپرینکلرهای ایستاده پاسخ استاندارد وایکینگ، از جمله 5.6K Micromatic VK100 و 8.0K Micromatic VK200، با پوشش های مقاوم در برابر خوردگی با هزینه کم، در دسترس هستند و علاوه بر آن، آچار مخصوص این مدل اسپرینکلر ها طراحی شده و برای نصب این اسپرینکلر ها بدون از بین بردن روکش مقاوم در برابر خوردگی به کار می رود.

زیبایی شناسی
در حالی که اسپرینکلر های آتش نشانی ایستاده یا قائم را نمی توان در زیر صفحه پوشش قرار داد یا پنهان کرد، طراحی سیستم می تواند مدل های ایستاده را کمتر در معرض دید افراد قرار دهد. اسپرینکلر های سری Tyco’s TY-FRB با ضریب 5.6 K و بدنه باریک در دسترس هستند و برای بانک ها، هتل ها و سایر مشاغل تجاری که ظاهر مهم است، طراحی شده اند.

اسپرینکلر های پاسخ سریعاسپرینکلر های پاسخ سریع (ESFR)

اسپرینکر های واکنش سریع یا (ESFR) که برای اولین بار در دهه 1980 ایجاد شدند انقلابی در جلوگیری از آتش سوزی در محیط های با میزان سوخت های سوختنی بالا و قابلیت آتش سوزی گسترده به وجود آورده اند. Tyco بعنوان اولین اسپرینکر ESFR در بازار نوآوری کرده است. در حالت کلی، اسپرینکر ایستاده می تواند حتی شدیدترین شرایط آتش سوزی را تحت کنترل داشته باشد، بخارهای خورنده را تحمل کند و به راحتی هم نصب می شود.

 

 

اسپرینکر دیواری

 

اسپرینکر دیواری

اسپرینکر دیواری چیست؟

اسپرینکر های دیواری را در امتداد دیوارها یا زیر تیرها زمانی نصب می كنند كه لوله كشی سقف در دسترس نیست یا از نظر زیبایی نگرانی وجود دارد.

بیشتر آنها برای محافظت از اتاق های کوچک، کمد یا راهروها طراحی شده اند و دارای یک انحراف دهنده (دفلکتور) نیم دایره هستند که الگوی اسپری هلالی شکل را ایجاد می کند. درواقع، براساس استاندارد NFPA13 اسپرینکلر دیواری اسپرینکلری با دفلکتور ویژه است. این دفلکتور به گونه‌ای طراحی شده است که بیشتر مقدار آب را دورتر از دیوار نزدیک به اسپرینکلر (نزدیک ترین دیوار به اسپرینکلر) تخلیه می‌کند. دیوار نزدیک در اسپرینکلرهای دیواری افقی، دیواری است که اسپرینکلر به صورت افقی بر روی آن نصب است. تولیدکنندگان حرفه ای اسپرینکلرهای دیواری در دنیا، ساختار این اسپرینکلرها را به گونه ای طراحی می کنند که علاوه بر پرتاب میزان بیشتری از آب به روبرو، مقداری از آب به دیوار پشت اسپرینکلر پاشیده شده و این دیوارها نیز خنک گردند.

پروفایل پاشش در این نوع اسپرینکلر معمولا بصورت ربع کره است اما پروفایل پاشش در اسپرینکلرهای پایین زن و بالازن به صورت چتری بود و این خود یکی از تفاوت های اسپرینکلر دیواری با سایر اسپرینکلرهاست. اسپرینکلرهای دیواری دو نوع هستند. اسپرینکلرهای افقی (horizontal) و اسپرینکلرهای عمودی (vertical). از لحاظ حساسیت عملکرد و سرعت واکنش به حادثه حریق، اسپرینکلرهای دیواری نیز همانند سایر اسپرینکلرها به دو نوع واکنش سریع و واکنش استاندارد طبقه بندی می‌شوند.

اسپرینکلر های دیواری افقی فقط باید در زیر سقف های صاف، صاف و افقی مطابق با لیست ها، مصوبات و دستورالعمل های NFPA نصب شوند. این در حالی است که اسپرینکلرهای بالازن و پایین زن، عمودی و بر سقف ساختمان ها قابل نصب هستند. اسپرینکلر های دیواری افقی در هتل ها، رستوران ها، کلیساها و مجموعه ای از ساختارهای تجاری مورد استفاده قرار می گیرند و اکثر اسپرینکلر های جانبی از اتصال 1/2 (12.7 میلی متر) استفاده می کنند و دارای ضریب 5.6 K هستند. اسپرینکلرهای دیواری افقی، معمولا با درج حرف H یا WH بر روی دفلکتور قابل تشخیص هستند که به طراحان و مجریان سیستم های اسپرینکلر یادآور می شود که عملکرد صحیح این اسپرینکلر تنها در شرایط نصب به صورت افقی میسر است. لازم به ذکر است که دفلکتور تمام اسپرینکلرهای دیواری باید حداقل 4 اینچ از سقف یا دیوار جانبی فاصله داشته باشند. و اسپرینکلر های دیواری عمودی نباید بیش از 6 اینچ با سقف فاصله داشته باشند. موردی وجود دارد که باعث اختلال در عملکرد اسپرینکلرها می‌شود و آن هم فضای هوی راکد یا مرده است. بنابر استاندارد NFPA 13 هرگز نباید هیچکدام از اسپرینکلرها در فضای راکد نصب شوند. در شکل زیر قسمت قرمز رنگ به فضای راکد اشاره دارد، که شما نباید در این فضا، اسپرینکلر خود را نصب کنید:

نقشه اسپرینکر دیواری

 

اسپرینکلر

نصب و راه اندازی
امسال، وایکینگ اسپرینکلر جانبی افقی خشک با فاکتور 8.0 K را با منحرف کننده های طراحی شده معرفی کرد. برای نصب این اسپرینکلر ها باید deflector در هر جایی از چهار تا 12 اینچ زیر سقف قرار داده شود.

در سال 2016 ، Tyco با Johnson Controls ادغام شد و به دو شرکت جهانی با تخصص صنعتی گسترده پیوست. Johnson Controls طیف وسیعی از محصولات جدید را برای آبپاش های Tyco اعلام کرد. از جمله آن آداپتوری به نام Rapid Seal، برای تسریع در نصب اسپرینکلر در سیستم هایی که از لوله و اتصالات CPVC استفاده می کنند. Rapid Seal باعث قرارگیری دقیق می شود – این ویژگی خصوصاً هنگام نصب اسپرینکلرهای های آتش نشانی سری Tyco TY-FRB و سایر اسپرینکلرهای دیواری است.

 پوشش ها

در حالی که رنگ ها به مرور می تواند سر اسپرینکلر های آتش را خراب و دچار فرسایش کنند، پوشش های تولید شده می توانند با محافظت در برابر خوردگی، طول عمر اسپرینکلر را افزایش دهند. به عنوان مثال، بیشتر تولیدکنندگان، پوشش های مقاوم در برابر خوردگی PTFE (ENT) را ارائه می دهند. اما در سال 2014 ، ویکتولیک پوشش VC-250 را به خط آب پاش FireLock خود وارد کرد. این ماده قادر است در معرض تعداد بیشتری از مواد شیمیایی از جمله پراکسید هیدروژن، هیدروکسید سدیم، آمونیاک و اسید نیتریک مقاومت کند. در حالت کلی، اسپرینکلر های دیواری نیاز به نصب دقیق دارند، فرایندی که با لوازم جانبی مناسب می توان آن را آسان کرد. همه تولیدکنندگان پوشش های محافظ برای اسپرینکلر های دیواری را ارائه می دهند، اما این پوشش ها باید با در نظر گرفتن خطرات شیمیایی خاصی که با اسپرینکلر مواجه هستند، انتخاب شوند.

اسپرینکلر مخفی
اسپرینکلر مخفی

 اسپرینکلر مخفی چیست؟

امروزه با توجه به افزایش استفاده از اسپرینکلر در تمامی مکان ها و همچنین حساسیت افراد بر روی حفظ زیبایی محیط، استفاده از اسپرینکلرهای مخفی به شدت افزایش یافته است. اسپرینکلرهای مخفی یا اسپرینکلر های کانسیلد درون یک قاب مخصوص کار شده اند. این اسپرینکلرها به صورت عقب رفته نصب می گردند و قاب آنها هم سطح با سقف می باشد. این صفحه حساس به گرما در دمای تقریبا 20 درجه پایین تر، از سر اسپرینکلر جدا می شود و باعث می شود که سر اسپرینکلر برای تخلیه آب فعال شود. کاربرد این اسپرینکلر در هتل ها، ساختمان های تجاری، فرودگاه و محیط های لوکس می باشد.

به اشتباه و به دلیل عدم آگاهی افراد، گاهی دیده شده است که برای ایجاد یک اسپرینکلر مخفی، از یک اسپرینکلر پایین زن معمولی + یک قاب استفاده شده است، که باید بدانید که این کار باعث می شود که جان و مال افراد به خطر افتند و در این صورت اسپرینکلر کارایی خود را از دست خواهد داد.

اسپرینکلر مخفی
اسپرینکلر مخفی

مانند اسپرینکلر های آویز، ایستاده و دیواری، اکثر اسپرینکلرهای مخفی دارای رشته اتصال  1/2 “(12.7 میلی متر) و عامل 5.6 K هستند، از جمله اسپرینکلرهای مخفی می توان به اسپرینکلرهای سری V38 Victaulic، اسپرینکلر های CN-QR Senju و سری RFII (Royal Flush) Tyco’s اشاره کرد. همچنین لازم است بدانید که دمای صفحه پوشش اسپرینکلر های مخفی با دمای فعال شدن سر اسپرینکلر متفاوت است اما اغلب در اسپرینکلر های 155F (68C) روی 139F (59 درجه سانتیگراد) و در اسپرینکلر 165F (74C) روی 200F (93C) تنظیم می شوند.

شکل ظاهری صفحات پوششی اسپرینکلر از یک سازنده تا سازنده دیگر بسیار متفاوت است. در حالی که سرهای اسپرینکلر در رنگ های سفید، کرومی، مشکی یا برنجی موجود است، اما صفحات پوشش در طیف گسترده تری از تمام رنگ ها، از جمله طرح های چوبی، فلزی و در برخی موارد، با رنگ آمیزی سفارشی نیز در دسترس هستند.

رنگ اسپرینکلر آتش نشانی
اسپرینکلر آتش نشانی

سنجو، بزرگترین تولید کننده اسپرینکلر آتش نشانی ژاپن و سازنده اولین اسپرینکلر آتش نشانی در این کشور، در دهه گذشته به سرعت توسعه یافته است و تقاضا برای این اسپرینکلر بشدت افزایش یافته است و بخشی از دلیل این موفقیت روزافزون Senju، ارائه مجموعه متمایز از صفحات پوششی با سطح استاندارد در رنگ های مختلف است – از جمله بژ، نیکل، چوب داگلاس فیر و هشت رنگ و طرح ها و نقش های دیگر . Senju این صفحات را در بیشتر خط تولید خود، از جمله در اسپرینکلر های CN-QR با عامل 5.6 K، در دسترس عموم قرار می دهد.

از آنجا که صفحات پوشش اسپرینکلر آتش نباید هرگز رنگ آمیزی شود و همیشه باید با صفحه تأیید شده توسط سازنده جایگزین شود، خط زیبایی Senju یک فرصت مناسب برای ساختمانهای زیبایی است که در عین حفظ زیبایی نیاز به حفاظت و پیشگیری از آتش دارند.

اسپرینکلر آتش نشانی
اسپرینکلر آتش نشانی

انواع مختلف اسپرینکلر آتش برای کاربردهای ویژه در دسترس است

“بهترین” اسپرینکلر آتش وجود ندارد و کاربرد و مدل اسپرینکلر براساس موقعیت مکانی متفاوت خواهد بود. طراحان و نصب کنندگان اسپرینکلر آتش دارای مجوز اصلی هستند تا اطمینان حاصل کنند که نوع اسپرینکلر، متناسب با مکان، دمای محیط و خطر آتش سوزی، نوع اشتغال و طراحی معماری سازه است. اگر قصد تعویض اسپرینکلر را دارید، توجه داشته باشید که سیستم باید از قبل تخلیه شود. اسپرینکر خود را یه صورت تخصصی و با کمک گرفتن از افراد متخصص در این حوزه انتخاب کنید. اگر سوالی دارید و در انتخاب اسپرینکلر مناسب به کمک نیاز دارید، با ما تماس بگیرید و یا در زیر در مورد انواع اسپرینکر هایی که می شناسید، نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

شلنگ اسپرینکلر ساخت ایران

شلنگ انعطاف پذیر H.E مخصوص سیستم های اتوماتیک اطفاء حریق اسپرینکلر، برای اولین بار در ایران طراحی و ساخته شده است. این محصول توسط واحد تحقیق و توسعه شرکت همیار انرژی طراحی و به بازار عرضه شده است. این محصول دارای نشان استاندارد ملی و تاییدیه از سازمان آتش نشانی تهران می باشد. در ادامه به توضیحات کامل تر راجع به این محصول می پردازیم.

 

شلنگ اسپرینکلر

همچنین در صورت نیاز به تهیه انواع اسپرینکلر قادر خواهید بود در فروشگاه تجهیزات آتش نشانی هایپر فایر به نشانی www.hyperfire.ir ثبت سفارش نمایید.

فروشگاه تجهیزات آتش نشانی هایپرفایر، اولین و بزرگترین فروشگاه اینترنتی تخصصی تجهیزات آتش نشانی در ایران

 

منبع:

https://www.qrfs.com/blog/61-fire-sprinkler-head-types-pendents-uprights-sidewalls-and-concealed/#sidewall-sprinkler-head

 

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 4 / 5. تعداد رای‌ها: 15

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آتش نشانی 57854-021

مشاوره و خدمات آتش نشانی,تاسیسات و ایمنی,فروش تجهیزات و لوازم,بوستر پمپ,طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی,اخذ تاییدیه,فروش و شارژ کپسول آتش نشانی,پودر و گاز,co2,اجرای اعلام و اطفای حریق,اسپرینکلر newage