شیلنگ آتش نشانی

آتش سوزی یک خطر همیشگی برای مشاغل و صاحبان املاک است. اگرچه ممکن است هرگز در محل کار با موقعیت آتشین روبرو نشوید، اما همچنان باید از اقدامات احتیاطی که فرد در هنگام آتش سوزی باید انجام دهد و همچنین نحوه استفاده از ابزارها و تجهیزات ایمنی در برابر آتش آشنا شوید. در حالی که کپسول های آتش نشانی ساده ترین وسایل برای استفاده در موارد اضطراری آتش هستند، در بسیاری از ساختمان ها استفاده از شیلنگ آتش نشانی رایج است.

شیلنگ آتش نشانی یک شیلنگ با فشار بسیار بالا است که برای انتقال آب به سمت آتش استفاده می شود. همچنین ممکن است، مواد ضد حریق داشته باشد. شیلنگ آتش نشانی را می توان به یک ماشین آتش نشانی یا یک شیر آتش نشانی متصل کرد و فشار بین 800 تا 2000 کیلو پاسکال را برای آن تنظیم کرد. خشک شدن شیلنگ های آتش نشانی پس از استفاده بسیار مهم است زیرا آبی که در یک شلنگ باقی مانده می تواند باعث خراب شدن شود. در نتیجه، خانه های آتش نشانی دارای سازه های بزرگی هستند که برای خشک کردن شلنگ ها طراحی شده اند.برای انتخاب یک شلنگ آتش نشانی باید سعی شود تا بهترین کیفیت و با حداکثر کارایی انتخاب شود، در صورتیکه جنس شلنگ مناسب نباشد و یا شیلنگ آتش نشانی معیوب باشد، این امکان وجود دارد که در هنگام اطفاء حریق، شلنگ ترکیده و عملیات خاموش سازی آتش را با مشکل مواجه کند و خسارات جانی و مالی نیز در پی داشته باشد.

شیلنگ آتش نشانی

در هنگام انتخاب شلنگ آتش نشانی بایستی به مواردی از قبیل طول شلنگ آتش نشانی، جنس شیلنگ و فشاری که شلنگ آتش نشانی می تواند تحمل کند، دقت شود. یک حلقه شیلنگ آتش نشانی از یک شلنگ جمع کننده تشکیل شده است که قادر به تأمین مداوم آب قابل کنترل می باشد.

شیلنگ های آتش نشانی که ظرفیت بیشتری دارند در دمای پایین، آب بیشتری را حمل می کنند. اگر شلنگ قطر کمتری داشته باشد، به فشار بیشتری احتیاج دارد. مهمترین عامل در تعیین کارایی شیلنگ آتش نشانی، قطر شیلنگ است.

قرقره شیلنگ آتش نشانی اولین بخش تهاجمی از تجهیزات اطفا حریق است. این روش به گونه ای طراحی شده است که به عنوان یک روش پاسخ سریع توسط هر فرد برای مقابله با آتش سوزی در مراحل اولیه استفاده می شود. حلقه های شیلنگ برای آتش سوزی کلاس A مناسب است: کاغذ ، منسوجات ، چوب ، بیشتر پلاستیک ها و لاستیک.
دقت کنید که از شلنگ آتش نشانی در آتش سوزی های الکتریکی استفاده نکنید، به یاد داشته باشید آب، الکتریسیته را هدایت می کند، بنابراین استفاده از حلقه شیلنگ آتش نشانی در این مواقع می تواند منجر به برق گرفتگی شود!

استفاده از حلقه های شیلنگ آتش نشانی آسان است و تقریباً به طور نامحدودی آب را تأمین می کنند، زیرا به منبع تغذیه شبکه متصل هستند و باید حدوداً 35 متر طول داشته باشند. قبل از کار با شیلنگ آتش نشانی، باید کاملاً کشیده شود. یک حلقه شیلنگ آتش نشانی طوری طراحی شده است که حداقل 20 لیتر آب در دقیقه، به روشی قابل کنترل، تا حداکثر طول 36 متر از حلقه ثابت، فراهم کند.

حلقه های شیلنگ آتش نشانی از طول لوله های غیر انقباض تشکیل شده اند. آنها به طور دائمی به یک منبع تغذیه متصل می شوند و از یک سوپاپ روشن/خاموش اصلی، یک راهنمای شیلنگ و یک شیلنگ با یک نازل تشکیل شده اند. نازل متصل به انتهای شیلنگ، اپراتور را قادر می سازد جهت و جریان آب به سمت آتش را کنترل کند. شلنگ آتش نشانی برای ساختمان های مسکونی و همچنین ماشین های آتش نشانی به صورت جداگانه قابل عرضه می باشد.

دو نوع حلقه شیلنگ آتش نشانی وجود دارد:

حلقه شیلنگ آتش نشانی دیواری ثابت

این نوع حلقه های شیلنگ به طور دائمی بر روی یک دیوار یا در جعبه آتش نشانی نصب می شوند و به منبع اصلی تأسیس آب ساختمان متصل می شوند. آنها در مکان هایی نصب می شوند که به راحتی قابل دسترسی هستند و برای خاموش یا مهار آتش سوزی های کوچک استفاده می شوند. باید فضای دیواری کافی در اطراف این حلقه ها وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که در هنگام استفاده از آنها هیچ مانعی وجود ندارد. اگر از جهبه آتش نشانی استفاده می کنید، تجهیزات موجود در جعبه آتش نشانی عبارتند از شیلنگ آتش نشانی، قرقره آتش نشانی و در صورتی در جعبه آتش نشانی خود بر روی قرقره از شیلنگ برزنتی آتش نشانی استفاده کنید باید از کوپلینگ آتش نشانی نیز درون جعبه آتش نشانی خود استفاده کنید. البته باید گفت که در بعضی از جعبه های آتش نشانی یک فضا برای قرار دادن کپسول اتش نشانی در نظر گرفته شده است.

جعبه آتش نشانی | شیلنگ آتش نشانی

حلقه شلنگ آتش نشانی بازویی

بر خلاف شیلنگ دیواری ثابت، حلقه شلنگ بازویی به صورت چرخشی بر روی لولای بزرگ نصب می شود. فایده حلقه بازویی این است که هنگام استفاده می توان با استفاده از لولا آن را به سمت بیرون چرخاند. این کار قابلیت انعطاف پذیری بیشتری را برای کاربران فراهم می کند، خصوصاً اگر برای خاموش یا مهار آتش به حرکات ناگهانی یا حرکت تند و سریع احتیاج دارید.

از حلقه های شیلنگ اطفا حریق نباید با هدف تمیز کردن استفاده کرد، در صورت مشاهده این عمل می تواند منجر به جریمه برای شما شود.

تمام حلقه های شیلنگ مطابق با استانداردها نیاز به بازرسی و آزمایش هر 6 ماه یکبار دارند. این آزمایش برای اطمینان از عملکرد حلقه شلنگ در شرایط اضطراری است.

انواع شلنگ های آتش نشانی براساس جنسیت:

 • شلنگ آتش نشانی لاستیکی
 • شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای
 • شلنگ آتش نشانی خرطومی
 • شلنگ آتش نشانی برزنتی
شلنگ آتش نشانی لاستیکی

همانطور که از اسمش مشخص است، جنس این نوع شلنگ از لاستیک می باشد و برای مواردی استفاده می شود که آتش سوزی در مراحل اولیه خود است و استفاده از آن نیازی به آموزش ندارد و معمولا در قرقره های آتش سوزی مطابق شکل زیر قرار دارد. شکل ظاهری این شلنگ در حالت بدون آب و در شرایط آب گیری، مشابه یکدیگر است.

شلنگ آتش نشانی لاستیکی

شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

این شلنگ در حالت بدون آب به شکل نواری تخت است، برای استفاده از این نوع شیلنگ ابتدا بایستی آن را به طور کامل روی زمین پهن کرده و پس از آن شیر آب را باز کنید تا پر از آب شود. برای استفاده از این شلنگ افراد باید آموزش ببینند و لازم به ذکر است که این شیلنگ به صورت های گوناگون جمع می شود.

شلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای

شلنگ آتش نشانی خرطومی

برای گرفتن آب روی منابع روباز استفاده می شود.

شلنگ آتش نشانی خرطومی

شلنگ آتش نشانی برزنتی

شلنگ برزنتی شامل یک لایه خارجی و یک لایه داخلی بوده که لایه خارجی از جنس نخ پرلون با جنس پلی استر و بافت مدور است و لایه داخلی از جنس لاستیک است و دارای ویژگی هایی از قبیل انعطاف پذیری بالا، دوام بالا در مقابل عوامل خارجی مانند گرما و حرارت و مواد شیمیایی، سازگار با انواع آب و هوا با کارکرد طولانی و ضدسایش می باشد.

شلنگ آتش نشانی برزنتی

راهنمای کاربر در هنگام استفاده از حلقه شیلنگ آتش نشانی

هنگام استفاده از حلقه شیلنگ آتش نشانی ، ابتدا باید اهداف خود را به هرکسی که ممکن است در مجاورت شما باشد، اعلام کنید. پس از روشن شدن، باید این مراحل را با نهایت احتیاط دنبال کنید:

 1. اطمینان حاصل کنید که یک مسیر مناسب برای خروج اضطراری شما وجود دارد.
 2. (برای حلقه های استاندارد) در صورت وجود مهر و موم ضد دستکاری را باز کنید تا حلقه قابل استفاده شود.
 3. آب را در شیر به جریان بیندازید.
 4. شیلنگ را به اندازه لازم برای رسیدن به آتش بکشید.
 5. با احتیاط و در حالی که خط مشخصی از محل را برای خروج از پیش تعیین شده خود حفظ کرده اید، با احتیاط به سمت مورد نظر حرکت کنید.
 6. با قرار دادن آب در حالت باز اجازه دهید آب از نازل خارج شود.
 7. هدف، قرار دادن جریان آب به سمت آتشی است که می خواهید خاموش کنید. زیاده روی نکنید ؛ هنگامی که آتش خاموش شد، نازل را ببندید. مصرف بیش از حد آب ممکن است منجر به آسیب غیرضروری و هزینه های اضافی برای شما یا تجارت شما شود.
 8. اگر شعله با شیلنگ آتش خاموش نشود، باید همه چیز را رها کرده و در اسرع وقت به سمت خروجی از پیش تعیین شده بروید. سعی نکنید قهرمان شوید.

نحوه کار با شیلنگ آتش نشانی

کلیه محصولات شرکت همیار انرژی از تولید کنندگان برتر صنعت ارائه می شود. ما با استفاده از طرح های نوآورانه و مواد با دوام و با کیفیت بالا، محصولی با دوام در اختیار مشتریان خود قرار می دهیم. برای مشاوره و تهیه شیلنگ آتش نشانی می توانید از طریق پل های ارتباطی زیر ثبت سفارش نمایید:

برای شارژ انلاین کپسول آتش نشانی میتونید به این لینک مراجعه کنید

021-57854

09128932367 (تماس در ساعات کاری)

منابع:

https://www.exelgard.com.au/using-fire-equipment

https://www.firesafe-au.com/fire-hose-reels/

http://maritimefire.co.za/how-to-use-fire-hose-reels-to-extinguish-a-fire/

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 4.5 / 5. تعداد رای‌ها: 8

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آتش نشانی 57854-021

مشاوره و خدمات آتش نشانی,تاسیسات و ایمنی,فروش تجهیزات و لوازم,بوستر پمپ,طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی,اخذ تاییدیه,فروش و شارژ کپسول آتش نشانی,پودر و گاز,co2,اجرای اعلام و اطفای حریق,اسپرینکلر newage