9 فناوری و هوشمندسازی در آتش نشانی که این سرویس را متحول می کند

هوشمندسازی در آتش نشانی مانند استفاده از هوش مصنوعی، mixed reality یا همان واقعیت مخلوط یا وسایل نقلیه مستقل، امروزه به روشهایی که حتی یک دهه پیش تصور نمی شد، قابل استفاده و در حال بکارگیری هستند. mixed reality ترکیبی از دنیای فیزیکی و دیجیتال است که ارتباط بین تعامل انسان ، کامپیوتر و محیط را آسان می کند.

همانطور که آتش نشانان به فن آوری های کنونی عادت می کنند،  هوشمندسازی در آتش نشانی و نواوری های دیگری مانند استفاده از داده های بزرگ، زیست سنجی، نرم افزار تشخیص چهره، فیلم 360 و استفاده از فناوری بازی در حال ظهور است.

هوشمندسازی در آتش نشانی و  ادغام این سیستم ها به ساده سازی همه چیز از برنامه ریزی قبلی تا ارسال و تحلیل حادثه کمک می کند.

در اینجا لیستی از 9 فناوری وجود دارد که می تواند به طور بالقوه نحوه انجام وظیفه آتش نشان ها را تغییر دهد:

1) زیست سنجی پیشرفته یا Advanced biotelemetry :

علاوه بر ضربان قلب ، زیست سنجی این امکان را به مدیران می دهد تا بررسی کنند که خدمه داخلی چقدر سخت کار می کنند. همراه با نظارت متصل به کارکنان و یکپارچه با مدیریت هوا، زیست سنجی پیشرفته آتش نشانان را در محیط IDLH (غلظت های مواد شیمیایی با خطر فوری جانی یا سلامتی) ایمن تر می کند.

2) هوش مصنوعی یا AI :

هوش مصنوعی در آینده می تواند میزان ترافیک در زمان واقعی را برای نزدیکترین اعزام به نقطه ای، تجزیه و تحلیل کند. همچنین شناسایی شی از طریق بینایی کامپیوتری را فراهم می کند و به تیم های داخلی در مورد محیط های موجود که احتمال تغییر وضعیت دارند، هشدار می دهد.

3) واقعیت مجازی ، مخلوط و افزوده (VR / MxR / AR) :

در ابتدا این مفاهیم را به صورت خلاصه برای شما شرح می دهیم:

• واقعیت مجازی یا virtual reality یک تجربه شبیه سازی شده است که می تواند شبیه به دنیای واقعی باشد یا کاملاً متفاوت از آن باشد. VR کاربران را در یک محیط دیجیتال کاملا مصنوعی غوطه ور می کند و شما توسط سخت افزارهای مختلف کاملا در آن محیط قرار خواهید گرفت.

• واقعیت مخلوط یا Mixed reality یکی از فناوری هایی است که با ادغام مشاهدات و اطلاعات دنیای واقعی با یک محیط غوطه وری، برای برآورده سازی این نیازها در بسیاری از تنظیمات، نویدبخش است. MR اشیای مجازی را به دنیای واقعی متصل می کند و کاربر را قادر می سازد تا با اشیاء مجازی تعامل داشته باشد. همانند گزارش های آب و هوا.

• واقعیت افزوده (AR) یک تجربه تعاملی از یک محیط دنیای واقعی است که در آن اشیایی که در دنیای واقعی زندگی می کنند با اطلاعات ادراکی تولید شده توسط کامپیوتر، گاهی اوقات در چندین حالت حسی، از جمله بینایی ، شنیداری ، لمسی، حسی و بویایی افزایش می یابد. AR اشیای مجازی را در محیط دنیای واقعی همپوشانی می کند. این کار معمولا با گوشی های مختلف همراه با دوربین های گوشی اتفاق می افتد. یعنی کاربر وابسته به یک گوشی (غالبا) می باشد.

واقعیت ترکیبی-mixed reality-هوشمندسازی در آتش نشانی

 

تمرکز ارائه آموزش به شهروندان ، آموزش آتش نشانان و افزایش واکنش اضطراری از طریق این سیستم عامل های نوظهور، یکی از مزایای آن می باشد. لازم به ذکر است که کودکان هم بسیار سریع تر واقعیت مجازی را یاد می گیرند.

در واقع به کمک این تکنولوژی صنعت گیم، آتش نشانان می توانند اتفاق های اضطراری تصور شده و واقعی را کاهش دهند.

4) وسایل نقلیه مستقل :

در زمین و هوا وسایل نقلیه قابل برنامه ریزی اولین آتش نشان ها و تجهیزات را قبل، حین و پس از حادثه منتقل می کنند و باعث کاهش خطاهای انسانی می شوند. این وسایل نقلیه چرخ دار و بالدار همچنین نقش مهمی در جمع آوری و تحویل داده ها به آتش نشانان از طریق GPS ، سنجش از دور و قابلیت تصویربرداری 360 درجه 3D دارند.

5) بینایی کامپیوتر ، تشخیص لبه و تشخیص اشیا :

چندین سیستم توسط گروه های عمومی (ناسا) و گروه های خصوصی ایجاد شده است که به آتش نشانان امکان مشاهده بینایی و تصویربرداری حرارتی را می دهد. این سیستم های جدید امکان شناسایی اجسام را در هواپیما فراهم می کنند که هشدارهایی را به آتش نشانان بی اطلاع از خطر منتقل می کند و به سقوط قریب الوقوع ساختمان هشدار می دهد.

6) نرم افزار تشخیص چهره :

این نوع نرم افزار در حال حاضر در اجرای قانون در محافظت از افرادی که به آنها خدمت می کنند، کمک می کند.
در آینده، آتش نشانی و پزشکی از این نوع بینایی رایانه ای استفاده می کنند تا به یک آتش نشان اجازه دهد از هویت بیمار بیهوش، نزدیکان، اجازه درمان و سابقه پزشکی او آگاه شوند.

7) فیلم 360 :

از این دوربین ها در زیر آب ، در زمین و آسمان استفاده می شود و می تواند شهروندان و آتش نشانان را در بسیاری از جنبه های آتش سوزی و ایمنی در زندگی آموزش دهد.
امروزه از طریق رسانه های اجتماعی، نمایش های دیداری را در زمان واقعی ارائه می دهند که به آتش نشانان این امکان را می دهد تا صحنه های تیراندازی ، سیل ، آتش سوزی و سقوط را قبل از اتفاق از نظر فکری درک کنند.

8) داده های بزرگ و اینترنت اشیا (BD / IOT) :

آتش نشانان سیستم های آگاهی موقعیتی پیشرفته ای دارند که با استفاده از مجموعه های مختلف داده، همراه با چند سنسور و IOT، دارای مزایای بسیاری در زمینه نجات افراد قربانی هستند. BD / IOT همچنان یک منطقه تمرکز خواهد بود که در این سیستم عامل های در حال توسعه امنیت شبکه یک موضوع شناخته شده و اساسی است.

9) شهرهای هوشمند :

شهر هوشمند چارچوبی است که عمدتاً از فناوری اطلاعات و ارتباطات با هدف رفع چالش‌های رو به رشد شهرنشینی، ایجاد شده است. بخش بزرگی از این چارچوب، اساساً یک شبکه هوشمند از اشیاء متصل و ماشین‌هایی است که اطلاعات را با استفاده از فناوری بی‌سیم و رایانش ابری انتقال می‌دهند. برنامه‌های IoT مبتنی بر رایانش ابری، اطلاعات را در لحظه دریافت، تجزیه و تحلیل و مدیریت می‌کنند تا به شهرداری‌ها، شرکت‌ها و شهروندان کمک کنند که برای بهبود کیفیت زندگی خود تصمیمات بهتری بگیرند.

هوشمندسازی تجهیزات ایمنی شهر و تجهیز شهر به دوربین هوشمند و در آینده به سنسورهای هوشمند اطفاء حریق از جمله این ابتکارات می باشد. این نوع ابتکارات در سراسر جهان با ارائه دارایی های دیجیتال 3D / 360 برای پیشگیری از آتش سوزی ، کاهش واکنش و تحقیقات ، همه آنها را گرد هم می آورد.

استفاده از طراحی دیجیتال برای دهه ها موضوعی مهم بوده و پیشرفت های خیره کننده کنونی در تکنولوژی دیجیتال، بر روی معماری و طراحی چشم اندازهای فضاهای معماری تاثیر گذاشته است. امروزه معماران با تغییراتی که در محیط ایجاد می کنند، در پی آن هستند که ساختمان ها را با تکنولوژی وفق دهند و از آن بهره گرفته و محیط های هوشمند طراحی کنند. یک فضا یا محیط زمانی هوشمند است که بداند چه افراد یا مصنوعاتی در حال حاضر در آن موجود هستند. در نتیجه در تعامل کامل با آنها در فضا می باشد به همین خاطر دفاتر پیشگیری از آتش سوزی بخشی از مجموعه ای غیرقابل تصور از نقشه ها برای افزایش ایمنی خواهند بود که با تلفن ها ، تبلت ها ، اجسام ارتباط برقرار می کنند.

 

https://www.3mscott.com/the-future-of-firefighting/

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

میانگین امتیازها 4.7 / 5. تعداد رای‌ها: 3

نخستین شخصی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

اشتراک گذاری: