همیار انرژی

تماس با همیار

021-57854

سیستم اعلام حریق

خرید آنلاین محصولات همیار انرژی
خرید محصولات همیار انرژی

25٪ تخفیف خرید آنلاین

توپ اطفاء حریق H.E

خاموش کننده اتوماتیک

سیستم اعلام حریق
25
6 اسفند 1401

فهرست مطالب

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

 • سیستم اعلام حریق چیست؟

  سیستم اعلام حریق برای هشدار دادن در شرایط اورژانسی طراحی شده است. به این ترتیب می‌توانید از خانواده، همکاران و عموم مردم در صورت وقوع آتش سوزی حفاظت کنید.

  هشدار دهنده

  هشداردهنده‌ها در ادارات، کارخانه‌ها و ساختمان‌های عمومی یافت می‌شوند. این تجهیزات بخشی از زندگی روزانه ما هستند. اما تا روز استفاده نادیده گرفته می‌شوند. فارغ از این که تجهیزات اعلام حریق می‌توانند جان ما را نجات دهند.

  سیستم اعلام حریق از هر نوعی که باشد، در صورت تحریک شدن هشدار دهنده، با به صدا در آمدن به اطرافیان هشدار می‌دهد. همچنین امکان دارد سیستم اعلام حریق با یک سیستم کنترل از راه دور ترکیب شده باشد. بنابراین قادر خواهد بود به ساکنین ساختمان از طریق سیستم مرکزی اطلاع دهد.

  سیستم اعلام حریق یا سیستم هشداردهنده آتش سوزی چیست؟

  در این مقاله نگاهی به ساختار و انواع سیستم‌ اعلام حریق خواهیم داشت. مجموعه همیار انرژی با تولید تجهیزات اعلام حریق آماده خدمت رسانی به شماست. با ما همراه باشید.

  مغز متفکر سیستم اعلام حریق، کنترل پنل آن است. کنترل پنل قطب مرکزی دریافت تمام سیگنال‌ها است. به این ترتیب قابلیت نشان دادن وضعیت به کاربر را دارد.

  این مجموعه در برگزاری مانورها نیز قابل استفاده است. در نتیجه می‌توان شرایط را از قبل بررسی نمود و اقدامات لازم برای بروز آتش سوزی واقعی را تمرین کرد.

  کنترل پنل سیستم اعلام حریق

  انواع مختلف آشکارسازهای آتش سوزی

  در مرکز سیستم اعلام حریق، دستگاه‌های هشدار دهنده وجود دارند. از آشکارسازهای پیچیده دود گرفته تا واحدهای شیشه شکن، طیف گسترده‌ای از انواع هشدار دهنده‌ها موجود است. اما به طور کلی می‌توان آن‌ها را به چهار دسته تقسیم کرد:

  • هشدار دهنده‌های حرارت
  • هشدار دهنده‌های دود
  • هشدار دهنده‌های مونواکسید کربن
  • هشدار دهنده‌های ترکیبی
  • تلفن کننده

  انواع هشدار دهنده حریق

  آشکارسازهای حرارت (Heat Detectors)

  هشداردهنده‌های حرارت می‌توانند بر اساس یک دمای مشخص کار کنند. به طوری که با رسیدن دما به مقدار از پیش تعیین شده، هشدار دهنده به صدا در می‌آید. همچنین قابلیت کار کردن بر اساس تغییرات دمایی نیز دارد.

  آشکارساز حرارتی

  معمولا هشداردهنده‌های حرارت مانند فیوز الکتریکی عمل می‌کنند. در این آشکارسازها آلیاژ یوتکتیک وجود دارد. این آلیاژ به حرارت حساس است و زمانی که دما به مقدار مشخصی می‌رسد، آلیاژ شروع به ذوب شدن می‌کند. در نتیجه زنگ هشدار به صدا در می‌آید.

  مکانیزم آشکارساز حرارتی

  آشکارسازهای دود (Smoke Detector)

  به طور کلی اشکارسازهای دود سه نوع اصلی دارند:

  • آشکارسازهای دود یونیزاسیون
  • آشکارسازهای دود نوری
  • آشکارسازهای دود لیزری

  آشکارسازهای دود یونیزاسیون (Ionization)

  به طور کلی، آشکارسازهای دود یونیزاسیون از دو محفظه ساخته شده است. محفظه اول منبعی برای تغییرات دما، رطوبت و فشار محیط است. محفظه دوم شامل ماده رادیواکتیو (معمولا ذره آلفا) است. این ذره هوای عبوری بین محفظه را یونیزه می‌کند.

  هنگامی که دود وارد محفظه می‌شود جریان هوا کاهش می‌یابد. این کاهش هوا در مسیر به صدا درآمدن هشدار دهنده عمل می‌کند.

  یونیزاسیون

  آشکارسازهای دود نوری (Light Scattering)

  آشکارساز دود نوری بر اساس اثر تیندال عمل می‌کند. فتوسل و منبع نور به واسطه یک محفظه تاریک از هم جدا می‌شوند. بنابراین از تابیدن نور به فتوسل جلوگیری می‌کند. با ورود دود به درون محفظه، نور پراکنده می‌شود و به فتوسل می‌تابد. خروجی فتوسل در جهت به صدا درآمدن آشکارساز عمل می‌کند.

  هشداردهنده دود نوری

  آشکارساز دود لیزری (Light Obscuring)

  در سیستم اعلام حریق دود لیزری، دود با یک اشعه بین منبع نور و فتوسل قرار می‌گیرد. فتوسل مقدار نور دریافتی را محاسبه می‌کند. خروجی فتوسل در جهت فعال شدن سیستم اعلام عمل خواهد کرد. این هشدار دهنده مناسب فضاهای بزرگ است. جایی که بتوان منبع نور و فوتوسل را دور از هم قرار داد.

  هشدار دهنده دود لیزری

  آشکارسازهای کربن مونو اکسید (Carbon Monoxide)

  سیستم اعلاک حریق مونواکسید، نوعی هشدار دهنده الکترونیکی هستند که با شناسایی میزان کربن منواکسید در فضا، شیوع آتش سوزی را شناسایی می‌کنند. کربن منواکسید گازی سمی و محصول احتراق است.

  این آشکارسازها مانند انواع خانگی آن‌ها، که کربن منواکسید ناشی از احتراق‌های ناقص را شناسایی می‌کند، عمل نمی‌کند.

  این آشکارسازها از سنسوری مانند سنسور آشکارسازهای خانگی استفاده می‌کنند. با این تفاوت که درجه حساسیت آن‌ها بسیار بالاتر و سرعت واکنششان بسیار بیشتر است.

  آشکارسازهای کربن مونواکسید دارای یک سلول الکتروشیمیایی هستند که کربن مونو اکسید موجود در فضا را شناسایی می‌کند. اما نسبت به سایر محصولات احتراق واکنشی ندارد.

  هشدار دهنده کربن مونواکسید

  آشکارسازهای ترکیبی (Multi-Sensor)

  سیستم اعلام حریق ترکیبی، ورودی‌های هر دو حسگر نوری و حرارتی را ترکیب می‌کنند و آن‌ها را با استفاده از الگوریتم پیچیده‌ای که در مدار آشکارساز تعبیه شده پردازش می‌کنند.

  هنگامی که توسط پانل کنترل بررسی می‌شود، آشکارساز واکنشی را بر اساس پاسخ‌های ترکیبی از هر دو حسگر نوری و حرارتی نشان می‌دهد. این آشکارسازها برای واکنش به طیف گسترده‌ای از آتش سوزی‌ها طراحی شده اند.

  آشکارساز ترکیبی

  تلفن کننده

  تلفن کننده یا شیشه شکن دستگاهی است که پرسنل را قادر می‌سازد تا با شکستن عنصر شکننده روی فاسیا، زنگ هشدار را به صدا در آورند. این اقدام زنگ هشدار را به صدا در می‌آورد.

  تلفن کننده

  انواع مختلف سیستم‌ اعلام حریق

  سیستم‌های اعلام حریق به چهار دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

  • معمولی
  • آدرس پذیر
  • هوشمند
  • بی سیم

  سیستم اعلام حریق معمولی (Conventional)

  در این سیستم تلفن کننده‌ها و هشدار دهنده‌ها به کمک کابل‌های فیزیکی به هم متصل اند. سیگنال‌ها از طریق این سیم‌ها به مرکز کنترل می‌رسند.

  سیستم اعلام حریق معمولی

  هشدار دهنده‌ها و تلفن کننده‌ها در نواحی مختلف سازماندهی شده‌اند. به این ترتیب محل آتش سوزی مشخص خواهد شد. هر منطقه در کنترل پنل اعلام حریق یا با یک چراغ نشانگر، یک نمایش متن یا در برخی موارد هر دو نشان داده می‌شود.

  هرچه بیشتر بتوانیم یک ساختمان را به مناطق بیشتری منطقه بندی کنیم، مکانیابی آتش سوزی دقیق‌تر خواهد بود.

  زون بندی سیستم معمولی اعلام حریق

  کنترل پنل حداقل به دو مدار صداگیر متصل می‌شود که می‌تواند شامل زنگ‌ها، صداهای الکترونیکی یا سایر دستگاه‌های اعلام حریق صوتی باشد. این دستگاه‌ها در زمان فعال شدن، زنگ هشدار را به صدا در می‌آورند.

  سوالات رایج در مورد کنترل پنل آتش نشانی

  سیستم اعلام حریق معمولی

  سیستم اعلام حریق آدرس پذیر (Addressable)

  اصول آشکارسازی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر در موارد بسیاری با سیستم معمولی شباهت دارد، اما تفاوت‌هایی نیز با سیستم معمولی دارد.

  در این سیستم به هر آشکارساز آدرس مشخصی داده شده است. کنترل پنل می‌تواند دقیقاً تعیین کند که کدام آشکارساز یا تلفن کننده زنگ را به صدا درآورده است.

  دیپ سویچ

  مدار تشخیص به صورت یک حلقه سیمی است و حداکثر 99 دستگاه می‌توانند به هر حلقه متصل شود. معمول است که حلقه با ماژول‌های جداسازی حلقه نصب شود. بنابراین مدار قطع می‌شود تا اطمینان حاصل شود که یک اتصال کوتاه یا یک خطا باعث از بین رفتن بخش کوچکی از سیستم نشود. در این صورت سایر بخش‌های سیستم می‌توانند به صورت نرمال کار کنند.

  6 مرحله نصب تجهیزات اعلام حریق و دتکتور خانگی

  سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

  سیستم اعلام حریق هوشمند (Intelligent)

  در سیستم اعلام حریق هوشمند، هر آشکارساز به یک سیستم کامپیوتری متصل است. این سیستم محیط اطراف را بررسی می‌کند و در صورت آتش سوزی و نیاز به تمیز شدن با کنترل پنل ارتباط می‌گیرد. سیستم‌های اعلام حریق نسبت به سیستم‌های معمولی و آدرس پذیر، بسیار پیچیده‌تر اند و امکانات بیشتری در آن تعبیه شده است. هدف اصلی آن‌ها کمک به جلوگیری از وقوع هشدارهای اشتباه است.

  سیستم اعلام حریق هوشمند

  سیستم‌های اعلام حریق هوشمند در مدل‌های 2،4 و 8 حلقه‌ای موجود است. اماکن بزرگ را می توان از طریق یک پنل بزرگ مانیتور کرد.

  لوپ سیستم اعلام حریق هوشمند

  اسپری تست دود

  سیستم‌ اعلام حریق بی سیم (Wireless)

  سیستم اعلام حریق بی سیم یک جایگزین موثر برای سیستم‌های اعلام حریق سیمی سنتی برای همه کاربردها هستند. این سیستم از ارتباطات رادیویی ایمن و بدون نیاز به مجوز برای اتصال سنسورها و دستگاه‌ها با کنترلرها استفاده می‌کنند. این سیستم مزایای منحصر به فرد بسیاری را ارائه می‌دهد و یک سیستم کاملاً هوشمند تشخیص آتش بدون نیاز به کابل کشی است.

  سیستم اعلام حریق بی سیم

  انواع دتکتور و سیستم های اعلام حریق 

  در پایان

  در این مقاله به صورت کلی با انواع سیستم‌ اعلام حریق آشنا شدیم. این سیستم‌ها در زندگی هر روزه ما موثر هستند و از جان ما حفاظت می‌کنند. اینجا در همیار انرژی تیم کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات و نظرات شما هستند.

   تماس با همیار انرژی 57854-021

  به این مقاله امتیاز بدید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  6 + 3 =

  blank

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   عدد مناسب قرار دهید + 21 = 25

   blank
   blank