همیار انرژی

تماس با همیار

021-57854

آدرس دفتر ما

تهران -گیشا

پنل اعلام حریق

خرید آنلاین محصولات همیار انرژی

خاموش کننده اتوماتیک

25٪ تخفیف خرید آنلاین

توپ اطفاء حریق H.E

شارژ کپسول آتش نشانی

شارژ کپسول
پنل اعلام حریق
253
17 شهریور 1401
 • پنل اعلام حریق چیست؟

  پنل اعلام حریق آتش نشانی یک وسیله ایمنی است که ساختمان های تجاری معمولاً برای برقراری ارتباط تعدادی از تجهیزات آتش نشانی که می تواند جان انسان ها را نجات دهد و آسیب اموال را به حداقل برساند به آن نیاز دارند.

  هدف از پنل اعلام حریق فعال کردن واکنش سریع اضطراری در زمان وقوع آتش سوزی است تا همه افراد در ساختمان این فرصت را داشته باشند که ایمن از آن خارج شوند. پنل های آتش نشانی مختلف موجود در بازار ویژگی های متفاوتی دارند، بنابراین قابلیت های این محصول می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک پنل اصلی آتش ممکن است زنگ خطر را به صدا درآورد تا همه را از خطر آگاه کند. برخی از پنل های آتش نشانی نیز هنگام بروز آتش سوزی با مرکز آتش نشانی ارتباط برقرار می کنند و برخی حتی سیستم اسپرینکلر ساختمان را فعال می کنند تا آتش را سریع خاموش کنند.

  اگر به طور کلی نمی‌دانید که پنل آتش نشانی چگونه کار می‌کند، توجه داشته باشید که هنگام وقوع آتش‌سوزی، پنل اعلام حریق آتش‌نشانی سیگنالی را از دتکتورهای دود، سیستم اسپرینکلر آتش، یک شاسی اعلام حریق یا یک کلید در ساختمان دریافت می‌کند. این بدان معناست که پنل به تنهایی نمی تواند آتش را تشخیص دهد، اما می تواند به سیگنال هایی که از سیستم هایی که دود را تشخیص می دهند، پاسخ دهد. در آن نقطه، پاسخ پنل آتش نشانی فعال می شود، که ممکن است شامل ایجاد صدای بلند و روشن شدن برای هشدار دادن به مردم در مورد آتش سوزی باشد، و سپس ممکن است سیگنالی را به سازمان آتش نشانی ارسال کند تا نیروهای آتش نشان را به سرعت به محل برساند. پنل های اعلام حریق در انواع مختلفی وجود دارند که مهمترین و پرکاربردترین آن پنل اعلام حریق آدرس پذیر است. این سیستم از فناوری مدرن استفاده می کند، زیرا دارای یک ریزپردازنده است که داده ها را نه تنها از دستگاه های موجود در ساختمان به پنل ارسال می کند، بلکه تغییرات جریان های الکتریکی را نیز تشخیص می دهد. هر دستگاه در سیستم تشخیص حریق ساختمان دارای آدرس خاص خود است، بنابراین پنل آتش نشانی آدرس پذیر می تواند تشخیص دهد که سیگنال از کدام دستگاه می آید. این باعث می شود مکان دستگاهی که سیگنال ها را به پنل آتش ارسال کرده است مشخص گردد.

  پنل اعلام حریق آدرس پذیر چیست؟ 

  پنل مرکزی آدرس پذیر، سیستم‌های اطفاء حریقی هستند که می‌توانند به سرعت جو را شناسایی کرده و تغییر دهند و در صورت بروز مشکل، مکان دقیق را مشخص کنند. این پنل ها سیستم مدرنی هستند که مانند سیستم های معمولی به جای آنالوگ به صورت دیجیتالی عمل می کنند.

  پنل اعلام حریق آدرس پذیر چگونه کار می کند؟

  پنل اعلام حریق آدرس پذیر نام خود را از این واقعیت گرفته است که هر دستگاه سیگنالینگ آدرس خاص خود را دارد. یک سیستم اعلام حریق آدرس پذیر با مجموعه ای از دستگاه های شبکه ای کار می کند که اطلاعات را مستقیماً به پنل مرکزی آدرس پذیر منتقل می کند. اساساً یک مینی کامپیوتر درون پنل این اعلان‌ها را دریافت می‌کند و می‌تواند تشخیص دهد که اطلاعات از کدام دستگاه سیگنال می‌آید. با نشانی دستگاه(های) سیگنال فعال، آتش نشان ها می توانند به سرعت شناسایی کنند که محل آتش سوزی مشکوک است، اغلب حتی قبل از رسیدن به صحنه. فناوری موجود در پنل کنترل اعلام حریق آدرس پذیر می تواند به طور خودکار خدمات اضطراری را از آتش سوزی و مکان آن مطلع کند تا واکنش بلافاصله شروع شود.

  این نوع پنل های مرکزی جهت کنترل حریق در مراکزی با تعداد اتاق ها و فضاهای بیشتر از حد متعارف مورد استفاده قرار می گیرند. و بر اساس تعداد لوپ، تعداد قرارگیری دیوایس ها در هر لوپ، طول قابل پشتیبانی در هر لوپ، قدرت تشخیص عیوب و فناوری کد و آدرس گذاری در دتکتور ها و دیگر دیوایس ها و انواع برند ها تقسیم بندی و قابل انتخاب می باشند.

  کدگذاری شده

  پنل های کدگذاری شده اولیه ترین نوع کنترل مرکزی اعلام حریق بودند و در طول دهه 1800 تا 1970 ساخته شدند. یک پنل رمزگذاری شده از بسیاری جهات شبیه به یک پنل معمولی مدرن است. به جز اینکه هر منطقه به چرخ رمز خود متصل است (یعنی زنگ هشدار در منطقه 1 کد 1-2-4 را صدا می کند [از طریق زنگ ها یا بوق ها در ساختمان]، در حالی که منطقه 2 صدای 1-2-5 را می دهد)، که بسته به نحوه تنظیم پنل، مجموعه هایی از چهار دور کد را انجام می دهد تا زمانی که ایستگاه کشش شروع کننده تنظیم مجدد شود. پنل‌های بزرگ می‌توانند کل دیوار یک اتاق مکانیکی را با ده‌ها چرخ رمزی اشغال کنند. پنل های کوچکتر در بیشتر مواقع، فقط یک منطقه را تحت پوشش دارد، بنابراین فقط یک کد دارند. این پنل‌ها امروزه رایج نیستند، اما گاهی اوقات می‌توان آن‌ها را در ساختمان‌های قدیمی‌تر مانند ساختمان‌های دانشگاه یا بیمارستان‌ها یافت.

   

  پنل اعلام حریق مرکزی آدرس پذیر

  پنل مرکزی متعارف

  پنل های مرکزی کنترل حریق از نوع متعارف به شما این توانایی را خواهد داد که در یک زون (یک طبقه) با دارا بودن تعداد منطقی فضاها (واحدها) به تشخیص محل حریق بپردازید. در این نوع پنل ها با نمایش زون محل حریق، فقط محدوده حریق قابل تشخیص می باشد و کاربر باید با قرار گرفتن در زون مورد نظر و کمک گرفتن از ریموت های(چراغ) سر درب هر فضا (واحد) بتواند محل دقیق تری از بروز حریق را تشخیص دهد. البته لزوم تابلوی راهنمای زونبندی طبقات کنار هر پنل مرکزی متعارف همیشه احساس می شود. این نوع پنل با توجه به تعداد زون، تعداد قرار گیری دتکتور ها در هر زون و … قابل انتخاب می باشند.

  شرکت همیار انرژی نماینده برند های مختلف در این نوع پنل، خدمات ویژه ای در زمینه انتخاب بهترین برند با بهترین قیمت را به شما عزیزان خواهد داد.

  پنل اعلام حریق مرکزی متعارف

  پنل گرافیکی

  پنل های مرکزی گرافیکی عموما از نوع آدرس پذیر در بازار موجود می باشند و انواع متعارف آن نیز قابل دسترس است. این پنل با نمایش گرافیکی وضعیت فضاهای تحت کنترل، گزارش وجود هر گونه حریق در هر محل، گزارش وقوع خطاها (فالت) در سیستم، نمودارهای تغییرات وضعیت و … را به صورت گرافیکی قابل نمایش ساخته و خروجی آن جهت تحلیل و اتصال به دیگر سیستم های کنترل هوشمند ساختمان را قابل دسترسی نموده است.

   

  پنل اعلام حریق گرافیکی

  پنل وایرلس

  زمانی که سیستم اعلام حریق را در محلی که از قبل به بهره برداری رسیده و یا دیگر قابلیت سیم کشی توکار در آن وجود ندارد، را بخواهیم نصب کنیم، می توان از سیستم اعلام حریق وایرلس یا بدون سیم استفاده کرد. پنل اعلام حریق وایرلس با ارتباط گرفتن با دیگر تجهیزات مانند دتکتورها، شاسی ها، آژیرها و … بدون سیم ، این قابلیت را ایجاد نموده تا در زمانی که امکان اجرای سیم کشی (چه توکارو چه روکار) وجود ندارد از این دستگاه استفاده نمود. فقط در زمان خرید و نصب این دستگاه باید به برد تجهیزات و پنل مرکزی wireless جهت در ارتباط بودن مداوم با یکدیگر توجه لازم را نمود.

  همیار انرژی جهت انتخاب و نصب این تجهیزات آماده خدمات رسانی به هم میهنان عزیز می باشد.

  پنل وایرلس

  امروزه کنترل پنل سیستم اعلام حریق یکی از مهمترین اجزای مراکز و پروزه های بزرگ نظیر بیمارستان ها، مراکز درمانی، ساختمان ها، کارخانجات، هتل ها، ادرات بزرگ و مجتمع های تجاری با واحدهای متعدد می باشد، به گونه ای که کنترل پنل یک سیستم اعلام حریق و یکی از اجزای جدایی ناپذیر موارد یاد شده است. در یک کنترل پنل تمام وظایف توسط میکروپروسسورها انجام می‌شود. همچنین سیم کشی در این سیستم ها به صورت حلقه یا لوپ است. به این صورت که سیم کشی از ترمینال خروجی لوپ در کنترل پنل شروع شده و بعد از عبور از تجهیزات مجددا به کنترل پنل و ترمینال ورود لوپ، وارد میشود. در کنترل پنل سیم کشی کلیه موراد اعلام حریق یعنی دتکتورها، منابع تغذیه و وسایل صوتی خبردهنده به قسمت مرکزی کنترل پنل وصل می شود.

  این مراکز مجهز به مدارهای عیب یاب هستند و در هنگام رخ دادن مشکلی از جمله ضعبف بودن یکی باتری ها و خرابی دتکتور و سوختگی فیوزی در نقطه ای فعال شده و به مرکز کنترل پنل اعلام شده و منطقه آتش گرفته یا دارای اختلال گزارش می شود.

  کنترل پنل ها انواع مختلفی دارند، که از جمله آن ها موارد زیر می باشد:

  • پنل مرکزی آدرس پذیر
  • پنل گرافیکی
  • پنل مرکزی متعارف
  • پنل وایرلس

  در زیر هرکدام از موارد نام برده شده شرح داده می شود:

  پنل مرکزی آدرس پذیر

   

  پنل مرکزی آدرس پذیر

  کنترل پنل آدرس پذیر سیستم هشدار دهنده خودکار است که از ترکیب سیستم مدار باز و حلقه بسته بوجود می آید.

  Fire Alarm Panel قلب سیستم است که در آن تمام دستگاه ها به صورت سریال به آن متصل می شوند. 99 تا 254 دستگاه در هر ترکیبی به صفحه کنترل حداکثر متصل می شوند.

  Isolation Module به شناسایی دقیق موقعیت و موقعیت دستگاهها کمک می کند که در صورت آتش سوزی بسیار مفید است.

  ماژول کنترل دستگاه های هشدار دهنده آتش مانند sounders و hooters را کنترل می کند.

  در این نوع پنل یک کد دارای یک شناسه مربوط به خود است و برای آن شناسه، آدرسی ثبت می شود تا محل دقیق آن ثبت و گزارش شود. اگر زمانی یکی از تجهیزات اعلام حرق، برای مثال دتکتور، در وضعیت عیب و یا خطا گزارش شود، به صورت دقیق اطلاعاتی از جمله شناسه، آدرس قطعه دچار عیب و نوع قطعه روی صفحه نمایش کنترل پنل آدرس پذیر قابل رویت است.

  شناسه دادن به تجهیزات اعلام حریق آدرس پذیر، در دو صورت سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد که در برندهای مختلف متفاوت است.

  با استفاده از Repeater Panel، کاربر نهایی می تواند تمام وقایع رخ داده در صفحه کنترل آتش را مشاهده کند، این پنل در مناطق دور افتاده یا در ورودی ساختمان قرار می گیرد تا پنل آلارم از آسیب محافظت شود.

  ماژول رله یا Relay module در مواقع اضطراری مانند کلید روشن و خاموش عمل می کند، مانند بستن درب ضدحریق یا خاموش کردن سیستم های تهویه هوا و یا خاموش کردن سایر سیستم های صوتی برای اینکه مردم بتوانند زنگ هشدار را بشنوند.

  ماژول مانیتور معمولاً به کلیدهایی متصل می شود که ورودی دستگاه های آلارم است، در حالی که ماژول کنترل خروجی است.

  همچنین، هنگامی که شیشه MCP به صورت دستی شکسته می شود ، هوتر یا صدا بلندگو به طور خودکار هشدار می دهد.

  با استفاده از تمام این پارامترها ، محل دقیق آتش سوزی بلافاصله شناسایی می شود. از طریق ایجاد هشدار از مردم محافظت می کند. در انواع و اقسام ساختمانها و اماکن اعمال می شود. در واقع، در پنل های کنترل حریق آدرس پذیر در صورت ایجاد حریق در قسمتی از ساختمان، محل دقیق گزارش شده تا شما در اسرع وقت بتوانید خود را به آنجا رسانده و مانع از گسترش آتش شوید و در واقع به همین علت است که نام آن ها پنل های ” آدرس پذیر ” می باشد. از مزیت های یک سیستم کنترل پنل آدرس پذیر این است که اگر به صورت اتفاقی مدار لوپ دچار اختلال و در نتیجه قطعی شود، تجهیزات از کار نمی افتد و از سمت دیگر لوپ تغذیه می شود.

  لازم به ذکر است که کنترل پنل های آدرس پذیر امکانات و تنظیمات گسترده ای از جمله تغییر صدای آژیر و تغییر سطح صدا، تغییر میزان حساسیت دتکتورها، ایجاد حالت شب و حالت روز، دسته بندی کردن آژیرها و… را نیز به عنوان ویژگی های مطلوب در خود دارند.

  همچنین، در کنترل پنل آدرس پذیر، نیازی به مسیر مجزا برای قرار گیری هرکدام از تجهیزات اعلام حریق نمی باشد و همه تجهیزات از جماه دتکتورها و آژیرها می توانندروی لوپ و در کنار یکدیگر قرار گیرند.

  پنل گرافیکی

  در پنل گرافیکی وضعیت بخش های تحت کنترل و گزارش وقوع خطاها در دسترس ایست. در واقع این پنل با نمایش گرافیکی نمودارهای تغییر وضعیت کار را برای تحلیل و اتصال به سیستم های کنترل هوشمند دیگر تسهیل کرده است. غالب پنل های گرفیکی موجود در بازار از نوع آدرس پذیر و متعارف هستند.

  پنل مرکزی متعارف

  پنل های مرکزی کنترل حریق از نوع متعارف به شما این توانایی را خواهد داد که در یک زون (یک طبقه) با دارا بودن تعداد منطقی فضاها (واحدها) به تشخیص محل حریق بپردازید. این پنل ها از سال ها پیش مورد استفاده افراد زیادی بوده است و تا به امروز با توجه به تغییرات اندک در آن ولی هنوز طرفداران خود را دارد. این پنل ها شامل مدارهای مرتبط بهم است که همه این مدارها به یک پنل مرکزی وصل است. هر کدام از این مدارها یک منطقه یا زون را معرفی میکنند. پس در این نوع پنل ما محا دقیق آتش سوزی را نمی توانیم مشخص کنیم. در واقع، در این نوع پنل ها با نمایش زون محل حریق، فقط محدوده حریق قابل تشخیص می باشد و کاربر باید با قرار گرفتن در زون مورد نظر و کمک گرفتن از ریموت های(چراغ) سر درب هر فضا (واحد) بتواند محل دقیق تری از بروز حریق را تشخیص دهد. البته لزوم تابلوی راهنمای زونبندی طبقات کنار هر پنل مرکزی متعارف همیشه احساس می شود. این نوع پنل با توجه به تعداد زون، تعداد قرار گیری دتکتور ها در هر زون قابل انتخاب می باشند. به دلیل اینکه این سیستم مکان دقیق را به صورت نماشی دقیق مشخص نمی کند، قیمت آن کمتر و مقرون به صرفه تر می باشد، پس بنابراین افراد تا حدی هنوز از آن استقبال کرده و در ساختمان ها و پروژه های کوچک و متوسط قابل استفاده است.

  پنل وایرلس

  این پنل‌ها همانگونه که از نامشان مشخص است، بدون نیاز به کابل و سیم کار می‌کنند و به جای تکیه بر قدرت کابل‌ها، از قدرت امواج بهره می‌گیرند. زمانی که سیستم اعلام حریق را در محلی که از قبل به بهره برداری رسیده و یا دیگر قابلیت سیم کشی توکار در آن وجود ندارد، را بخواهیم نصب کنیم، می توان از سیستم اعلام حریق وایرلس یا بدون سیم استفاده کرد.

  پنل اعلام حریق وایرلس با ارتباط گرفتن با دیگر تجهیزات مانند دتکتورها، شاسی ها، آژیرها و … بدون سیم ، این قابلیت را ایجاد نموده تا در زمانی که امکان اجرای سیم کشی (چه توکارو چه روکار) وجود ندارد از این دستگاه استفاده نمود. فقط در زمان خرید و نصب این دستگاه باید به برد تجهیزات و پنل مرکزی wireless جهت در ارتباط بودن مداوم با یکدیگر توجه لازم را نمود.

   

  از جمله مزایای آن:

  1. بی‌سیم بودن
  2. نصب راحت و بدون سیم‌کشی
  3.  حفظ ظاهر و نمای ساختمان بدون ایجاد تغییر، قابلیت تنظیم
  4. و انعطاف‌پذیری بالا
  5. کاهش هزینه‌ها

  همیار انرژی با در اختیار داشتن نمایندگی های مختلف از برندهای مختلف این محصول مشاوری امین و متخصص در این امر خواهد بود.

  لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

  امتیاز شما به این مقاله

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب

  blank

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید