شهر ایمن همیار می‌خواهد

انواع دتکتور اعلام حریق

بنر

دتکتور اعلام چیست؟

هنگامی که دود، آتش، مونوکسید کربن یا سایر موارد اضطراری مربوط به آتش سوزی توسط دتکتور شناسایی شود، سیستم اعلام حریق به مردم هشدار می دهد.

این آلارم ها ممکن است به طور خودکار از آشکارسازهای دود و آشکارسازهای حرارتی فعال شوند یا ممکن است از طریق دستگاه های فعال سازی اعلام حریق دستی مانند نقاط تماس دستی یا ایستگاه های کشش نیز فعال شوند.

بسته به کشور و سازنده دستگاه، دتکتور اعلام حریق را می توان بر روی فرکانس های خاص و زنگ های مختلف از جمله کم، متوسط ​​و زیاد تنظیم کرد. اکثر سیستم های اعلام حریق در اروپا مانند یک آژیر اعلام حریق با فرکانس متناوب صدا می کنند. دتکتور اعلام حریق در ایالات متحده و کانادا به عنوان بوق شناخته می شوند و می توانند پیوسته یا با کدهای مختلف تنظیم شوند.

کارکرد دتکتورهای حرارتی

انواع دتکتور

 1. حرارتی
 2. دودی
 3. ترکیبی (دودی حرارتی)
 4. گازی
 5. دتکتور دودی مستقل
 6. دتکتور شعله
 7. دتکتور لیزری (بیم دتکتور)

دتکتور دودی چیست ؟

آشکار ساز اعلام حریق دودی دستگاهی است که دود را حس می کند. دتکتور اعلام حریق دودی معمولاً در محفظه های پلاستیکی قرار می‌گیرند که به شکل دیسکی با قطر حدود 150 میلی‌متر (6 اینچ) و ضخامت 25 میلی‌متر (1 اینچ) است.

اما شکل و اندازه متفاوت دارد این آشکارساز، دود را می تواند به صورت نوری (فتو الکتریک) یا با فرآیند فیزیکی (یونیزاسیون) تشخیص دهد. دتکتورهای اعلام حریق ممکن است از یک یا هر دو روش سنجش استفاده کنند.

می توان از آلارم های حساس برای تشخیص و جلوگیری از استعمال دخانیات در مناطق ممنوعه استفاده کرد. آشکارسازهای دود در ساختمان های بزرگ تجاری و صنعتی معمولاً به یک سیستم اعلام حریق مرکزی متصل می شوند.

دتکتورهای دودی


دتکتور دودی خانگی چیست؟

دتکتور اعلام حریق دودی خانگی، که به عنوان آلارم دود نیز شناخته می شوند، معمولاً در صورت وجود چندین دستگاه به هم مرتبط، یک هشدار صوتی یا بصری از خود آشکارساز یا چندین آشکارساز صادر می کنند. آشکار ساز اعلام حریق دودی خانگی از واحدهای تکی با باتری تا چندین واحد متصل به هم با باتری پشتیبان متغیر است. با واحدهای متصل به هم، اگر هر واحدی دود را تشخیص دهد، آلارم در همه واحدها فعال می شود. حتی اگر برق خانه قطع شده باشد، نیز این اتفاق می افتد.

دتکتور دودی تجاری چیست؟

دتکتور اعلام حریق دودی تجاری به عنوان بخشی از سیستم اعلام حریق، سیگنالی را به پنل کنترل اعلام حریق ارسال می کنند. معمولاً یک واحد آشکارساز دود تجاری انفرادی زنگ هشدار صادر نمی کند. با این حال، برخی از آنها دارای صداگیر داخلی هستند.

خطر مرگ در آتش سوزی مسکونی در خانه هایی که دتکتور دودی کار می کنند به نصف، کاهش می یابد. با این حال، برخی از خانه ها هیچ هشدار دهنده دود ندارند و برخی از خانه ها هیچ باتری در حال کار در آلارم دود خود ندارند.

دتکتور حرارتی چیست؟

دتکتور اعلام حریق حرارتی یک دستگاه اعلام حریق است که برای زمانی که انرژی حرارتی همرفت آتش، دمای عنصر حساس به حرارت را افزایش می‌دهد، طراحی شده است. آشکارسازهای حرارتی دارای دو طبقه بندی اصلی کارکرد «سرعت افزایش» و «دمای ثابت» هستند.

دتکتورهای حرارتی


دتکتور دود و حرارت ( ترکیبی ) چیست ؟

این مدل دتکتور اعلام حریق که ترکیب دو سنسور دودی و حرارتی می باشد. , برای مکان هایی استفاده می شود که حریق احتمالی را نمی توان پیشبینی کرد. دتکتور دود و حرارت ترکیب دو سنسور دودی و حرارتی می باشد، برای مواردی استفاده می شود که پیش بینی نوع حریق دشوار و یا احتمال هر دو نوع حریق دودزا یا حرارت زا وجود داشته باشد. بیشترین کاربرد دتکتورهای مولتی سنسور یا ترکیبی در اتاق های بایگانی، کتابخانه ها، آشپزخانه های متصل به هال و هتل ها می باشد.

دتکتورهای دود و حرارت

دتکتور دودی مستقل چیست؟

این دتکتور اعلام حریق با باتری ۹ ولت به صورت مستقل ( بدون نیاز به پنل ) عمل میکند و  بعد از تشخیص دود به صورت خودکار آژیر فعال می شود. دتکتور دودی مستقل دستگاهی است که از یک پرتو نور پرتاب شده برای تشخیص دود در مناطق بزرگ، معمولاً به عنوان نشانگر آتش استفاده می کند.

آشکار ساز دودی مستقل (که به آن هشدار دود فوتوالکتریک نیز گفته می شود) یک آلارم حاوی LED مادون قرمز پالسی است که هر 10 ثانیه یک بار پرتوی نور را به محفظه سنسور می زند تا ذرات دود را بررسی کند. هنگامی که درصد معینی از نور عبوری توسط دود مسدود شد، سیگنال آتش سوزی داده می شود.

این دتکتور با باتری 9 ولت به صورت مستقل ( بدون نیاز به پنل ) عمل میکند و  بعد از تشخیص دود به صورت خودکار آژیر فعال می شود.

دتکتورهای دود مستقل


دتکتور شعله چیست ؟

آشکار ساز اعلام حریق شعله، سنسوری است که برای تشخیص و پاسخ به حضور شعله یا آتش طراحی شده و امکان تشخیص شعله را فراهم می کند. پاسخ به شعله شناسایی شده به نصب بستگی دارد، اما می تواند شامل به صدا درآوردن زنگ خطر، غیرفعال کردن خط سوخت (مانند یک خط پروپان یا گاز طبیعی) و فعال کردن یک سیستم اطفاء حریق باشد.

دتکتور شعله

در مکان هایی مانند کوره های صنعتی استفاده می شود، نقش آنها این است که تأیید کنند که کوره به درستی کار می کند یا خیر. می توان از آن برای خاموش کردن سیستم جرقه زنی استفاده کرد، اگرچه در بسیاری از موارد آنها هیچ اقدام مستقیمی فراتر از اطلاع دادن به اپراتور یا سیستم کنترل انجام نمی دهند.

دتکتور اعلام حریق شعله به دلیل مکانیسم هایی که برای تشخیص شعله استفاده می کند، اغلب می تواند سریع تر و دقیق تر از آشکارساز دود یا گرما پاسخ دهد.

یکی از مهمترین دتکتورهای مورد استفاده در صنایع ایمنی و پیشگیری از حریق، دتکتور شعله می باشد، این دتکتور با استفاده از آنالیز فرکانس های موجود در هوا و تحلیل آن با استفاده از اشعه مادون قرمز و تغییرات آن در محیط به تشخیص حریق می پردازد.

کاربرد این دتکتور معمولا در فضاهای باز بوده لذا در صنایع، نفت، گاز و پتروشیمی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. دتکتورهای شعله بر اساس نوع حریق و ماده سوختنی نیز دسته بندی می شوند و در کاربرد های مختلف و در برند های مختلف، شعاع پوشش تشخیص حریق متفاوتی دارند.

دتکتور لیزری(بیم دتکتور)

بیم دتکتور اعلام حریق یکی از کاربردی ترین انواع دتکتور اعلام حریق دودی  می باشد که در شبکه های اعلام حریق استفاده می شود. این دتکتور سطح وسیعی از منطقه را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و نیازی به کابل کشی و لوله کشی نیست.

بیم دتکتورها در دو متراژ 40 و 80 متر تولید و عرضه گردیده اند. این دتکتورها از نوع رفلکتوری (Reflective) و با تکنولوژی موتورایز (Motorized) قابل نصب در ارتفاع 2.5 الی 25 متر می باشند.

واضح است در محیط های وسیع و بزرگ همانند سالن کارخانجات، سوله های تولید و انبار، موزه ها، سالن های سینما و آمفی تئاترها و محیط های مشابه آن، استفاده از سنسورهای رایج (دتکتورهای نقطه ای) بسیار دشوار و مقرون به صرفه نیست، که باید از بیم دتکتورها (دتکتور لیزری یا خطی) استفاده کرد.

بیم دتکتور دتکتور اعلام حریق


دتکتور گازی Gas Detector

دتکتور گاز وسیله ای است که وجود گازها را در یک منطقه، اغلب به عنوان بخشی از یک سیستم ایمنی تشخیص می دهد. این نوع دتکتور می تواند زنگ خطر را برای ساکنین در منطقه ای که نشت گاز در آن رخ می دهد به صدا درآورد و به آنها فرصت خروج از ساختمان و تماس با مراکز آتش نشانی را بدهد.

دتکتور یکی از مهمترین تجهیزات اعلام حریق است زیرا گازهای زیادی وجود دارد که می تواند برای زندگی انسان یا حیوانات مضر باشد. از دتکتورهای گاز می توان برای تشخیص گازهای قابل احتراق، قابل اشتعال و سمی و کاهش اکسیژن استفاده کرد.

دتکتور در صنعت

این نوع دستگاه به طور گسترده در صنعت استفاده می شود و می توان آن را در مکان هایی مانند سکوهای نفتی برای نظارت بر فرآیندهای تولید و فناوری های نوظهور مانند فتوولتائیک مورد استفاده قرار داد. در دتکتورها فرآیند تشخیص و شناسایی نشت گاز توسط حسگرها صورت می پذیرد.

انواع دتکتور گازی در بازار موجود است که از جمله آن ها می توان به دتکتور ثابت و دتکتور پرتابل اشاره نمود. همانطور که از نامشان مشخص است، دتکتور اول در مکان هایی نظیر سقف به صورت ثابت نصب می شود، اما دتکتور از نوع پرتابل قابل حمل بوده و افراد را از گازهای سمی موجود در محیط های مختلف آگاه می سازد.

علاوه بر این، شناسایی بصری را می توان با استفاده از یک دوربین حرارتی انجام داد. این حسگرها معمولاً از یک زنگ هشدار صوتی استفاده می کنند تا در صورت شناسایی گاز خطرناک به مردم هشدار دهند.

حسگرهای دتکتور معمولا از حسگرهای گاز الکتروشیمیایی و حسگرهای نیمه هادی اکسید فلزی و اخیراً سنسورهای تصویربرداری مادون قرمز مورد استفاده قرار گرفته اند.

همه این حسگرها برای طیف گسترده ای از کاربردها استفاده می شوند و می توان آنها را در کارخانه های صنعتی، پالایشگاه ها، تولید دارو، تاسیسات، کارخانه های خمیر کاغذ، تاسیسات هواپیما و کشتی سازی، تاسیسات تصفیه فاضلاب، وسایل نقلیه و… مورد استفاده قرار داد.

دتکتور اعلام حریق گازی

دتکتور اعلام حریق گاز مونواکسید کربن (Carbon monoxide gas detector)

دتکتور گاز CO یک دستگاه الکترونیکی و بدون سیم است. این دتکتور برای آشکار سازی گاز منوکسید کربن که گازی بی بو، بیرنگ و در عین حال سمی و کشنده است به کار برده می‌شود. در صورت انباشتگی این گاز در محیط خانه یا محل کار، دستگاه هشدار دهنده گاز CO با بوق بلند خود ساکنین را از وجود این گاز سمی مطلع می کند.

وجود هشداردهنده مونوکسید کربن در اتاق خواب ها ضروری است. زیرا می تواند هنگام نشت گاز از تجهیزات حرارتی ساکنین را مطلع کرده و احتمال خفگی بر اثر نشت گاز را کاهش دهد.

برخلاف تصور عمومی که CO2 سنگین تر از هواست، دتکتور CO را می توان روی سقف یا دیوار نصب کرد و به کارایی مورد نظر رسید.

دتکتور مونواکسید کربن دارای الگوهای بوق متفاوتی است تا ساکنین را از وجود شرایط اضطراری یا صرفاً نیاز به تعویض باخبر کند. دانستن تفاوت بین بوق ها حائز اهمیت است. به صدا در آمدن بوق و سپس متوقف شدن آن به این معناست که مونوکسید کربن در هوا وجود دارد و باید به سرعت مکان را ترک کرد.

هر دقیقه یک بوق به این معناست که باتری دتکتور ضعیف است و باید آن را برای استفاده در شرایط اضطراری تعویض کرد. پنج بوق در هر دقیقه به این معناست که دتکتور به پایان عمر خود رسیده و باید تعویض گردد.

مهم است که دتکتور های خود را به طور منظم آزمایش کنید، اما پیشنهاد می شود حداقل یک بار در ماه آنها را آزمایش کنید. اگر دتکتور مونوکسید کربن شما دارای باتری های قابل تعویض است، باید حداقل هر 6 ماه یکبار تعویض شوند.

دتکتور اعلام حریق منواکسید کربن

دتکتور اعلام حریق نشت یاب گاز 220v

دتکتور نشت یاب گاز 220v ولت محصولی است که بسیار هوشمندانه طراحی و تولید گردیده است. یکی از ویژگی های بارز این سنسور هوشمند، قابلیت اتصال به انواع سیستم های حفاظتی (دزدگیر) و اعلام حریق می باشد.

در تولید دتکتور نشت یاب گاز از نوعی سنسور گاز با استاندارد جهانی و قابلیت اطمینان بالا بهره برده شده است که همین امر آسودگی خاطر در استفاده از این سنسور را به ارمغان خواهد آورد. کاربر در هر زمانی که بخواهد می تواند از طریق کلید، تست روی سنسور این دتکتور را فعال و از صحت کار آن اطمینان حاصل کند.

از دیگر ویژگی های خاص این دتکتور قابلیت کار با برق شهر (220 ولت) و همچنین قابلیت کار با شیرهای برقی و بازوی الکترومکانیکی و حساسیت آن به انواع گازهای طبیعی (شهری) و کپسول می باشد. به طور خاص ویژگی های این محصول به شرح زیر است:

 • سنسور با قابلیت اطمینان بالا.
 • ریست شدن اتوماتیک پس از آلارم.
 • بهره مند از تکنولوژی پردازش MCU و قابلیت حذف هرگونه آلارم کاذب.
 • دارای دکمه تست دستی.
 • قابلیت کار با شیرهای برقی و بازوی الکترو مکانیکی و کنترل تهویه و هواکش ها.
 • منبع تغذیه سویچینگ.
 • برخورداری از تکنولوژی ساخت SMT کاری و پایداری و ثبات بالا در شرایط مختلف.
 • نصب به صورت دیواری.
 • خروجی در زمان آلارم : حالت عادی N/O و قابل تغییر به N/C، آژیر، 12 ولت DC، فلاشر LED
 • مطابق با استاندارد: GB15322-2003

دتکتور اعلام حریق نشت یاب گاز


7 مورد که باید راجب دتکتور اعلام حریق بدانید

 • درب بسته باعث کاهش گسترش سرعت دود ، گرما و آتش می ­شود. دتکتورها را در هر اتاق خواب و خارج از هر محل خواب جداگانه نصب کنید. در واقع دتکتورها را در هر قسمت از خانه نصب کنید.
 • آلارم های دود همگی باید بهم متصل شوند تا وقتی یکی صدا می دهد، همه باهم صدا و هشدار دهند.
 • خانه های بزرگ ممکن است به تعداد دتکتور بیشتری نیاز داشته باشند.
 • دتکتور یا آلارم تشخیص دود را حداقل ماهی یک بار تست کنید. دکمه تست را فشار دهید تا مطمئن شوید که بخش آلارم دتکتور کار می کند.
 • آلارم های دود امروزه از نظر فنی پیشرفته تر هستند تا به بسیاری از شرایط آتش سوزی پاسخ دهند، اما شما هم با تست به موقع دتکتورها میزان هشدارهای دروغین را کاهش دهید.
 • وقتی زنگ دود به صدا درآمد، بیرون بروید و بیرون بمانید.
 • هر ۱۰ سال تمام آلارم های دود در خانه خود را تعویض کنید.

دتکتورهای متصل به هم ایمنی را افزایش می دهند.

 • وقتی دتکتورها جدا از هم در همه طبقات بود، آنها در ۳۷٪ آتش سوزی ها به صدا درآمدند.
 • وقتی دتکتورها در همه طبقات نبود ، فقط در ۴٪ از آتش سوزی ها به صدا درآمد.
 • در خانه هایی که دتکتورها به هم متصل بودند، هشدارها در نیمی از (۵۳٪) آتش سوزی ها به صدا درآمد.

اتصال دتکتورها در ایران

البته لازم به ذکر است که در ایران استفاده از سیستم دزدگیر، به عنوان سیستم اعلام حریق، استانداردی ندارد و در ایران تمام دتکتورها متصل بهم هستند و فقط دتکتورهای موضعی هستند که به صورت جداگانه کار می کنند، در واقع در ایران به دلیل اینکه از سیستم دزدگیر استفاده نمی شود، پس جایی که دتکتور اعلام حریق موجود است، همگی به یکدیگر متصل می باشند.

هر کسب و کاری به بهترین مدل محافظتی در برابر آتش نیاز دارد. چهار نوع دتکتور آتش وجود دارد که افراد متخصص در حوزه آتش نشانی می توانند در مورد آنها به شما مشاوره دهد. گرما و دود دو جز اصلی در آتش سوزی هستند و این موارد از آن دسته ای هستند که آتش و گسترش آتش را بسیار خطرناک می کنند. به همین دلیل است که باید بسته به شرایط کسب و کار خودتان هر کدام را که مورد نیازتان است، استفاده کنید.

چرا باید دتکتورهای دود را بررسی کنید؟

دستگاه های الکترونیکی به مرور دچار فرسایش شده و ضعیف تر می شوند. از قدرت باتری ها کاسته شده و در نتیجه آن دتکتورهای دود با گذشت زمان حساسیت کمتری نسبت به محیط پیرامون خود پیدا می کنند.

همچنین گرد و غبار نیز می توانند بر عملکرد این دستگاه ها تأثیر بگذارد. شما باید مرتباً دتکتورهای دود خود را بررسی کرده و باتری آنها را تعویض کنید. یک روش خوب این است که هروقت در پاییز و بهار ساعت خود را عوض می کنید، باتری های دتکتورهایتان را نیز تعویض کنید. برخی از دتکتورهای جدید، باتری های طولانی مدت دارند که نیازی به تعویض ندارند.

دتکتور اعلام حریق دود با باتری

این دتکتورهای دود به راحتی می توانند دارای باتری فرسوده باشند و باید ماهانه بررسی شوند. حتی بهتر است که عملکرد آزمون را بیشتر بررسی کنید. حتی اگر دتکتورهای شما جدید هستند، باتری های دست دوم را در دتکتورهای خود قرار ندهید. به محض قرار دادن باتری، عملکرد آنها را بررسی کنید تا مطمئن شوید به درستی کار می کنند. شما همیشه می توانید برای مشاوره حرفه ای با کارشناسان همیارانرژی تماس بگیرید.

دتکتور اعلام حریق دود سیم دار

دتکتور اعلام حریق دود سیم دار با سیستم برق خانه شما تأمین می شوند. آنها معمولاً باتری پشتیبان دارند، بنابراین در صورت قطعی برق هنوز هم کار می کنند. حتی اگر این دستگاه از طریق برق خانه شما کار می کند، شما هنوز هم باید باتری ها را بررسی کنید. دتکتورهای سخت افزاری باید هر ماه آزمایش شوند. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که دستگاه منبع الکتریکی خوبی دارد و باتری ها به درستی کار می کنند.

سخن پایانی

برای امنیت خانواده و مشتریان شما هیچ چیز مهمتر از ردیاب های دود (دتکتور) و هشدار دهنده ها در ساختمان نیست. این دستگاه ها به ساکنان محل، ایجاد دود یا آتش سوزی را اطلاع می دهند و زمان کافی را برای خروج ایمن از ساختمان باقی می گذارند.

اگر قصد دارید که با جزئیات بیشتری با این دستگاه آشنا شوید، یهتر است که به مقاله دتکتور یا آلارم تشخیص دود مراجعه کنید. همچنین می توانید برای آشنایی هرچه بیشتر با موارد ضروری در استفاده از دتکتور به مقاله “مواردی که باید در استفاده از دتکتور یا سنسور دود دانست ! ” مورد بررسی قرار دهید.

اگر برای تهیه تجهیزات اعلام حریق کسب و کار یا منزل خود به دنبال مرکز و یا شرکتی تخصصی در این زمینه هستید، همیار انرژی شما را تحت پوشش قرار می دهد. شرکت همیار انرژی سال هاست که با ارائه تجهیزات آتش نشانی به صورت تخصصی، در حال محافظت از مردم و املاک در برابر آتش سوزی می باشد.

تجربیات ما در این زمینه پس از سال ها تلاش نتایج و بازخوردهای عالی را به ما نشان می دهد! ما به خدمات عالی مشتری، تخصص و اطمینان در خدمات پس از فروش مشهور هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه می توانیم به املاک مسکونی یا تجاری شما کمک کنیم، به صورت آنلاین به وبسایت همیار انرژی مراجعه کرده و یا به منظور مشاوره یا خرید دتکتور و سایر محصولات آتش نشانی با شماره تلفن های ۰۲۱۵۷۸۵۴ و ۰۹۱۲۸۹۳۲۳۶۷ در ساعات کاری تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

2 دیدگاه دربارهٔ «انواع دتکتور اعلام حریق»

 1. کورش سالارکیا

  ممنون از اطلاعات شم. یه سوال داشتم آیا در آشپزخانه باید از هردودتکتور دودی وحرارتی استفاده شود.ممنون

  1. همیار انرژی

   وقت شما بخیر
   دنکتور دودی بخاطر حجم خطا در اشپزخانه مناسب نیست و برای آشپزخانه دتکتور حرارتی و مونواکسید مناسب است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا