شهر ایمن همیار می‌خواهد

اطفا حریق گازی fm200

سیستم اطفاء حریق FM200

اطفا حریق گازی fm200 نوعی از اطفا حریق است که اکسیژن را از آتش می گیرد و باعث اطفا آتش می شود. این نوع اطفا حریق بیشتر برای مکان های صنعتی و مراکز کامپیوتری بزرگ کاربرد دارد. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به اطفا حریق گازی fm200 بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی


کپسول Fm200 چیست؟

FM200 به عنوان جایگزین هالون ها در صنعت اطفا حریق عرضه شده و مشکلاتی را که هالون ها برای محیط زیست ایجاد می کردند را ندارد، گازهای خانواده هالون پس از انتشار در محیط به دلیل پایداری بالا در لایه های بالایی جو نفوذ نموده و در قسمت بالایی جو اشعه های خورشید و کیهانی از قدرت بالایی برخوردار میباشند.

 

fm200 همیار انرژی

انواع مختلف تجهیزات اطفا حریق
 

سیستم (FM200 (HFC227ea از نظر شیمیایی به صورت Heptafluoropropane شناخته می شود و گازی بی رنگ است که به صورت مایع تحت فشار جهت نگهداری ذخیره می شود. این نوع سیستم حفاظت از آتش دارای پتانسیل تخریب لایه اوزون صفر بوده و برای استفاده در محیط های تحت بهره برداری مناسب می باشد.

سیستم اطفای حریق fm200 چیست؟

هالون ها تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش پایداری خود را از دست می دهند که به عنوان مثال معروف ترین گاز خانواده هالون Halon1301 می باشد که به نام  Bromo tri fluoro methane می باشد که تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش پایداری ترکیب حاضر را از دست داده و پیوند عنصر برم با کربن موجود در ترکیب از هم می شکند و برم آزاد شده با اکسیژن ترکیبی در اوزون واکنش میدهد.

شکستن پیوند اکسیژن در اف ام 200

از این رو با شکست پیوند اکسیژن در ترکیب اوزون لایه اوزون موجود در جو دچار تخریب می شود. گاز FM200 جایگزین شده دارای پایداری همانند هالون ها میباشد و نسبت به تجزیه پذیری در لایه های بالایی جو و واکنش با اوزون موجود در جو مقاوم مقاوم میباشد و فرمول شیمیایی آن 1,1,1,2,3,3,3- Hepta fluoro propane است، از ویژگی های FM200 میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

fm200

اطفا حریق گازی
 

شرایط نگهداری از کپسول های fm200

در برخورد سیال FM200 با چشم باید سریعا چشم را با آب گرم شست و حداقل به مدت 15 دقیقه چشم را باز نگه داشت تا معاینه توسط چشم پزشک صورت پذیرد.

بر اساس فاکتورهای طراحی ممکن است کپسول های fm200 در محیط حریق قرار بگیرند که در این حالت باید جهت خنک نگه داشتن کپسول ها تدابیری در نظر گرفته شود. زیرا بر اثر حرارت بالای حریق احتمال انفجار کپسول ها وجود دارد.

کلاس های حریق اف ام 200

گاز FM200 قابلیت اطفا در کلاس های حریق A,B,C,D,E و به طور گسترده در اطفا کلاس E که مربوط به تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی میباشد را داراست. نحوه عملکرد آن به صورت سیلابی در محیط تحت حفاظت میباشد و با پرکردن محیط تحت حفاظت و رقیق کردن اکسیژن محیط و نیز شکستن زنجیره حریق عمل اطفا را صورت میدهد.

بهترین مکان برای استفاده اف ام 200

از آنجایی که گاز FM200 یک گاز گران قیمت میباشد لذا در مواردی که حجم کمی تحت پوشش باشد مقرون به استفاده میباشد. اجرای سیستم FM200 برای اتاق های سرور، اتاق کامپیوتر، دیتا سنتر و … نیاز به اجرای لوله کشی برای سایت مورد نظر میباشد که از جمله ملزومات دیگر اجرای این سیستم مهار کردن سیلندرها توسط براکت است.

محل نگهداری کپسول fm200

به دلیل مسائل فنی و ویژگی گاز FM200، کپسول های مورد استفاده باید در نزدیکی محل حریق و عمدتا در داخل اتاق سرور، اتاق کامپیوتر… قرار داده شوند که از نواقص این سیستم به شمار می رود. همچنین از سایر تجهیزات مورد استفاده در این سیستم اطفاء حریق می توان به شیر برقی فعال ساز یا سیلندر فرمان دهنده جهت فعال شدن سیستم اطفا، شیلنگ های فشار قوی تخلیه و نازل های مخصوص برای تخلیه در محیط تحت حفاظت اشاره کرد.

اف ام 200

 
فعال سازی سیستم fm200

سیستم اطفا FM200 طراحی شده برای فعال شدن و وارد شدن به مرحله اطفا نیازمند فعال سازی سیستم توسط سیستم کشف و اعلام حریق دارد. این سیستم یک سیستم کنترل پنلی با تجهیزات مربوط به کشف حریق که به صورت کاشف دود، کاشف حرارت و شستی های دستی اعلام حریق، اطفا حریق (تخلیه کپسول ها) و عدم اطفا حریق (عدم تخلیه کپسول ها) میباشد.

طراحی و اجرا سیستم fm200

طراحی، اجرا، تست و نگهداری سیستم بر اساس استاندارد NFPA میباشد کد مربوط به سیال FM200 مربوط به قسمت clean agent است که کد NFPA 2001 مربوط به آن می باشد.

شرایط استاندارد کپسول fm200

 • سیلندر

سیلندرهای طراحی و ساخته شده و توسط کمپانی های تولید کننده باید مطابق با D.O.T. Specification4BW500 یا 4BA500 باشد. فشار گاز FM200 درون این کپسول ها توسط شارژ گاز نیتروژن تا فشار 25 بار در دمای 21 درجه سانتی گراد تامین میگردد.

 • شیرها

شیرهای مورد استفاده در کپسول های FM200 از جنس برنج بوده که از مقاومت بالایی در برابر فشار برخوردار میباشد و همچنین از چکش پذیری بالایی برخوردار می باشد. شیرهای مربوط به سرسیلندرها دارای نشان دهنده فشار میباشد که در کنترل های دوره ای کنترل فشار توسط این نشان دهنده صورت میپذیرد.

 • نازل

نازل های مورد استفاده در سیستم FM200 از جنس آلومینیوم می باشند که کمپانی سازنده باید دارای تاییدیه UL باشد و بر روی محصول شماره مربوط را حک نماید.

سیستم (FM200 (HFC227ea از نظر شیمیایی به صورت Heptafluoropropane شناخته می شود و گازی بی رنگ است که به صورت مایع تحت فشار جهت نگهداری ذخیره می شود. این نوع سیستم حفاظت از آتش دارای پتانسیل تخریب لایه اوزون صفر بوده و برای استفاده در محیط های تحت بهره برداری مناسب می باشد.

سیستم اطفای حریق FM200

 • عملکرد

عملکرد این گاز به صورت جذب حرارت از شعله و سوخت و کاهش دما است. این عملکرد تا جایی که شعله نمی تواند تنفس کند (روشن بماند) ادامه پیدا می کند و بدین ترتیب حریق را خاموش می کند. FM200 به سرعت استقرار پیدا کرده، تمیز بوده و پس مانده روغنی، ذرات و آبی پس از اطفا از خود به جای نمی گذارد.

 • زمان اطفا

اطفا حریق گازی fm200 در کمتر از 10 ثانیه به سطح خاموش کنندگی حریق می رسد و آتش های قابل احتراق، الکتریکی و مایعات قابل اشتعال را قبل از اینکه منجر به صدمات قابل ملاحظه ای بشود مهار می کند. وقتی که حریق به سرعت اطفا شود به معنی صدمات و هزینه های بازسازی کمتر می باشد. این همچنین به معنای کمترین خرابی و اختلال در کسب و کار است.

سیستم اطفاء حریق

 

FM200 جهت حفاظت از مناطق خطرناک، بحرانی و دارایی های با ارزش به صورت فوری قابل دسترسی می باشد. همچنین جهت حفاظت از تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی و اکثر مایعات و گازهای قابل احتراق موثر می باشد.

مناطقی که از سیستم اطفای اف ام 200 جهت حفاظت می توان استفاده کرد به شرح ذیل می باشد:

 •  اتاق های پردازش داده های الکترونیکی
 •  خزانه بانک
 •  مراکز سوئیچ مخابراتی
 • اتاق های کنترل
 •  محل های نگهداری مایعات قابل اشتعال
 •  ترانسفورماتور و اتاق سوئیچ

ﻣﺸﺨﺼﺎت ﺷﯿﻤﯿﺎﻳﯽ ﮔﺎز اف ام 200

 • درجه سمی بودن اف ام 200

درﺟﻪ ﺳﻤﯽ ﺑﻮدن ﮔﺎز FM200 ﺑﻪ اﻧﺪازه ای اﺳﺖ ﮐﻪ در رده ﮔﺎزهای ﭘﺎک (Clean Agent) ﻃﺒﻘـﻪ ﺑﻨـﺪی شده است. از آﻧﺠﺎﻳﯽ ﮐﻪ ﺳﻄﺢ ﻣﺴﻤﻮﻣﯿﺖ اﻳﺠﺎد ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ آن ﺑﻪ ﻣﺮاﺗﺐ از هالون ﮐﻤﺘﺮ اﺳﺖ ﻣـﯽ ﺗـﻮان از آن ﺑـﺎ اﻃﻤﯿﻨﺎن ﮐﺎﻣﻞ در اﻣﺎﮐﻨﯽ ﮐﻪ اﺣﺘﻤﺎل ﺣﻀﻮر داﺋﻤﯽ اﻓﺮاد در آنها وﺟﻮد دارد اﺳﺘﻔﺎده ﻧﻤﻮد.

 • تاثیر مخرب اف ام 200

ازآﻧﺠــﺎﻳﯽ ﮐــﻪ FM200 ﻓﺎﻗــﺪ ﺑﺮوﻣــﺎﻳﻦ ﻳــﺎ ﮐﻠــﺮاﻳﻦ ﻣــﯽ ﺑﺎﺷــﺪ ﺗــﺎﺛﯿﺮﻣﺨﺮب آن ﺑــﺮروی ﻻﻳــﻪ اوزن، ﮐــﻪ ﺑﺎﻣﻌﯿــﺎر ODP) Ozone Depletion Potential) ﺳﻨﺠﯿﺪه می ﺷﻮد، ﺑﺴﯿﺎر ﻧﺎﭼﯿﺰ است و درﺣﺪ ﺻﻔﺮ ارزﻳﺎﺑﯽ ﻣﯽ ﺷﻮد.

 • پسماند اف ام 200

ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ ﮔﺎزFM 200 ﭘـﺲ از آزاد ﺷـﺪن هیچ ﻣـﺎده ﺑﺎﻗﯿﻤﺎﻧـﺪه ای در ﻣﺤـﯿﻂ از ﺧـﻮد ﺑﺠـﺎ ﻧﻤـﯽ ﮔـﺬارد (No Residue). این گونه پسماندی وجود نخواهد داشت و ﻧﯿﺎز ﺑﻪ ﺗﻤﯿﺰﮐﺮدن ﻣﺤﯿﻂ ﭘﺲ از اﻃﻔﺎ ﻧیست.

ﭘﺲ از آزاد ﺷﺪن و درﺻﻮرت ﺷﺮﮐﺖ ﻧﮑﺮدن درﭼﺮﺧﻪ ﺣﺮﻳﻖ ﮔﺎز FM200 ﺑﯿﻦ 31 ﺗـﺎ 42 ﺳـﺎل درﻣﺤـﯿﻂ زﻳﺴـﺖ ﺑﺎﻗﯽ ﻣﯽ ﻣﺎﻧﺪ.

 • غلظت

ﺑﻪ ﻃﻮرﻣﻌﻤﻮل ﻏﻠﻈﺖ ﻃﺮاﺣﯽ ﮔﺎز FM200 هفت درﺻﺪ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ اﻳﻦ اﻣﺮ ﺑﺎﻋﺚ ﻣﯽ ﺷﻮد ﻧﺴـﺒﺖ ﻗـﺪرت اﻃﻔﺎ ﮐﻨﻨﺪﮔﯽ در واﺣﺪ ﺟﺮم اﻳﻦ ﮔﺎز ﺗﺎ ﺣﺪ ﻗﺎﺑﻞ توجهی اﻓﺰاﻳﺶ ﻳﺎﺑﺪ.

مشخصات فیزیکی گاز fm200

fm200 گازی بی رنگ است که تحت فشار مضاعف گاز نیتروژن (360psi معادل 24.8bar) به صورت مایع ذخیره سازی می شود. این گاز به هنگام تخلیه به صورت بخار غیر هادی بی رنگ و شفاف در محیط آزاد می شود.

اف ام 200 عایق جریان الکتریسته بوده و برای انجام عملیات اطفا حریق در اماکنی که به دلیل وجود تجهیزات الکتریکی، هادی نبودن عامل اطفا جهت جلوگیری از بروز هر گونه اتصال کوتاه مورد توجه است بسیار مفید فایده خواهد بود.

جهت مشاوره فنی از شرکت همیار انرژی متخصص طراحی و اجرای سیستم اطفای حریق گازی و شارژ کپسول های FM200 میتوانید با شماره تماس 57854-021 تماس بگیرید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا