شهر ایمن همیار می‌خواهد

اطفای حریق گازی fm200

اطفای حریق گازی fm200
3093
12 مهر 1401

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

اطفاء حریق گازی fm200 نوعی از اطفا حریق است که اکسیژن را از آتش می گیرد و باعث اطفا آتش می شود. این نوع اطفا حریق بیشتر برای مکان های صنعتی و مراکز کامپیوتری بزرگ کاربرد دارد. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به اطفای حریق گازی fm200 بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول برروی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی


کپسول Fm200 چیست؟

FM200 به عنوان جایگزین هالونها در صنعت اطفا حریق عرضه شده و مشکلاتی را که هالونها برای محیط زیست ایجاد می کردند را ندارد، گازهای خانواده هالون پس از انتشار در محیط به دلیل پایداری بالا در لایه های بالایی جو نفوذ نموده و در قسمت بالایی جو اشعه های خورشید و کیهانی از قدرت بالایی برخوردار میباشند.

 

fm200 همیار انرژی

انواع مختلف تجهیزات اطفا حریق
 

سیستم (FM200 (HFC227ea از نظر شیمیایی به صورت Heptafluoropropane شناخته می شود و گازی بی رنگ است که به صورت مایع تحت فشار جهت نگهداری ذخیره می شود. این نوع از سیستم حفاظت از آتش دارای پتانسیل تخریب لایه اوزون صفر بوده و برای استفاده در محیط های تحت بهره برداری مناسب می باشد.

سیستم اطفای حریق fm200 چیست؟

هالون ها تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش پایداری خود را از دست می دهند که به عنوان مثال معروف ترین گاز خانواده هالون Halon1301 می باشد که به نام  Bromo tri fluoro methane می باشد که تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش پایداری ترکیب حاضر را از دست داده و پیوند عنصر برم با کربن موجود در ترکیب از هم می شکند و برم آزاد شده با اکسیژن ترکیبی در اوزون واکنش میدهد.

شکستن پیوند اکسیژن در اف ام 200

از این رو با شکسته شدن پیوند اکسیژن در ترکیب اوزون لایه اوزون مجود در جو دچار تخریب می شود. گاز FM200 جایگزین شده دارای پایداری همانند هالونها میباشد و نسبت به تجزیه پذیری در لایه های بالایی جو و واکنش با اوزون موجود در جو مقاوم مقاوم میباشد و فرمول شیمیایی آن 1,1,1,2,3,3,3- Hepta fluoro propane است، از ویژگی های FM200 میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

fm200

اطفا حریق گازی
 

شرایط نگهداری از کپسول های fm200

در برخورد سیال FM200 با چشم باید سریعا چشم را با آب گرم شست و حداقل به مدت 15 دقیقه چشم را باز نگه داشت تا معاینه توسط چشم پزشک صورت پذیرد.

بر اساس فاکتورهای طراحی ممکن است کپسول های fm200 در محیط حریق قرار بگیرند که در این حالت باید جهت خنک نگه داشتن کپسول ها تدابیری در نظر گرفته شود. زیرا بر اثر حرارت بالای حریق احتمال انفجار کپسول ها وجود دارد.

کلاس های حریق اف ام 200

گاز FM200 قابلیت اطفا در کلاس های حریق A,B,C,D,E را دارا میباشد و به طور گسترده در اطفا کلاس E که مربوط به تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی میباشد و نحوه عملکرد آن به صورت سیلابی در محیط تحت حفاظت میباشد و با پرکردن محیط تحت حفاظت و رقیق کردن اکسیژن محیط و نیز شکستن زنجیره حریق عمل اطفا را صورت میدهد.

بهترین مکان برای استفاده اف ام 200

از آنجایی که گاز FM200 یک گاز گران قیمت میباشد لذا در مواردی که حجم کمی تحت پوشش باشد مقرون به استفاده میباشد. اجرای سیستم FM200 برای اتاق های سرور، اتاق کامپیوتر، دیتا سنتر و … نیاز به اجرای لوله کشی برای سایت مورد نظر میباشد که از جمله ملزومات دیگر اجرای این سیستم مهار کردن سیلندرها توسط براکت است.

محل نگهداری کپسول fm200

به دلیل مسائل فنی و ویژگی گاز FM200، کپسولهای مورد استفاده باید در نزدیکی محل حریق و عمدتا در داخل اتاق سرور، اتاق کامپیوتر… قرار داده شوند که از نواقص این سیستم به شمار می رود، همچنین از سایر تجهیزات مورد استفاده در این سیستم اطفاء حریق می توان به شیر برقی فعال ساز یا سیلندر فرمان دهنده جهت فعال شدن سیستم اطفا، شیلنگ های فشار قوی تخلیه و نازل های مخصوص برای تخلیه در محیط تحت حفاظت اشاره کرد.

اف ام 200

 
فعال سازی سیستم fm200

سیستم اطفا FM200 طراحی شده برای فعال شدن و وارد شدن به مرحله اطفا نیازمند فعال سازی سیستم توسط سیستم کشف و اعلام حریق دارد که این سیستم یک سیستم کنترل پنلی با تجهیزات مربوط به کشف حریق که به صورت کاشف دود، کاشف حرارت و شستی های دستی اعلام حریق، اطفا حریق (تخلیه کپسول ها) و عدم اطفا حریق (عدم تخلیه کپسول ها) میباشد.

طراحی و اجرا سیستم fm200

طراحی، اجرا، تست و نگهداری سیستم بر اساس استاندارد NFPA میباشد کد مربوط به سیال FM200 مربوط به قسمت clean agent است که کد NFPA 2001 مربوط به آن می باشد.

شرایط استاندارد کپسول fm200

 • سیلندر

سیلندرهای طراحی و ساخته شده و توسط کمپانی های تولید کننده باید مطابق با D.O.T. Specification4BW500 یا 4BA500 باشد. فشار گاز FM200 درون این کپسولها توسط شارژ گاز نیتروژن تا فشار 25 بار در دمای 21 درجه سانتی گراد تامین میگردد.

 • شیرها

شیرهای مورد استفاده در کپسول های FM200 از جنس برنج بوده که از مقاومت بالایی در برابر فشار برخوردار میباشد و همچنین از چکش پذیری بالایی برخوردار می باشد. شیرهای مربوط به سرسیلندرها دارای نشان دهنده فشار میباشد که در کنترل های دوره ای کنترل فشار توسط این نشان دهنده صورت میپذیرد.

 • نازل

نازل های مورد استفاده در سیستم FM200 از جنس آلومینیوم می باشند که کمپانی سازنده باید دارای تاییدیه UL باشد و بر روی محصول شماره مربوط را حک نماید.

سیستم (FM200 (HFC227ea از نظر شیمیایی به صورت Heptafluoropropane شناخته می شود و گازی بی رنگ است که به صورت مایع تحت فشار جهت نگهداری ذخیره می شود. این نوع از سیستم حفاظت از آتش دارای پتانسیل تخریب لایه اوزون صفر بوده و برای استفاده در محیط های تحت بهره برداری مناسب می باشد.

سیستم اطفای حریق FM200

 • عملکرد

عملکرد این گاز به صورت جذب حرارت از شعله و سوخت و کاهش دما تا جایی که شعله نمی تواند تنفس کند (روشن بماند) و بدین ترتیب حریق را خاموش می کند. FM200 به سرعت استقرار پیدا کرده، تمیز بوده و پس مانده روغنی، ذرات و آبی پس از اطفاء از خود به جای نمی گذارد.

 • زمان اطفای 

سیستم اطفای اف ام 200 در کمتر از 10 ثانیه به سطح خاموش کنندگی حریق می رسد و آتش های قابل احتراق، الکتریکی و مایعات قابل اشتعال را قبل از اینکه منجر به صدمات قابل ملاحظه ای بشود مهار می کند. وقتی که حریق به سرعت اطفاء شود به معنی صدمات و هزینه های بازسازی کمتر می باشد. این همچنین به معنای کمترین خرابی و اختلال در کسب و کار است.

سیستم اطفاء حریق

 

FM200 جهت حفاظت از مناطق خطرناک، بحرانی و دارایی های با ارزش به صورت فوری قابل دسترسی می باشد. همچنین جهت حفاظت از تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی و اکثر مایعات و گازهای قابل احتراق موثر می باشد.

مناطقی که از سیستم اطفای اف ام 200 جهت حفاظت می توان استفاده کرد به شرح ذیل می باشد:

 •  اتاق های پردازش داده های الکترونیکی
 •  خزانه بانک
 •  مراکز سوئیچ مخابراتی
 • اتاق های کنترل
 •  محل های نگهداری مایعات قابل اشتعال
 •  ترانسفورماتور و اتاق سوئیچ

ﻣﺸﺨﺼﺎت ﺷﯿﻤﯿﺎﻳﯽ ﮔﺎز اف ام 200

 • درجه سمی بودن اف ام 200

درﺟﻪ ﺳﻤﯽ ﺑﻮدن ﮔﺎز FM200 ﺑﻪ اﻧﺪازه ای اﺳﺖ ﮐﻪ دررده ﮔﺎزهای ﭘﺎک (Clean Agent) ﻃﺒﻘـﻪ ﺑﻨـﺪی شده است و از آﻧﺠﺎﻳﯽ ﮐﻪ ﺳﻄﺢ ﻣﺴﻤﻮﻣﯿﺖ اﻳﺠﺎد ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ آن ﺑﻪ ﻣﺮاﺗﺐ از هالون ﮐﻤﺘﺮ اﺳﺖ ﻣـﯽ ﺗـﻮان از آن ﺑـﺎ اﻃﻤﯿﻨﺎن ﮐﺎﻣﻞ در اﻣﺎﮐﻨﯽ ﮐﻪ اﺣﺘﻤﺎل ﺣﻀﻮر داﺋﻤﯽ اﻓﺮاد در آنها وﺟﻮد دارد اﺳﺘﻔﺎده ﻧﻤﻮد.

 • تاثیر مخرب اف ام 200

ازآﻧﺠــﺎﻳﯽ ﮐــﻪ FM200 ﻓﺎﻗــﺪ ﺑﺮوﻣــﺎﻳﻦ ﻳــﺎ ﮐﻠــﺮاﻳﻦ ﻣــﯽ ﺑﺎﺷــﺪ ﺗــﺎﺛﯿﺮﻣﺨﺮب آن ﺑــﺮروی ﻻﻳــﻪ اوزن، ﮐــﻪ ﺑﺎﻣﻌﯿــﺎر ODP) Ozone Depletion Potential) ﺳﻨﺠﯿﺪه ﻣی ﺷﻮد, ﺑﺴﯿﺎر ﻧﺎﭼﯿﺰ است و درﺣﺪ ﺻﻔﺮارزﻳﺎﺑﯽ ﻣﯽ ﺷﻮد.

 • پسماند اف ام 200

ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ ﮔﺎزFM 200 ﭘـﺲ از آزاد ﺷـﺪن هیچ ﻣـﺎده ﺑﺎﻗﯿﻤﺎﻧـﺪه ای در ﻣﺤـﯿﻂ از ﺧـﻮد ﺑﺠـﺎی ﻧﻤـﯽ ﮔـﺬارد (No Residue) و ﻧﯿﺎز ﺑﻪ ﺗﻤﯿﺰﮐﺮدن ﻣﺤﯿﻂ ﭘﺲ از اﻃﻔﺎ ﻧﺪارد.

ﭘﺲ از آزاد ﺷﺪن ودرﺻﻮرت ﺷﺮﮐﺖ ﻧﮑﺮدن درﭼﺮﺧﻪ ﺣﺮﻳﻖ ﮔﺎز FM200 ﺑﯿﻦ 31 ﺗـﺎ 42 ﺳـﺎل درﻣﺤـﯿﻂ زﻳﺴـﺖ ﺑﺎﻗﯽ ﻣﯽ ﻣﺎﻧﺪ.

 • غلظت

ﺑﻪ ﻃﻮرﻣﻌﻤﻮل ﻏﻠﻈﺖ ﻃﺮاﺣﯽ ﮔﺎز FM200 هفت درﺻﺪ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ اﻳﻦ اﻣﺮ ﺑﺎﻋﺚ ﻣﯽ ﺷﻮد ﻧﺴـﺒﺖ ﻗـﺪرت اﻃﻔﺎء ﮐﻨﻨﺪﮔﯽ در واﺣﺪ ﺟﺮم اﻳﻦ ﮔﺎز ﺗﺎ ﺣﺪ ﻗﺎﺑﻞ توجهی اﻓﺰاﻳﺶ ﻳﺎﺑﺪ.

مشخصات فیزیکی گاز fm200

fm200 گازی بی رنگ است که تحت فشار مضاعف گاز نیتروژن (360psi معادل 24.8bar) به صورت مایع ذخیره سازی می شود این گاز به هنگام تخلیه بصورت بخار غیر هادی بی رنگ و شفاف در محیط آزاد می شود.

اف ام 200 عایق جریان الکتریسته بوده و برای انجام عملیات اطفاء حریق در اماکنی که به دلیل وجود تجهیزات الکتریکی، هادی نبودن عامل اطفاء جهت جلوگیری از بروز هر گونه اتصال کوتاه مورد توجه است بسیار مفید فایده خواهد بود.

جهت مشاوره فنی از شرکت همیار انرژی متخصص طراحی و اجرای سیستم اطفای حریق گازی و شارژ کپسول های FM200 میتوانید با شماره تماس 57854-021 تماس بگیرید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

49 + = 53

بوستر پمپ آتش نشانی

19 شهریور 1401

بوستر پمپ های آتش نشانی زمانی مورد نیاز هستند که سیستم آب شهری محلی نمی

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

7 شهریور 1402

تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند

اطفای حریق گازی fm200

12 مهر 1401

اطفاء حریق گازی fm200 نوعی از اطفا حریق است که اکسیژن را از آتش می

مناطق پر خطر با پتانسیل حریق بالا

12 مهر 1401

طبقه بندی مناطق یکی از بزرگترین کمک ها را به آتش نشانان می کند تا

حفاظت در برابر آتش سوزی الکتریکی

9 خرداد 1402

آتش سوزی یکی از حوادثی است که می تواند با جان و مال انسان ها

اطفا حریق گازی

16 مرداد 1402

اطفا حریق گازی یکی از سیستم های اطفا می باشد که می تواند بدون هیچ

طبقه بندی مکان ها باتوجه به خطر حریق

13 شهریور 1401

هر مکانی ممکن است دچار آتش سوزی شود و برای اینکه بتوانیم بهتر مکان ها

آتش سوزی در آشپزخانه و راه های مقابله با آن

4 مهر 1401

آتش سوزی در آشپزخانه به دلایل مختلفی می تواند اتفاق بی افتد و مقابله با

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

  نام درخواست کننده