شهر ایمن همیار می‌خواهد

تجهیزات اعلام حریق

جهت خرید و مشاوره تجهیزات اعلام حریق میتوانید با شماره 57854-021 تماس بگیرید

تجهیزات اعلام حریق یکی از مهم ترین تجهیزات در اماکن و منازل می باشند که خرید تجهیزات اعلام حریق جزوی از مهم ترین مواردی است که باید برای تامین امنیت ساختمان و یا هر مکان دیگر داشته باشید. انواع سیستم اعلام حریق وجود دارد که باید متناسب با نیازتان و نوع ساختمان، آن را تهیه کنید. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به سیستم اعلام حریق ساختمان و چه نوع سیستم اعلام حریق توصیه می شود پاسخ دهیم.

سیستم اعلام حریق

سیستم‌ های اعلام حریق (که معمولاً با نام‌ های هشدار دهنده دود و ردیاب دود نیز شناخته می‌ شوند) دستگاه‌ هایی هستند که برای تشخیص آتش‌ سوزی در یک ساختمان استفاده می شوند و با به صدا درآوردن آژیر به ساکنان و همچنین به اداره آتش نشانی وضعیت را اطلاع می دهد.

اجزای اصلی سیستم اعلام حریق شامل آشکارسازهای دود بوده و سایر ردیاب ها مانند گرما، ردیاب های گاز، زنگ هشدار، فلاشر و پنل کنترل می توانند امنیت را بیشتر کنند. از مزایای سیستم های اعلام حریق می توان به هشدار زودهنگام و نجات جان و مال افراد اشاره کرد. توصیه می شود که هر ساختمان از نوع متفاوتی از اعلام حریق استفاده کند.

سیستم‌ های اعلام حریق که امروزه استفاده می‌ کنیم ممکن است شامل سنسورهای هوشمند، پنل‌ های کنترل هوشمند و ادغام با سایر خدمات ساختمان باشند، اما ماهیت اصلی سیستم‌ های اعلام حریق ثابت باقی می‌ ماند و عملکرد آن‌ ها این است که هشدارهای ایمنی را صادر کنند.

نحوه عملکرد سیستم اعلام حریق

در سیستم اعلام حریق، هشدار به دو صورت اتوماتیک و دستی وجود دارد. انواع آشکارسازها برای تشخیص دود، شعله، گاز یا گرمای ناشی از آتش سوزی، پیامی به کنترل پنل سامانه ارسال و وجود آتش سوزی به ساکنین و ناظران اعلام می شود. در نوع دستی که باید توسط اپراتور فعال شود، سیستم اعلام حریق توسط دکمه یا اهرم اعلام حریق در نقاط خاصی فعال می شود.

خرید تجهیزات اعلام حریق

خرید تجهیزات اعلام حریق یکی از ضروری ترین مواردی است که باید هرچه سریعتر برای ساختمان یا مکانی که در آن در حال کار یا زندگی هستید تهیه کنید. خرید تجهیزات اعلام حریق مناسب و باکیفیت می تواند به شما در حفظ جان و مال تان کمک شایانی کند. برای خرید تجهیزات اعلام حریق می توانید با همیار انرژی و شماره تماس 57854-021 در ارتباط باشید.


انواع سیستم اعلام حریق

تجهیزات اعلام حریق شامل دو نوع اصلی هستند که شامل سیستم های اعلام حریق معمولی و آدرس پذیر (هوشمند) می شوند. در ادامه به این سیستم ها می پردازیم:

سیستم اعلام حریق معمولی یا متعارف

 سیستم های اعلام حریق استاندارد ارزان هستند و اغلب در فضاهای کوچکتر مانند مغازه ها و رستوران ها استفاده می شوند. در این نوع سیستم ها، ساختمان به چند ناحیه تشخیص با یک یا چند حسگر در هر ناحیه تقسیم می شود. تمام سنسورها و نقاط تماس در این منطقه به یک مدار مخصوص روی کنترل پنل متصل می شوند.

هر تماس یا آلارم در این سیستم از طریق یک کابل دو رشته ای به مدار خاصی متصل می شود. هنگامی که آشکارساز فعال می شود، صفحه کنترل پنل آتش سوزی خطر را نشان می دهد. عیب این سیستم ها این است که برای تعیین منبع دقیق آلارم باید محیط اطراف را به صورت دستی بررسی کرد.

این امر در مواقع اضطراری، به خصوص در مناطقی که تجهیزات زیادی دارند، بسیار زمان بر است. سیستم های اعلام حریق سنتی فقط اطلاعات تشخیصی را ارائه می دهند و اطلاعات و وضعیت هر دستگاه را به صورت جداگانه اطلاع نمی دهند.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر یا هوشمند

از سوی دیگر، سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر یا هوشمند، اطلاعات خاصی در مورد هر سنسور ارائه می دهند. سیستم‌ های آدرس‌ پذیر، هوشمند هستند و از یک یا چند سیم‌ کشی تک حلقه برای اتصال انواع مختلف آشکارسازها یا دستگاه های دیگر استفاده می‌ کنند. هر دستگاه (حسگرها و غیره) یک آدرس یا شناسه منحصر به فرد دارد.

تجهیزات اعلام حریق

کنترل پنل محل دقیق تجهیزات، وضعیت سلامت دستگاه ها، خطاها یا آتش سوزی های رخ داده در هر دستگاه متصل به آن را گزارش می دهد و اطلاعات دریافتی از دستگاه های مختلف توسط کنترل پنل نمایش داده می شود.

سیستم‌ های آدرس‌ پذیر نسبت به سیستم‌ های معمولی انعطاف‌ پذیر، کنترل و سرعت بیشتری را ارائه می‌ دهند، اما پیاده‌ سازی پیچیده‌ تر و گران‌ تری دارند. از این نوع سیستم های اعلام حریق در ساختمان های تجاری بزرگ و مکان های بزرگ با تقاضای بالا استفاده می شود.

سیستم های اعلام حریق بی سیم

اعلام حریق بی سیم یکی از گران ترین سیستم های اعلام حریق برای خرید هستند، اما انعطاف پذیرتر و سریعتر نصب می شوند. سیستم های اعلام حریق بی سیم مانند سیستم های اعلام حریق سیمی به صورت سنتی عمل نمی کنند و هیچ کابلی بین آشکارسازها و صفحه کنترل وجود ندارد و نیازی به کابل کشی نیست. این سیستم های اعلام حریق با باتری کار می کنند.

سیستم های بی سیم اعلام حریق باید با استاندارد EN54-25 مطابقت داشته باشند. امروزه این سیستم ها در حال پیشرفت هستند و توجه بسیاری از خریداران را به خود جلب کرده اند. سیستم‌ های اعلام حریق بی‌ سیم نسبت به مدل‌ های قدیمی‌ تری که در گذشته مورد استفاده قرار می‌ گرفتند قابل اعتماد تر هستند. این سیستم های اعلام حریق دارای اتصالات چند فرکانسی برای حذف تداخلات سیگنال هستند که به حفظ قدرت سیگنال کمک می کند.

سیستم های اعلام حریق با کمک فن، هوای محیط را از طریق شبکه ای از لوله ها و سوراخ های نمونه برداری، استخراج و شناسایی می کنند تا در نهایت ذرات دود را تشخیص دهند. این سیستم ها در مواقعی که نیاز به هشدار اولیه است بسیار مفید هستند، اما نصب و نگهداری آنها به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد.

اجزای سیستم اعلام حریق

 

همانطور که پیش تر گفته شد، سیستم های اعلام حریق از اجزای متعددی تشکیل شده اند که عملکرد هر یک از این قطعات در کنار هم منجر به عملکرد کلی سیستم می شود و در نهایت می تواند از آسیب های جبران ناپذیر جلوگیری کند. در ادامه به معرفی برخی از این عناصر می پردازیم:

 • مرکز کنترل یا کنترل پنل سیستم اعلام حریق
 • دتکتور دود
 • دتکتور حرارت
 • بیم دتکتور
 • دتکتور ترکیبی یا کومبو
 • دتکتور شعله
 • شستی اعلام حریق
 • زنگ اخبار
 • آژیر اعلام خطر
 • باتری پشتیبان
 • مقاومت انتهای خط
 • نمایشگر LED
 • فلاشر
 • تجهیزات بسیار متنوع دیگر …

قیمت سیستم اعلام حریق خانگی

قیمت سیستم اعلام حریق با توجه به اینکه کدام یک از انواع سیستم ها اعم از معمولی، آدرس پذیر (هوشمند) و بی سیم برای فضا و محیط مورد درخواست کارفرما طراحی و پیاده سازی می گردد دارای قیمت های متفاوتی هستند. اگر قصد خرید سیستم اعلام حریق را دارید و می خواهید بهترین سیستم را در ساختمان یا ملک خود داشته باشید می توانید با همیار انرژی در ارتباط باشید.

اعلام حریق


تجهیزات جانبی سیستم اعلام حریق

 

با پیشرفت تکنولوژی سیستم های اعلام حریق پیشرفت زیادی کرده و امکانات و فناوری های جدیدی به آن ها اضافه شده است. این امکانات به این معنی است که بسیاری از اقدامات در هنگام آتش سوزی به صورت خودکار انجام می شود و در این زمان نیازی به دخالت انسان نیست.

این ویژگی ها سیستم اعلام حریق را قادر می سازد تا به طور خودکار درب های خروجی ساختمان را باز کرده و سیستم های تهویه مطبوع را خاموش کند. علاوه بر این امکان روشن شدن خودکار پنل های خروجی و فعال شدن فن فشار مثبت و همچنین بستن خودکار دریچه های گاز ساختمان با استفاده از این ترمینال ها وجود خواهد داشت.

سیستم اعلام حریق ساختمان

اگر در یک ساختمان سیستم اعلام حریق تعبیه شده باشد و حادثه آتش سوزی اتفاق بی افتد، دتکتورها با تشخیص اعلام حریق سیگنالی را به کنترل پنل اعلام حریق ارسال می کنند. هنگامی که این سیگنال به پنل اعلام حریق مرکزی ساختمان ارسال می شود، یک وضعیت هشدار رخ می دهد و باعث می شود که هشدار به ساکنان نیز برسد تا محل را تخلیه کنند. در واقع، برای سیستم پنل کنترل، سناریوی اعلام خطر به معنای خطر فوری برای مال و جان ساکنان ساختمان محسوب می‌ شود.


چه نوع سیستم اعلام حریق توصیه می شود؟

 

بحث های زیادی در مورد اینکه کدام سیستم اعلام حریق بهتر است وجود دارد:

از آنجایی که دود یونیزاسیون و دود فوتوالکتریک برای تشخیص حریق مناسب هستند و از آنجایی که هیچ کس نمی تواند نوع آتش سوزی خانه را پیش بینی کند، توصیه می شود که هر خانه و فضای اشغال شده دارای سیستم اعلام حریق یونیزاسیون و فوتوالکتریک باشد و یا هشدارهای دود سنسور دوگانه (که شامل سنسورهای دود یونیزاسیون و دود فوتوالکتریک هستند) را نصب کنند.

بنابراین، در بهترین حالت، بهتر است هر دو سیستم حفاظت از حریق موجود را که بهترین راه برای محافظت از آسیب اموال و کاهش خسارت آتش سوزی هستند، نصب کنید.

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

تجهیزات اعلام حریق:

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۵ رای

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا