شهر ایمن همیار می‌خواهد

آتش سوزی بی سابقه استرالیا و نجات حیوانات درون آتش توسط آتش نشانان

حریق مهیب در استرالیا و نجات جانوران به کمک آتش نشانان

آتش سوزی بی سابقه در استرالیا

مرگ حیوانات در آتش سوزی جنگل ها

آتش سوزی جنگل پدیده ای معمول در استرالیا است، زیرا اقلیم این منطقه به طور کلی بسیار داغ و خشک است. که همین اقلیم در طول سال، زندگی و زیرساخت های آن را در معرض خطر بسیار زیاد آتش سوزی قرار می دهد. این خطر در ماه های داغ تر تابستان و بهار چند برابر می شود. آتش سوزی که از ابتدای ماه اکتبر منطقه ای به اندازه بلژیک را سوزاند، باعث مرگ هزاران حیوان شد که پس از آن در معرض نابودی قرار دارند. میلیون ها هکتار از بین رفت، که تأثیر غم انگیزی بر حیات وحش و گیاهان دارد. در پی آتش سوزی مهیب در استرالیا و نجات جانوران به کمک آتش نشانان، از آتش نشانان استرالیایی بخاطر نجات گروهی از کوالاهای در حال انقراض، قدردانی شد.

با ادامه آتش‌سوزی گسترده در استرالیا، نیم میلیارد جانور در جنگل های این کشور که زیستگاه‌ ۲۴۴ گونه جانوری است، از بین رفتند. بررسی ها نشان می دهد تقریباً نیم میلیارد حیوان در آتش‌سوزی مناطق مختلف استرالیا جانشان را از دست دادند. گونه های جانوری که کمتر تحرک دارند و به جنگل وابستگی دارند، بیشتر در معرض خطر هستند.

چگونه از آتش سوزی در جنگل جلوگیری کنیم؟

افزایش احتمال انقراض گونه های خاص بخاطر آتش سوزی

کیسه داران کوچک و همچنین طوطی کاکلی سیاه و براق، در آتش‌سوزی های اخیر از بین رفته‌اند. هرچند بوم شناسان درصدد هستند تا بتوانند تعدادی از این جانوران را پیدا کرده و پیش از آنکه بطور کامل از بین بروند، نجات دهند. به گفته کارشناسان، حیوانات بزرگ مانند کانگوروها و البته بسیاری از پرندگان قادر به فرار کردن و دور شدن از آتش هستند اما گونه های جانوری نظیر کوالاها با تحرک کمتر و گونه های کوچک‌تر که به جنگل وابستگی بیشتری دارند، بیشتر در معرض خطر هستند.

حیوانات و ترس از آتش

این تصویر که توسط ژانل میشالووسکی به اشتراک گذاشته شده است. کوالاهایی را نشان می دهد که در یک راهرو باهم جمع شده اند و یکی از آنها به دلیل ترس زیاد دیوار را گرفته است.

خانم میشالووسكی در تحسین آتش نشانی به نام آدام و تیم همکارش در استرالیا اینطور نوشت:

“آدام یک آتش نشان است و در حال حاضر در زمینه های مختلف از جمله حوزه آتش نشانی کار می کند. یک آتش نشان دیگر به نام فرانسیس طی مطلبی نوشت: تیم او همچنین سه کوالا دیگر را نجات دادند و همچنین او در خانه اش از یکی از آنها که دچار سوختگی شدید بود، مراقبت می کرد.”

وی بعدا نوشت: “به من گفتند که آدام اصلا درک نمی کند که چرا بسیاری از مردم او را ستایش می کنند. او می گوید که این فقط بخشی از وظیفه او به عنوان یک آتش نشان داوطلب بوده است.”

آتش سوزی مهیب در استرالیا و نجات کوالاها

کمپین ها برای کمک به حیوانات

همزمان با آن، نگرانی در مورد جان و امنیت کوالاها از زمان آغاز آتش سوزی، تلاش برای جمع آوری کمک مالی برای کمک به حیوانات برای تبدیل شدن به موفق ترین کمپین به نام GoFundMe در تاریخ کشور، بالا گرفت. در آغاز ماه دسامبر، پس از نابودی میلیون ها هکتار از جنگل ها و زیستگاه ها در آتش سوزی، ولز جنوبی نو، یکی از ایالت های استرالیا، تحقیق پارلمانی را در مورد اوضاع کوالاها آغاز کرد.

نجات کوالاها در آتش سوزی استرالیا

مارک گراهام، بوم شناس شورای حفاظت از طبیعت است. او در این باره گفت: ” کوآلاها واقعاً توانایی حرکت سریع برای دور شدن از آتش سوزی های بی سابقه را ندارد. ما در این آتش سوزی چنان بخش عظیمی از زیستگاه شناخته شده کوالا را از دست داده ایم. فکر می کنم بدون هیچ شک و تردیدی می توان گفت از این زمان به بعد روند کاهش مداوم جمعیت کوالا وجود خواهد داشت.”

نجات کوالاها در آتش سوزی استرالیا

نجات کانگورو در آتش سوزی استرالیا

در شهر کولنورا، آتش نشانان در بیرون از خانه مستقر بودند و برای حضور در میان آتش سوزی مهیب آمادگی پیدا می کردند. در داخل، نارل دیویس و جیل گیلبرت مشغول پخت سوسیس روی اجاق گاز بودند و کانگورو، بی قرار، روی پتو نشسته بود.
این خانواده به گاردین استرالیایی گفتند که آنها کانگوروی خاکستری شرقی را از همان جوانی پرورش دادند و با دست به او غذا می دادند. پس از آن، آنها او را آزاد كردند و بعد از سال ها به او اجازه دادند كه وحشی شود.

نجات کانگورو در آتش سوزی استرالیا

حالا، با چنین آتش سوزی مهیبی، او در جلوی درب خانه آنها ظاهر شده و به دنبال پناهگاه می باشد.

دیویس به گاردین استرالیایی گفت: “حالا او وحشی است اما وارد خانه شد و من آن را به دلیل آتش سوزی نگه داشته ام.”

آتش سوزی مهیب در استرالیا و نجات جانوران به کمک آتش نشانان

در لوبتال در تپه های آدلاید، شهر دیگر که آتش نشانی دیگر در آنجا بود، دو کوالا برای نجات جانشان از بوته ها بیرون آمدند. در واقع آنها از بهترین فردی که می توانست به آنها کمک کند، درخواست کمک داشتند. دیل آدامز ، ستوان سرویس آتش نشانی، عکس همکار خود را گرفته است. او گفت كه بیرون آمدن كوآلا در حالیکه در عقب تر تمام خانه ها می سوختند، چیزی جز برای نجات جانش و طلب کمک از آتش نشان نبود. وی گفت: به کوالاها آب دادند و به مکان امن تری منتقل شدند.

در نیویورک غربی ، نزدیکان یکی دیگر از آتش نشانان داوطلب، این تصاویر باورنکردنی از فرار یک لمور دم حلقه ای ماده که از شعله های آتش فرار کرده و محل امن را در یک کلاه ایمنی RFS پیدا کرده است، به اشتراک گذاشتند.

نجات لمور و قصه اش با کلاه ایمنی در آتش سوزی استرالیا لمور و قصه اش با کلاه ایمنی در آتش سوزی استرالیا نجات لمور و قصه اش با کلاه ایمنی در آتش سوزی استرالیا نجات لمور و قصه اش با کلاه ایمنی در آتش سوزی استرالیا

استفاده از هواپیما برای خاموش کردن آتش

و در نهایت برای خاموش کردن این شعله های مهیب برای اولین بار از یک فروند هواپیمای بویینگ ۷۳۷  استفاده شد. مقام های استرالیایی می گویند با دستکاری و اعمال تغییراتی در این هواپیما که عمدتا مسافربری است، از آن برای خاموش کردن آتش‌سوزی جنگل ها در نیوساوت ولز استفاده کرده اند. این هواپیما قابلیت حمل ۱۵ هزار لیتر (نزدیک به ۴ هزار گالن) آب را دارد. یکی از مزایای این هواپیما برای خاموش کردن آتش، به جز قابلیت حمل آب، نقل و انتقال آتش‌نشانان است. این هواپیما مواد خاموش کننده آتش را روی مناطقی که آتش‌سوزی پیشرفت داشت، می ریخت. در این آتش سوزی، آتش‌نشانان داوطلب از استان های مختلف کانادا تعطیلات کریسمس خود را رها کرده و برای کمک به پایان بحران آتش سوزی جنگل ها در استرالیا به این کشور سفر کنند.

اطفاء حریق

جنگ آتش و آب 

پس از آتش سوزی مهیب در استرالیا و نجات جانوران به کمک آتش نشانان، استرالیا به دوره جنگ آتش و آب رسید. یعنی پس از هفته ها مواجهه با حریق بیشه‌ و جنگل، سه ایالت شرقی استرالیا گرفتار سیلاب شدند. در این ایالات تنها ظرف ۱۲ ساعت، سه برابر متوسط ماه باران بارید. رفت و آمد در شاهراه ها قفل شد و بخشی از نیوساوت ولز برق نداشت. بارندگی شدید در شرق استرالیا به خاموش شدن آتش در بیشه زارها و جنگل ها کمک کرد اما باعث دردسرهای جدیدی آن هم سیلاب عظیم در سه ایالت ویکتوریا، کویینزلند و نیوساوت ولزشد. آتش‌نشانان در این ایالت در تلاش بودند تا با استفاده از این شرایط  آب‌ و هوایی و کاهش دمای هوا به خاموش کردن آتش های باقیمانده دست بزنند.

کرانه های شرقی هم‌چنان در آتش می سوختند و رعد و برق حتی باعث بروز آتش سوزی های جدید هم شد. همچنین آب گرفتگی معابر و جاده ها باعث اختلال در کار آتش‌نشان‌ ها و امر امدادرسانی شد. در این بین تصاویری از امداد رسانی آتش نشانان و طرفداران محیط زیست را می بینید که برای نجات جان جانوران در حال انقراض نهایت تلاش خود را کرده اند.

نجات کوالاها توسط بوم شناسان و دوست داران محیط زیست در استرالیانجات کوالاها در جنگ آب و آتش

 

منابع:

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا