شهر ایمن همیار می‌خواهد

فشار استاندارد کپسول آتش نشانی

فشار استاندارد کپسول آتش نشانی

همه ما با کپسول های آتش نشانی کار کرده ایم و به خوبی میدانی که این کپسول ها در چه زمان و مکانی استفاده می شود، اما اطلاعاتی از فشار استاندارد کپسول آتش نشانی نداریم. قبل از استفاده از کپسول آتش نشانی اول ازآماده به کار بودن کپسول اطمینان کسب می کنیم و سپس اقدام به استفاده از کپسول می کنیم. اما چگونه باید مطمئن شویم که کپسول آتش نشانی ما واقعا آماده به کار است؟ خب خیلی ها به مانومتر و عقربه ی که باید در محدوده سبز رنگ باشد دقت می کنند. در این مقاله از همیار انرژی به فشار دقیق کپسول ها می پردازیم که بازه استاندارد قرارگیری عقربه به ما کمک می کند متوجه شویم دقیقا چقدر کپسول ما آماده به کار است.

سوالات متداول در زمینه فشار استاندارد کپسول های آتش نشانی پاسخ به این سوالات
مانومتر کپسول آتش نشانی چیست؟
 • مانومتر قطعه ای است که فشار داخل کپسول های آتش نشانی را اندازه گیری می کند.
انواع فشارسنج کپسول آتش ‌نشانی
 • دیافراگمی
 • کپسولی
 • بوردونی
فشار استاندارد کپسول آتش نشانی
 • فشار استاندارد باید کپسول ها بای بین 11 تا 18.5 بار باشد
اجزای مانومتر کپسول آتش نشانی
 • محفظه دایره ای شکل از جنس شیشه
 • عقربه نشانگر
 • صفحه نشان دهنده وضعیت

جهت خرید انواع تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ انواع کپسول آتش نشانی بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

مانومتر کپسول آتش نشانی

دجه یا مانومترهای کپسول های آتش نشانی نوعی قطعه هستند که فشار داخل کپسول و یا مخزن را اندازه گیری و نمایش می دهند. با مشاهده درجه مانومتر هر کپسولی می توان به آماده به کار بودن و سلامت کپسول باخبر شد. تنها کپسول هایی که از مانومتر بهره نمی برند، کپسول های CO2 هستند که تنها با وزن کردن آن ها می توان مطمئن شد که شارژ دارند و قابل استفاده هستند یا خیر. مانومترها در انواع مختلفی ساخته می شوند اما دو مدل از آن ها اغلب در کپسول ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مانومترهایی که اغلب برای کپسول های آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرند دارای دو نوع بوده که نوع اول دارای دو قسمت بوده و دو رنگ سبز و قرمز هستند. همچنین نوع دوم نیز دارای سه قسمت می باشند که قرمز، سبز و قرمز هستند. در ادامه به معنای هریک از این رنگ ها پرداخت ایم:

 • درجه سبز رنگ: نشان دهنده فشار مناسب داخل کپسول
 • درجه قرمز رنگ: نشان‌ دهنده‌ فشار پایین و نیاز به شارژ در کپسول
 • درجه زرد یا آبی رنگ: نشان دهنده وجود مشکل جدی در کپسول و نیازمند شارژ و بررسی کپسول

اگر اطلاعات بیشتری در زمینه آمادگی کپسول و همچنین مانومتر کپسول های آتش نشانی دوست دارید کسب کنید؛ مقاله مانومتر کپسول آتش نشانی را از دست ندهید.

مانومتر کپسول آتش نشانی

پیشنهاد خواندنی همیار: علت نداشتن مانومتر کپسول CO2

انواع فشارسنج کپسول آتش ‌نشانی

برای انواع خاموش کننده ها به صورت کلی سه نوع فشارسنج مورد استفاده قرار می گیرند که از نوع دیافراگمی، کپسولی و بوردونی می باشند. اغلب در بسیاری از برندهای تولید کننده کپسول شاهد استفاده از مانومتر بوردونی هستیم که دارای دقت بالاتری نسبت به دیگر مانومترها می باشد. همچنین مانومترهای بوردونی می توانند ازفشار 0.6 بار تا 1600 را به نمایش بگذارند و از این رو مقبولیت بیشتری دارند.

فشار کپسول آتش نشانی

بسیاری از دوستان همواره سوال می کنند که فشار استاندارد داخلی کپسول دقیقا چقدر است؟ لازم به ذکر است که فشار استاندارد باید بین 11 تا 18.5 بار باشد که این محدود دقیقا محدوده سبز رنگ مانومتر بوده و با قرارگیری عقربه در محدوده سبز رنگ می توانید اطمینان حاصل کنید که فشار کپسول عادی است. فشار کپسول نشان دهنده میزان فشار گاز موجود در سیلندر کپسول که این فشار برای خروج مواد خاموش کننده از داخل کپسول جهت اطفاء حریق ضروری می باشد.

اجزای مانومتر کپسول آتش نشانی

پیشنهاد خواندنی همیار انرژی: آموزش نگهداری صحیح از انواع کپسول آتش نشانی

اجزای مانومتر کپسول آتش نشانی

مانومترهای آتش نشانی دارای اجزی مختلفی می باشند که شامل:

 • محفظه دایره ای شکل از جنس شیشه
 • عقربه نشانگر
 • صفحه نشان دهنده وضعیت

محفظه شیشه ای برای جلوگیری از آسیب رسیدن به قطعات داخل مانومتر قرار داده می شود و بیرونی ترین قطعه از مانومتر می باشد. عقربه نشانگر نیز فشار موجود در داخل کپسول را نشان می دهد که دارای مدار حرکتی 180 درجه ای می باشد. در آخر نیز شاهد صفحه نشان دهنده وضعیت هستیم که اطلاعاتی نظیر فشار بالا، فشار متوسط و فشار پایین را نشان می دهد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا