شهر ایمن همیار می‌خواهد

تحول عظیم در هوشمندسازی آتش نشانی

فناوری و هوشمندسازی در آتش نشانی که این سرویس را متحول می کند

آتش نشانان یکی از زحمت کش ترین افراد جامعه هستند و ورود به دل آتش برای آن ها مشکلات زیادی را به وجود خواهد آورد. مهندسین همواره سعی داشته اند تا با هوشمندسازی سازمان آتش نشانی و مجهز کردن آن به بروزترین تکنولوژی ها، بتوانند از بروز صدمات جانی به آتش نشانان جلوگیری کنند. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به تحول عظیم در هوشمندسازی آتش نشانی و تکنولوژی های جدید در آتش نشانی بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

انواع فناوری و هوشمندسازی در آتش نشانی

فناوری و هوشمندسازی در شغل آتش نشانی که از هوش مصنوعی استفاده می کند. واقعیت ترکیبی مربوط با دنیای فیزیکی و دیجیتال است که ارتباط بین تعامل انسان با کامپیوتر و محیط را آسان می کند. آتش نشانان به فناوری های کنونی عادت می کنند اما به دنبال راه های بهتری برای پاسخ به نیاز های دیگران هستند.

از این رو، هوشمندسازی در آتش نشانی می تواند ایده ی خلاقانه ای باشد. مانند استفاده از داده های بزرگ، زیست سنجی، نرم افزار تشخیص چهره که جز دسته ی فناوری دائمی هستند، در حال پیدایش است. فناوری و هوشمندسازی در آتش نشانی ها و ادغام این سیستم ها به برنامه ریزی قبلی تا ارسال و تحلیل حادثه کمک می کند.

هوشمند سازی

۹ فناوری فوق العاده که می تواند نحوه انجام وظیفه آتش نشان ها را تغییر دهد:

1) زیست سنجی بر بررسی توانایی تاثیر موثری میگذارد:

علاوه بر ضربان قلب ، زیست سنجی این امکان را به مدیران می دهد تا بررسی کنند که کارکنان داخلی چقدر سخت کار می کنند. زیست سنجی پیشرفته آتش نشانان را با نظارت یکپارچه بر کارکنان در محیط IDLH (غلظت های مواد شیمیایی بالا با آسیب جبران ناپذیر) ایمن تر می کند.

2) هوش مصنوعی یا AI:

  • هوش مصنوعی می تواند در آینده حجم ترافیک در برابر اعزام سریع آتش نشانان به محل تحلیل و کنترل کند.
  • همچنین شناسایی شی از طریق بینایی کامپیوتری را فراهم می کند و به تیم های داخلی در مورد محیط های موجود که احتمال تغییر وضعیت دارند، هشدار می دهد.

3) واقعیت مجازی، مخلوط و افزوده (VR / MXR / AR):

در ابتدا این مفاهیم را به صورت خلاصه برای شما شرح می دهیم:

واقعیت مجازی یا virtual reality یک تجربه شبیه سازی شده است که می تواند شبیه به دنیای واقعی باشد یا کاملاً متفاوت از آن باشد. VR کاربران را در یک محیط دیجیتال کاملا مصنوعی غوطه ور می کند و شما توسط سخت افزارهای مختلف در آن محیط قرار خواهید گرفت.

واقعیت مخلوط یا Mixed reality یکی از فناوری هایی است که با ادغام مشاهدات و اطلاعات دنیای واقعی در یک محیط، نوید بخش است. MR اشیای مجازی را به دنیای واقعی متصل می کند و کاربر را قادر می سازد تا با اشیاء مجازی تعامل داشته باشد. همانند گزارش های آب و هوا.

واقعیت افزوده (AR) یک تجربه تعاملی از محیط دنیای واقعی است که در آن اشیایی که در دنیای واقعی زندگی می کنند با اطلاعات ادراکی تولید شده توسط کامپیوتر، و گاهی در چندین حالت حسی، مانند حواس های 5 گانه افزایش می یابد.

AR اشیای مجازی را در محیط دنیای واقعی همپوشانی می کند. این کار معمولا با گوشی های مختلف همراه اتفاق می افتد. یعنی کاربر وابسته به یک گوشی می باشد.

واقعیت مجازی ، مخلوط و افزوده هوشمند سازی

 

باید شهروندان و آتش نشانان با تمرکز بالا برای افزایش واکنش در شرایط اضطراری آموزش ببینند. از این طریق این سیستم عامل های جدید مزایای بالایی نیز دارند و حتی کودکان نیز واقعیت مجازی را سریعتر یاد میگیرند. در واقع به کمک این تکنولوژی، آتش نشانان می توانند اتفاق های اضطراری به تصویر کشیده شده را کنترل کنند و اتفاقات در شرایط واقعی کاهش یابد.

۴) وسایل نقلیه مستقل 

آتش نشانان با استفاده از وسایل نقلیه به صورت زمینی و هوایی با برنامه ریزی، تجهیزات مورد نیاز را به محل حادثه می رسانند. یکی از بهترین مزیت های این مورد، کاهش چشمگیر در خطاهای انسانی است. این وسایل نقلیه زمینی و هوایی از طریق GPS نقش مهمی در جمع آوری و تحویل داده ها به آتش نشانان، سنجش از دور و قابلیت تصویربرداری 360 درجه 3D دارند.

۵) بینایی کامپیوتر چگونه شرایط را بهتر می کند؟

چندین سیستم توسط گروه های عمومی (ناسا) به آتش نشانان امکان مشاهده بینایی و تصویربرداری حرارتی را می دهد. این سیستم های جدید امکان شناسایی اجسام را در هواپیما فراهم می کنند. با هشدارهایی که آتش نشانان بی اطلاع از خطر منتقل می کند و به سقوط قریب الوقوع ساختمان هشدار می دهد.

۶) تشخیص چهره، راهیست برای محافظت.

در حال حاضر این نوع نرم افزار در اجرای قانون در محافظت از افراد به آنها کمک می کند. در آینده آتش نشان و پزشکان از تشخیص چهره برای تشخیص هوییت بیمار بیهوش در صورت نبود نزدیکانش استفاده می کند تا سابقه ی پزشکی او را چک کند.

۷) فیلم هیجان انگیز 360 

در داستان فیلم 360، به راحتی میتوانید رابطه شهروندان و آتش نشانان را در بسیاری از جنبه های آتش سوزی و ایمنی به وضوح مشاهده کرد. امروزه از طریق رسانه های اجتماعی، نمایش های دیداری را در زمان واقعی ارائه می دهند که به آتش نشانان این امکان را می دهد تا صحنه های تیراندازی ، سیل ، آتش سوزی و سقوط را قبل از اتفاق از نظر فکری درک کنند.

8) داده های بزرگ و اینترنت اشیا (BD / IOT) 

آتش نشانان سیستم های آگاهی پیشرفته ای دارند که با استفاده از مجموعه های مختلف داده، همراه با چند سنسور و IOT، که دارای مزایای بسیاری در زمینه نجات افراد قربانی هستند. همچنان در یک منطقه که سیستم عامل های در حال توسعه امنیت شبکه یک موضوع شناخته شده و اساسی است.

۹) شهرهای فناوری اطلاعات و ارتباطات هوشمند 

شهر هوشمند چارچوبی دارد که با هدف فناوری اطلاعات و ارتباطات برای رفع چالش‌های رو به رشد شهر تلاش می کند. این چارچوب ها اساساً یک شبکه هوشمند هستند که متشکل از اشیاء متصل و ماشین‌هایی است که اطلاعات را با استفاده از فناوری بی‌سیم و رایانش ابری انتقال می‌دهند.

برنامه‌های IoT مبتنی بر رایانش ابری، اطلاعات را در لحظه دریافت، تجزیه و تحلیل و مدیریت می‌ نند تا به شهرداری ها، شرکت ها و شهروندان کمک کنند که برای بهبود کیفیت زندگی خود تصمیمات بهتری بگیرند.

هوشمندسازی مانند تجهیزات ایمنی شهر و تجهیز شهر به دوربین هوشمند است. در آینده به سنسورهای هوشمند اطفاء حریق متصل باشد. این نوع ابتکارات در سراسر جهان برای پیشگیری و کاهش از آتش سوزی همه آنها را گرد هم می آورد.

نتیجه گیری

امروزه معماران با تغییراتی که در محیط طراحی دیجیتال ایجاد می کنند، در پی آن هستند که ساختمان ها را با تکنولوژی وفق دهند و از آن بهره بگیرند و محیط های هوشمند طراحی کنند. یک فضا یا محیط زمانی هوشمند است که بداند چه افراد یا مصنوعاتی که در حال حاضر در آن موجود هستند. در نتیجه با رعایت تعامل کامل دفاتر پیشگیری از آتش سوزی در هر محیطی فعالیت می کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا