همیار انرژی

تحول عظیم در هوشمندسازی آتش نشانی

تحول عظیم در هوشمندسازی آتش نشانی
834
4 مهر 1401

جهت مشاوره و خرید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید 57854-021

فهرست مطالب

 • آتش نشانان یکی از زحمت کش ترین افراد جامعه هستند و ورود به دل آتش برای آن ها مشکلات زیادی را بوجود خواهد آورد. مهندسین همواره سعی داشته اند تا با هوشمندسازی سازمان آتش نشانی و مجهز کردن آن به بروزترین تکنولوژی ها، بتوانند از بروز صدمات جانی به آتش نشانان جلوگیری کنند. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به تحول عظیم در هوشمندسازی آتش نشانی بپردازیم.

  برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول برروی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

  تماس با همیار انرژی

  انواع فناوری و هوشمندسازی در آتش نشانی

  فناوری و هوشمندسازی در شغل آتش نشانی که از هوش مصنوعی استفاده می کند. واقعیت ترکیبی مربوط با دنیای فیزیکی و دیجیتال است که ارتباط بین تعامل انسان با کامپیوتر و محیط را آسان می کند. آتش نشانان به فن آوری های کنونی عادت می کنند اما به دنبال راه های بهتری برای پاسخ به نیاز های دیگران هستند.

  از این رو، هوشمندسازی در آتش نشانی می تواند ایده ی خلاقانه ای باشد.مانند استفاده از داده های بزرگ، زیست سنجی، نرم افزار تشخیص چهره  که جز دسته ی فناوری دائمی هستند، در حال پیدایش است. فناوری و هوشمندسازی در آتش نشانی ها و ادغام این سیستم ها به برنامه ریزی قبلی تا ارسال و تحلیل حادثه کمک می کند.

  هوشمند سازی

  ۹ فناوری فوق العاده که می تواند نحوه انجام وظیفه آتش نشان ها را تغییر دهد:

  1) زیست سنجی بر بررسی توانایی تاثیر موثری میگذارد:

  علاوه بر ضربان قلب ، زیست سنجی این امکان را به مدیران می دهد تا بررسی کنند که کارکنان داخلی چقدر سخت کار می کنند. زیست سنجی پیشرفته آتش نشانان را با نظارت یکپارچه بر کارکنان در محیط IDLH (غلظت های مواد شیمیایی بالا با آسیب جبران ناپذیر) ایمن تر می کند.

  2) هوش مصنوعی یا AI:

  • هوش مصنوعی می تواند در آینده حجم ترافیک در برابر اعزام سریع آتش نشانان به محل تحلیل و کنترل کند.
  • همچنین شناسایی شی از طریق بینایی کامپیوتری را فراهم می کند و به تیم های داخلی در مورد محیط های موجود که احتمال تغییر وضعیت دارند، هشدار می دهد.

  3) واقعیت مجازی ، مخلوط و افزوده (VR / MXR / AR):

  در ابتدا این مفاهیم را به صورت خلاصه برای شما شرح می دهیم:

  واقعیت مجازی یا virtual reality یک تجربه شبیه سازی شده است که می تواند شبیه به دنیای واقعی باشد یا کاملاً متفاوت از آن باشد. VR کاربران را در یک محیط دیجیتال کاملا مصنوعی غوطه ور می کند و شما توسط سخت افزارهای مختلف در آن محیط قرار خواهید گرفت.

  واقعیت مخلوط یا Mixed reality یکی از فناوری هایی است که با ادغام مشاهدات و اطلاعات دنیای واقعی در یک محیط، نوید بخش است. MR اشیای مجازی را به دنیای واقعی متصل می کند و کاربر را قادر می سازد تا با اشیاء مجازی تعامل داشته باشد. همانند گزارش های آب و هوا.

  واقعیت افزوده (AR) یک تجربه تعاملی از محیط دنیای واقعی است که در آن اشیایی که در دنیای واقعی زندگی می کنند با اطلاعات ادراکی تولید شده توسط کامپیوتر، و گاهی در چندین حالت حسی، مانند حواس های 5 گانه افزایش می یابد.

  AR اشیای مجازی را در محیط دنیای واقعی همپوشانی می کند. این کار معمولا با گوشی های مختلف همراه اتفاق می افتد. یعنی کاربر وابسته به یک گوشی می باشد.

  واقعیت مجازی ، مخلوط و افزوده هوشمند سازی

   

  باید آموزش به شهروندان و آتش نشانان با تمرکز بالا برای افزایش واکنش در شرایط اضطراری داده شود. از این طریق این سیستم عامل های جدید مزایای بالایی نیز دارند و حتی کودکان نیز واقعیت مجازی را سریعتر یاد میگیرند. در واقع به کمک این تکنولوژی، آتش نشانان می توانند اتفاق های اضطراری به تصویر کشیده شده را کنترل کنند و اتفاقات در شرایط واقعی کاهش یابد.

  ۴) وسایل نقلیه مستقل 

  آتش نشانان با استفاده از وسایل نقلیه بصورت زمینی و هوایی با برنامه ریزی، تجهیزات مورد نیاز را به محل حادثه میررسانند. یکی از بهترین مزیت های این مورد، کاهش چشمگیر در خطاهای انسانی است. این وسایل نقلیه زمینی و هوایی از طریق GPS نقش مهمی در جمع آوری و تحویل داده ها به آتش نشانان، سنجش از دور و قابلیت تصویربرداری 360 درجه 3D دارند.

  ۵) بینایی کامپیوتر چگونه شرایط را بهتر می کند؟

  چندین سیستم توسط گروه های عمومی (ناسا) به آتش نشانان امکان مشاهده بینایی و تصویربرداری حرارتی را می دهد. این سیستم های جدید امکان شناسایی اجسام را در هواپیما فراهم می کنند. با هشدارهایی که آتش نشانان بی اطلاع از خطر منتقل می کند و به سقوط قریب الوقوع ساختمان هشدار می دهد.

  ۶) تشخیص چهره، راهیست برای محافظت.

  در حال حاضر این نوع نرم افزار در اجرای قانون در محافظت از افراد به آنها کمک می کند. در آینده آتش نشان و پزشکان از تشخصیش چهره برای تشخیص هوییت بیمار بیهوش در صورت نبود نزدیکانش استفاده می کند تا سابقه ی پزشکی او را چک کند.

  ۷) فیلم هیجان انگیز 360 

  در داستان فیلم 360، به راحتی میتوانید رابطه شهروندان و آتش نشانان را در بسیاری از جنبه های آتش سوزی و ایمنی به وضوح مشاهده کرد. امروزه از طریق رسانه های اجتماعی، نمایش های دیداری را در زمان واقعی ارائه می دهند که به آتش نشانان این امکان را می دهد تا صحنه های تیراندازی ، سیل ، آتش سوزی و سقوط را قبل از اتفاق از نظر فکری درک کنند.

  8) داده های بزرگ و اینترنت اشیا (BD / IOT) 

  آتش نشانان سیستم های آگاهی پیشرفته ای دارند که با استفاده از مجموعه های مختلف داده، همراه با چند سنسور و IOT، که دارای مزایای بسیاری در زمینه نجات افراد قربانی هستند. همچنان در یک منطقه که سیستم عامل های در حال توسعه امنیت شبکه یک موضوع شناخته شده و اساسی است.

  ۹) شهرهای فناوری اطلاعات و ارتباطات هوشمند 

  شهر هوشمند چارچوبی دارد که با هدف فناوری اطلاعات و ارتباطات برای رفع چالش‌های رو به رشد شهر تلاش می کند. این چارچوب ها اساساً یک شبکه هوشمند هستند که متشکل از اشیاء متصل و ماشین‌هایی است که اطلاعات را با استفاده از فناوری بی‌سیم و رایانش ابری انتقال می‌دهند.

  برنامه‌های IoT مبتنی بر رایانش ابری، اطلاعات را در لحظه دریافت، تجزیه و تحلیل و مدیریت می‌کنند تا به شهرداری‌ها، شرکت‌ها و شهروندان کمک کنند که برای بهبود کیفیت زندگی خود تصمیمات بهتری بگیرند.

  هوشمندسازی مانند تجهیزات ایمنی شهر و تجهیز شهر به دوربین هوشمند است. در آینده به سنسورهای هوشمند اطفاء حریق متصل باشد. این نوع ابتکارات در سراسر جهان برای پیشگیری و کاهش از آتش سوزی همه آنها را گرد هم می آورد.

  نتیجه گیری

  امروزه معماران با تغییراتی که در محیط طراحی دیجیتال ایجاد می کنند، در پی آن هستند که ساختمان ها را با تکنولوژی وفق دهند و از آن بهره گرفته و محیط های هوشمند طراحی کنند. یک فضا یا محیط زمانی هوشمند است که بداند چه افراد یا مصنوعاتی که در حال حاضر در آن موجود هستند. در نتیجه با رعایت تعامل کامل دفاتر پیشگیری از آتش سوزی در هر محیطی فعالیت می کنند.

  دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  برچسب ها :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  70 + = 79

  دتکتور دود چیست؟

  2 مرداد 1402

  دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی

  بهترین برند کپسول آتش نشانی

  8 شهریور 1402

  کپسول های آتش نشانی یکی از بهترین تجهیزات برای خاموش کردن آتش هستند که کاربرد

  آموزش استفاده از آیروسل دستی

  14 تیر 1402

  آیروسل دستی جزئی از سیستم اطفا حریق است که به صورت دستی کار می کند

  تست آیروسل دستی همیار انرژی

  19 آذر 1401

  آیروسل دستی همیار انرژی یکی از جدیدترین و بهترین محصولات اطفا حریق می باشد که

  آموزش استفاده از توپ اطفا حریق

  18 تیر 1402

  برای جلوگیری از آتش سوزی، یکی از اولین کارهایی که باید انجام داد این است

  انواع اسپرینکلر

  4 مهر 1401

  اسپرینکلرها دارای انواع مختلفی می باشند و در ساختمان ها بسیار کاربردی هستند. این تجهیزات

  کف آتش نشانی

  29 شهریور 1401

  برای انواع خاصی از آتش سوزی ها به جای آب از فوم آتش نشانی استفاده

  دانلود محتوا

  لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید

  جهت ثبت درخواست شارژ کپسول آتش نشانی فرم زیر تکمیل فرمایید

   نام درخواست کننده


   نیاز به مشاوره دارید؟

   021-57854

   مشاوره - خرید و شارژ کپسول آتش نشانی داخلی 100

   مشاوره و خرید تجهیزات اعلام و اطفای حریق داخلی 108