شهر ایمن همیار می‌خواهد

انواع روش های اطفاء حریق

انواع روش های اطفاء حریق

وقتی در مکانی آتش سوزی اتفاق میافتد، تنها کاری که باید انجام داد این است که آتش را مهار کرد، اما بدون اطلاعات کافی نمی توانید آتش را به خوبی مهار کنید. انواع روش های اطفاء حریق وجود دارد، همراه همیار انرژی باشید تا به این روش های کاربردی بپردازیم.

خلاصه ای از انواع روش های اطفاء حریق:

با مطالعه جدول زیر، اطلاعات کامل این مقاله را فرا می گیرید و همچنین وقت کمتری از شما گرفته می شود.

مثلث آتش
انواع روش های اطفا حریق
  • حذف اکسیژن یا هوا
  • استفاده از گاز های سنگین
  • ایجاد لایه عایق
  • سرد کردن و یا کاهش حرارت آتش
  • حذف و پاکسازی مواد سوختی یا همان روش جداسازی
  • قطع کردن واكنش های زنجيره ای

 

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

مثلث آتش

قبل از تصمیم گیری در مورد نحوه خاموش کردن آتش، ابتدا باید نحوه شروع شدن آن را بدانیم. یک آتش سوزی برای شروع و رشد به سه عامل زیر نیاز دارد:

گرما:

گرما اولین عامل و ضروی ترین عنصر است که آتش به آن نیاز جدی دارد و به وجود نمی آید و گسترش نمی یابد مگر آنکه مقدار زیادی گرما دریافت کند. آتش نشانان با استفاده از آب و مواد خنک کننده سعی می کنند تا گرمای آتش را بگیرند و آن را کنترل کنند.

سوخت:

دومین عامل آتش، سوخت است و برای ادامه ی سوختن نیاز به سوخت دارد و می تواند هرچیزی باشد، مثل چوب، پارچه، مواد شیمیایی و مواد قابل احتراق. سوخت های جامد برای احتراق نیاز به زمان بیشتری دارند و خیلی از مایعات در دمای سرد نیز بخار اشتعال زا تولید می کنند. 

اکسیژن:

اکسیژن عامل مهم سوم است که بسیار اهمیت دارد و چون در همه جا وجود دارد می تواند خوراک آتش را تامین کند. به طور معمول آتش نیاز به ۱۶ درصد اکسیژن دارد و همین مقدار در همه جا یافت می شود، پس همیشه اکسیژن کافی برای شعله ور شدن آتش وجود دارد.

انواع روش های اطفا حریق

آموزش اطفا حریق

انواع روش های اطفا حریق

اطفا حریق روش های مختلفی دارد که در ادامه به این روش ها می پردازیم:

حذف اکسیژن یا هوا

این روش یکی از روش های اطفا حریق برای آتش های کوچک است که با حذف کردن اکسیژن در آتش می توان آن را مهار کرد. می توانید برای مهار آتش، یک پتوی خیس و یا درپوشی برروی آتش قرار دهید تا اکسیژن حذف شود. حذف اکسیژن می توان حریق را مهار کند و به همین دلیل است که حذف اکسیژن یک روش بسیار کاربردی در اطفاء حریق است. در ادامه به روش های بیشتری می پردازیم.

استفاده از گاز های سنگین

یکی دیگر از روش های اطفا حریق، استفاده از گازهای سنگین است که وزنی حدود 1.5 تا 5 برابر هوا دارند و می توانند بر روی آتش قرار بگیرند و مانند یک پتو، شعله را خفه کنند.

ایجاد لایه عایق

روش سوم، استفاده از لایه عایق است که می توان از فوم و کف استفاده کرد. این لایه ی عایق بین هوا و شعله های آتش قرار می گیرد و از رسیدن اکسیژن به آتش جلوگیری می کنند. این فوم ها دارای آب هستند و می توانند نقش خنک کننده را نیز ایفا کنند تا آتش مهار شود.

ایجاد لایه عایق تنها استفاده از فوم نیست و استفاده از پتو، پارچه خیس، شن، ماسه و کارهایی از این قبیل نیز در این دسته قرار می گیرند و می توان با استفاده از آن ها آتش را مهار کرد.

سرد کردن و یا کاهش حرارت آتش

روش چهارم، سرد کردن و یا کاهش حرارت است. در این روش باید دمای آتش را کاهش داد تا آتش گسترش پیدا نکند و به راحتی مهار شود. هر ماده سوختنی برای شعله ور شدن و آتش گرفتن نیاز به حرارت و اکسیژن دارد و اگر یکی از این موارد را کم کنیم، می توانیم از گسترش آن جلوگیری کنیم.

در این روش باید دمای آتش را کاهش داد و اگر آتش بسیار بزرگ باشد، اطفا آن نیز سخت تر است. می توانید از طریق آب پاشیدن بر روی آتش، حرارت آن را کم کنید و آتش را به آرامی مهار کنید زیرا خاصیت خنک کنندگی موجود می تواند آتش را سست کند. اگر قصد سرد کردن آتش را دارید، بهترین روش استفاده از آب است و پاشش آب بر روی آتش می تواند به خوبی آتش را سرد کند. برای پاشیدن آب بر روی آتش از سیستم اسپرینکلر استفاده می شود که تاثیر مستقیمی بر روی میزان خسارات جانی و مالی دارد. 

حذف و پاکسازی مواد سوختی یا همان روش جداسازی

روش دیگر مهار آتش حذف و پاکسازی مواد قابل اشتعال و قابل تعریق است. در این روش باید مواد سوختی، مواد قابل تعریق و اشتعال زا را حذف کرد. اگر در یک مکانی گاز منبع اصلی حریق باشد، می توان شیر اصلی گاز را بست و آتش را مهار کرد.

قطع کردن واكنش های زنجيره ای

قطع زنجیره واکنش های شیمیایی یکی دیگر از روش های اطفا حریق است که می توان آن را انجام داد. باید به وسیله مواد شیمیایی جلوگیری از تبدیل فازها به یکدیگر، از ادامه آتش و گسترده شدن آن جلوگیری کنید. می توان از قطع واکنش زنجیره ای سوختن به عنوان یکی از روش های اطفا حریق و خاموش کردن آتش استفاده کرد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا