شهر ایمن همیار می‌خواهد

معرفی حباب‌ های شیشه‌ ای اسپرینکلر اطفاء حریق

عملکرد حباب شیشه‌ای

اسپرینکلرها یکی از بهترین محصولات برای اطفا حریق هستند که می توان با نصب آن ها از گسترش آتش جلوگیری کرد و همچنین آتش را اطفا کرد. هریک از اسپرینکلرهای موجود در بازار دارای یک بالب هستند که پس از آتش سوزی و با افزایش گرما، می ترکد و اسپرینکلر فعال می شود. در ادامه همراه همیار انرژی باشید تا به معرفی حباب‌ های شیشه‌ ای اسپرینکلر اطفاء حریق بپردازیم.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

حباب شیشه ای اسپرینکلر (بالب)

انواع مختلفی از اسپرینکلرها، برای رفع نیازهای متنوعی طراحی شده اند. همیار انرژی در این مقاله به شرح دسته‌ بندی اسپرینکلرها و اجزای مربوط به آن‌ ها می‌ پردازد. جهت آشنایی با این تجهیزات اطفاء حریق با ما همراه باشید.

معرفی انواع سری اسپرینکلرها

سری‌ های مختلف اسپرینکلر آتش نشانی برای محیط‌ های مختلف و کاربردهای متفاوت طراحی شده اند. از این رو نیاز به بررسی دقیق در مرحله طراحی دارند. همه‌ی اسپرینکلرها در یکی از دسته‌ های بالازن، پایین زن، بغل زن و مخفی گنجانده می‌ شوند. تقریبا تمام انواع سری اسپرینکلرهای آتش نشانی اجزای یکسانی دارند:

  • مجموعه‌ ای که از خروج آب جلوگیری می‌ کند.
  • یک عنصر حساس به حرارت، که به آب اجازه می‌ دهد در دمای معین جریان یابد.
  • یک منحرف کننده (دفلکتور) که آب را به طور موثر توزیع می‌ کند.

اجزای اسپرینکلر

اسپرینکلر چیست؟
 

هنگامی که سری اسپرینکلر دارای یک حباب شیشه‌ ای است، آن حباب معمولا حاوی مایع مبتنی بر گلیسیرین است. هنگامی که هوای اطراف اسپرینکلر به دمای معینی می‌ رسد (اغلب 68 یا 93 درجه سانتیگراد)، مایع منبسط می‌ شود. این انبساط سبب شکستن شیشه می‌ شود. سپس آب نگه داشته شده خارج می‌ شود و به سمت دفلکتور جریان می‌ یابد که آن را در سراسر اتاق پراکنده می‌ کند.

بیشتر اسپرینکلرهای آتش نشانی در دو اندازه اصلی موجود هستند: 1/2 اینچ (12.7 میلی متر) و 3/4 اینچ (19.3 میلی متر). مدل 1/2 اینچی رایج‌ ترین اندازه برای ساختمان‌ های اداری، هتل‌ ها و مدارس است. از سوی دیگر، آب‌ پاش‌ های 3/4 اینچی در مواقعی استفاده می‌ شود که مقادیر بیشتری آب لازم باشد.

اسپرینکلر اتصال ذوبی در مقابل اسپرینکلر حباب دار

همه اسپرینکلرهای لوله تر، با سری اتصال ذوبی یا سری حباب داری که به حرارت حساس است، بسته نگه داشته می‌ شوند.

سری اسپرینکلر اتصال ذوبی (fusible link sprinkler head)

سری اسپلینکلر اتصال ذوبی

انواع مختلف تجهیزات اطفا حریق
 

این سری‌ ها دارای یک عنصر فلزی دو بخشی هستند که توسط یک آلیاژ حساس به حرارت ذوب می‌ شود. این اتصال درپوش لوله را در جای خود نگه می‌ دارد. هنگامی که دمای محیط اطراف سری اسپرینکلر به دمای مشخصی برسد، آلیاژ آزاد می‌ شود و عناصر فلزی از هم جدا می‌ شوند. در نتیجه درپوش لوله از بین می‌ رود و پس از آن آب آزاد می‌ شود.

در نظر داشته باشید که آب فقط در جایی که دمای محیط به حد مشخصی برسد توسط سرهای آبپاش آزاد می‌ شود. بنابراین، آب فقط در منطقه آتش سوزی آزاد می‌ شود و آسیبی به محیط نمی‌ رساند.

سری اسپرینکلر حباب دار (Glass bulb sprinkler head)

حباب شیشه ای اسپرینکر

آیا کپسول آتش نشانی نیاز به شارژ دارد؟
 

این نوع درپوش‌ ها دارای یک مخزن شیشه‌ ای کوچک هستند که مایعی حساس به حرارت را در خود جای می‌ دهد. حباب شیشه ای اسپرینکر درپوش لوله را در جای خود نگه می‌ دارد. هنگامی که دمای محیط مایع به حد معینی می‌ رسد، مایع منبسط می‌ شود و حباب شیشه‌ ای می‌ شکند. در نتیجه درپوش لوله از بین می‌ رود و آب آزاد می‌ شود. همانند درپوش‌های اتصال ذوبی، آب تنها در جایی آزاد می‌ شود که دمای محیط به حد معینی برسد.

حباب شیشه ای اسپرینکر (Bulb Sprinkler)

عملکرد حباب شیشه ای اسپرینکر

آتش سوزی بی سابقه استرالیا و نجات حیوانات درون آتش توسط آتش نشانان
 

حباب شیشه ای مطمئن‌ ترین و اقتصادی‌ ترین وسیله‌ ای است که برای به کار انداختن سری اسپرینکلر آتش نشانی استفاده می‌ شود. این حباب‌ ها در طیف وسیعی از اندازه‌ ها، با قطرهای 12 میلی‌ متر تا 2.5 میلی‌ متر، برای مطابقت با طرح‌ های قاب اسپرینکلر، بر اساس معیارهای زیبایی‌ شناختی، موجود هستند. در سیستم‌ های اسپرینکلر آتش نشانی از حباب‌ هایی در رنگ های مختلف استفاده می‌ شود.

سری آبپاش قرمز برای مناطقی که در معرض خطر جزئی هستند استفاده می‌ شود. یعنی اگر آتش سوزی در آن منطقه شروع شود، حباب قرمز رنگ فعال می‌ شود تا به کنترل و خاموش کردن آتش کمک کند. حباب های شیشه ای اسپرینکلرهای معمولی نارنجی یا قرمز هستند. در اسپرینکلرهای میانی رنگ زرد یا سبز را خواهید دید. با افزایش دما، رنگ حباب‌ ها برای دمای بالا آبی و به دنبال آن بنفش و مشکی است.

رنگ‌های مختلف حباب شیشه ای اسپرینکر

آموزش نصب اسپرینکلر
 

حباب شیشه‌ ای برای دماهای مختلف چه رنگی دارد؟

اسپرینکلرهای آتش نشانی در اصل یک شیر آب هستند که توسط گرما فعال می‌ شوند. عمدتاً از یک حباب شیشه‌ ای کوچک تشکیل شده اند که مایعی را در خود نگه می‌ دارد. این مایع به گرما واکنش نشان می‌ دهد. در کدگذاری رنگ دمای انفجار و پاشش آب نشان داده می‎‌ شود. مایع داخل شیشه با رسیدن دمای سقف به حد معینی منبسط می‌ شود و باعث شکستن شیشه می‌ شود.

دمای عملکرد حباب شیشه ای اسپرینکر

اسپرینکلرهای آتش نشانی خودکار دارای حباب‌ های شیشه‌ ای هستند که برای عملکرد در دمای تعیین شده کالیبره شده اند. هنگام انتخاب و نصب حباب‌ های اسپرینکلر، نوع، مکان و دمای معمولی محیط اهمیت دارد.

در طول تابستان، نصب اسپرینکلرهایی با درجه حرارت بین 79 تا 100 درجه سانتیگراد در فضاهای سرپوشیده بدون تهویه، سقف‌ های فلزی بدون تهویه و سایر مکان‌ هایی که در معرض نور مستقیم خورشید هستند، ضروری است.

درجه بندی رنگی مایع درون حباب شیشه ای اسپرینکر

آتش سوزی در آشپزخانه و راه های مقابله با آن
 

درجه بندی حباب شیشه ای اسپرینکر آتش نشانی

درجه بندی دمای حباب شیشه ای اسپرینکر آتش نشانی در رابطه با دمایی است که در آن اسپرینکلر فعال می‌ شود. دقت این سیستم بسته به دمای سقف تعیین می‌ شود. گزینه‌ های موجود بین 135 تا 650 درجه فارنهایت (38 تا 343 درجه سانتیگراد) هستند. این درجه‌ بندی‌ ها را می‌ توان با رنگ مایع داخل حباب شیشه‌ ای (جدول بالا) شناسایی کرد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

همیار انرژی در شبکه های اجتماعی

0912-8932367

مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

بهترین برندهای تجهیزات اعلام حریق

 تجهیزات اعلام حریق یکی از بهترین تجهیزات در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی هستند…

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور

دتکتور دود یکی از کاربردی ترین تجهیزات اعلام حریق است که می تواند جان بسیاری…

دتکتور دود چیست؟

دتکتور دود چیست؟

دتکتور یا (Detector) یکی از سیستم های اعلام حریق است که برای کشف آتش سوزی…

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا