شهر ایمن همیار می‌خواهد

با نصب دتکتور گاز از گازگرفتگی فرار کن

با نصب دتکتور گاز از گازگرفتگی فرار کن

در اماکنی که احتمال نشت گاز وجود دارد، خطرات زیادی جان و مال افراد را تهدید می‌ کند. به طور مثال در محیط منزل امکان نشت گاز از شوفاژخانه ها و وسایل گازسوز خانه وجود دارد. دتکتورهای گاز به منظور تشخیص گازهای خطرناک در محیط طراحی شده‌اند. با نصب دتکتور گاز در صورتی که میزان گاز موجود در هوا از حد مجاز تعریف شده در سیستم بالاتر برود، هشداردهنده نشت گاز سیگنال اعلام خطر را به کنترل پنل مرکزی ارسال می کند و شما را از خطر احتمالی حفظ می کند.

برای خرید تجهیزات آتش نشانی، تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفا حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین شارژ کپسول بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.

تماس با همیار انرژی

اکثر اوقات افراد تصور می کنند که با حس بویایی خود می توانند به موقع متوجه نشت گاز شوند اما در واقعیت اینطور نیست. معمولا غلظت گازها در یک مکان به اندازه ای است که منجر به انفجار، گازگرفتگی و آتش‌سوزی می شود. اندازه‌ گیری میزان غلظت گاز، به صورت دستی خطاهای زیادی دارد اما با یک وسیله ی کوچک و سبک به نام دتکتور گازی به صورت خودکار و همیشگی انجام می‌ شود.

دتکتور گازی

دتکتور گازی وسیله ‌ای است که وجود گازهای قابل اشتعال و سمی در فضا را شناسایی می کند. این وسیله جزئی از تجهیزات ایمنی در ساختمان ها و مراکز صنعتی است که با آن می توان نشت گاز را به سرعت تشخیص داد. دتکتور گاز غلظت غیرعادی گاز را به سرعت تشخیص داده و بلافاصله به سیستم های کنترلی اعلام می کند.

در دتکتورهای گازی، تغییرات چگالی گاز توسط مبدل به جریان ۲ الی ۲۰ میلی‌آمپری تبدیل می شود و با یک کابل سه سیمه به منظور اندازه ‌گیری و کنترل به مرکز اصلی ارسال می گردد. سنسور نشت گاز با مانیتورینگ گازهای خطرناک، اکسیدکننده، سمی و قابل انفجار سیستم های اعلان را مطلع می کند تا به‌ وسیله ی دستگاه های اطلاع ‌رسان و در بعضی از مواقع ویبراتور و یا لرزاننده، افراد را مطلع کنند. سیستم های دتکتور گازی هوشمند به صورت خودکار بعد از تشخیص خطر به سیستم های تهویه متصل می شوند.

با نصب دتکتور گاز از گازگرفتگی فرار کن

آموزش نگهداری صحیح از دتکتور
 

طرز کار دتکتور گاز

دتکتور گازی با کمک سنسورهای نشت گاز که در سیستم آن تعبیه شده، امواج مافوق صوت، الکتروشیمیایی یا نیمه‌هادی غلظت زیاد گازها را تشخیص می دهد. این دتکتور با استفاده از امواج مادون قرمز قادر به شناسایی این امواج می باشد. دتکتور گاز، بر اساس اندازه‌گیری غلظت گاز موجود در هوا و مقایسه ی آن با غلظت مجاز، نشت گاز را شناسایی می کند و از طریق وسایل هشداردهنده، به افراد آن محدوده، هشدار می دهد.

اگر میزان غلظت به حد نرمال و طبیعی خودش بازگردد، دتکتور خاموش می شود. اگر دتکتور گازی خاموش نشود و یا بعد از یک بار فعال شدن مجدداً آن را برای دفعات بعد تنظیم نکنند، دتکتور گاز، سیگنال و آژیرهای خود را بعد از ۱۲ دقیقه غیرفعال کرده و به صورت طبیعی به کار خود ادامه می دهد.

کاربردهای دتکتور گازی

بیشترین استفاده دتکتور گاز در موتورخانه، شوفاژخانه و آشپزخانه ها می باشد که امکان دارد به صورت ناخواسته شعله گاز خاموش شود و ساعت ها گاز در هوا پخش شود. در شوفاژخانه ها نیز ممکن است بر اثر نشت گاز مونوکسید کربن در محل اتصالات و یا شکستگی لوله ها، اتفاقات ناگواری روی دهد که استفاده از دتکتور گاز به راحتی ساکنین را مطلع می کند.

دتکتور گاز

طراحی و اجرای سیستم های اعلام حریق
 


از کاربردهای دیگر دتکتور گاز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پارکینگ‌ها و تونل های زیرزمینی

دودهای سمی اتومبیل ها از مونوکسید کربن و دی اکسید نیتروژن است که در صورت زیاد بودن در محیط می ‌تواند منجر به آتش‌سوزی شود. اگر فن های این گونه فضاها به مشکل برخورده باشد و به درستی کار تهویه را انجام ندهد نیاز به سنسور نشت گاز است تا بتوان میزان غلظت غیر نرمال در این مکان ها را تشخیص داد.

آشپزخانه های صنعتی

بعضی از کارخانه ها در مکان های خیلی دور و در مناطقی که گازکشی شهری وجود ندارد، ساخته می شوند. به همین منظور از کپسول های گاز برای پخت‌وپز استفاده می کنند. محتویات این کپسول ها از بوتان و پروپان است و به همین علت برای حفظ ایمنی افراد بهتر است از دتکتور گاز استفاده شود. سنسور نشت گاز در این محیط ها، در نزدیکی هودها نصب می شود تا در سریع ترین زمان ممکن نشت گاز را تشخیص دهد.

دتکتور گاز

باتری خشک
 

استخرها

استفاده از گاز اُزون به همراه کلر و بروم، جهت ضدعفونی کردن استخرها امری طبیعی است اما اگر بر اثر یک اشتباه غلظت این گاز در محیط استخر بیشتر از حد طبیعی شود، مسمومیت ایجاد می کند. به همین علت استفاده از یک دتکتور گاز یا سنسور نشت گاز در این محیط ها الزامیست.

یکی از رایج ترین خبرها در فصل زمستان مربوط به خانه هاییست که به دلیل نقص در وسایل گرمایشی و نصب نادرست لوله بخاری و دودکش تمامی افراد خانه را به کام مرگ کشانده است. دتکتور گاز وسیله ای ارزان و کوچک است که می تواند جان خانواده شما را نجات دهد تا دیگر شاهد این اخبار ناراحت کننده نباشیم.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نیاز به مشاوره دارید با تکمیل فرم زیر کارشناسان با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود محتوا

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا